Connect with us

Kultura

Predsjednik Milanović obišao izložbu Meštrovićevih djela u Klovićevim dvorima 

Objavljeno

/

Predsjednik Republike Zoran Milanović obišao je u srijedu retrospektivnu izložbu djela Ivana Meštrovića u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu, koja je s više od 200 odabranih izložaka najveća prezentacija Meštrovićeva opusa u posljednjih 40 godina

Predsjednik je uz stručno vodstvo autorica izložbe, muzejske savjetnice Klovićevih dvora Petre Vugrinec i muzejske savjetnice Atelijera Meštrović Barbare Vujanović razgledao izložbu skulptura Ivana Meštrovića koja predstavlja presjek umjetnikova stvaralaštva i obuhvaća sve faze njegova rada.

Autorice izložbe odabrale su za tu retrospektivu reprezentativna djela po kojima je Meštrović prepoznatljiv, ali i neka manje poznata, a dio njih prvi put je izložen u Hrvatskoj.

Izložena djela dolaze iz hrvatskih i europskih muzejskih i privatnih zbirki, a gotovo 140 ih je iz fundusa Muzeja Ivana Meštrovića, splitske Galerije Meštrović i zagrebačkoga Atelijera Meštrović.

Izložba je postavljena na sve tri etaže Galerije Klovićevi dvori te u predvorju i atriju. 

Cilj izložbe je podsjetiti na vodeću poziciju Ivana Meštrovića koji je klasičnim, mediteranskim identitetom, širokim spektrom motiva, stilskih involviranosti i upućenosti na raznorodne materijale i medije, redefinirao značenje i smjer figurativne umjetnosti. 

Tehnički i stručno iznimno zahtjevna izložba “Ivan Meštrović – retrospektiva” kojom se obilježava 140. godišnjica Meštrovićeva rođenja i 40 godina Galerije Klovićevi dvori otvorena je 23. studenog, a za posjetitelje ostaje otvorena sve do 3. ožujka.

Milanović je izložbu obišao u pratnji Rumjane Meštrović, a uz predsjednika su bili i predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić, posebni savjetnik predsjednika za kulturu Zdravko Zima i savjetnik predsjednika za vanjsku i europsku politiku Neven Pelicarić.

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kultura

TIFLOLOŠKI MUZEJ Otvorena izložba ‘Prstohvat umijeća’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je prikazana grupa od šest osoba koje se nalaze u galeriji ili izložbenom prostoru. Pod je drveni, a zidovi su bijeli, što omogućava umjetničkim djelima na zidu da dođu do izražaja. Vidljive su skulpture ili instalacije, što sugerira da se radi o umjetničkom događaju. Osobe na slici su raznolike po odjevnim kombinacijama – jedna nosi crvenu majicu i crne kratke hlače, dok ostali imaju različite stilove odjeće. S desne strane slike nalazi se stol s nekoliko predmeta na njemu, možda pripadajući izložbi. Atmosfera djeluje zanimljivo i kulturno, kao da ljudi razgledavaju ili raspravljaju o umjetnosti.
Foto: Anita Blažinović

Projekt potiče inkluziju i razumijevanje – omogućava slijepim i slabovidnim učenicima aktivno sudjelovanje u umjetničkom stvaranju, zajedno s vršnjacima bez oštećenja vida

U Tiflološkom muzeju u Zagrebu 12. lipnja 2025. svečano je otvorena izložba ‘Prstohvat umijeća’, koja je okupila brojne posjetitelje, predstavnike institucija, organizacija te Ministarstva kulture i medija.

Izložba prikazuje radove učenika nastale kroz deset kiparskih radionica održanih u sklopu istoimenog projekta. U radionicama su sudjelovali učenici Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb, pod vodstvom profesorice likovne umjetnosti Tanje Parlov i nastavnika iz ŠPUD-a. Projekt je organiziralo Udruženje za unapređivanje obrazovanja slijepih i slabovidnih osoba.

Projekt ima za cilj poticanje inkluzije i razumijevanja, omogućujući slijepim i slabovidnim učenicima ravnopravno sudjelovanje u umjetničkom stvaralaštvu, zajedno s vršnjacima bez oštećenja vida. Zajedničkim radom, kroz tišinu, dodir i međusobno povjerenje, nastali su radovi koji nadilaze vizualni dojam – oni su izraz osjeta, prisutnosti i poštovanja.

Tijekom višemjesečnih radionica učenici su istraživali različite kiparske tehnike – od modeliranja glinom i izrade reljefa, do kreiranja pokretnih skulptura i papirnatih instalacija. Koristili su neuobičajene materijale poput žice, selotejpa i izolir-trake za izradu skulptura kukaca, eksperimentirali s japanskom tehnikom kirigamija te zajednički izrađivali mural sastavljen od glinenih ploča. Neki su radovi obojani, dok su drugi oblikovani u trodimenzionalne kompozicije pomoću novinskog papira i pik traka.

Izložba donosi uvid u cijeli proces rada i pokazuje kako kiparska umjetnost može postati sredstvo kreativnog izražavanja, međusobnog razumijevanja i suradnje – posebno u inkluzivnom obrazovnom okruženju. Radovi su raznoliki, taktilni i vizualno dojmljivi, a svaki nosi osobni pečat učenika, istodobno doprinoseći zajedničkoj umjetničkoj cjelini.

Projekt je financiran sredstvima Ministarstva kulture, a izložba će biti otvorena do 1. kolovoza 2025. godine. Ulaz je slobodan, a postav je u cijelosti prilagođen osobama s oštećenjem vida i drugim posjetiteljima s invaliditetom.

Nastavite čitati

Kultura

Tiflološki muzej poziva na izložbu ‘Prstohvat umijeća’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Plakat izložbe pod nazivom Prstohvat umijeća, najavljuje otvorenje 12. lipnja 2025. u 12 sati u Tiflološkom muzeju u Zagrebu. Na izložbi će biti predstavljeni likovni radovi učenika Centra za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek" i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna iz Zagreba, u organizaciji udruge UUOSSO. Lijeva polovica plakata je plave boje s tekstom, dok je desna polovica ilustracija glinene skulpture ljudskog lica, koje dotiču ilustrirane šarene ruke (ružičasta, žuta i crvena). U pozadini su apstraktne obojene površine. Na dnu plakata nalaze se logotipi organizatora.
Foto: Tiflološki muzej

Prstohvat umijeća naziv je izložbe nastale kao rezultat kiparskih radionica koje su okupile učenike Centra za odgoj i obrazovanje ‘Vinko Bek’ i Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Zagreba

Poslušaj članak

Projekt je razvijen u suradnji s Udruženjem za unapređivanje obrazovanja slijepih i slabovidnih osoba (UUOSSO), a radionice je vodila Tanja Parlov, pedagoginja i umjetnica s dugogodišnjim iskustvom rada u Centru ‘Vinko Bek’.

Kroz različite kiparske tehnike učenici su zajednički istraživali dodir, prostor, boju i međusobnu suradnju, gradeći radove koji svjedoče o kreativnosti, povjerenju i ljepoti razlika.

Kroz suradnju, dijalog bez riječi, tišinu i povjerenje, nastali su radovi koji nisu samo vizualno snažni – oni su tragovi dodira, slušanja i međusobnog poštovanja.

Projekt potiče inkluziju i razumijevanje – omogućava slijepim i slabovidnim učenicima aktivno sudjelovanje u umjetničkom stvaranju, zajedno s vršnjacima bez oštećenja vida.

Izložba se može razgledati u Tiflološkom muzeju, Draškovićeva 80/II od 12. lipnja do 1. kolovoza 2025. godine.

Nastavite čitati

Kultura

ANSAMBL LADO Jedinstvena kazališna predstava koja će ponos našeg folklora prenijeti na međunarodnu scenu

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: In Portal

Ova suvremena kazališna predstava uključuje 3D tehnologiju slike i zvuka, predstavlja hibridni model live izvedbe s hologramskim zapisima u izvedbi Ansambla LADO

LADO nije tek nacionalna profesionalna folklorna skupina, jedina te vrste u Lijepoj Našoj, LADO je znatno više od folklora.

Dokazao je to Ansambl LADO i svojom prvom dramskom predstavom DVA/LICA, nastalom u suradnji s australsko-malezijskim kazališnim kolektivom TerryandTheCuz, koja će premijerno biti prikazana 28. i 29. lipnja u Zagrebačkom kazalištu mladih.

– Ova suvremena kazališna predstava uključuje 3D tehnologiju slike i zvuka, predstavlja hibridni model live izvedbe s hologramskim zapisima u izvedbi Ansambla LADO. Drama DVA/LICA gotovo je opsesivno putovanje svim onim što je potrebno kako biste plesom predstavljali svoju zemlju – i ono što ostaje iza vas kada glazba prestane. Tematizira fragilnost prirode sjećanja u kontekstu Ladove tradicije, ispričane kroz naraciju i Ladovu izvedbu te propituje evoluciju pripovijedanja kojim se formiraju kulturni identiteti – najavili su iz Lada na jučerašnjoj presici.

Ovo je njihov najambiciozniji kazališni projekt, kažu organizatori, koji će LADO predstaviti na međunarodnoj sceni, drama koja prkosi ustaljenim žanrovskim konvencijama.

LADO iza sebe ima povijest dugu 76 godina, tradiciju obilježenu brojnim nagradama i priznanjima, zbog čega s pravom nose titulu jedne od najhvaljenijih institucija hrvatske kulture.

Da je tomu tako, bilo je razvidno i na rečenoj tiskovnoj konferenciji, na kojoj je Ileana Jurin Bakotić, ravnateljica Ansambla, dramu DVA/LICA opisala kao svijet sjećanja i snova, svijet koji se krije iza nacionalnog ponosa i ikoničnog stava umjetnika jedinog profesionalnog folklornog ansambla čiji se ugled i slava prostiru daleko izvan granica Hrvatske.

Predstavu su pripremali tri godine, o čemu je govorio redatelj predstave Govin Ruben iz Malezije, te njegov hrvatski kolega, suredatelj Vid Adam Hribar. Redateljski dvojac nije pohvalio samo ideju i tekst predstave, nego su u superlativu ponajprije govorili o gotovo eponimnoj profesionalnosti članova Ansambla LADO. Međunarodnom karakteru predstave svoj je obol dala i Danielle Micich, suradnica za scenski pokret, te oblikovatelj zvuka Michael Toisuta.

Zadovoljstvo međunarodnom suradnjom na ovom projektu na jučerašnjoj su presici izrazili i australski veleposlanik u RH Richard Rodgers te Johan Ikram Ahmad Rusli, otpravnik poslova Veleposlanstva Malezije.

– Ovom kazališnom predstavom LADO će se predstaviti na međunarodnoj sceni, a projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i financijski potpomognut sredstvima fonda Creative Australia.

Predstava je izabrana u selekciju ‘Pitch New Works’ cijenjenog međunarodnog udruženja ISPA – International Society for the Performing Arts te će biti predstavljena 12. lipnja, 2025. u sklopu godišnjeg kongresa u švicarskom Luganu, a koji se odvija pod temom ‘Art and Social Political Change’ pred više od 500 sudionika iz cijeloga svijeta – objavili su u priopćenju za medije iz Lada.

Nastavite čitati

U trendu