Umjesto da mu pruži odgovarajuću zdravstvenu skrb, medicinska ga je sestra pokušala oralno zadovoljiti te ga prisiljavala da i on njoj uzvrati istom mjerom
Poslušaj ovaj članak
Imena žrtve i počiniteljice nezapamćenog seksualnog zlostavljanja u kliničkom centru Te Whatu Ora na Novom Zelandu ostala su nepoznata medijima jer bi to, prema pravilima tamošnjeg Povjerenstva za zdravstvo i invalidnost, bilo grubo kršenje njihove privatnosti.
No svejedno je javnost ostala zgrožena kada je iz sudskih i policijskih krugova procurila informacija da je jedna medicinska sestra seksualno zlostavljala pacijenta s invaliditetom. Umjesto da mu pruži odgovarajuću zdravstvenu skrb, medicinska ga je sestra pokušala oralno zadovoljiti te ga prisiljavala da i on njoj uzvrati istom mjerom.
Pacijent se već sljedeći dan požalio upravi bolnice, no bez rezultata, nisu se udostojili ni uputiti mu ispriku. Propust bolnice da to učini ‘povećao je štetu nanesenu pacijentu grubim kršenjem granica seksualne slobode’, kako je to protumačilo Povjerenstvo za zdravstvo i invalidnost (HDC).
Zamjenica zdravstvenog i disciplinskog povjerenika, dr. Vanessa Caldwell, rekla je da je pacijent primljen u bolnicu nakon što je ozlijeđen, a već druge noći njegova boravka, dok je spavao, medicinska sestra ga je seksualno napastovala. Jadničak je najprije mislio da sanja, da ima noćnu poluciju. No brzo je shvatio da se to zbilja događa.
Pacijent se sljedećeg dana suočio s medicinskom sestrom u prisutnosti drugog osoblja i podnio službenu prijavu bolnici i policiji.
– Pacijent se naknadno požalio da ga nakon prvog izvješća o seksualnom zlostavljanju bolnica nije kontaktirala niti se ispričala za incident, sve dok dvije godine kasnije nije podnio novu pritužbu – rekla je dr. Caldwell.
Ona kaže da je ‘medicinska sestra seksualno iskorištavala pacijenta’ i, sukladno tome, prekršila Kodeks prava korisnika zdravstvenih usluga i usluga za osobe s invaliditetom. Postupanje bolnice Te Whatu Ora nakon pritužbe bilo je krajnje neadekvatno i također u suprotnosti s bolničkim kodeksom.
Stoga dr. Caldwell smatra da su takvi ignorantski postupci pogoršali štetu koju je doživio pacijent. Potpuno izvješće nije objavljeno kako bi se zaštitila privatnost uključenih osoba, naveo je HDC.
Jennifer je bila talentirana sportašica, stoga ne čudi njezina želja da se i dalje bavi sportom. Upravo zato što je ludo zaljubljena u sportske aktivnosti odlučila je otvoriti teretanu koja je prilagođena svim osobama s invaliditetom
Poslušaj članak
Bivša gimnastičarka Jennifer Smyth nastradala je 2013. godine na treningu, nakon krivog doskoka jer su joj pukla dva kralješka u vratu (C5 i C6) te ostaje paralizirana. Međutim, sportski duh u njoj, pokazala je, jači je od njenih prepreka. Stoga, nakon deset godina rada, truda i odricanja otvara teretanu za osobe s invaliditetom u okrugu Londonderry pod nazivom Jenn’s gym – Neuro fitness Centre, a sve kako bi ona i njoj slični mogli trenirati.
Jennifer je bila talentirana sportašica, stoga ne čudi njezina želja da se i dalje bavi sportom. Upravo zato što je ludo zaljubljena u sportske aktivnosti odlučila je otvoriti teretanu koja je prilagođena svim osobama s invaliditetom, nebitno o kojem se stupnju invaliditeta radilo.
– Nakon moje ozljede nisam imala teretanu u koju bih išla, a koja je bila potpuno dostupna. Možete ići u običnu teretanu i trenirati dijelove tijela koji su u funkciji, ali ne možete trenirati dijelove tijela koji ne rade. Stoga sam željela stvoriti teretanu u kojoj bih mogla trenirati cijelo tijelo. Svima nam je potrebna tjelovježba pa je moj san bio stvaranje teretane koja je u potpunosti dostupna svima. Potpuno smo pristupačni i sva je oprema u potpunosti prilagođena ili stvorena za osobe s invaliditetom – kazala je Smyth za BBC News NI.
Njezina prijateljica Brooke Canning kazala je kako će ova teretana pomoći mnoginma u sličnoj sitaciji jer je baš ono što osobe s invaliditetom trebaju, teretanu prilagođenu isključivo njima i njihovim potrebama.
Jennifer je bila u Americi gdje je isprobala svu visokofunkcijonalnu tehnologiju koja se danas nalazi u njezinoj teretani. Pomoću stimulacije koju proizvode te sprave, osobe s invaliditetom mogu vježbati dijelove tijela koji su im oduzeti.
Ovakva tehnologija budi nadu da će osobe koje su paralizirane ipak moći ponovo pokrenuti paralizirani dio tijela.
Kim Gregg, koja je inače specijalist fizioterapije i radi u spomenutoj teretani, kaže kako će visokotehnološke naprave koje se nalaze u ovoj teretani pomoći osobama s invaliditetom da imaju potpuni trening, čak i onih dijelova tijela koje ne mogu pomaknuti.
Volonterka u Jenniferinoj teretani Holly Deane ističe kako joj je jako drago što može tu raditi jer kako kaže pozitivno je što u ovoj teretani mogu trenirati i ljudi koji imaju neurološke probleme.
Možda nas u budućnosti čekaju vedriji dani za osobe s invaliditetom u kojima će neki ponovo moći stati na svoje noge.
O kakvom se atletskom talentu radilo, govori i činjenica da je na Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016., u disciplini bacanja koplja, završio na visokom šestom mjestu
Poslušaj članak
Nekada nas šokiraju rani odlasci sportaša kojih je u zadnje vrijeme sve više i više. Upravo jedan takav dogodio se 2017. godine pred svjetsko paraatletsko prvenstvo u Londonu, a krivac je napokon priveden k pravdi.
Naime, Britnski atletski savez i ondašnji voditelj sporta Keith Davies (77) optuženi su za smrt paraolimpijca Ujedinjenih Arapskih Emirata Abdullaha Hayayeija (36), izvijestilo je britansko državno tužiteljstvo.
Arapski paraatletičar poginuo je na treningu u Newham Leisure centru u Londonu, i to samo dva dana prije početka Svjetskog paraatletskog prvenstva, nakon što je na njega pao metalni kavez za bacanje.
Britanski atletski savez optužen je za korporativno ubojstvo iz nehata prema tamošnjem Zakonu o zdravlju i sigurnosti o radu. Uz Savez, optužen je već spomenuti Keith Davies koji je obnašao visoku funkciju voditelja sporta za Svjetsko prvenstvo u paraatletici 2017. godine.
Hayayei je na Svjetskom prvenstvu u Londonu trebao nastupiti u kategoriji F34, u disciplinama bacanja diska, koplja i kugle.
O kakvom se atletskom talentu radilo, govori i činjenica da je na Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016., u disciplini bacanja koplja, završio na visokom šestom mjestu.
Britanski atletski savez i Keith Davies trebali bi se pojaviti na Prekršajnom sudu Westminsteru 31. siječnja 2025 godine.
Od ovog stravičnog gubitka, paraatletski savez Ujedinjenih Arapskih Emirata još se nije oporavio.
Nadamo se kako će krivac biti adekvatno kažnjn te kako se ovakve stvari više neće događati.
FBI je sredinom prosinca izvršio pretrese u dva centra za autizam u Minnesoti, nakon što su otkriveni ‘značajni dokazi’ za postojanje lažnih zahtjeva za povrat sredstava iz Medicaid programa u iznosu od više milijuna dolara
Poslušaj članak
Istraga se odnosi na program Rane intenzivne razvojne i bihevioralne intervencije (EIDBI), financiran od strane savezne i državne vlade, koji pruža usluge osobama mlađim od 21 godine s poremećajem iz spektra autizma.
Prema nalogu za pretres, FBI je pretražio Smart Therapy Center u Minneapolisu i Star Autism Center u St. Cloudu. Smart Therapy Center je između 2020. i 2024. godine primio oko 13,8 milijuna dolara iz Medicaid programa za pružanje EIDBI usluga, dok je Star Autism od osnivanja 2020. godine primio više od 6 milijuna dolara.
Istraga je otkrila da su isplate za EIDBI usluge značajno porasle od početka programa 2017. godine, s 1,7 milijuna dolara na oko 400 milijuna dolara u 2023. i 2024. godini. FBI sumnja da su mnoge tvrtke podnosile lažne zahtjeve za usluge koje nisu pružene ili nisu bile pokrivene programom EIDBI.
Ured američkog državnog odvjetnika nije komentirao istragu, a do sada nisu podignute optužnice. Pretrage su provedene kako bi se prikupili dokazi za moguće buduće optužnice, no takve odluke mogle bi biti donesene tek za nekoliko mjeseci.
Ova istraga djelomično je proizašla iz ranije istrage o prijevari s programom prehrane Feeding Our Future, gdje su također otkrivene slične nepravilnosti u podnošenju zahtjeva za državna sredstva.
Vlasnici i upravitelji centara za autizam koji su pod istragom nisu bili dostupni za komentar.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.