Poveži se s nama

in MREŽA

Asistivnom tehnologijom do zaposlenja slijepih osoba

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu ljudi koji stoje u unutrašnjem prostoru. Lica su im zamagljena, što znači da se ne mogu prepoznati. Osobe su različitih dobnih skupina i odjevene su u raznolike stilove, od ležernih do poluformalnih. Prostorija ima drveni pod i bijele zidove ukrašene uokvirenim slikama. U pozadini se nalaze ormarići ili police s raznim predmetima, što sugerira da bi to moglo biti ured ili slično okruženje.
Foto: Udruga slijepih Split

Priručnik o zapošljavanju osoba oštećena vida će biti objavljen u pdf, epub formatu te kao audio knjiga na hrvatskom, engleskom, slovenskom i španjolskom jeziku

Poslušaj ovaj članak

U doba tehnologije, ona asistivna prolazi ispod radara. Tom izazovu Erasmus+ projekt ‘KISS: intro 2 AT 4 VIPs’ doskače putem novih digitalnih alata koji će osobe oštećena vida učiniti boljim i vidljivijim konkurentnima na tržištu rada. U nastavku teksta pogledajte konkretne video primjere odgovora na pitanja ‘kako’, kada je riječ o tehnologiji i umjetnoj inteligenciji te osobama koje ne vide.

Napredak tehnologije i masovna pojava raznih oblika umjetne inteligencije, neke su od nas zastrašili, dok su drugima dali dobar vjetar u leđa. I premda bismo mogli do sutra raspredati o opasnostima tehnološke pošasti, ovog ćemo se puta zaustaviti na dobrobitima, i to ne bilo koje, već asistivne tehnologije.

Upravo asistivnom tehnologijom bavi se Erasmus+ projekt ‘KISS: intro 2 AT 4 VIPs’, čiji akronim, ako ste nestrpljivi, možete istražiti na EPALE platformi. Ovaj projekt Županijska udruga slijepih Split, u partnerstvu s organizacijom La Brújula, Formación inclusiva iz Španjolske te Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Kranj iz Slovenije provodi u razdoblju od listopada prošle godine do konca rujna 2025.

Malo je poznato da asistivna tehnologija uvelike olakšava, ali i nedvojbeno osigurava veću samostalnost i kvalitetu života osobama oštećena vida.

– Dapače, za mnoge osobe s invaliditetom, asistivna tehnologija je postala prijateljem, članom obitelji, još jednim važnim i vjernim suputnikom kroz sve životne etape, od obrazovanja, preko zapošljavanja, do društvenih aktivnosti i provođenja slobodnog vremena – rekla nam je Ines Hlevnjak, voditeljica projekta.

Asistivna tehnologija podrazumijeva svaki proizvod, dio opreme ili sustav, bez obzira upotrebljava li se u izvornom ili prilagođenom obliku, koji se koristi da bi se povećale, održale ili poboljšale funkcionalne mogućnosti osoba s invaliditetom. U slučaju osoba oštećena vida, asistivna tehnologija omogućava im pristup sadržajima koji bi im u suprotnom bili potpuno nedostupni ili teško dostupni bez upotrebe takvih pomagala. Ines nam je navela samo nekoliko ključnih primjera.

Recimo, za većinu članova čitač ekrana s govornom jedinicom jedini je oblik asistivne tehnologije pomoću koje mogu pročitati vijesti, sudjelovati na društvenim mrežama, koristiti pametni telefon ili raditi na računalu.

Zato Erasmus+ projekt ‘Neka bude kratko i jasno: uvod u asistivnu tehnologiju za osobe oštećena vida’ ima za cilj povećati znanja i sposobnosti osoba oštećena vida u svrhu lakšeg pristupa tržištu rada, ali i povećati svijest drugih dionika i šire javnosti o mogućnostima korištenja asistivne tehnologije na radnom mjestu, kao i osnažiti kapacitete za provođenje Erasmus+ projekata organizacija uključenih u projekt.

– Upravo privodimo kraju naš zajednički rad na prvom rezultatu projekta, a riječ je o digitalnom Priručniku o zapošljavanju osoba oštećena vida. Priručnik će biti objavljen u pdf, epub formatu te kao audio knjiga na hrvatskom, engleskom, slovenskom i španjolskom jeziku – podijelila je s nama Ines.

Međutim, najvažniji rezultat projekta tek je u pripremi. Naime, u okviru projekta predviđena je izrada kratkih video lekcija o korištenju asistivnih uređaja čiji će glavni protagonisti biti same osobe oštećena vida budući da one najbolje mogu prenijeti ovakva specifična znanja manje vještima od sebe.

Predsjednik Županijske udruge slijepih Split Ivan Tokić na svom je Facebook profilu za svoje virtualne videće prijatelje već podijelio nekoliko informativnih videa o tome kako osobe oštećena vida koriste tehnologiju, ali i pokazao blagodati umjetne inteligencije za svoju ciljanu skupinu.

Budite i vi dio onih koji više pitaju ‘kako’, a manje zaključuju ‘nikako’.

– S obzirom da me često pitate kako koristim mobitel, najlakši način da vam objasnim je s kratkim videom – kaže Ivan Tokić.

Pogledajte kako se umjetna inteligencija pokazala na strani osoba oštećena vida ovdje.

U ovom videu pogledajte kako dokument učiniti pristupačnim i kako ga glasovno pretraživati.

Mrežna stranica projekta nalazi se ovdje, a kontakt osoba za sve dodatne informacije je Ivan Tokić, predsjednik ŽUSS. Kontaktirati ga možete na i.tokic1983@gmail.com i na broj mobitela 095/3615-167.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu