U Dječjem vrtiću Varaždin svako dijete ima svojeg pomoćnika, a rade i na inkluziji, odnosno navikavaju mališane da ima i djece s teškoćama u razvoju
Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj nazvao je sramotnim prekršajni nalog inspekcije Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih po kojem u Dječjem vrtiću Varaždin moraju smanjiti za 100 broj zdrave djece ili za 25 s teškoćama u razvoju.
– Imamo slučaj da su neki stvarno ‘odlijepili’ od stvarnosti pa smo dobili prekršajni nalog jer se ne držimo državnog pedagoškog standarda. U gradskim vrtićima imamo 25 djece s posebnim potrebama, a prema državnom pedagoškom standardu ispada da bi trebalo svaku grupu gdje se nalazi takvo dijete smanjiti za četiri zdrava djeteta – kazao je Bosilj na konferenciji za novinare.
Objasnio je da bi prema tom rješenju trebalo ili smanjiti za 100 broj zdrave djece ili za 25 broj djece s posebnim potrebama.
Dodao je kako inspekcija uopće ne želi primiti na znanje da Grad Varaždin, koji je osnivač i vlasnik Dječjeg vrtića Varaždin, izdvaja 325 tisuća eura kao jedini grad u Hrvatskoj za nadstandard, za pomoćnike u vrtićima.
Nalog su dobili, kazao je gradonačelnik umjesto da ih potiču i pohvale s obzirom na to da svako dijete ima svojeg pomoćnika, a rade i na inkluziji, odnosno navikavaju mališane da ima i djece s teškoćama u razvoju.
Najavio je da će svakako uložiti žalbu i sve ‘tjerati do kraja’.
– Upoznat ćemo sve medije u Hrvatskoj i pravobraniteljicu za prava djece s ovim sramotnim prekršajnim nalogom – rekao je Bosilj.
Bosilj je najavo novu sjednicu Gradskog vijeća, istaknuvši pritom da će biti riječi i o proračunu Grada Varaždina koji je težak oko 125 milijuna eura te da je to najveći proračun koji je Grad ikad u povijesti imao.
– U rebalansu proračuna najbitnije stavke su povećanje za dječje vrtiće Grada Varaždina i privatne vrtiće. Za to ćemo izdvojiti milijun eura više – istaknuo je Bosilj.
Unatoč značajnom napretku u posljednja tri desetljeća, žene s invaliditetom i dalje imaju ograničen pristup obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenim uslugama
Poslušaj članak
Žene s invaliditetom posebno su osjetljiva društvena skupina. Nalaze se u neravnopravnom položaju u odnosu na žene bez invaliditeta, ali i na muškarce s invaliditetom.
S ciljem jačanja svijesti o važnosti ravnopravnosti, uključenosti i osnaživanja žena s invaliditetom u društvu, Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) u partnerstvu s Uredom pravobranitelja za osobe s invaliditetom organizirala je obilježavanje Međunarodnog dana žena pod nazivom ‘Za sve žene i djevojčice: Pravo – Jednakost – Osnaživanje’, koje je održano u četvrtak u Tribini Grada Zagreba.
Ovim događajem željelo se istaknuti kako nije dovoljno samo jednom godišnje obilježiti Međunarodni dan žena, već je nužno kontinuirano govoriti o položaju i ulozi žena, osobito žena s invaliditetom. Događaj je organiziran u sklopu kampanje ‘Aktivne i uključene’.
U prigodnom obraćanju predsjednica SOIH-a Marica Mirić govorila je o Pekinškoj deklaraciji, iznimno značajnom dokumentu donesenom 1995. godine, koji obuhvaća i prava žena s invaliditetom.
– Cilj ovog dokumenta je uklanjanje prepreka za potpunu ravnopravnost žena u 12 ključnih područja. Dokument ističe kako se žene s invaliditetom suočavaju s višestrukom diskriminacijom. Kada govorimo o višestrukoj diskriminaciji, ona nije samo rodna, već i unutar same skupine žena s invaliditetom – izjavila je Mirić.
Naglasila je kako se ove godine obilježava 30. godišnjica Pekinške deklaracije, a unatoč značajnom napretku u protekla tri desetljeća, žene s invaliditetom i dalje imaju ograničen pristup obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenim uslugama. Stoga je ova obljetnica prilika za osvještavanje i unapređenje položaja žena s invaliditetom.
– Obljetnica predstavlja važan trenutak za obnovu predanosti borbi za rodnu ravnopravnost, s posebnim naglaskom na osnaživanje i inkluziju žena s invaliditetom – pojasnila je Mirić. Dodala je kako će program SOIH-a povodom 30. obljetnice Pekinške deklaracije uključivati interaktivne aktivnosti usmjerene na dijalog, osvještavanje i konkretne korake prema rodnoj ravnopravnosti, a dodijelit će se i nagrada Mandica Knežević.
Statistika o ženama s invaliditetom u Hrvatskoj
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić istaknuo je kako u Hrvatskoj danas živi više od 295 tisuća žena s invaliditetom, što čini 44,6% od ukupnog broja osoba s invaliditetom. Žene s invaliditetom čine oko 14,9% ukupnog ženskog stanovništva Republike Hrvatske.
Najveći broj žena s invaliditetom, njih 152.836 (52%), pripada dobnoj skupini starijih od 65 godina, dok 110.503 (37%) žena s invaliditetom spada u radno-aktivnu dob od 20 do 64 godine.
– Žene s invaliditetom suočene su s brojnim preprekama i diskriminacijom u ostvarivanju svojih prava u različitim područjima života. Također su često žrtve nasilja, uključujući obiteljsko nasilje. To se mora promijeniti, a moguće je samo kroz stalnu edukaciju i osnaživanje žena s invaliditetom – naglasio je Jurišić.
Dodao je kako su osobe s invaliditetom općenito nedovoljno zastupljene u obrazovanju i zapošljavanju.
– Velik broj osoba s invaliditetom završio je samo osnovnu ili srednju školu, dok je vrlo mali postotak onih koji završe višu ili visoku školu. To pokazuje da sustav obrazovanja još uvijek nije dovoljno otvoren prema osobama s invaliditetom, pa tako ni prema ženama s invaliditetom – rekao je Jurišić.
Napomenuo je i kako je u Hrvatskoj vidljiv porast zapošljavanja osoba s invaliditetom, ali su pomaci i dalje mali, dok su žene s invaliditetom suočene s trostrukom diskriminacijom – kao žene, kao osobe s invaliditetom i kao potencijalne zaposlenice.
– Moramo potaknuti poslodavce da razmišljaju o zapošljavanju žena s invaliditetom. Poslodavci koji se odluče na taj korak često su iznimno zadovoljni svojim zaposlenicama. Osobe s invaliditetom su zahvalne na pruženoj prilici i nastoje se dokazati, osobito ako poslodavac razumije njihove potrebe – istaknuo je Jurišić.
Govoreći o pristupu zdravstvenim uslugama, Jurišić je istaknuo kako žene s invaliditetom u ruralnim područjima imaju problema s dostupnošću određenih zdravstvenih usluga, osobito onih vezanih uz reproduktivno zdravlje i primarnu zdravstvenu skrb.
Panel rasprava o obrazovanju i zapošljavanju žena s invaliditetom
U sklopu obilježavanja Dana žena održana je i panel rasprava o obrazovanju i zapošljavanju žena s invaliditetom.
Senada Halilčević iz Udruge za samozastupanje naglasila je kako je situacija posebno teška za žene s intelektualnim teškoćama na tržištu rada.
– Ove žene su diskriminirane. Ne mogu potpisati ugovor o radu i teško pronalaze posao jer nemaju kvalitetno obrazovanje. Poslodavci često traže poznavanje stranih jezika, no osobe s intelektualnim teškoćama to u školovanju nisu učile i ne mogu zadovoljiti te kriterije. Osim toga, često im izostaje podrška obitelji i okoline – rekla je Halilčević.
Nikolina Kušterbajn iz Hrvatskog saveza slijepih, koja je i sama slabovidna osoba, istaknula je da situacija sa zapošljavanjem žena s oštećenjem vida nije zadovoljavajuća.
– Zapošljavanje je jedan od ključnih čimbenika socijalnog uključivanja, a u Hrvatskoj je stopa zapošljivosti osoba s oštećenjem vida i dalje niska. Ipak, s vremenom su vidljivi pomaci – povećava se pristupačnost, raste informiranost, a poslodavci postaju svjesniji prednosti zapošljavanja osoba s oštećenjem vida. No, predrasude i stereotipi i dalje predstavljaju veliku prepreku – pojasnila je Kušterbajn.
Dijana Vincek, predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, istaknula je kako se najviše gluhih žena zapošljava u zaštitnim radionicama, primjerice u tekstilnoj industriji, ali su danas, uz pomoć prevoditelja, sve više prisutne i u drugim zanimanjima.
Prva pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Anka Slonjšak, podijelila je svoje iskustvo studiranja s tetraplegijom, naglašavajući kako su prijevoz i pristupačnost okoline predstavljali najveće prepreke.
Nadamo se da će projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’ potaknuti što više poslodavaca da počnu zapošljavati osobe s invaliditetom u većem broju
Poslušaj članak
Iako u većini životnih segmenata osobe s invaliditetom imaju jednake mogućnosti, kada je riječ o zapošljavanju, tu hrvatsko društvo još uvijek zaostaje.
Većina poslodavaca je suzdržana kad je u pitanju zapošljavanje osoba s invaliditetom. Iako svaki poslodavac koji ima više od 20 zaposlenih radnika mora zaposliti osobu s invaliditetom, to još uvijek radi mali postotak hrvatskih poslodavaca.
Međutim, kako u svemu, tako i u zapošljavanju OSI populacije postoje pozitivni primjeri. Naime, Poslovni dnevnik već više od jednog desetljeća pomaže studentima s invaliditetom pri zapošljavanju.
Već punih 13 godina kroz projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’, spomenuti medij spaja studente s invaliditetom s poslodavcima vodećih kompanija, te im na taj način pomaže da steknu određene vještine i kontakte koji će im pomoći u budućem zapošljavanju.
Nadalje, plasiranjem teme zapošljavanja osoba s invaliditetom u javni medijski prostor, informira i educira javnost o tome koliko stvoriti društvo u kojem će svaka osoba imati pravo na jednake mogućnosti pri zapošljavanju.
Pri pokretanju ovog projekta, Poslovni dnevnik imao je za cilj proširiti svijest u poslovnoj zajednici o važnosti uključivanja osoba s invaliditetom, osobito mladih, na tržište rada.
Od osnutka do danas u projekt se uključilo više od 200 studenata s invaliditetom uz preko 50 kompanija i institucija koje su prepoznale važnost projekta ‘Iskustvo zlata vrijedi’.
Sudjelovanje velikog broja poznatih tvrtki i studenata u projektu samo pokazuje da određeni postotak ljudi u Hrvatskoj ipak uviđa važnost ovog projekta i svjesno je potrebe uključivanja osoba s invaliditetom na tržište rada. Projekt je izuzetno bitan jer osobama s invaliditetom nudi priliku za neovisnim življenjem i kontinuiranim osobnim razvojem.
Prošle je godine, po evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, zaposleno 127.530 osoba, od čega 4399 osoba s invaliditetom, što predstavlja rast od 20,7%.
Od ukupnog broja zaposlenih osoba s invaliditetom, 4267 osoba (96,9%) zaposleno je na temelju zasnivanja radnog odnosa, a 132 osobe (3%) na temelju drugih poslovnih aktivnosti (registriranje trgovačkog društva, obrta, ugovor o djelu).
Na posljednji dan 2024. godine u evidenciji Zavoda registrirane su ukupno 91.563 nezaposlene osobe. Od tog broja, 10.801 bile su osobe s invaliditetom, što iznosi 11,8% od ukupne populacije nezaposlenih osoba prijavljenih u evidenciji Zavoda.
S obzirom na to da je u evidenciji HZZZ-a 2023. godine bilo pijavljeno 11.297 osoba s invaliditetom, može se primijetiti kako je nezaposlenost osoba s invaliditetom u blagom padu. Isto tako, može se i zaključiti kako poslodavci u Hrvatskoj još uvijek nisu u potpunosti prihvatili trend zapošljavanja osoba s invaliditetom.
Nadamo se da će projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’ potaknuti što više poslodavaca da počnu zapošljavati osobe s invaliditetom u većem broju jer zapošljavanje je jedan od ključnih preduvjeta da bi osobe s invaliditetom mogle živjeti neovisan, funkcionalan i kvalitetan život.
Nacionalni dan invalida rada je 21. ožujka, a Udruga invalida rada Zagreba (UIR Zagreba) ove će ga godine tradicionalno obilježiti u četvrtak, 20. ožujka, u svojim prostorijama na Novoj cesti 86 s početkom u 17 sati
Poslušaj članak
Pokrovitelj događanja je Hrvatsko društvo skladatelja, a sufinancirano je od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kroz trogodišnji program ‘ARTuriranje’.
Kako je UIR Zagreba podsjetio u svom priopćenju, prvobitno se 21. ožujka obilježavao kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom, ali kako je taj dan premješten na datum 3. prosinca, Hrvatski sabor je 2009. godine donio Odluku da se dan 21. ožujka proglašava Nacionalnim danom invalida rada.
Najavljeno je da će na samom početku događanja prisutne pozdraviti predsjednica UIR Zagreba Nada Vorkapić, a nakon toga prisutnima će se obratiti predsjednik Hrvatskog saveza udruga invalida rada Ante Štulić i ukratko se osvrnuti na povijest Nacionalnog dana invalida rada, probleme s kojima se susreću invalidi rada, kao i o potrebi korištenja zaštitnih sredstava na radu.
Ove godine povodom obilježavanja Nacionalnog dana invalida rada UIR Zagreba organizira koncert harmonikaškog orkestra HGGD ‘Sloga’ pod vodstvom Mladena Landau.
– Razvijanje suvremenih društava uključuje brigu i poštovanje prema osobama s invaliditetom, ali, nažalost, osobe s invaliditetom i dalje se suočavaju s brojnim preprekama, stereotipima i predrasudama koje im otežavaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Potrebno je da zajednica u kojoj živimo ima više sluha za njihove potrebe i da je voljna raditi na uklanjanju prepreka s kojima se susreću. Jedan od slogana naše udruge je ‘Nije svaki invaliditet vidljiv’, jer mnogi oblici invaliditeta nisu vidljivi. Važno je odnositi se obazrivo i s poštovanjem prema drugima jer, nažalost, svatko od nas može u bilo kojem trenutku postati osoba s invaliditetom. Obilježavanja poput ovog važna su kako bi se podigla svijest među građanima, ne samo o izazovima s kojima se osobe s invaliditetom suočavaju, već i o njihovim sposobnostima i doprinosima društvu – izjavila je Vorkapić.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.