Djeci će ovo natjecanje sigurno ostati u lijepom sjećanju jer su kroz igru, smijeh i nova poznanstva naučili puno toga novog, a uz to se i dobro zabavili
Poslušaj ovaj članak
U organizaciji Školskog sportskog saveza, u Poreču se od 18. do 20. ožujka 2024. godine održavalo Državno prvenstvo školskog sporta za djecu s intelektualnim teškoćama. Na natjecanju je sudjelovalo 359 mladih sportaša iz 58 škola iz svih krajeva Lijepe Naše.
Sudionici su se natjecali u stolnom tenisu, plivanju, atletici, pikadu te štafetnim igrama.
Iako se natjecanje službeno održavalo u Poreču, dio natjecanja odvijao se i u Rijeci.
Prvi dan, 18. ožujka, bio je predviđen za otvaranje natjecanja i druženje djece na pripremljenoj zabavi koju je za njih osigurao organizator.
Na otvaranju ovog lijepog sportskog događaja okupljenima se obratio glavni tajnik Školskog sportskog saveza Ivan Dujić.
– Vaš smijeh i veselje i ova pozitivna energija koju ste nam donijeli zasigurno će otjerati kišne oblake i omogućiti nam još jedno divno iskustvo u Poreču. Želim vam svima lijepe sportske dane na kojima ćete stvoriti divne uspomene i nova prijateljstva – kazao je okupljenim sportašima Dujić i otvorio još jedno Državno prvenstvo školskih sportova za djecu s intelektualnim teškoćama.
Učenici su se mogli prijaviti za natjecanje u jednom sportu te u dvije discipline sporta u kojem se natječu.
Drugi dan ovog hvalevrijednog sportskog događaja bio je predviđen za natjecanja u atletici, plivanju i stolnom tenisu.
Atletski dio natjecanja održao se na Atletskom stadionu ‘Veli Jože’ u Poreču. Sudionici su se okušali u tri atletske discipline, a to su trčanje, skok u dalj i bacanje kugle, loptice i vorteksa.
Na atletskim terenima, osim sportskom natjecanju, gledatelji su svjedočili i jednoj lijepoj gesti učenika OŠ Đurđevac. Naime, ova nadasve dobra djeca skupljala su boce s tribina i staze, a za svoj trud su nagrađeni Fair play kartonom od strane tehničke komisije natjecanja.
Najbolji u atletskom djelu natjecanja bili su sportaši ŠSD Lavići iz Čakovca, Kojot iz Varaždina te Učkarić iz Rijeke.
Sudionike koji su se natjecali u plivanju ugostio je Grad Rijeka. Plivačko natjecanje održano je na Bazenima Kantrida. Plivači su se natjecali u muškoj i ženskoj konkurenciji, u disciplinama 1,25 m slobodno, 2,25 m slobodno, 4,25 m slobodno, 6,25 m leđno, 9,25 m prsno, te 10,25 m prsno.
U plivanju su se najviše istaknuli sportaši ŠSD Kojot iz Varaždina.
I na plivačkom natjecanju gledatelji su mogli svjedočiti fair play gesti za koju je, na kraju krajeva, i dodijeljen Fair play karton. Njega je dobila Loris Banić iz Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju ‘Križevci’. Ona je neumorno navijala za svoga prijatelja, ali i za druge sudionike koji nisu dio njezinog tima.
Isti dan u poslijepodnevnim satima, u Dvorani ‘Intersport’ u Poreču, odigrao se turnir u stolnom tenisu. U dvorani se, osim zvuka teniskih loptica, moglo čuti i glasno navijanje mnogobrojne publike.
Turnir je osvojio Mario Kranjc, drugo mjesto pripalo je Karlu Jedinku, dok je treći bio Domagoj Sabo.
Nakon sportskog djela programa, za sve sudionike organizirana je mađioničarska predstava u kojoj su mogli uživati gledajući, ali i sudjelujući.
Zadnji dan natjecanja bio je rezerviran za pikado i štafetne igre, a natjecanje se održalo u Dvorani ‘Intersport’, u muškoj i ženskoj konkurenciji. U dobroj atmosferi i još boljem društvu, natjecatelji su se iskazali mirnoćom ruke i izvanrednom preciznošću.
Najprecizniji su bili članovi Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju ‘Križevci’ koji su među sedam školskih sportskih društava osvojili prvo mjesto.
Što se tiče štafetnih igara, najbolji su bili i pobjedu odnijeli učenici Škole za odgoj i obrazovanje ‘Pula’.
Najuspješniji sportaši i sportašice za svoj uspjeh dobili su prigodna priznanja i medalje.
Djeci će ovo natjecanje sigurno ostati u lijepom sjećanju jer su kroz igru, smijeh i nova poznanstva naučili puno toga novog, a uz to se i dobro zabavili.
Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić Paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen
Mlada hrvatska paraplivačica Emma Mečić osvojila je 10. mjesto u kvalifikacijama utrke na 100 leđno u kategoriji S9 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Mečić je bila peta u svojoj skupini, te ukupno deseta s rezultatom 1:15.68.
Mlada 17-godišnja plivačica, kojoj su ovo prve paraolimpijske igre, je u travnju ove godine u ovoj disciplini osvojila broncu na EP-u u Funchalu na Madeiri s rezultatom 1:14.41.
Međutim, niti taj rezultat ne bi bio dovoljan za finale, naime, posljednje osmo mjesto je zauzela Amerikanka Lizzi Smith sa rezultatom 1:13.64. Najbrža je bila njezina sunarodnjakinja Christie Raleigh-Crossley koja je isplivala vrijeme 1:10.28.
Bio je to drugi Emmin nastup u Parizu nakon što je na 400 slobodno bila sedma. Ispred ove mlade djevojke koja živi i trenira u Losoneu u švicarskom kantonu Ticino, još su dvije utrke – 100 slobodno i 200 mješovito.
Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen sa 0-3 (8-11, 10-12, 6-9).
Sinoć se od Pariza oprostio i Borna Zohil koji je u susretu osmine finala MS8 stojećih nakon drame pet setova poražen od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).
Podsjetimo, Lučić i Zohil su u mješovitim parovima dogurali do četvrtfinala.
Od parastolnotenisačica u turniru su još Anđela Mužinić Vincetić i Helena Dretar Karić koje u srijedu očekuju četvrtfinalni susreti u kategoriji WS3 sjedećih.
Anđela će u četvrtfinalu igrati protiv Tajlanđanke Dararat Asayut, dok Helenu očekuje ogled protiv Talijanke Carlotta Ragazzini.
Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata, kazao je Vučić
Hrvatski paraolimpijac Miljenko Vučić (42) osvojio je šesto mjesto u bacanju kugle za slijepe i slabovidne (F11) na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Bio je to njegov treći nastup na paraolimpijskim igrama nakon što je u Rio de Janeiru bio, također šesti, a u Tokiju četvrti.
Na Stade de Francu je najdalje bacio u trećoj seriji, 12.33 što je 55 centimetara slabije od njegovog najboljeg rezultata sezone.
Zlato je osvojio Iranac Amirhossein Alipour Darbeid sa 14.78 metara što je novi azijski rekord. Mladi 22-godišnji Iranac je tako spojio paraolimpijski i svjetski naslov nakon što je u travnju pobijedio na SP-u u Kobeu.
Drugi je bio njegov sunarodnjak i branitelj zlata iz Tokija Mahdi Olad sa 13.89 m, dok je bronca pripala Španjolcu Alvaru del Amo Canu koji je bacio kuglu 13.38 m.
– Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata. Ne može svaki put biti po očekivanjima. Rezultatski sam podbacio, ali večeras sam se osjećao kao sportaš kao kada gledaš na televiziji kako olimpijci nastupaju. Ovo je prvi put da je i kod sporta osoba s invaliditetom stadion lijepo popunjen – kazao je.
Vučić je ove godine bio peti na SP-u u Kobeu, ima i svjetsko srebro iz Dubaija 2019. godine. Najveći uspjeh na Europskim prvenstvima je osvojio 2021. u poljskom Bydgoszczu osvojivši zlato, tri godine ranije u Berlinu je bio treći, a ima i srebro iz Grosseta 2016.
– S Miljenkom sam prošao brojna natjecanja, no ovo je jedna od najljepših atmosfera – kazao je njegov trener Mihovil Rendulić.
“Što se tiče rezultata, uvijek može gore, ali može i bolje,,” dodao je.
Večeras je nastupio i mladi parastolnotenisač Borna Zohil.
U susretu osmine finala MS8 stojećih 17-godišnji mladić iz Pomera kraj Pule je nakon drame pet setova izgubio od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).
Borna, koji je najbolji junior svijeta, te 10. igrač seniorske ljestvice, je sjajno otvorio meč protiv 16 godina starijeg Šveđanina, bivšeg svjetskog prvaka iz 2017. godine. Poveo je 2-0 u setovima, no nažalost nije izdržao.
Brončani iz Londona, te srebrni iz Rio de Janeira u ekipnoj konkurenciji, je izjednačio, a potom u odlučujućem petom setu slavio sa 11-6 izborivši plasman u četvrtfinale.
Šveđanin je u prvom kolu bio slobodan, dok je Zohil na startu turnira pobijedio Nigerijca Victora Farinloyea sa 3-0 (11-7, 11-7, 11-7).
Za Zohila su tako prve paraolimpijske igre u karijeri završile.
U pojedinačnoj konkurenciji je stigao do osmine finala, dok je u paru s Mirjanom Lučić ispao u četvrtfinalu mješovitih parova kategorije XD17 stojećih.
Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine
Počele su Paraolimpijske igre u Parizu. Na najvećem sportskom događaju za parasportaše sudjelovat će 4400 sportaša iz 186 zemalja. Hrvatsku će predstavljati 22 sportaša u šest sportova.
Hrvatska će u Parizu imati najviše predstavnika u atletici, čak deset to su redom – Deni Černi, Ivan Katanušić, Matija Sloup, Erik Fabian Kaurin, Luka Baković, Velimir Šandor, Miljenko Vučić, Marijan Presečan, Mikela Ristoski, Ivana Purkić, u para stolnom tenisu hrvatsku će predstavljati četvero sportaša – Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić, Mirjana Lučić, Borna Zohil, troje u paraplivanju – Dino Sinovčić, Emma Mečić, Paula Novina, a isto toliko i u bocci – Anamarija Arambašić, Dora Bašić i Davor Komar te jedan u paratriatlonu naš Antonio Franko i parataekwondu, a to je Ivan Mikulić.
Naša zemlja ima bogatu i veoma uspješnu sportsku povijest kada su u pitanju nastupi na Paraolimpijskim igrama. Vrijeme je da se prisjetimo zlatnih trenutaka hrvatskog parasporta.
Prvu paraolimpijsku medalju u hrvatskoj povijesti osvojila je Milka Milinković na Igrama održanim u Barceloni 1992. godine. Milinković je uzela broncu u konkurenciji bacanja koplja. Osim prve povijesne medalje za Hrvatsku, Milinković ima još njih sedam s paraolimpijada na kojima je nastupila deset puta.
Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.
Iako smo na prvu zlatnu medalju morali čekati sve do 2008. godine, Hrvatska je i prije toga bilježila sjajne razultate na paraolimpijskim borilištima.
Četiri godine prije povijesnog zlata Hrvatska je zablistala na najvećoj sportskoj pozornici u Ateni. Tada su naši paraolimpijci Mihovil Španja i Jelena Vuković kući donijeli čak četiri olimpijske bronce. Španja je u Ateni uzeo čak tri brončane medalje, dok je Vuković dodala svoju u bacanju diska.
Španja je svojoj paraolimpijskoj zbirici medalja dodao broncu 2012. godine kada je postavio i svoj osobni rekord (1:12.53), te s tim zaključio svoju olimpijsku priču.
Hrvatska se s najvećim ponosom sijeća POI-a u Pekingu, kada se, uz Darka Kralja na pobjedničko postolje dva puta popela i Antonia Balek u disciplinama bacanja kugle i koplja. Osim njih medalju iz glavnog grada Kine donio je i Branimir Budetić. Branimir se u Pekingu okitio srebrnom medaljom.
Iako se naši paraolimpijci sa Igara u Londonu nisu vratili s nijednim zlatnim odličjem, ta je paraolimpijska smotra bila i više nego uspješna za naše sportaše. Hrvatski su se predstavnici iz Englenske vratili s pet medalja, od čega dvije srebne i tri brončane medalje. Darko Kralj tada je osvojio srebro u bacanju kugle, a isto je napravio i Zvonimir Talić u skoku u dalj. Uz već spomenuti uspjeh Mihovila Španje, brončanim odličjem okitili su se Mikela Ristovski u skoku u dalj te Barnimir Budetić u bacanju koplja.
U bliskom sjećanju nam je i podvig hrvatskih sportaša s paraolimpijske smote u Rio de Janeiru, kada se hrvatska himna svirala dva puta jer su olimpijski pobjednici postali Mikela Ristovski, u već spomenutom skoku u dalj te Sandra Paović u para stolnom tenisu. Uz njih, medaljama u Riu su se kitili Anđela Mužinić-Vincetić u paru s Helenom Dretar Karić sa srebrom, Zoran Talić također sa srebrom, te Velimir Šandor s broncom.
Po teškim uvjetima u pandemijskoj godini, naši su se predstavnici s Igara iz Tokia vratili sa sedam medalja. Ivan Mikulić osvojio je srebro u parataekwondou, Ivan Katanušić je do istog uspjeha došao bacajući disk isto kao i Velimir Šandor, Deni Černi se priključio brončanim odličjem u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić doplivao do bronce doplivao u kategoriji 100 m leđno. Mikele Ristovski i onda je pokazala zavidnu kvalitetu te se kući donijela još jednu broncu, dok su se sjajne hrvatske parastolnotenisačice Anđela Mužinić-Vincetić i Helena Dretar Karić ekipno uzele broncu.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.