Kad djeca završe školovanje, često ostaju kod kuće, izolirana i bez ikakvog plana za budućnost. Roditelji moraju napustiti posao kako bi se brinuli za njih – i to je začarani krug. Ecofun je naš odgovor, ističe Maja Prakaturović
Udruga ‘Tko se boji sutra još?’ osnovana je prije pet godina u Vukovaru, i to u vrlo zanimljivim okolnostima – nekoliko majki djece s teškoćama u razvoju, koja su izašla iz sustava rane intervencije, odlučilo je djelovati. U trenutku kad su njihova djeca ušla u adolescentnu dob, pojavile su se nove potrebe, ali i manjak sustavne podrške.
Naziv udruge, kako objašnjava predsjednica Maja Prakaturović, nastao je kao simbol složenosti njihovih života.
-Planirali smo pojednostaviti naziv kako bi olakšali vidljivost udruge i logistiku, ali smo brzo shvatili da, baš kao i naši životi, ni naziv ne može biti jednostavan. Ono čega nas je najviše strah je – što će biti sutra, kada više ne budemo tu da brinemo za svoju djecu – kaže nam Maja.
Misija udruge vrlo je jasna: osigurati sigurno, dostojanstveno i adekvatno mjesto gdje će djeca s teškoćama moći nastaviti živjeti kad roditelja više ne bude.
-Udruga danas okuplja 132 člana i djeluje na području Vukovarsko-srijemske županije. Tijekom pet godina djelovanja ostvareni su brojni rezultati. Kroz trogodišnji program ‘Dan kao san’, financiran od Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, osigurane su svakodnevne aktivnosti za djecu i mlade s teškoćama – od glazbene terapije i kreativnih radionica do izleta, učenja i igara – pojasnila je predsjednica.
Jedina su organizacija u županiji koja sustavno radi i s roditeljima, pružajući psihološku pomoć, individualna savjetovanja i podršku u ostvarivanju prava djece. Kroz program Zajedno jači, koji financira Nacionalna zaklada, roditeljima se nude kreativne radionice, međusobna razmjena iskustava i jačanje kapaciteta.
-U sklopu projekta NOREST, koji financira Zaklada ‘Hrvatska za djecu’, uređeni su i opremljeni sportski prostori te osigurana stručna osoba za individualni rad s djecom, čime su stvoreni temelji za dugoročnu dostupnost sportskih aktivnosti.
Osim toga, godišnji projekti koje financiraju Ministarstvo znanosti, Ministarstvo demografije, Grad Vukovar, županija i okolne općine omogućuju pokrivanje troškova režija, prehrane, suplementacije, opreme i plaća zaposlenika – pohvaljuje Maja lokalnu zajednicu.
Udruga već petu godinu kontinuirano pruža pomoć roditeljima – savjete, edukacije, razmjenu iskustava i podršku, s impresivnih 1600 volonterskih dana godišnje.
Jedan od najambicioznijih projekata udruge je Ecofun, društveno poduzeće koje spaja održivost i zapošljavanje mladih s teškoćama u razvoju.
– Projekt je nastao iz stvarne potrebe – kad naši korisnici završe školu, sustav više ne nudi ništa. Obitelji propadaju, roditelji gube posao kako bi se brinuli za djecu. To nije održiva društvena strategija – kaže Maja.
– Ecofun uključuje te mlade ljude u proces izrade artikala od recikliranih materijala, čime se postižu višestruki učinci: socijalna uključenost, ekološka osviještenost, očuvanje resursa, i financijska samoodrživost. Kroz suradnju s tvrtkama poput Komunalca Vukovar te prikupljanjem otpadnog tekstila i kože, projekt doprinosi održivom razvoju i smanjenju otpada.
Udruga ima kapacitete za izradu 2.100 artikala mjesečno, što predstavlja prihod od oko 8.000 eura. Time se pokrivaju osnovni troškovi rada, zaposlenici i održavanje opreme – pojasnila je.
– Kroz Ecofun kampanju svi građani mogu sudjelovati. Samo 10 eura može donijeti veliku promjenu u životima djece s teškoćama – naglašava Maja.
-Mladi s invaliditetom će kroz projekt stjecati konkretne vještine, izrađivati igračke za kućne ljubimce, biti društveno korisni i postati vrijedni članovi zajednice. Recikliranjem tekstila smanjuje se potreba za novim sirovinama, čime se štiti okoliš i smanjuje emisija stakleničkih plinova. Ovim programom dajemo priliku za radnu integraciju, izlazimo iz okvira siromaštva i zanemarenosti, i nudimo rješenje koje je win-win za sve – ističe Prakaturović.
Ecofun je i službeno prepoznat kao inovativan projekt. Na akademiji Zaklade Žuta točka, koja nudi edukaciju i mentorstvo za razvoj fundraising kampanja, Ecofun je osvojio prvo mjesto među svim prijavljenim udrugama. Nagrada od 2.500 eura bit će uložena u vizualni identitet kampanje.
-Naša lokalna zajednica nas prepoznaje i podržava, kao pozitivan vjetar u gradu. Imamo odličnu suradnju s građanima, obrazovnim ustanovama, tvrtkama i partnerima koji prate naš rad – zahvaljuje se Maja.
Ipak, potrebe rastu. -Prostor koji smo prošle godine uredili i opremili sada je već premalen. Raste broj članova, aktivnosti i ideja. Nadamo se da će Grad Vukovar prepoznati potrebu za proširenjem naših kapaciteta – kaže Maja.
Statistika je neumoljiva. U Vukovarsko-srijemskoj županiji trenutno ima 2650 mladih osoba sa smanjenim mogućnostima. U Vukovaru ih je 452. Većina ih je izolirana, neuključena u ikakav oblik rada ili društvenog života.
-Ecofun projekt ima neiscrpan bazen korisnika, sirovine i višestrukih koristi. Onog trena kad završimo s opremanjem prostora i nabavimo kombi, krećemo s 20 korisnika koji jedva čekaju nastaviti svoje živote – poručuje Maja.
Zaključuje kako se nada da će njihova priča potaknuti i druge udruge u Hrvatskoj na slične korake. “Vjerujemo da ovim projektom možemo pokrenuti lavinu promjena, primjer dobre prakse koji će se proširiti i na druge krajeve zemlje” – kazala je Maja za ovaj put.