Connect with us

Osobe s invaliditetom

SRAMOTA U VARAŽDINU Tko želi smanjiti broj djece s invaliditetom u vrtiću

Objavljeno

/

Foto: Ilustracija/Pixaby

U Dječjem vrtiću Varaždin svako dijete ima svojeg pomoćnika, a rade i na inkluziji, odnosno navikavaju mališane da ima i djece s teškoćama u razvoju

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj nazvao je sramotnim prekršajni nalog inspekcije Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih po kojem u Dječjem vrtiću Varaždin moraju smanjiti za 100 broj zdrave djece ili za 25 s teškoćama u razvoju.

– Imamo slučaj da su neki stvarno ‘odlijepili’ od stvarnosti pa smo dobili prekršajni nalog jer se ne držimo državnog pedagoškog standarda. U gradskim vrtićima imamo 25 djece s posebnim potrebama, a prema državnom pedagoškom standardu ispada da bi trebalo svaku grupu gdje se nalazi takvo dijete smanjiti za četiri zdrava djeteta – kazao je Bosilj na konferenciji za novinare.

Objasnio je da bi prema tom rješenju trebalo ili smanjiti za 100 broj zdrave djece ili za 25 broj djece s posebnim potrebama.

Dodao je kako inspekcija uopće ne želi primiti na znanje da Grad Varaždin, koji je osnivač i vlasnik Dječjeg vrtića Varaždin, izdvaja 325 tisuća eura kao jedini grad u Hrvatskoj za nadstandard, za pomoćnike u vrtićima.

Nalog su dobili, kazao je gradonačelnik umjesto da ih potiču i pohvale s obzirom na to da svako dijete ima svojeg pomoćnika, a rade i na inkluziji, odnosno navikavaju mališane da ima i djece s teškoćama u razvoju.

Najavio je da će svakako uložiti žalbu i sve ‘tjerati do kraja’.

– Upoznat ćemo sve medije u Hrvatskoj i pravobraniteljicu za prava djece s ovim sramotnim prekršajnim nalogom – rekao je Bosilj.

Bosilj je najavo novu sjednicu Gradskog vijeća, istaknuvši pritom da će biti riječi i o proračunu Grada Varaždina koji je težak oko 125 milijuna eura te da je to najveći proračun koji je Grad ikad u povijesti imao.

– U rebalansu proračuna najbitnije stavke su povećanje za dječje vrtiće Grada Varaždina i privatne vrtiće. Za to ćemo izdvojiti milijun eura više – istaknuo je Bosilj.

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Osobe s invaliditetom

Ispunite anketu ‘Umjetna inteligencija i osobe s invaliditetom’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji se vidi ruka koja drži mobilni telefon. Na ekranu telefona prikazana je web stranica ChatGPT-a s opcijama za odabir verzije GPT-3.5 ili GPT-4. Ispod naslova ChatGPT nalaze se primjeri upita poput: Brainstorm content ideas for my new podcast on urban design i Recommend a dish to bring to a potluck. Na dnu ekrana stoji upozorenje o mogućim netočnostima informacija. U pozadini fotografije vidi se zelenilo, vjerojatno drveće, što fotografiji daje prirodan i ugodan ton. Slika prikazuje svakodnevnu uporabu napredne AI tehnologije u stvarnom životu.
Foto: Pexels

Cilj istraživanja je ispitati u kojoj mjeri osobe s invaliditetom koriste alate umjetne inteligencije te koliko su ti alati prilagođeni njihovim potrebama i navikama

Poslušaj članak

U ime Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba ‘Dodir’, prenosimo vam zamolbu Nikole Rundeka, gluhoslijepe osobe, stručnog suradnika za brajicu i digitalnu pristupačnost u Centru za odgoj i obrazovanje ‘Vinko Bek’ te studenta diplomskog studija Informatike na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu, koji provodi istraživanje za svoj završni rad.

Tema istraživanja je ‘Umjetna inteligencija i osobe s invaliditetom’, s naglaskom na primjenu AI tehnologija u obrazovanju, na radnom mjestu i u svakodnevnom životu.

Cilj istraživanja je ispitati u kojoj mjeri osobe s invaliditetom koriste alate umjetne inteligencije te koliko su ti alati prilagođeni njihovim potrebama i navikama.

Posebna pažnja posvećena je pristupačnosti AI modela s obzirom na vrstu invaliditeta i uređaje koje osobe koriste. Vaša iskustva, zapažanja i mišljenja bit će dragocjena za razumijevanje stvarne dostupnosti i korisnosti AI tehnologija u svakodnevici osoba s invaliditetom.

Upitnik je u potpunosti anoniman, sastoji se od 18 pitanja, a za njegovo ispunjavanje potrebno je svega pet do deset minuta. Svi prikupljeni podaci koristit će se isključivo u svrhu izrade diplomskog rada na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu.

Poveznica za ispunjavanje ankete nalazi se ovdje.

Pozivamo vas da ispunite anketu i, ako je moguće, podijelite je sa svojim članovima i korisnicima. Svaki odgovor pomaže u boljem razumijevanju potreba osoba s invaliditetom u digitalnom okruženju i doprinosi razvoju pristupačnijih tehnologija u budućnosti. Izrazi korišteni u muškom rodu odnose se jednako na osobe svih spolova.

Koristite li umjetnu inteligenciju?





Nastavite čitati

Osobe s invaliditetom

Preporuka pravobranitelja lokalnim vlastima i turističkim zajednicama

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: arhiva

Priopćenje povodom preporuke koju je Pravobranitelj za osobe s invaliditetom uputio županijama, gradovima, općinama i turističkim zajednicama u Republici Hrvatskoj prenosimo u cijelosti

Poslušaj članak

Unatoč tome što je turizam značajan pokretač gospodarstva Republike Hrvatske, pristupačnost turističke ponude turistima s invaliditetom još uvijek nije na zadovoljavajućoj razini.

Naime, osoba s invaliditetom na prepreku nailazi već prilikom planiranja putovanja, s obzirom da su informacije o pristupačnosti na željenoj destinaciji često nedostupne, a problem su i pogrešne i nepotpune informacije koje osobe s invaliditetom dovode u neugodne situacije.

U većini smještajnih objekata još uvijek su prisutne prepreke kao što su visoki pragovi, stepenice, nepostojanje dizala ili pristupačne kosine, nepristupačan krevet, nepristupačan sanitarni čvor, nepostojanje pristupačno uređenoga parkirališnog mjesta i slično. Poseban izazov za turista s invaliditetom je pronalazak pristupačnog prijevoza, kako onog kojim će doći do destinacije, tako i javnog prijevoza na samoj destinaciji.

Neravnopravan položaj osoba s invaliditetom ogleda se i u brojnim preprekama koje onemogućavaju uživanje u turističkim sadržajima i uslugama koji su dostupni turistima bez invaliditeta. Izdvajamo nepristupačne plaže, kupališta i bazene, prepreke na javnim površinama, otežan i često potpuno nepristupačan prilaz znamenitostima i manifestacijama, a potpuno pristupačni objekti ugostiteljske i trgovačke namjene i pristupačni javni sanitarni čvorovi još uvijek su više iznimka nego pravilo.

Često se za elemente pristupačnosti javnim sadržajima odabiru neprimjerena rješenja, a učestale su i pritužbe na kvarove i neodržavanje istih. To se najčešće odnosi na koso podizne platforme na otvorenim prostorima, na zaključane pristupačne sanitarne čvorove, nepropisno izgrađena parkirališna mjesta za vozila osoba s invaliditetom i slično.

Prilikom odabira elemenata pristupačnosti često se zanemaruju prilagodbe za osobe s oštećenjem vida i sluha (npr. natpisi na Brailleovom pismu, taktilni indikatori, glasovni vodiči, reljefni prikazi i različiti interaktivni sadržaji), a roditelji djece s teškoćama u razvoju ukazuju i na potrebu prilagodbi prostora i sadržaja (npr. igraonica, igrališta, parkova i slično) kako bi djeca, neovisno o vrsti i težini invaliditeta mogla uživati u turističkoj ponudi destinacije.

Na doživljaj i zadovoljstvo turista utječu odnos, način komunikacije i ponašanje turističkih djelatnika, stoga je nepoznavanje potreba i specifičnosti koje proizlaze iz invaliditeta također prepreka koja osobe s invaliditetom kao turiste stavlja u neravnopravan položaj.

Opisani izazovi i prepreke isključuju osobe s invaliditetom iz turističkih iskustava te ih diskriminiraju u odnosu na ostale turiste i građane, a ujedno se propušta prilika za gospodarski rast kroz razvoj inkluzivne ponude, s obzirom da pristupačan turizam može postati ključna konkurentska prednost destinacije te poboljšati kvalitetu usluge i osigurati dugoročnu održivost.

Zanemarivanjem potencijala turizma pristupačnog osobama s invaliditetom propušta se prilika privlačenja najveće manjinske skupine turista na svijetu koja prema brojnim istraživanjima često putuje i koja ima reputaciju ‘vjernih gostiju’ koji se vole vraćati na destinacije na kojima budu zadovoljni uslugom, a istraživanja pokazuju kako turisti s invaliditetom često putuju ‘izvan sezone’ i u pravilu ostvaruju veći broj noćenja u pojedinoj destinaciji.

S obzirom da je za pomake u osiguravanju pristupačnosti turističke ponude potreban dodatni angažman i veća posvećenost lokalnih i regionalnih donositelja odluka, Pravobranitelj za osobe s invaliditetom uputio je preporuku svim županijama, gradovima, općinama i turističkim zajednicama koje djeluju na lokalnoj i regionalnoj razini.

Preporukom je istaknuto kako su upravo JLP(R)S ključni dionici u stvaranju inkluzivne turističke ponude koja osim što povećava konkurentnost na tržištu pružatelja turističkih usluga, ujedno povećava kvalitetu života lokalnog stanovništva.

Preporučeno je da se elementi pristupačnosti (npr. rampe, dizala, platforme, rukohvati, signalizacija, info materijali i dr.) koji služe pristupu turističkim sadržajima (npr. plaže, kupališta, bazeni, javne površine, manifestacije, znamenitosti, objekti javne namjene i dr.) redovno održavaju i provjeravaju kako bi se osigurala njihova funkcionalnost.

Županijama, općinama i gradovima je preporučeno da kroz svoje poticajne mjere privatno-poslovnom sektoru (npr. iznajmljivačima, hostelima, domaćinstvima, OPG-ovima, prijevoznicima, ugostiteljima i dr.) dodatno boduju/podržavaju one projekte koji su usmjereni na osiguravanje i poboljšanje razine pristupačnosti turističkih proizvoda, usluga i sadržaja na svom području.

Također, preporučeno je da se prilikom izgradnje, obnove i kreiranja sadržaja koji su od značaja za razvoj turističke ponude destinacije – javnih površina, objekata javne namjene, plaža, znamenitosti, manifestacija, javnog prijevoza – JLP(R)S vode načelom univerzalnog dizajna kao osnovnog preduvjeta za stvaranje inkluzivnog okruženja u kojem neće biti prepreka za osobe s invaliditetom te u kojem se svaki turist, bez obzira na vrstu i težinu invaliditeta osjeća ugodno i poželjno te može u potpunosti uživati u ljepotama pojedine destinacije.

Turističkim zajednicama je preporučeno aktivnije i predanije uključivanje u aktivnosti usmjerene na poboljšanje pristupačnosti turističke ponude, posebno u odnosu na prikupljanje i pružanje informacija o pristupačnosti.

Zaključno, donositeljima odluka na lokalnoj i regionalnoj razini preporučeno je da u procese osmišljavanja i kreiranja turističke ponude uključe predstavnike osoba s invaliditetom, jer samo kroz suradnju nositelja vlasti, organizacija civilnog društva i stručnjaka te uz razmjenu znanja i iskustava je moguće doći do razvoja konkurentne i održive turističke ponude od koje će korist imati svi – kako osobe s invaliditetom (lokalno stanovništvo i turisti), tako i poslovni sektor i društvo u cjelini.

Idete li na more ove godine?





Nastavite čitati

Osobe s invaliditetom

Savez Dodir poziva na aktivnosti kroz lipanj

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji se vidi travnjak na kojem su raznobojni pleteni kvadrati i krugovi. Ti šareni komadi dolaze u različitim bojama i uzorcima—ljubičasta, crvena, zelena, ružičasta i plava. U pozadini hodaju nekoliko ljudi, a iza njih se nalaze zgrade i bicikli. Ovi pleteni detalji unose živost u prizor, dodajući boju i teksturu zelenoj površini.
Foto: In Portal

Savez Dodir poziva sve zainteresirane da se uključe i podrže gluhoslijepe osobe svojim prisustvom ili praćenjem online događanja te na taj način doprinesu prepoznavanju i uvažavanju osoba s gluhosljepoćom na globalnoj razini

Poslušaj članak

Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir i ove godine aktivno sudjeluje u obilježavanju mjeseca lipnja kao mjeseca podizanja svijesti o gluhosljepoći. Posljednji tjedan lipnja u svijetu se tradicionalno obilježava kao Međunarodni tjedan Helen Keller, čime se nastoji dodatno naglasiti važnost razumijevanja i podrške osobama koje istovremeno imaju oštećenje vida i sluha.

Povodom manifestacije Dani otvorenih vrata udruga, koja se održala 5. lipnja, članovi Saveza Dodir upoznali su najmlađe posjetitelje – djecu iz vrtića i osnovnih škola – s pojmom gluhosljepoće. Kroz brojne senzorne, iskustvene i interaktivne radionice, u kojima su sudjelovale i same gluhoslijepe osobe, djeca su iz prve ruke mogla doživjeti i razumjeti koje su prilagodbe potrebne kako bi se osobe s gluhosljepoćom mogle aktivno uključiti u zajednicu.

U srijedu, 12. lipnja 2025. godine, u suradnji s ustanovom Mali dom – Zagreb, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir organizira događanje pod nazivom YARN BOMBING 2025 – TAKTILNI DOŽIVLJAJ. Ovo događanje održat će se u parku Zrinjevac u Zagrebu, u vremenu od 16 do 20 sati.

Savez Dodir i Dnevni centar za rehabilitaciju Mali dom i ove godine sudjeluju u međunarodnom projektu Yarn Bombing, kroz koji će jedan dio Zrinjevca na jedan dan postati prostor taktilnog istraživanja i komunikacije dodirom. Park će biti ukrašen vunenim instalacijama, koje su blage prema prirodi te dovoljno ugodne i prepoznatljive oku i dodiru. Na taj način stvorit će se privremeni prostor nazvan ‘senzorna Livada cvijeća’. Tijekom događanja održat će se i nekoliko kreativnih radionica u kojima će posjetitelji imati priliku samostalno izraditi vlastite vunene uratke.

Glavni cilj ovog događanja jest potaknuti svijest o različitim senzornim doživljajima i prikazati na koji način osobe s oštećenjima vida i sluha te višestrukim poteškoćama mogu učiti i komunicirati. U sklopu manifestacije provest će se iskustvene te edukativno-informativne radionice kojima se želi širiti znanje o gluhosljepoći, omogućiti kvalitetnija podrška gluhoslijepim osobama, informirati njihova uža i šira okolina, te osvijestiti svakodnevne izazove s kojima se te osobe susreću.

U okviru lipanjskih aktivnosti, održavaju se i edukativne radionice pod nazivom Mala škola znakovnog jezika. Tijekom ovih radionica sudionici će saznati što znači biti gluh, nagluh ili gluhoslijep, kako komunicirati ako osoba ne vidi i ne čuje, te što je to znakovni jezik. Radionice služe kako bi se posjetitelji upoznali sa svijetom gluhoslijepih, gluhih i nagluhih osoba, njihovom kulturom i različitim načinima komunikacije, s posebnim naglaskom na znakovni jezik. Kroz ovakav pristup nastoji se razbiti predrasude o osobama s oštećenjem sluha i vida te potaknuti interes, prihvaćanje i poštovanje različitosti.

Dodatno, kroz iskustvenu i interaktivnu radionicu pod nazivom ‘Budi ja’, posjetitelji će imati priliku pokušati ‘obući cipele’ gluhoslijepih osoba i barem djelomično osjetiti kako izgleda svakodnevni život s dvostrukim oštećenjem. Sudionici će, uz pomoć štapa, poveza za oči, posebnih naočala koje simuliraju razne vrste oštećenja vida te čepića za uši, pokušati kretati se samostalno ili uz pomoć prevoditelja za gluhoslijepe osobe.

Tijekom programa planiran je i glazbeno-scenski nastup polaznika Tečaja hrvatskog znakovnog jezika, koji će, zajedno s gluhoslijepim osobama i njihovim prevoditeljima, interpretirati pjesmu na znakovnom jeziku. Ovaj nastup predstavlja jedinstvenu priliku da se publika upozna s bogatstvom izražaja znakovnog jezika i doživi njegovu ljepotu na drugačiji način.

U srijedu, 18. lipnja 2025. godine, u dvorištu Mediateke Knjižnica grada Zagreba, na adresi Starčevićev trg 4, s početkom u 18 sati, održat će se likovna kolonija Saveza Dodir. Gluhoslijepi umjetnici će stvarati različitim likovnim tehnikama, crtati stripove i superjunake, rezbariti u drvetu i oblikovati keramiku. Posjetitelji će imati priliku aktivno sudjelovati u ovim kreativnim procesima i dodatno se upoznati s izražajnim mogućnostima osoba s gluhosljepoćom.

Mjesec lipanj, posvećen gluhosljepoći, završit će u srijedu, 25. lipnja 2025. godine, cjelodnevnim druženjem na imanju City Ranch Zagreb. Ovo posebno okupljanje namijenjeno je korisnicima Saveza Dodir, njihovim prevoditeljima, zaposlenicima i prijateljima, kako bi zajedno proslavili dosadašnja postignuća i izrazili zajedničku predanost daljnjoj borbi za dostojanstven život i ostvarivanje svih prava gluhoslijepih osoba.

Posebna pozornost usmjerena je i na međunarodnu razinu, gdje predsjednica Saveza Dodir, Sanja Tarczay, ujedno predsjednica World Federation of the Deafblind te potpredsjednica International Disability Alliance, trenutno sudjeluje na 18. Konferenciji država članica Konvencije o pravima osoba s invaliditetom (CRPD) u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku.

U sklopu ove važne konferencije održat će se i događanje od velikog značaja za cijelu zajednicu gluhoslijepih osoba pod nazivom ‘Priznavanje 27. lipnja kao Međunarodnog dana gluhosljepoće’.

Ovo događanje bit će održano danas u vremenu od 13:15 do 14:30 EST (odnosno 18:15 do 19:30 po srednjoeuropskom vremenu), u Konferencijskoj sobi CR4 u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, a moguće ga je pratiti i online putem ove poveznice.

– Pozivamo sve zainteresirane da se uključe i podrže gluhoslijepe osobe svojim prisustvom ili praćenjem online događanja te na taj način doprinesu prepoznavanju i uvažavanju osoba s gluhosljepoćom na globalnoj razini – kazali su organizatori.

Hoćete li se odazvati pozivu?





Nastavite čitati

U trendu