Kampanja ‘Halo, nama je stalo!’ započela je prošli tjedan i trajat će do 3. travnja 2024., a namjera organizatora je prikupiti 25.000 eura kojima će osigurati nastavak rada telefonske linije u narednih 10 mjeseci
Poslušaj ovaj članak
Udruga za beskućnike i socijalno ugrožene osobe Oaza pokrenula je kampanju za prikupljanje donacija za rad besplatnog telefona SLON TELEFON 0800 9977 za stručnu podršku mentalnom zdravlju.
Kampanja ‘Halo, nama je stalo!’ započela prošli tjedan i trajat će do 3. travnja 2024., a namjera organizatora je prikupiti 25.000 eura kojima će osigurati nastavak rada telefonske linije u narednih 10 mjeseci.
– Pokrenuli smo ovu kampanju upravo na Međunarodni dan sreće jer želimo ukazati na važnost mentalnog zdravlja za sreću svakoga od nas. Pozivamo sve naše sugrađane i sugrađanke da podrže rad Slon telefona kako bi pomogli što većem broju ljudi da budu sretni i aktivni članovi naše zajednice – izjavio je predsjednik Udruge Oaza Dejan Travica.
Tea Čorak, psihologinja Udruge Oaza i koordinatorica volontera telefonske linije navela je da su izazovi za mentalno zdravlje radno aktivnog stanovništva, kao i djece i mladih, danas iznimno veliki. Prema posljednjim raspoloživim podacima, Hrvatska bilježi više stope smrtnosti od samoubojstava od prosjeka stopa za zemlje EU članice. U 2022. godini u Hrvatskoj je registrirano 30.522 hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja.
– Istovremeno, dostupnost priuštive usluge savjetovanja za mnoge je ograničena. Zdravstvo se bori s listama čekanja za stacionarno liječenje poteškoća mentalnog zdravlja, nema dovoljno bolničkih kreveta, stručnih zaposlenih psihologa i psihijatara, a stručna podrška nije podjednako rasprostranjena u svim dijelovima Hrvatske – istaknula je Čorak. Dodala je da nigdje u svijetu mentalno zdravlje nema jednaki prioritet kao fizičko zdravlje, a dodatni problem uzrokuje i stigmatizacija mentalnog zdravlja – sram od traženja podrške i suočavanja s problemima depresije, anksioznosti ili nekim drugim mentalnim teškoćama.
Riječke udruge Oaza i Terra posljednje dvije godine pružaju besplatnu telefonsku podršku svima koji su u potrebi za razgovorom i pomoći u kriznim životnim situacijama. Ta telefonska linija zaživjela je kroz projekt Oslonac, uz podršku Grada Rijeke, koji je podržao i ovu kampanju, kojom se želi nastaviti i proširiti rad telefona – pod novim imenom Slon telefon.
Karla Mušković, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke navodi kako je Grad Rijeka bio partner na projektu Oslonac i da podržava nastavak rada besplatne telefonske linije Slon telefon davanjem podrške kampanji ‘Halo, nama je stalo!’. Udrugu Oaza i Udrugu Terra Grad Rijeka od njihovih samih početaka podržava logistički i financijski i partner je u mnogim aktivnostima koje djelatnici ovih udruga provode vrijedno i predano.
Od početka rada ove telefonske linije do danas, 15 vrijednih superviziranih volontera primilo je više od 1000 poziva od strane 450 osoba iz cijele Hrvatske. Ostvari li Udruga Oaza zadani cilj, telefon za besplatnu podršku mentalnom zdravlju radit će četiri sata dnevno svakim radnim danom uz aktivnost čak 44 educirana i supervizirana volontera.
Ana Milardović, liječnica i volonterka na telefonskoj liniji od samog početka rada telefona istaknula je da je uobičajeno da udruge provode projekte vrijedne za naše društvo dok članovi društva nemaju često priliku aktivno participirati u projektima.
– Specifičnost ovog telefona je upravo prilika da članovi društva u ulozi volontera na neki način doprinose društvu. Važna je upravo ta dvosmjernost telefona gdje mi u jednom trenutku možemo biti volonteri s jedne strane linije, a možda u drugom periodu potrebiti s druge strane linije. Ta dvosmjernost procesa izdvaja ovaj projekt od drugih. Osobni input nema svoju granicu, možemo se osjećati privilegiranim i uz kvalitetne edukacije i uz poziciju poniznosti vratiti društvu nešto. Na taj je način krug zatvoren. Iskustvo volontiranja na telefonu je bilo prekrasno, vrlo ispunjujuće, u kontaktu s organizatorima dobili smo novu dimenziju i u tom mikrosvijetu svi pomalo narasli – kaže Milardović.
Kampanju su podržali Grad Rijeka, Primorsko goranska županija, Općina Matulji, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, Hrvatski zavod za socijalni rad, Fakultet zdravstvenih studija, Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, Udruga za kibernetiku psihoterapije i organizacije, Jadran-galenski laboratorij (JGL), mnogi stručnjaci iz područja mentalnog zdravlja te javne osobe.
Članovi Oaze istaknuli su da je od iznimne važnosti što veći angažman stručnjaka i javnih osoba u ovoj kampanji, kao i podrška novinara i medija. Travica je istaknuo kako krajnji cilj kampanje nije samo prikupljanje iznosa ključnog za održivost Slon telefona, već i snažno djelovanje na podizanju svijesti o brizi za mentalno zdravlje i smanjenje stigme. Pozvao je građane i poslovni sektor na financijsku podršku kampanji. Svaka donacija, bez obzira na veličinu, napravit će razliku, poručio je.
Donirati se može uplatom na žiro račun udruge, a svi detalji dostupni su na web stranici udruge.
Predstavnice društva uručile su predsjedniku Priznanje za doprinos vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku
Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je 20. studenog 2024. godine s predstavnicama Hrvatskog društva prevoditelja znakovnog jezika, predsjednicom Društva Nives Gotovac i članicama Upravnog odbora Dorijanom Kavčić i Marijom Šoić.
Na sastanku su predstavnice Hrvatskog društvo prevoditelja znakovnog jezika upoznale predsjednika Milanovića s radom i aktivnostima Društva, osnovanog 2016. godine, koje je usmjereno na kontinuiranu brigu o prevoditeljima, njihovom razvoju i usavršavanju organiziranjem brojnih edukativnih događanja kako bi se uz visoko kvalitetne prijevode doprinijelo promidžbi i priznanju ne samo struke prevoditelja znakovnog jezika nego i afirmaciji hrvatskog znakovnog jezika.
Prema Registu osoba s invaliditetom, u Hrvatskoj ima oko 19 tisuća gluhih osoba, ali većina njih ne ostvaruje pravo na pristup informacijama na hrvatskom znakovnom jeziku iako im je to pravo zajamčeno zakonom. Predstavnice Društva istaknule su kao najveći problem činjenicu što hrvatski znakovni jezik još nije percipiran kao punopravni jezik. U tom kontekstu, jako pozitivnim smatraju što predsjednik Milanović neka od svojih obraćanja javnosti objavljuje i na hrvatskom znakovnom jeziku. Zbog toga su mu u ime Društva uručile i Priznanje na doprinosu vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku.
Znakovni jezici koriste pokrete ruku i mimiku za prenošenje značenja, za razliku od govornih jezika koji rabe govor. Punopravni su ostalim, govorenim, prirodnim jezicima s vlastitom gramatikom i leksikom.
Uz predsjednika Milanovića bila je savjetnica Predsjednika za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković.
Cilj nagrade SozialMarie, prve europske nagrade za društvene inovacije, jest da otkrije društvene inovacije širem Srednje Europe i učini ih vidljivijima. Nagrađuju uspješno provedene, inovativne projekte koji se hvataju u koštac s izazovima ovog vremena
Nagrada SozialMarie jedna je od najstarijih i najprestižnijih europskih nagrada za socijalne inovacije. Dodjeljuje se od 2005. godine s ciljem prepoznavanja i poticanja inovativnih projekata koji se bave aktualnim društvenim izazovima.
Svake godine nagrada privlači projekte iz srednje i istočne Europe, a SozialMarie 2025. bit će prilika za još snažnije isticanje značajnih inicijativa koje doprinose inkluziji, solidarnosti i održivom društvenom razvoju.
Portal za prijavu na natječaj SozialMarie ponovno je otvoren i to 21. put.
Cilj nagrade SozialMarie, prve europske nagrade za društvene inovacije, jest da otkrije društvene inovacije širem Srednje Europe i učini ih vidljivijima. Nagrađuju uspješno provedene, inovativne projekte koji se hvataju u koštac s izazovima ovog vremena.
Svojom prijavom stječete priliku da dobijete jednu od 15 nagrada koje dodjeljuje stručni žiri: prvonagrađeni dobivaju 15.000, drugonagrađeni 10.000, a trećenagrađeni 5000 eura. Daljnjih 12 dobitnika nagrađuje se sa po 2000 eura.
U slučaju nominacije vaš će projekt sudjelovati u glasanju publike. Projekt s najviše osvojenih glasova dobit će 1000 eura namijenjenih u edukacijske svrhe. Svi nominirani projekti bit će pozvani na dodjelu nagrada u Beču prvog svibnja. Tamo ćete saznati da li ste dobili nagradu i da li vas je jedan od mentora odabrao za jednogodišnje mentorstvo.
Nagrađuju projekte koji se provode Austriji, Češkoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Slovačkoj ili Sloveniji.
SozialMarie je nagrada za projekte u provedbi: znači, riječ je o projektima koji su prevladali fazu začetne ideje i mogu dokazati trajan uspjeh svojih aktivnosti.
SozialMarie je uvjerenja da društvena inovacija nastaje u svim dijelovima društva. Zato prihvaćaju prijave iz civilnog društva, javne uprave i privatnog sektora.
Što se tiče postupka prijave, ispunite prijavnicu na službenoj stranici do 14. siječnja 2025. u 23:55 sati, zatim će dvoje neovisnih lokalnih evaluatora pročitati i ocijeniti vašu prijavnicu vodeći se pritom svim kriterijima za društvene inovacije. Ako vas odaberu u uži krug, o prijavi će raspravljati međunarodni žiri, a u veljači ćete saznati da li ste nominirani za nagradu.
Koordinatorica za Hrvatsku je Ivana Borovnjak, a više o svemu doznajte ovdje.
Pod moderatorskom palicom Maje Maris Ivačko, osim glamura i dobre zabave za sve prisutne, modna revija odaslala je preko uspješnih žena te poznatih mladih modela Royal Modelsa snažnu poruku ‘Žena za ženu – protiv nasilja nad ljepšim spolom’
U organizaciji Fashion Dive te suorganizatora i medijskog pokrovitelja Nacionalnog medija Direkt, u ekskluzivnom zagrebačkom Restoranu Barbieri’s prošlog je tjedna održana humanitarno-modna revija pod nazivom ‘Žena ženi nije vuk’, s porukom ‘Stop nasilju nad ženama’
Organizatorica Matea Jakopina iz Fashion Dive inače svake godine organizira ovaj hvalevrijedan događaj s humanitarnim ciljem direktne pomoći potrebitima i u povodu druženja poslovnih žena. Tako se i ove godine prikupljala donacija za Udrugu ‘Krila anđela’ iz u Zagreba, koja broji 50-ak članova i pomaže osobama s intelektualnim teškoćama te surađuje s roditeljima osoba s tjelesnim i mentalnim teškoćama. Predsjednica je Anđelina Rizman, a Udruga je osnovana 2013. godine.
– Osim toga ovaj event smo htjele iskoristiti i kao podršku ženama koje su na bilo koji način bile zlostavljane, da ukažemo da nažalost i dan danas postoji problem nasilja nad ženama, da postoje žene kojima je potrebna konkretna pomoć i podrška i željeli bismo iskoristiti mogućnost da javnost osvjestimo kako svi zajedno možemo pomoći – poručile su organizatorice, Matea Jakopina i Mirela Buzov iz Nacionalnog medija Direkt.
Među prisutnima bile su i žene koje su na svojim leđima ponijele dugogodišnji teret nasilja, a večer posvećena njima pružila im je podršku i empatiju od svih koji su dali svoj nesebični obol svojim dolaskom.
– Nažalost, nemamo nikakvu financijsku pomoć od državnih institucija kao i većina udruga te se isključivo financiramo od članarine naših članova roditelja i skrbnika. U ime Udruge Krila anđela, moje i naše djece te njihovih roditelja i skrbnika, želimo se od srca zahvaliti organizatorima ovog humanitarnog događanja koje nas podržava svaki put te svima
vama prisutnima. Hvala vam puno na donaciji. Pa i samo jedan euro nama znači puno – rekla je Rizman.
Organizatorice su se na kraju svima zahvalile za dolazak, istaknuvši da je zaista divno što u svom životu imaju takve žene oko sebe, žene koje te podržavaju, svoje prijateljice.
– Upravo je bogatstvo danas imati prijateljice. Zato se zahvaljujemo svim prijateljicama koje su došle na Event što u gledalištu, što na modnoj pisti. Zahvaljujemo se Vama predivnoj publici što ste se došli veseliti životu s nama i pomoći Udruzi Krila anđela. Zahvaljujemo se našim sponzorima i posebno restoranu Barbieri’s, koji nas je ugostio.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.