Medicina

SVJETSKI DAN SPOLNOG ZDRAVLJA Sve je više mladih izloženo riziku od spolnih infekcija

Objavljeno

/

Foto: Lana Slivar Dominić

Među najčešće spolno prenosive bolesti, barem u Hrvatskoj, spada klamidija. Procjenjuje se kako je čak jedna od deset žena u dobi do 25 godina zaražena ovom infekcijom

Gotovo nevjerojatno zvuči podatak da su spolno prenosive bolesti danas u porastu, gotovo milijun ljudi dnevno na globalnoj se razini zarazi spolnim infekcijama, što predstavlja golem izazov za javnozdravstvene sustave diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Posebno zabrinjava rast broja slučajeva spolne zaraze među populacijom mlađom od 25 godina.

Društvene mreže i digitalna tehnologija promijenili su način na koji mlađe generacije stupaju u spolne odnose, sada lakše pronalaze partnere, no pritom se bitno povećava rizik od širenja spolnih infekcija i online nasilja.

Tako bi se, ukratko, mogla sažeti jučerašnja rasprava na okruglom stolu ‘Pozitivni odnosi i zdravlje’, organiziranom povodom Svjetskog dana spolnog zdravlja, koji je moderirala Sanja Musić Milanović, voditeljica Nacionalnog programa ‘Živjeti zdravo’.

Spolno prenosivim bolestima se mogu zaraziti i muškarci i žene, međutim veći broj komplikacija se povezuje sa ženskim reproduktivnim sustavom. Hrvatski zavod za javno zdravstvo tim je povodom istaknuo važnost redovitog testiranja i otvorene komunikacije za očuvanje mentalnog i spolnog zdravlja. Često se spolno prenosive bolesti javljaju bez ikakvih simptoma.

Redovito testiranje i otvorena komunikacija ključni su za prevenciju širenja ovakvih bolesti i donošenje informiranih odluka.

Sanja Musić Milanović posebno se osvrnula na značaj  Savjetovališta za reproduktivno zdravlje koje već puna dva desetljeća djeluje unutar Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’.

Uz sve ostalo, Savjetovalište ima za cilj podizanje svijesti javnosti o važnosti teme spolno prenosivih infekcija. Posebna se pažnja posvećuje edukaciji mladih o značaju kvalitetnih partnerskih odnosa temeljenih na međusobnom povjerenju i poštivanju, a s ciljem unaprjeđenja i zaštite spolnog zdravlja

Na rečenom su okruglom stolu sudionici naglasili važnost otvorene komunikacije i zajedničkog testiranja na spolne infekcije koje mogu poboljšati povjerenje i sigurnost unutar partnerskih odnosa.

Epidemiologinja Diana Jovičić Burić upravo je ovaj aspekt ocijenila ključnim za očuvanje zdravlja i borbu protiv stigmatizacije onih koji su postali žrtvama spolnih infekcija.

– Jedna od glavnih zadaća Savjetovališta za reproduktivno zdravlje jest omogućiti besplatno i dostupno testiranje na spolno prenosive infekcije – kazala je Jovičić Burić.

Profesorica psihologije i sociologije Marina Ajduković upozorila je na zamke koje donosi digitalna tehnologija i društvene mreže, naglasivši da su djevojke iz strukovnih škola i slabijeg imovinskog stanja najrizičnija skupina kada je riječ o spolnom ponašanju.

Među najčešće spolno prenosive bolesti, barem u Hrvatskoj, spada klamidija. Procjenjuje se kako je čak jedna od deset žena u dobi do 25 godina zaražena ovom infekcijom. Uz klamidiju, na neslavnoj su listi spolno prenosivih bolesti i HPV (Humani papiloma virus) te genitalni herpes.

U trendu

Exit mobile version