Na konferenciji je istaknuto kako je cijepljenje povijesna tekovina koja zaslužuje da se o njoj priča i primjenjuje tijekom cijelog života.
Cijepljenje je najvažnije postignuće suvremene medicine u zaštiti zdravlja od raznih zaraznih bolesti. Zahvaljujući ovoj zdravstvenoj intervenciji u posljednjih pedeset godina spašeno je 154 millijuna života. Međutim, zabrinjavajući je podatak da 2023. godine gotovo 22 millijuna djece u svijetu nije primilo prvo cjepivo protiv ospica.
Povodom Svjetskog tjedan cijepljenja u utorak na konferenciji za novinare pod nazivom „Cijepljenje – Za život“ u zagrebačkom Novinarskom domu stručnjaci su govorili o važnosti cijepljenja tijekom cijelog života pogotovo osjetljivih skupina građana, ali i o zakonskom okviru koji će omogućiti da se ljekarnici uključe u cijepljenje.
Epidemiolog Bernard Kaić upozorio je na pad cijepnih obuhvata u mnogim zemljama.
„ U Hrvatskoj je pad cijepnih obuhvata malo zaustavljen nakon pandemije Covid- 19 , ali obuhvati više nisu dobri kao prije petnaestak godina, daleko smo još od toga. Svjetska zdravstvena organizacija i druge organizacije kao što su UNICEF, Američki Centar za sprječavanje bolesti te Europski centar za sprječavanje bolesti upozoravaju da se hitno treba nešto poduzeti kako bi se povećali cijepni obuhvati“ rekao je Kaić.
Spomenuo je da u Hrvatskoj po županijama postoje razlike po cijepnim obuhvatima. Gotovo deset godina najniži cijepni obuhvati su u Dubrovačko- neretvanskoj i Splitsko – dalmatinskoj županiji, ali su zadnjih godina i u Primorsko- goranskoj te Osječko- baranjskoj županiji u padu.
Predsjednik Hrvatske koalicije za imunizaciju Goran Tešović ukazao je na rizike necijepljenja protiv gripe kod djece i starijih osoba Naglasio je da se zbog gripe češće hospitaliziraju starije osobe, ali se hospitalizira i značajan broj predškolske djece te prema službenim statistikama je najviše prijavljen broj oboljele djece od gripe. Kod starijih osoba uslijed gripe se javljaju respiratorne komplikacije , a kod male djece uglavnom neurološke komplikacije.
„Protiv gripe se cijepi i mali broj djece koja imaju kronične komorbiditete, a ne cijepe se niti članovi njihove obitelji. Ova djeca završavaju u bolnicama s respiratornim komplikacijama i na jedinicama intenzivnog liječenja. U nekim ustanovama za smještaj kronično bolesne djece cijepljenje protiv gripe je ipak zaživjelo“ objasnio je Tešović.
Liječnica obiteljske medicine Valerija Bralić- Lang istaknula je važnost edukacije u donošenju odluke o cijepljenju. Naglasila je kako je važno da osoba razumije koje su prednosti cijepljenja i koji su rizici necijepljenja. Kad je riječ o djeci važno je da ispravnu odluku vezano za cijepljenje donesu roditelji.
„ U Hrvatskoj je 23 posto populacije starije od 65 godina, a taj postotak će rasti. S obzirom na godine četvrtina populacije se mora cijepiti, ali se moraju cijepiti i oni neovisno o godinama zbog bolesti kao što su primjerice šećerna bolest, kronična bubrežna bolest, kronična obstruktivna plućna bolest . U Hrvatskoj više od trećine populacije su pušaći i velika je vjerojatnost da imaju kroničnu obstruktivnu bolest pluća, a kod šećerne bolesti je vjerojatan i komorbiditet. Onkološki pacijenti prije ciljanog liječenja bolesti bi trebali biti procijepljeni, ako nije sezona gripe, onda se trebaju cijepiti protiv pneumokoka. Kada se krene s kemoterapijom osoba se ne smije cijepiti, mora proći barem tri mjeseca od cijepljenja“, pojasnila je Bralić- Lang.
Naglasila je da se mali broj starijih osoba odaziva na docijepljivanje protiv tetanusa.
Predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo istaknula je da Zakon o ljekarništvu i Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti uključuju ljekarnike u imunizaciju pacijenata. Spomenula je da su ljekarnici provodili edukacijske kampanje vezano za cijepljenje i u Hrvatskoj .
„Iskustva iz Australije , Kanade i SAD-a su pokazala da kroz edukaciju i u praktičnom dijelu imunizacije ljekarnici imaju važnu ulogu u povećanju cijepnog obuhvata. U SAD-u i Kanadi se većina pacijenata cijepi u ljekarnama. Cijepljenje protiv gripe postoji i u nekim zemljama Europske unije. Uz ljekranike cijepe i farmaceutski tehničari. Nadamo se da će se i u Hrvatskoj krenuti s imunizacijom u praksi u ljekarnama jer to ima smisla“ rekla je Soldo. Naglasila je da za cijepljenje pacijenata u Hrvatskoj već educirano oko 500 ljekarnika, a četiri tisuća članova Hrvatske ljekarničke komore bi moglo također proći ovu edukaciju što će omogućiti da se poveća cijepni obuhvat.
Predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva Miroslav Venus istaknuo je da je cijepljenje najznačajnija preventivna mjera koja štiti ne samo od akutnih zaraznih bolesti nego i od nastanka kroničnih bolesti.
„Danas se cijepe djevojčice i dječaci protiv HPV-a, a pokušalo se da to uđe i u kalendar obveznog cijepljenja. Međutim, ipak je postignut napredak jer se više djevojčica i dječaka u određenoj životnoj dobi više procijepilo nego što je to bilo prije.
Imamo i cijepljenje protiv hepatitisa B koje štiti od nastanka određene kronične bolesti. “Cijepljenje je jedna povijesna tekovina koja zaslužuje da se o njoj priča i primjenjuje tijekom cijelog života“ istaknuo je Venus.