Poveži se s nama
In-Portal Banner

Ostali sportovi

ŠKI Kralj organizira 2. memorijalni šahovski turnir ‘Damir Lović’

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje prostoriju u kojoj se održava šahovski turnir. Mnogi igrači sjede za dugim stolovima, a svaki stol ima šahovsku ploču. Prostorija je prostrana i dobro osvijetljena, s nekoliko prozora na zidu.
Foto: 035 portal

Damir Lović bio je prvi predsjednik Hrvatskog šahovskog saveza osoba s invaliditetom i jedan od osnivača Šahovskog kluba invalida ‘Kralj

Ovaj vikend, točnije u nedjelju, 14. siječnja 2024. godine Šahovski klub invalida ‘Kralj’ organizira memorijalni šahovski turnir za osobe s invaliditetom pod nazivom ‘Damir Lović’.

Ovaj turnir održava se po drugi put, u spomen na prvog predsjednika Hrvatskog šahovskog saveza osoba s invaliditetom i jednog od osnivača Šahovskog kluba invalida ‘Kralj’. Turnir će se održati u prostorijama HVIDRE, na adresi Stjepana Marjanovića 2, s početkom u 10 sati.

Sustav natjecanja biti će ‘švicarac’, što znači da će se nakon svakog kola sparivati protivnici istog bodovnog učinka, pojedinačno 9 kola, uz tempo igre 7 minuta i tri sekunde po potezu. Turnir će biti ograničen na 100 igrača, a pravo nastupa imaju svi igrači koji se prijave na vrijeme s važećim Fide ID brojem. Turnir će se rejtengirati za Fide blitz listu.

Svaki sudionik dužan je sa sobom ponijeti šahovsku garnituru te ispravan šahovski sat.

Za osvajače prva tri mjesta osigurane su bogate nagrade, a najbolji kadeti i kadetkinje dobit će medalje.

Igrači koji se prijave do 10. siječnja 2024. godine neće morati plaćati kotizaciju. Igrači koji se na turnir prijave nakon 10. siječnja 2024. godine, morati će platiti 10 eura za sudjelovanje na turniru.

Nakon natjecateljskog djela turnira održat će se zakuska za sve sudionike natjecanja.

Damir Lović prvi je predsjednik Hrvatskog šahovskog saveza osoba s invaliditetom i jedan od osnivača Šahovskog kluba invalida ‘Kralj’. Sudjelovao je i u osnivanju teniskog kluba osoba s invaliditetom ‘Brod’, kao i Košarkaškog kluba osoba s invaliditetom u Slavonskom Brodu.

U svojoj karijeri, Damir Lović ima i naslov ekipnog prvaka Republike Hrvatske u šahu za osobe s invaliditetom.

Nastavi čitati
1 Komentar

1 Komentar

  1. Vanja Krnić

    09/01/2024 at 16:52

    Damir Lović

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ostali sportovi

Amerikanac McNulty pobjednik CRO Racea

Objavljeno

/

Trojica biciklista stoje na postolju s buketima cvijeća. Biciklist u crvenom dresu UAE Emirates tima stoji na najvišem postolju, s rukama podignutim u zrak u znak pobjede. Ostala dva biciklista nose plave dresove i nalaze se na nižim postoljima.
Foto: Tomislav Pavlek

Amerikanac Brandon McNulty, član momčadi UAE Team Emirates, pobjednik je devetog izdanja biciklističke utrke CRO Race

Nakon šest zanimljivih etapa, McNulty je ostvario osam sekundi bolje vrijeme od drugog Danca, Tobiasa Lunda Andresena (dsm-firmenich-PostNL), dok je treće mjesto u ukupnom redoslijedu zauzeo Britanac Fred Wright (Bahrain Victorious) s 27 sekundi slabijim vremenom od McNultyja. 

Pobjednik posljednje, šeste etape vožene od Svete Nedelje do Zagreba u dužini od 157,5 kilometara je izraelski prvak Oded Kogut (Israel-Premier Tech) ispred dvojice Norvežana iz sastava Uno-X Mobility, drugoplasiranog Alexandera Kristoffa i trećeg Torda Gudmestada. Time su Kogut i Kristoff zamijenili mjesta u odnosu na cilj pete etape dan ranije u Karlovcu, kada je slavio Norvežanin.

Borba za ukupnu pobjedu vodila se do posljednjih metara jer je McNultyjeva prednost ispred Andresena nakon posljednjeg prolaznog cilja pala na manje od 10 sekundi koliko osvaja pobjednik etape. No, nakon što je bio najbolji na dva prolazna cilja tijekom etape, Andresen ipak nije imao snage konkurirati za etapno slavlje. Za utjehu ostale su mu ipak pobjede u druge dvije konkurencije, onoj za plavu majicu namijenjenu najboljem sprinteru te onoj za bijelu majicu namijenjenu najboljem mladom vozaču. Zelenu majicu namijenjenu najboljem penjaču osvojio je Nizozemac Axel van der Tuuk (Metec-Solarwatt p/b Mantel). U poretku za najbolju momčad slavio je nizozemski sastav dsm-firmenich-PostNL. 

Od četvorice hrvatskih vozača, najbolji plasman u ukupnom redoslijedu ostvario je Fran Miholjević (Bahrain Victorious) na 24. mjestu s 1:55 minuta zaostatka za pobjednikom. Nicolas Gojković (Adria Mobil) je 81. s 42:43 minute zaostatka, dok je dvojac iz Ljubljana Gusto Santica, Viktor Potočki i Ian Peran završio na 107. i 110. mjestu.

Izvor: Hina/Zvonimir Matić

Nastavi čitati

Ostali sportovi

Dalić i Dinamovi treneri podržali djecu s oštećenjem sluha

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje izbornika Hrvatske s djecom i roditeljima kako poziraju za sliku u golu na terenu u sportskoj dvorani. S obje strane gola stoje baneri. Na jednom piše 'Hrvatski sportski savez gluhih' nacrtan je znak i piše ime sponzora 'HEP', dok na drugom piše 'Varaždinski sportski savez gluhih'. po sredini njega je također nacrtan znak, a navedene su i ostale informacije poput adrese, maila i broja telefona saveza.
Foto: Hrvatski sportski savez gluhih

Nadamo se da će ovakvih događaja biti još više te da će Hrvatski sportski savez gluhih i dalje neumorno raditi na inkluziji djece s oštećenjem sluha u sport i društvo općenito

Povodom tjedna gluhih i nagluhih osoba u dva hrvatska grada provodile su se sportske aktivnosti za gluhu i nagluhu djecu. Zagreb i Varaždin su organiziranjem ovih sportskih događaja radili na inkluziji i promociji sporta djece s oštećenjem sluha.

Naime, na zagrebačkom Jarunu, u nedjelju 22. rujna održao se sportski dan za djecu i mlade s oštećenjem sluha. Sportsko inkluzivni događaj okupio je puno mladih sportaša koji su imali priliku sudjelovati u brojnim sportskim aktivnostima osmišljenim s ciljem promicanja zdravog načina života i usavršavanja sportskih vještina.

Program sportskih aktivnosti počeo je treningom koji je uključivao poligone i preciznosti, a cijeli koncept treninga osmislili su treneri Hrvatskog sportskog saveza gluhih. Kroz trening se radilo na razvijanju motoričkih sposobnosti djece.

Prava sportska poslastica uslijedila je kada je na red došao pokazni trening nogometa kojeg su vodili treneri nogometne škole GNK Dinama koji su djeci pokazivali osnovne nogometne tehnike s loptom.

Najveće oduševljenje okupljenima izazvala je Dinamova maskota lav Plavko koji je svojim dolaskom oduševio najmlađe sudionike ovog sportskog dana. Plavko je djeci podijelio prigodne poklone te potaknuo djecu da se odvaže baviti sportom.

Suradnja GNK Dinama i Hrvatskog sportskog saveza gluhih dobila je i nastavak. Naime, 28. rujna, u sklopu 8. kola supersport HNL-a, Dinamo je na Maksimiru dočekao Lokomotivu. Posebnost te utakmice bila je u tome što su zajedno s igračima Dinama i Lokomotive, uoči početka utakmice, na teren izašla djeca iz programa ‘Uključivanje mladih i djece s oštećenjem sluha u redovan sustav sporta’. Taj događaj bio je vrhunac kampanje koju su proveli Dinamo i Hrvatski sportski savez gluhih u sklopu Međunarodnog tjedna gluhih i nagluhih osoba.  

Već spomenuta dinamova maskota Plavko i prvi vratar ‘Plavih’ Ivan Nevistić snimali su video u kojem su pokazali kako barataju s znakovnim jezikom.

U Varaždinu je također obilježen tjedan gluhih i nagluhih osoba, ali i još jedna velika obljetnica.

Varaždinski sportski savez gluhih proslavio je 70. godišnjicu postojanja, u hotelu Turist u Baroknom gradu 27. rujna. Svečanom obilježavanju prisustvovali su brojni uvaženi gosti kao što su sportaši, treneri, ali i predstavnici gradske vlasti te predstavnici udruga gluhih i nagluhih.

Povodom ove obljetnice predstavljena je i monografija pod nazivom ‘Gluhi sportaši dragulj hrvatskog sporta’ predsjednika Varaždinskog sportskog saveza gluhih Ivana Pajića koji se prigodnim riječima obratio nazočnima.

Proslavi velike obljetnice, između ostalih, nazočili su i predsjednik Udruge gluhih i nagluhih Varaždina i Varaždinske županije Vladimir Posarić te predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih Dijana Vincek.

Posebno emotivan trenutak na proslavi bio je odavanje počasti pokojnoj tajnici Varaždinskog sportskog saveza gluhih i sportašici Nevenki Kolarić. Nevenka je tijekom svog života ostavila dubok trag u sportu za gluhe i nagluhe osobe, a istima je uvijek nesebično pomagala. Zbog toga joj je dodijeljena plaketa Varaždinskog sportskog saveza gluhih koju su, u njeno ime, preuzeli Dimitrije i Igor Kolarić.

Osim Nevenki Kolarić, plaketa Varaždinskog sportskog saveza gluhih uručena je i gluhim sportašima koji su ostvarili uspjehe na međunarodnim natjecanjima.

Plaketu su primili Ana Fuček, Vida Puškadija, Zvonimir Vitić, Milan Lugarić, Boris Gramnjak, Mario Šimegi, Jakov Kolarić, Bruno Varšić, Josip Puškadija, Igor Kolarić, Florijan Kolarić te Ivan Pajić. Svi oni doprinijeli su promociji hrvatskog sporta, kao i promociji predanog rada Varaždinskog sportskog saveza gluhih, ali i Varaždinske županije.

Proslava ove lijepe obljetnice nastavila se i 28. rujna kada je u Varaždinu održan sportski dan za djecu i mlade s oštećenjem sluha. Ovom sportskom spektaklu prisustvovao je i izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić.

U sklopu sportskog programa djeca su se okušala u sportskoj gimnastici, a nakon toga i u rukometnim tehnikama, vježbajući slalom (prolazak igrača), kontru i pucanje sedmeraca.

Svima njima ovo je bio dan za pamćenje jer su upoznali izbornika hrvatske reprezentacije Zlatka Dalića, ali i proveli dan družeći se i aktivno se baveći sportom.

Nadamo se da će ovakvih događaja biti još više te da će Hrvatski sportski savez gluhih i dalje neumorno raditi na inkluziji djece s oštećenjem sluha u sport i društvo općenito.

Nastavi čitati

Ostali sportovi

Održane Riječke sportske igre za djecu s teškoćama u razvoju

Objavljeno

/

Na fotografiji su prikazana djeca u sportskoj dvorani. Na parketu sportske dvorane nalaze se rekviziti za vježbanje. Fotografija prikazuje dodjelu medalja djeci koja su sudjelovala na natjecanju. U daljini se nazire koš. plava strunjača i baner od organizatora natjecanja.
Foto: Parasportski savez Grada Rijeke

Nema sumnje kako je posjet hrvatskog paraolimpijca Antonija Franka u djeci probudio želju da se i oni počnu baviti profesionalnim sportom pa možda netko od njih jednog dana postane olimpijac ili paraolimpijac

U petak 27. rujna u Rijeci, u Osnovnoj školi u Gornja Vežica, održane su ‘Riječke sportske igre za djecu s teškoćama u razvoju 2024’. Ova inkluzivna, sportska i parasportska manifestacija okupila je velik broj djece s teškoćama kao i djecu bez teškoća iz te obrazovne ustanove. Sportska natjecanja odvijala su se u sportskoj dvorani spomenute škole.

Cilj igara bio je poticanje tjelesnih aktivnosti, timskog duha i međusobne podrške među djecom sa i bez teškoća u razvoju, kao i podizanje svijesti o važnosti inkluzije i parasporta.

Ovu hvale vrijednu sportsku priču podržali su brojni profesori, učitelji volonteri te sportski stručnjaci koji su se pobrinuli da svi sudionici dobiju priliku pokazati svoje parasportske, odnosno sportske vještine, steknu nova zanimljiva iskustva i dobro se zabave u igri s ostalim sudionicima. Djeca su uživala u lijepoj i prijateljskoj atmosferi koja je bila ispunjena pozitivnom energijom i radošću.

Jedan od najposebnijih trenutaka bio je kada je prisutne svojim dolaskom iznenadio hrvatski parolimpijac, paratriatlonac Antonio Franko. On je s djecom podijelio svoja iskustva koja je doživio na Parolimpijskim igrama u Parizu. Antonio je s velikim entuzijazmom govorio o trenucima ponosa, ali i izazovima koje je doživio na Igrama u Parizu.

Djeca su upijala svaku riječ koju je Franko govorio te iz prve ruke mogli čuti što sve prolazi i kako se osjeća jedan paraolimpijac na najvećem sportskom natjecanju na svijetu, ali su isto tako dobili priliku da se povežu i puno toga nauče od čovjeka koji im, zbog mnogo čega, može biti sportski uzor.

Svi sudionici igara su nakon završetka programa nagrađeni medaljama i nagradama za svoj trud, hrabrost i uspjeh koje su pokazali tijekom igara.

Riječke sportske igre za djecu s teškoćama doprinose stvaranju društva u kojem su svi ravnopravno uključeni, a njihova energija i radost nastavak su tradicije koja će se, vjerujemo, širiti i u godinama koje dolaze.

Nema sumnje kako je posjet hrvatskog paraolimpijca Antonija Franka u djeci probudio želju da se i oni počnu baviti profesionalnim sportom pa možda netko od njih jednog dana postane olimpijac ili paraolimpijac.

Nastavi čitati

U trendu