Mateo je 2023. godine u sastavu Hrvatske parataekwondo reprezentacije osvojio čak dvije medalje s velikih natjecanja i to u razmaku od samo dva mjeseca
Zadarski list u svojoj je redakciji, 15. siječnja održao 29. dodjelu nagrada za najboljeg sportaša, najbolju sportašicu, najbolju momčad te ekipu, kao i za nadu godine. Izabran je također i najbolji parasportaš Zadarske županije u 2023. godine i to po glasovima medijskih djelatnika i čitatelja Zadarskog lista.
Osim nagrada za sportaše i klubove, dodijeljena je nagrada i za životno djelo pod nazivom “Mile Filipi”.
U većini kategorija nije bilo iznenađenja.
Nagradu za najboljeg sportaša Zadarske županije očekivano je dobio kapetan hrvatske nogometne reprezentacije Luka Modrić. Hrvatski kapetan je u 2023. godini, s reprezentacijom osvojio srebro u Ligi nacija, ali i odveo reprezentaciju na još jedno veliko natjecanje, Europsko prvenstvo u Njemačkoj 2024. godine.
Najboljom sportašicom proglašena je atletičarka Veronika Šokota. Ona se okitila srebrom na Europskom juniorskom prvenstvu održanom u jeruzalemu 2023. godine, te zlatom na Europskom bacačkom kupu za mlade.
Najbolja momčad godine u ovom izboru je KK Zadar, koji je u 2023. godini osvojio naslov prvaka Hrvatske u prošloj sezoni.
Trofej za najbolju ekipu dobila je jedriličarska posada “JK Uskok”. Članice njihove posade osvojile su ovu nagradu zbog prošlogodišnjeg uspjeha, kada su njihove članice Noela Petešić i Petra Gambiraža ukupno osvojile prvo mjesto u klasi 420, te bile prve u ženskoj kategoriji.
Dodijeljen je i trofej pod nazivom “Zadarski” koji se dodjeljuje najboljem parasportašu. Ovu nagradu zasluženo je osvojio Mateo Škara. Mateo je 2023. godine u sastavu Hrvatske parataekwondo reprezentacije osvojio čak dvije medalje s velikih natjecanja i to u razmaku od samo dva mjeseca.
Naime, Škara je na Svjetskom prvenstvu održanom u Meksiku, postao svjetski prvak s osvojivši zlatnu medalju. Taj uspjeh kako njemu, tako i Hrvatskoj parataekwondo reprezentaciji bio je velik poticaj za dalje.
Na Europskom prvenstvu održanom u austrijskom gradu Innsbrucku, Mateo je osvojio još jednu zlatnu medalju te s Hrvatskom poomsae reprezentacijom postao europski prvak.
Naslov svjetskog i europskog prvaka Mateu je donio titulu najboljeg zadarskog parasportaša u 2023. godini.
Nagrada za mladu nadu zadarskog sporta otišla je u ruke Michaela Ružića. Ovaj mladi zadarski košarkaš član je KK Zadar. Sa svojim klubom je prošle sezone osvojio naslove prvaka Hrvatske u kadetskoj i juniorskoj kategoriji. Nastupio je i “Prvoj muškoj ligi” u sastavu KK Jazina Arbanasa iz Zadra.
Prestižnu nagradu za životno djelo pod nazivom “Mile Filipi” dobio je košarkaški djelatnik profesor Slavko Trninić.
Priopćenje povodom preporuke koju je Pravobranitelj za osobe s invaliditetom uputio županijama, gradovima, općinama i turističkim zajednicama u Republici Hrvatskoj prenosimo u cijelosti
Poslušaj članak
Unatoč tome što je turizam značajan pokretač gospodarstva Republike Hrvatske, pristupačnost turističke ponude turistima s invaliditetom još uvijek nije na zadovoljavajućoj razini.
Naime, osoba s invaliditetom na prepreku nailazi već prilikom planiranja putovanja, s obzirom da su informacije o pristupačnosti na željenoj destinaciji često nedostupne, a problem su i pogrešne i nepotpune informacije koje osobe s invaliditetom dovode u neugodne situacije.
U većini smještajnih objekata još uvijek su prisutne prepreke kao što su visoki pragovi, stepenice, nepostojanje dizala ili pristupačne kosine, nepristupačan krevet, nepristupačan sanitarni čvor, nepostojanje pristupačno uređenoga parkirališnog mjesta i slično. Poseban izazov za turista s invaliditetom je pronalazak pristupačnog prijevoza, kako onog kojim će doći do destinacije, tako i javnog prijevoza na samoj destinaciji.
Neravnopravan položaj osoba s invaliditetom ogleda se i u brojnim preprekama koje onemogućavaju uživanje u turističkim sadržajima i uslugama koji su dostupni turistima bez invaliditeta. Izdvajamo nepristupačne plaže, kupališta i bazene, prepreke na javnim površinama, otežan i često potpuno nepristupačan prilaz znamenitostima i manifestacijama, a potpuno pristupačni objekti ugostiteljske i trgovačke namjene i pristupačni javni sanitarni čvorovi još uvijek su više iznimka nego pravilo.
Često se za elemente pristupačnosti javnim sadržajima odabiru neprimjerena rješenja, a učestale su i pritužbe na kvarove i neodržavanje istih. To se najčešće odnosi na koso podizne platforme na otvorenim prostorima, na zaključane pristupačne sanitarne čvorove, nepropisno izgrađena parkirališna mjesta za vozila osoba s invaliditetom i slično.
Prilikom odabira elemenata pristupačnosti često se zanemaruju prilagodbe za osobe s oštećenjem vida i sluha (npr. natpisi na Brailleovom pismu, taktilni indikatori, glasovni vodiči, reljefni prikazi i različiti interaktivni sadržaji), a roditelji djece s teškoćama u razvoju ukazuju i na potrebu prilagodbi prostora i sadržaja (npr. igraonica, igrališta, parkova i slično) kako bi djeca, neovisno o vrsti i težini invaliditeta mogla uživati u turističkoj ponudi destinacije.
Na doživljaj i zadovoljstvo turista utječu odnos, način komunikacije i ponašanje turističkih djelatnika, stoga je nepoznavanje potreba i specifičnosti koje proizlaze iz invaliditeta također prepreka koja osobe s invaliditetom kao turiste stavlja u neravnopravan položaj.
Opisani izazovi i prepreke isključuju osobe s invaliditetom iz turističkih iskustava te ih diskriminiraju u odnosu na ostale turiste i građane, a ujedno se propušta prilika za gospodarski rast kroz razvoj inkluzivne ponude, s obzirom da pristupačan turizam može postati ključna konkurentska prednost destinacije te poboljšati kvalitetu usluge i osigurati dugoročnu održivost.
Zanemarivanjem potencijala turizma pristupačnog osobama s invaliditetom propušta se prilika privlačenja najveće manjinske skupine turista na svijetu koja prema brojnim istraživanjima često putuje i koja ima reputaciju ‘vjernih gostiju’ koji se vole vraćati na destinacije na kojima budu zadovoljni uslugom, a istraživanja pokazuju kako turisti s invaliditetom često putuju ‘izvan sezone’ i u pravilu ostvaruju veći broj noćenja u pojedinoj destinaciji.
S obzirom da je za pomake u osiguravanju pristupačnosti turističke ponude potreban dodatni angažman i veća posvećenost lokalnih i regionalnih donositelja odluka, Pravobranitelj za osobe s invaliditetom uputio je preporuku svim županijama, gradovima, općinama i turističkim zajednicama koje djeluju na lokalnoj i regionalnoj razini.
Preporukom je istaknuto kako su upravo JLP(R)S ključni dionici u stvaranju inkluzivne turističke ponude koja osim što povećava konkurentnost na tržištu pružatelja turističkih usluga, ujedno povećava kvalitetu života lokalnog stanovništva.
Preporučeno je da se elementi pristupačnosti (npr. rampe, dizala, platforme, rukohvati, signalizacija, info materijali i dr.) koji služe pristupu turističkim sadržajima (npr. plaže, kupališta, bazeni, javne površine, manifestacije, znamenitosti, objekti javne namjene i dr.) redovno održavaju i provjeravaju kako bi se osigurala njihova funkcionalnost.
Županijama, općinama i gradovima je preporučeno da kroz svoje poticajne mjere privatno-poslovnom sektoru (npr. iznajmljivačima, hostelima, domaćinstvima, OPG-ovima, prijevoznicima, ugostiteljima i dr.) dodatno boduju/podržavaju one projekte koji su usmjereni na osiguravanje i poboljšanje razine pristupačnosti turističkih proizvoda, usluga i sadržaja na svom području.
Također, preporučeno je da se prilikom izgradnje, obnove i kreiranja sadržaja koji su od značaja za razvoj turističke ponude destinacije – javnih površina, objekata javne namjene, plaža, znamenitosti, manifestacija, javnog prijevoza – JLP(R)S vode načelom univerzalnog dizajna kao osnovnog preduvjeta za stvaranje inkluzivnog okruženja u kojem neće biti prepreka za osobe s invaliditetom te u kojem se svaki turist, bez obzira na vrstu i težinu invaliditeta osjeća ugodno i poželjno te može u potpunosti uživati u ljepotama pojedine destinacije.
Turističkim zajednicama je preporučeno aktivnije i predanije uključivanje u aktivnosti usmjerene na poboljšanje pristupačnosti turističke ponude, posebno u odnosu na prikupljanje i pružanje informacija o pristupačnosti.
Zaključno, donositeljima odluka na lokalnoj i regionalnoj razini preporučeno je da u procese osmišljavanja i kreiranja turističke ponude uključe predstavnike osoba s invaliditetom, jer samo kroz suradnju nositelja vlasti, organizacija civilnog društva i stručnjaka te uz razmjenu znanja i iskustava je moguće doći do razvoja konkurentne i održive turističke ponude od koje će korist imati svi – kako osobe s invaliditetom (lokalno stanovništvo i turisti), tako i poslovni sektor i društvo u cjelini.
Savez Dodir poziva sve zainteresirane da se uključe i podrže gluhoslijepe osobe svojim prisustvom ili praćenjem online događanja te na taj način doprinesu prepoznavanju i uvažavanju osoba s gluhosljepoćom na globalnoj razini
Poslušaj članak
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir i ove godine aktivno sudjeluje u obilježavanju mjeseca lipnja kao mjeseca podizanja svijesti o gluhosljepoći. Posljednji tjedan lipnja u svijetu se tradicionalno obilježava kao Međunarodni tjedan Helen Keller, čime se nastoji dodatno naglasiti važnost razumijevanja i podrške osobama koje istovremeno imaju oštećenje vida i sluha.
Povodom manifestacije Dani otvorenih vrata udruga, koja se održala 5. lipnja, članovi Saveza Dodir upoznali su najmlađe posjetitelje – djecu iz vrtića i osnovnih škola – s pojmom gluhosljepoće. Kroz brojne senzorne, iskustvene i interaktivne radionice, u kojima su sudjelovale i same gluhoslijepe osobe, djeca su iz prve ruke mogla doživjeti i razumjeti koje su prilagodbe potrebne kako bi se osobe s gluhosljepoćom mogle aktivno uključiti u zajednicu.
U srijedu, 12. lipnja 2025. godine, u suradnji s ustanovom Mali dom – Zagreb, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir organizira događanje pod nazivom YARN BOMBING 2025 – TAKTILNI DOŽIVLJAJ. Ovo događanje održat će se u parku Zrinjevac u Zagrebu, u vremenu od 16 do 20 sati.
Savez Dodir i Dnevni centar za rehabilitaciju Mali dom i ove godine sudjeluju u međunarodnom projektu Yarn Bombing, kroz koji će jedan dio Zrinjevca na jedan dan postati prostor taktilnog istraživanja i komunikacije dodirom. Park će biti ukrašen vunenim instalacijama, koje su blage prema prirodi te dovoljno ugodne i prepoznatljive oku i dodiru. Na taj način stvorit će se privremeni prostor nazvan ‘senzorna Livada cvijeća’. Tijekom događanja održat će se i nekoliko kreativnih radionica u kojima će posjetitelji imati priliku samostalno izraditi vlastite vunene uratke.
Glavni cilj ovog događanja jest potaknuti svijest o različitim senzornim doživljajima i prikazati na koji način osobe s oštećenjima vida i sluha te višestrukim poteškoćama mogu učiti i komunicirati. U sklopu manifestacije provest će se iskustvene te edukativno-informativne radionice kojima se želi širiti znanje o gluhosljepoći, omogućiti kvalitetnija podrška gluhoslijepim osobama, informirati njihova uža i šira okolina, te osvijestiti svakodnevne izazove s kojima se te osobe susreću.
U okviru lipanjskih aktivnosti, održavaju se i edukativne radionice pod nazivom Mala škola znakovnog jezika. Tijekom ovih radionica sudionici će saznati što znači biti gluh, nagluh ili gluhoslijep, kako komunicirati ako osoba ne vidi i ne čuje, te što je to znakovni jezik. Radionice služe kako bi se posjetitelji upoznali sa svijetom gluhoslijepih, gluhih i nagluhih osoba, njihovom kulturom i različitim načinima komunikacije, s posebnim naglaskom na znakovni jezik. Kroz ovakav pristup nastoji se razbiti predrasude o osobama s oštećenjem sluha i vida te potaknuti interes, prihvaćanje i poštovanje različitosti.
Dodatno, kroz iskustvenu i interaktivnu radionicu pod nazivom ‘Budi ja’, posjetitelji će imati priliku pokušati ‘obući cipele’ gluhoslijepih osoba i barem djelomično osjetiti kako izgleda svakodnevni život s dvostrukim oštećenjem. Sudionici će, uz pomoć štapa, poveza za oči, posebnih naočala koje simuliraju razne vrste oštećenja vida te čepića za uši, pokušati kretati se samostalno ili uz pomoć prevoditelja za gluhoslijepe osobe.
Tijekom programa planiran je i glazbeno-scenski nastup polaznika Tečaja hrvatskog znakovnog jezika, koji će, zajedno s gluhoslijepim osobama i njihovim prevoditeljima, interpretirati pjesmu na znakovnom jeziku. Ovaj nastup predstavlja jedinstvenu priliku da se publika upozna s bogatstvom izražaja znakovnog jezika i doživi njegovu ljepotu na drugačiji način.
U srijedu, 18. lipnja 2025. godine, u dvorištu Mediateke Knjižnica grada Zagreba, na adresi Starčevićev trg 4, s početkom u 18 sati, održat će se likovna kolonija Saveza Dodir. Gluhoslijepi umjetnici će stvarati različitim likovnim tehnikama, crtati stripove i superjunake, rezbariti u drvetu i oblikovati keramiku. Posjetitelji će imati priliku aktivno sudjelovati u ovim kreativnim procesima i dodatno se upoznati s izražajnim mogućnostima osoba s gluhosljepoćom.
Mjesec lipanj, posvećen gluhosljepoći, završit će u srijedu, 25. lipnja 2025. godine, cjelodnevnim druženjem na imanju City Ranch Zagreb. Ovo posebno okupljanje namijenjeno je korisnicima Saveza Dodir, njihovim prevoditeljima, zaposlenicima i prijateljima, kako bi zajedno proslavili dosadašnja postignuća i izrazili zajedničku predanost daljnjoj borbi za dostojanstven život i ostvarivanje svih prava gluhoslijepih osoba.
Posebna pozornost usmjerena je i na međunarodnu razinu, gdje predsjednica Saveza Dodir, Sanja Tarczay, ujedno predsjednica World Federation of the Deafblind te potpredsjednica International Disability Alliance, trenutno sudjeluje na 18. Konferenciji država članica Konvencije o pravima osoba s invaliditetom (CRPD) u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku.
U sklopu ove važne konferencije održat će se i događanje od velikog značaja za cijelu zajednicu gluhoslijepih osoba pod nazivom ‘Priznavanje 27. lipnja kao Međunarodnog dana gluhosljepoće’.
Ovo događanje bit će održano danas u vremenu od 13:15 do 14:30 EST (odnosno 18:15 do 19:30 po srednjoeuropskom vremenu), u Konferencijskoj sobi CR4 u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, a moguće ga je pratiti i online putem ove poveznice.
– Pozivamo sve zainteresirane da se uključe i podrže gluhoslijepe osobe svojim prisustvom ili praćenjem online događanja te na taj način doprinesu prepoznavanju i uvažavanju osoba s gluhosljepoćom na globalnoj razini – kazali su organizatori.
Povodom Nacionalnog dana osoba s neuromuskularnim bolestima, koji je obilježen 21. svibnja, Savez društava distrofičara Hrvatske (SDDH) i ove je godine organizirao tradicionalnu kampanju pod nazivom ‘Biljka za MD’
Poslušaj članak
Kampanja ‘Biljka za MD’ 2025. provedena je s ciljem podizanja svijesti javnosti o izazovima s kojima se suočavaju osobe koje žive s mišićnom distrofijom i srodnim neuromuskularnim bolestima, te prikupljanja sredstava za konkretnu podršku onima kojima je ona najpotrebnija.
U 2025. godini, sredstva su se prikupljala za podršku mladoj djevojci sa spinalnom mišićnom atrofijom (SMA), kako bi joj se omogućila nabava tableta, multifunkcionalnog radnog stola i svjetiljke, opreme koja će joj znatno olakšati uvjete za učenje i studiranje.
Kampanja je provedena u suradnji s dugogodišnjim partnerom Dječjim vrtićem Lojtrica iz Velike Mlake, koji je kroz sve godine Kampanje pokazao iznimnu osjetljivost za potrebe osoba s mišićnom distrofijom te drugu godinu i s Dječjim vrtićem Žirek iz Velike Gorice, čiji su mališani, roditelji i djelatnici pokazali predanost, toplinu i entuzijazam.
Djeca su, uz podršku svojih odgojitelja i stručnih suradnika, sudjelovala u aktivnostima kampanje, uređivala prostor i zajedno s roditeljima sudjelovala u donaciji za biljke.
Kampanja ‘Biljka za MD’ održana je u ukupno 11 objekata dječjih vrtića Lojtrica (centralni i sedam područnih objekata) i Žirek (centralni i dva područna objekta) u kojima je ukupno prikupljeno 4.580,30 €.
– Srdačno zahvaljujemo svim donatorima biljaka i sadnica Vrtnom centru Gorica, Vrtlariji Pecina, OPG-u Mesarić, OPG-u Benjamin, OPG-u Anto Jurić, OPG-u Čičko i OPG-u Križić koji su svojim velikodušnim donacijama omogućili da Kampanja ‘Biljka za MD’ svake godine doslovno i simbolično raste. Donirane biljke krasile su izložbene prostore i svojim bojama i mirisima privlačile pažnju, ali još više su dirnule srca ljudi koji su ih ponijeli svojim domovima – poručuju iz Saveza društava distrofičara Hrvatske.
– Iskreno zahvaljujemo ravnatelju DV Lojtrica, ravnateljici DV Žirek i svim stručnim suradnicima, odgojiteljima i djelatnicima DV Lojtrica i DV Žirek, centralnih i područnih objekata, koji su kroz organiziranje aktivnosti, informiranje djece i roditelja, te svesrdnim angažmanom dali svoj doprinos uspješnosti akcije. Od srca hvala roditeljima i djeci koji su se uključili u ovu kampanju i svojim doprinosom pomogli u ostvarivanju cilja – osigurati veću samostalnost i kvalitetniji život jednoj mladoj osobi. Njihova podrška potvrđuje koliko su male promjene u svakodnevici, poput darivanja biljke, zapravo velike kada dolaze iz iskrenog i empatičnog srca – kažu iz Saveza.
– Ovim zajedničkim djelovanjem, oblikujemo društvo jednakih mogućnosti, u kojem se vrijednosti poput empatije, solidarnosti i humanosti prenose od najranije dobi.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.