Connect with us

Vremeplov

Udruga za autizam Zagreb obilježava mjesec svjesnosti o autizmu

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje plakat koji obavještava o Mjesecu svjesnosti o autizmu. Na plakatu je tekst na bijeloj pozadini, a oko teksta su crteži u plavim tonovima. U sredini plakata je logo koji kombinira kuću i srce, simbolizirajući podršku osobama s autizmom.
Foto: Udruga za autizam - Zagreb

Ove godine, pod sloganom preuzetim od krovne europske organizacije Autism Europe, ‘Not Invisible – Nismo nevidljivi’, i Udruga za autizam – Zagreb obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Znajući da jedan dan nije dovoljan, UAZ će imati program kroz veći dio travnja

Poslušaj ovaj članak

Udruga za autizam – Zagreb i ove 2024. godine 2. travnja obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Svake godine to čine na drukčiji način: javnim okupljanjima, prigodnim programima edukacijskog ili zabavnog sadržaja, zagovorom socijalnih i ekonomskih mjera…

Uvijek nastoje da govor o poremećaju iz spektra autizma (PSA) bude što razumljiviji, ali i čujniji, ne samo u izravno zainteresiranoj nego i općoj populaciji. Pritom upozoravaju na nedostatke sustavne skrbi za osobe s PSA svih uzrasta u Republici Hrvatskoj.

Osobe s PSA u pravilu trebaju cjeloživotnu skrb, ali i stručne i sustavne programe koji ne samo zadovoljavaju njihove potrebe, nego i podižu njihove sposobnosti na funkcionalnu razinu, kako bi njihov doprinos zajednici bio odgovarajući na obostrano zadovoljstvo.

Ove godine, pod sloganom preuzetim od krovne europske organizacije Autism Europe, ‘Not Invisible – Nismo nevidljivi’, i Udruga za autizam – Zagreb obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu. No, znajući da za promicanje svijesti o autizmu, ali i zagovaranje prava osoba s njim nije dovoljan samo jedan dan, odlučili su program proširiti na veći dio travnja.

– Izuzetno nam je zadovoljstvo pozvati vas najprije u utorak, 2. travnja 2024. u 10 sati, u Kulturno informativni centar, Preradovićeva 5, 10000 Zagreb na promotivnu akciju Udruge za autizam – Zagreb. Izložba fotografija pod nazivom ‘Naš pogled kroz objektiv’ sve prisutne uvest će u svijet interesa odraslih osoba s PSA. Izloženi autorski radovi nastali su u sklopu UAZ-ovog programa poludnevnog boravka za odrasle osobe s PSA, koji se svakodnevno odvija u sjedištu udruge zahvaljujući financijskoj podršci Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Grada Zagreba, Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom. Tijekom nezaobilaznog druženja roditelja, članova udruge, osoba s PSA i građana svi posjetitelji KIC-a sudjelovat će u senzorički prilagođenoj atmosferi koja odgovara osobama s PSA u smislu smanjenih akustičkih, vizualnih i ostalih podražaja. Kontinuirano prikazivanje dokumentarnog filma ‘Od snova do krova’ u kinodvorani KIC-a samo je uvertira u aktivnosti koje slijede – kažu iz udruge.

Dva tjedna kasnije, 16. travnja 2024. s početkom u 10 sati, u istom prostoru Udruga za autizam – Zagreb predstavit će knjigu ‘365 puzli, jedna godina kroz labirint autizma’ članice udruge i majke dječaka s PSA Ksenije Graonić. Riječ je o intimnim zapisima koji dokumentiraju životni ritam jedne obitelji, koja i jest i nije obična, i u njoj odrastanje dječaka s PSA, ali ne zanemaruju ni okruženje: od prijatelja i rodbine, poznanika, radnih uvjeta roditelja djece s teškoćama, kao i sustav koji uvijek odgađa, čeka, ne reagira ili čak i odbija.

S početkom u 11:15 bit će ponovljena projekcija dokumentarnog filma akademskog snimatelja Mirana Krčadinca naslova ‘Od snova do krova’. Film prati razvoj projekta ‘Naš plavi svijet – osnivanje treće životne zajednice osoba iz spektra autizma’ (sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., broj ugovora: KK.08.1.3.04.0011), koji je nastavak dosljednog, u domaćim okvirima i dalje jedinstvenog, rada udruge na inkluzivnoj deinstitucionalizaciji odraslih osoba s poremećajem iz spektra autizma.

Slijedi panel na temu ‘Život odraslih osoba s poremećajem iz spektra autizma’, u kojem će sudjelovati roditelji osoba s PSA, članovi Udruge za autizam – Zagreb te stručnjaci s iskustvom rada s tom populacijom. Svi zainteresirani, javnost i mediji, imat će priliku više saznati o potrebi deinstitucionalizacije, ali i potrebi poboljšanja institucijske i izvaninstitucijske cjeloživotne skrbi za odrasle osobe s PSA te stvaranje uvjeta za njihovu punu prihvaćenost u društvu.

U četvrtak, 18. travnja 2024., Udruga za autizam – Zagreb u suradnji s Gradskim kazalištem Zorin dom iz Karlovca i Gradskim satiričkim kazalištem Kerempuh iz Zagreba, u dvorani Vidra, Draškovićeva ulica 80, 10000 Zagreb, s početkom u 12 sati organizira, za učenike od 1. do 3. razreda svih gimnazija u Vidri nedalekoj Križanićevoj ulici, gostovanje predstave ‘Semafor’ autorice Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića. Nastala u suradnji s karlovačkom Udrugom Frendofon koja se bavi inkluzijom djece i mladih s teškoćama u razvoju, predstava iz očišta sestre osobe s PSA govori o odrastanju i prihvaćanju, kako unutar obitelji tako i izvan nje. Pored informativne i edukativne kvalitete koju nesumnjivo ima, ova produkcija potvrđena je i umjetnički: Petra Cicvarić osvojila je Nagradu Marul na nacionalnom festivalu Marulićevi dani za najbolji dramski tekst, a Andro Damiš Nagradu hrvatskoga glumišta za najbolje glumačko ostvarenje.

Nakon predstave održat će se tribina s temom ‘Odrastanje uz autizam’, sa sudjelovanjem autorskog tima, članova udruge i, naravno, srednjoškolske publike. Cilj tribine je razbiti predrasude i eventualne neugodnosti koje donosi obiteljska povezanost s različitim vrstama ‘drukčijosti’ te kroz razmjenu iskustava osnažiti one na rubu zrelosti za empatičnu i odgovornu punoljetnost.

Tijekom mjeseca travnja organizirat će se i predavanje za roditelje djece s PSA, a informacije o temi, mjestu i vremenu održavanja bit će objavljene na Facebook stranici udruge.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Vremeplov

Danas je Dan prava osoba s duševnim smetnjama

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji se nalazi crna školska ploča na kojoj je kredom i crvenim flomasterom ispisana poruka: "STOP THE STIGMA" (crvenim slovima) "MENTAL HEALTH PROBLEM" (bijelim slovima, s tim da je riječ PROBLEM precrtana). Poruka fotografije jasno poziva na zaustavljanje stigmatizacije osoba s mentalnim teškoćama. Kroz simbolično precrtavanje riječi "problem" ističe se ideja da mentalno zdravlje nije problem, nego nešto što treba razumjeti i podržati, a ne osuđivati. Crvena riječ "STIGMA" dodatno privlači pažnju, naglašavajući da je upravo stigma najveća prepreka otvorenom razgovoru i prihvaćanju mentalnog zdravlja. Ova fotografija snažno prenosi poruku o važnosti borbe protiv predrasuda i promovira empatiju, podršku i otvorenost prema osobama koje se suočavaju s mentalnim teškoćama
Foto: Pixabay

Osobe s duševnim smetnjama, kao i svi građani, imaju pravo na dostojanstven život, pristup zdravstvenoj skrbi, obrazovanju, zapošljavanju i sudjelovanju u društvenom životu

Poslušaj članak

Hrvatski sabor proglasio je 6. lipnja Danom prava osoba s duševnim smetnjama u Republici Hrvatskoj, kako bi se javnost potaknula na razmišljanje o njihovim pravima, potrebama i položaju u društvu.

Mentalno zdravlje sastavni je i neodvojiv dio općeg zdravlja svakog pojedinca. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, mentalno zdravlje jedno je od ključnih područja javnog zdravstva, jer broj osoba koje se suočavaju s mentalnim teškoćama neprestano raste.

Poremećaji mentalnog zdravlja najčešće se javljaju u mlađoj dobi, često imaju dugotrajan, pa i kroničan tijek, te značajno narušavaju kvalitetu života ne samo pogođenih pojedinaca, nego i njihovih obitelji.

Sve to ukazuje na sve veći teret mentalnih poremećaja, koji sa sobom nose ozbiljne zdravstvene, društvene i ekonomske posljedice, a najviše pogađaju upravo one koji se s njima nose svakodnevno.

U Hrvatskoj razvoj skrbi za osobe s duševnim smetnjama ima dugu povijest. Ključna prekretnica dogodila se 6. lipnja 1880. godine, kada je Kraljevska zemaljska vlada donijela Statut Kraljevskog zemaljskog zavoda za umobolne u Stenjevcu, godinu dana nakon osnutka tadašnje bolnice za duševne bolesnike (danas Klinika za psihijatriju Vrapče). Taj dokument predstavlja prvi službeni akt kojim su definirana prava osoba s duševnim smetnjama za vrijeme njihova boravka u ustanovi.

Osobe s duševnim smetnjama, kao i svi građani, imaju pravo na dostojanstven život, pristup zdravstvenoj skrbi, obrazovanju, zapošljavanju i sudjelovanju u društvenom životu. Njihove potrebe su stvarne i legitimne, a na društvu je da im osigura podršku i uključenost, bez predrasuda i stigme.

Poštivanje prava na slobodu izbora, samostalnost u donošenju odluka i dostupnu psihosocijalnu podršku ne smije biti privilegija – to su temeljna ljudska prava. Umjesto marginalizacije i zanemarivanja, potrebna je izgradnja sustava koji omogućuje aktivno uključivanje osoba s duševnim smetnjama u sve sfere života, uz uvažavanje njihovih glasova, iskustava i potreba.

Deinstitucionalizacija, odnosno prelazak s institucionalne skrbi na život u zajednici, ne smije biti samo tehnička ili formalna promjena. To mora biti duboka promjena pristupa u kojem je osoba u središtu – gdje se poštuje njezina volja, podržava njezina neovisnost i omogućuje život u zajednici. U tom procesu ključno je uključiti same osobe s duševnim smetnjama, njihove obitelji i organizacije koje ih zastupaju.

Dan prava osoba s duševnim smetnjama poziv je svima nama – građanima, donositeljima odluka, institucijama i stručnjacima – da izgradimo društvo koje ne isključuje, ne osuđuje i ne zaboravlja. Mentalno zdravlje je zajednička odgovornost i temelj zajedničkog zdravlja. Samo poštivanjem prava svih građana možemo graditi pravedno i uključivo društvo, u kojem nitko nije ostavljen po strani.

Nastavite čitati

Vremeplov

Zdravlje počinje jednim ‘NE’ cigareti

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji se prikazuje simboličan trenutak odbijanja cigarete. S lijeve strane vidimo žensku ruku s dlanom okrenutim prema naprijed u jasnom znaku "NE", dok s desne strane muška ruka drži otvorenu kutiju cigareta, pružajući ih. U pozadini je zelena, prirodna površina, što dodatno naglašava kontrast između zdravog izbora i štetne navike. Fotografija snažno poručuje važnost odlučnog stava protiv pušenja i promicanja zdravog načina života.
Foto: Pixabay

Svjetski dan nepušenja važna je prilika za promicanje svijesti o opasnostima duhanskog dima i pružanje podrške svima koji žele prestati pušiti

Svjetski dan nepušenja obilježava se svake godine 31. svibnja, s ciljem podizanja svijesti o štetnosti pušenja i promicanja zdravih životnih navika.

Ovaj dan podsjeća na milijune života koje svake godine odnosi duhanski dim, ali i na snagu koju pojedinci imaju da prestankom pušenja zaštite vlastito zdravlje i zdravlje ljudi oko sebe.

Pušenje je jedan od najvećih javnozdravstvenih problema današnjice. Unatoč brojnim upozorenjima, milijuni ljudi diljem svijeta i dalje redovito konzumiraju duhanske proizvode, ne uzimajući u obzir ozbiljne posljedice koje pušenje ima na tijelo.

Evo što se događa tijelu kad pušimo.

Duhanski dim oštećuje pluća i dišne puteve, uzrokujući kronični bronhitis, emfizem i povećavajući rizik od raka pluća. Svaki udah dima unosi štetne tvari koje s vremenom smanjuju kapacitet pluća i otežavaju disanje.

Pušenje uzrokuje sužavanje krvnih žila, povećava krvni tlak i razinu lošeg kolesterola, čime značajno raste rizik od srčanog i moždanog udara. Pušači imaju dvostruko veće šanse za razvoj bolesti srca nego nepušači.

Nikotin stvara snažnu ovisnost, djelujući na mozak tako da stvara osjećaj kratkotrajnog zadovoljstva, ali i stalne potrebe za novom dozom. Dugoročno, pušenje može povećati rizik od demencije i drugih neuroloških bolesti.

Tijelo pušača stalno je pod stresom, a imunološki sustav oslabljen. To znači veću podložnost infekcijama, sporije zacjeljivanje rana te smanjen odgovor na bolesti.

Pušenje povećava rizik od čira na želucu, bolesti jetre i raka probavnog trakta, uključujući rak jednjaka, želuca i gušterače.

Kod muškaraca, pušenje može dovesti do smanjenja potencije i plodnosti. Kod žena povećava rizik od neplodnosti, spontanih pobačaja i komplikacija u trudnoći.

Pušenje ubrzava starenje kože, smanjuje dotok kisika i hranjivih tvari te uzrokuje bore i sivilo tena. Također, može oštetiti zube i desni, uzrokujući loš zadah i propadanje zuba.

Osim što šteti pušaču, pasivno pušenje izlaže riziku i one koji ne puše, osobito djecu i starije osobe. Upravo zato, Svjetski dan nepušenja važna je prilika za promicanje svijesti o opasnostima duhanskog dima i pružanje podrške svima koji žele prestati pušiti.

Prestanak pušenja donosi brojne zdravstvene koristi – već nakon 20 minuta od posljednje cigarete normalizira se krvni tlak, a nakon 48 sati osjet okusa i mirisa se poboljšava. Nakon nekoliko mjeseci plućna funkcija se značajno oporavlja, a nakon godinu dana rizik od srčanog udara prepolovljava se.

Nastavite čitati

Vremeplov

Nevidljiva bolest koja može sve promijeniti u jednom danu

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji se vidi osoba koja nosi elegantan ljubičasti sako i svijetlu košulju. Stoji ispred bujnog zelenog grmlja s velikim listovima, a u pozadini se ističu ružičasti cvjetovi. Okruženje izgleda kao vrt ili park, stvarajući ugodnu i prirodnu atmosferu. Fotografija odiše svježinom i skladom boja
Foto: SDDH

Europski dan svjesnosti o miasteniji gravis obilježava se 2. lipnja i na taj će se dan oboljeli, članovi udruženja distrofičara, obitelji i podupiratelji okupiti i simboličnom šetnjom od Trga Bana Josipa Jelačića do Europskog trga obilježiti dan, a navečer će više od osam gradova Hrvatske zelenim reflektorima osvijetliti svoje znamenitosti

Poslušaj članak

Zamislite da se probudite kao zdrava, aktivna osoba, a već do večeri ne možete podići ruku, izgovoriti rečenicu ili duboko udahnuti. Takva je stvarnost za osobe oboljele od miastenije gravis, rijetke i opasne autoimune bolesti koja može paralizirati tijelo – u svega 24 sata.

Savez društava distrofičara Hrvatske (SDDH) poziva na hitno podizanje svijesti o ovoj često zanemarenoj bolesti. Iako je u Hrvatskoj dijagnosticirano oko 600 oboljelih, procjenjuje se da na svakih 100.000 stanovnika dolazi 15 novooboljelih. Miastenija gravis može pogoditi svakoga – djecu, odrasle i starije osobe – no najčešće pogađa žene mlađe od 40 i muškarce starije od 60 godina.

Bolest koja mijenja svakodnevicu – ali i poglede

Miastenija gravis nastaje kada imunološki sustav napada prijenos signala između živaca i mišića. Posljedice su dramatične – od blagih jutarnjih simptoma do potpune fizičke nemoći do večeri. Osobe s ovom dijagnozom mogu imati spuštene kapke, dvostruki vid, teškoće s govorom, gutanjem, disanjem, pa čak i nemogućnost da zadrže glavu uspravno. Za mnoge, obična šetnja postaje nepremostiva prepreka.

– U najtežim trenucima, mišići odgovorni za disanje mogu potpuno otkazati. Tada je potrebna hitna mehanička ventilacija kako bi se spasio život – ističe Marica Mirić, predsjednica SDDH-a.

Ono što dodatno otežava borbu s miastenijom jest činjenica da su simptomi često nevidljivi. Mnogi se godinama bore s nespecifičnim smetnjama prije nego dobiju točnu dijagnozu. Zbog toga oboljeli nerijetko nailaze na nerazumijevanje, stigmu i diskriminaciju, pa čak i gubitak osnovnih prava – na rad, obitelj, dostojanstvo.

Liječenje se godinama oslanjalo na starije lijekove poput kortikosteroida i imunosupresiva, koji nose ozbiljne nuspojave: šećerna bolest, osteoporoza, slabiji imunitet i povećan rizik od infekcija. Srećom, nova znanstvena otkrića donose moderne terapije koje omogućuju bolju kontrolu bolesti i veću kvalitetu života.

SDDH već godinama pruža pomoć oboljelima, organizira savjetovanja, informira javnost i zagovara bolju dostupnost terapija.

– Miastenija gravis nije samo medicinsko stanje – to je i svakodnevna borba za razumijevanje i prihvaćanje – kaže Marica Mirić.

– Snaga ljudi s MG-om nije samo u mišićima – ona je u hrabrosti, ali i u podršci koju svi mi moramo pružiti – dodala je Mirić

Europski dan svjesnosti o miasteniji gravis – 2. lipnja

Povodom ovog dana, oboljeli i njihovi podržavatelji prošetat će simbolično od Trga bana Josipa Jelačića do Europskog trga u Zagrebu. U znak podrške, znamenitosti u više od osam hrvatskih gradova bit će osvijetljene zelenim svjetlom – bojom nade i solidarnosti s osobama koje žive s ovom bolešću.

Ispovjesti koje otvaraju oči

Milena Kovač (33): ‘Osam mjeseci tražila sam dijagnozu’

Sve je počelo slabim rukama i ispadanjem predmeta. Nisam mogla obavljati najosnovnije zadatke. Nakon osam mjeseci lutanja po ordinacijama, dijagnoza je potvrđena: miastenija gravis. Danas uzimam 20 tableta dnevno, a uz MG imam i niz drugih dijagnoza koje su posljedica liječenja.

Dubravka Čizmić: ‘Popila sam više od 300.000 tableta’

Bolest je počela u studentskim danima, a godinama ju je skrivala. ‘Nisam mogla izaći na ispit jer nisam mogla prijeći stepenice.’ Kortikosteroidi su uzrokovali teške komplikacije – sepsu, operacije, pa i stomu. Danas se nosi s posljedicama, ali i dalje živi dostojanstveno.

Štefanija Somek: ‘Dvaput sam završila na respiratoru’

MG joj je dijagnosticiran 1989. Slabost mišića bila je tolika da nije mogla gutati, govoriti ni držati vodu u ustima. ‘Bananu sam jela žličicom jer je to bilo sve što sam mogla.’

Ines Seleš: ‘U 32. godini morala sam u mirovinu’

Prvi znak – slabost ruku. Ključni trenutak bio je kad je shvatila da joj kapak visi, a toga nije bila ni svjesna. Povlačenje iz aktivnog života bilo je emocionalno teško, ali nastavila je borbu.

Denis Smojver: ‘Povukao sam kabel i slomio četiri rebra’

Zbog terapije, razvila se osteoporoza. Običan pokret – i četiri slomljena rebra. Prije bolesti radio je kao projektant i svirao u folkloru. ‘Glazba mi je bila život. Danas više ne mogu svirati.’

Savez društava distrofičara Hrvatske poziva sve građane, institucije i medije da podignu svijest i pruže podršku osobama koje svakodnevno vode tihu, ali iznimno tešku borbu s miastenijom gravis. Jer prava snaga nije samo u mišićima – ona je u razumijevanju.

 #SnaguObojiZelenom

Nastavite čitati

U trendu