Plivanje

Otvorena izložba o povijesti hrvatskog paraplivanja

Objavljeno

/

Foto: In Portal

Izložbu ‘Osam staza skrivenog okvira’ o povijesti hrvatskog paraplivanja možete pogledati do 30. travnja, a otvorena je povodom obilježavanja 60 godina osnivanja Hrvatskoga paraolimpijskog odbora, ali i Paraolimpijskih igara koje će se održati od 28. kolovoza do 8. rujna 2024. godine u Parizu

Poslušaj ovaj članak
https://in-portal.hr/wp-content/uploads/2024/04/Otvorena-izlozba-o-povijesti-hrvatskog-paraplivanja.mp3

Na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu otvorena je u utorak 2. travnja 2024. godine izložba ‘Osam staza skrivenog okvira’ o povijesti hrvatskog paraplivanja, koju su zajednički organizirali Hrvatski športski muzej u suradnji s Hrvatskim paraolimpijskim odborom i Hrvatskim paraplivačkim savezom.

Autorice ove izložbe su Martina Vargek, kustosica Hrvatskog športskog muzeja i Ana Sršen, hrvatska paraolimpijka. Svečanom otvaranju izložbe nazočili su brojni visoki gosti, predstavnici saveza, ministarstava, udruga, predstavnici Grada Zagreba, pravobranitelj za osobe s invaliditetom i naravno, osvajači medalja, odnosno, protagonisti izložbe.

Osim autorica, na izložbi su govorili dekan Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Mario Baić, ravnateljica Hrvatskog športskog muzeja Danira Bilić, predsjednik HPO-a Ratko Kovačić, predsjednik HPPS-a Roberto Zidar, predstavnici Ministarstva turizma i sporta i francuski veleposlanik Fabien Fieschi.

Izložbu ‘Osam staza skrivenog okvira’ o povijesti hrvatskog paraplivanja možete pogledati do 30. travnja, a otvorena je povodom obilježavanja 60 godina osnivanja Hrvatskoga paraolimpijskog odbora, ali i Paraolimpijskih igara koje će se održati od 28. kolovoza do 8. rujna 2024. godine u Parizu.

– Bila mi je velika čast i odgovornost kad su me pozvali da budem jedna od autorica na ovoj izložbi. Teško je bilo pisati o nečemu u što ste uključeni zadnjih 25 godina. Bojala sam se hoću li biti objektivna. Kad smo počeli raditi nismo znali koliko je Hrvatska osvojila medalja u paraplivanju na Paraolimpijskim igrama, koliko je medalja osvojeno na svjetskim i europskim prvenstvima, podaci su bili kontradiktorni. Konačno imamo referentnu točku na koju se možemo pozvati u budućnosti kad budemo govorili o hrvatskom paraplivanju. Željela bih da ova izložba motivira sve roditelje i djecu s teškoćama u razvoju da se uključe u paraplivanje, a jednako tako da motivira sve buduće trenere da se uključe u parasport jer uspješnih sportaša nema bez dobrih trenera – kazala je naša proslavljena paraolimpijka i jedna od autorica izložbe Ana Sršen.

– Ova predivna izložba se napokon dogodila u Hrvatskoj i to u domu hrvatskog sporta, na Kineziološkom fakultetu što mi je posebno drago. Nadam se da ćemo kroz ovu izložbu imati priliku u budućnosti vidjeti još više osvajača medalja na europskim i svjetskim natjecanjima, kao i na Paraolimpijskim igrama – kazao je Mihovil Španja, osvajač više od stotinu medalja na raznim paraplivačkim natjecanjima.

Predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić je dodao kako HPO ove godine slavi 60. godina organiziranog bavljenja sportom osoba s invaliditetom u Hrvatskoj zahvalivši se autoricama na sjajno odrađenom poslu. Dodao je kako je plivanje najmasovniji hrvatski parasport.

– Vjerujem da će se ovaj sjajni niz medalja nastaviti i u Parizu, vjerujem u naše sportaše i paraplivače – kazao je Kovačić.

Izložba ima pet cjelina. U prvoj cjelini prikazuje se razvoj parasporta i paraplivanja u Hrvatskoj tijekom povijesnog razvoja Hrvatskoga paraolimpijskog odbora i Hrvatskoga paraplivačkog saveza.

U drugoj cjelini predstavljaju se prema redoslijedu osvojenih medalja na Paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima Roko Mikelin Opara, Ana Sršen, Mihovil Španja, Kristijan Vincetić, Dino Sinovčić, Sanja Milojević, Ante Rađa i Emma Mečić. Također, predstavljeni su i predstavnici na Paraolimpijskim igrama od kojih se ističu Nataša Sobočan, Matija Grebenić, Tomi Brajša i Paula Novina.

Treća cjelina prikazuje discipline u paraplivanju i sportske klase, a četvrta disciplina odnosi se na povijesni razvoj i pregled osvojenih medalja na Paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima.

Posljednji dio izložbe pod nazivom ‘Ispred okvira’ prikazuje razgovore s paraplivačicama koje su osvojile medalje na velikim natjecanjima Emmom Mečić i Anom Sršen te paraplivačima Rokom Mikelinom Oparom, Dino Sinovčićem, Mihovilom Španjom i Kristijanom Vincetićem.

I na kraju, izložba ‘Osam staza skrivenog okvira’ audiodeskripcijom tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku te opisom triju predmeta prilagođena je slijepim i slabovidnim osobama. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih tiskan je i katalog izložbe na Brailleovu pismu i uvećanom crnom tisku.

Za sjajne fotografije na ovoj izložbi zaslužan je fotoreporter Hine Damir Senčar.

U trendu

Exit mobile version