Kutak za stručnjake

Postoje zemlje u kojima dječja paraliza nije u potpunosti eliminirana

Objavljeno

/

Foto: Microsoft Copilot

Ova godina je posebna za napore u iskorjenjivanju. Izbijanje varijante poliovirusa tipa 2 u Gazi skrenulo je pozornost svijeta na stvarnost da sve dok postoji dječja paraliza bilo gdje, sve će zemlje biti u opasnosti

Svjetski dan borbe protiv dječje paralize obilježava se svake godine 24. listopada i posvećen je podizanju svijesti o poliju (dječjoj paralizi) te važnosti cijepljenja u borbi protiv ove ozbiljne bolesti.

Polio je vrlo zarazna bolest uzrokovana poliovirusom, koja može izazvati trajnu paralizu, a u najtežim slučajevima i smrt. Iako je zahvaljujući globalnim naporima u cijepljenju polio eliminiran u većem dijelu svijeta, još uvijek postoje zemlje u kojima nije potpuno iskorijenjen.

Na ovaj dan, organizacije poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Rotary International organiziraju brojne kampanje i događaje kako bi naglasile važnost cijepljenja i nastavak borbe protiv polija do njegovog potpunog iskorjenjivanja.

Godina 2024. ima poseban značaj u tim naporima zbog izbijanja varijante poliovirusa tipa 2 u Gazi, što je ponovno podsjetilo svijet na činjenicu da sve dok polio postoji bilo gdje, sve zemlje ostaju u opasnosti.

No, istovremeno je to pokazalo i izvanrednu globalnu posvećenost iskorjenjivanju ove bolesti. U Gazi su u rujnu i listopadu organizirana dva kruga odgovora na epidemiju, tijekom kojih je više od pola milijuna djece cijepljeno protiv polija, unatoč brojnim izazovima s kojima se regija suočava. Ako je to moguće postići u tako teškim uvjetima, moguće je posvuda.

Ovogodišnji Svjetski dan borbe protiv dječje paralize pruža priliku ne samo da se proslavi dosadašnji napredak, već i da se ponovno potakne globalna podrška i predanost kako bi se konačno okončala ova bolest.

Ne postoje tehnički, medicinski ili biološki razlozi zbog kojih bi polio trebao opstati u današnjem svijetu. Dječja paraliza može biti iskorijenjena – i bit će, onog dana kada sva djeca u preostalim endemskim područjima budu cijepljena. Ni dan ranije, ni dan kasnije.

Zato je ključno usmjeriti sve napore prema tom cilju: cijepiti svako dijete, do posljednjeg. Uspjeh će tada prirodno uslijediti.

U Hrvatskoj je cijepljenje protiv dječje paralize dio redovnog programa imunizacije, a zahvaljujući ovom programu, zemlja je od 1961. godine slobodna od autohtonih slučajeva polija. Svjetski dan dječje paralize prilika je i da se oda priznanje svim zdravstvenim djelatnicima i organizacijama koje neumorno rade na iskorjenjivanju ove bolesti.

U trendu

Exit mobile version