Poveži se s nama
In-Portal Banner

in MREŽA

OSOBE S INVALIDITETOM U MEDIJSKOJ I MODNOJ INDUSTRIJI Tko, gdje i kako priča o invaliditetu?

Objavljeno

/

Ovo je ilustracija dvije osobe, jedne u invalidskim kolicima i druge stojeće, na plavoj pozadini s zelenim biljkama. Osoba u invalidskim kolicima nosi bijeli šešir i bijelu haljinu. Osoba koja stoji nosi plavu jaknu i bijele hlače. Osoba koja stoji drži mikrofon i čini se da intervjuira osobu u invalidskim kolicima.

Možemo reći da su osobe s invaliditetom nedovoljno prisutne u medijima kao kreatori sadržaja, a s tom činjenicom vjerojatno je povezana i činjenica da je sadržaja specijaliziranog za ovu tematiku nedovoljno

Da bi osobe s invaliditetom imale priliku ravnopravno sudjelovati u društvu, potrebno je promijeniti medijsku sliku o njima, jer mediji imaju moć oblikovati mišljenje javnosti. S tom tezom na umu počeli smo raditi na ovogodišnjoj seriji tekstova nazvanoj ‘Osobe s invaliditetom u medijskoj i modnoj industriji’.

Mediji su se danas više-manje sveli na oglasni prostor i senzacionalizam, a potonje je slučaj i kod izvještavanja o temama vezanim uz invaliditet i relevantnim za osobe s invaliditetom. Teme se mogu sažeti na herojske priče o svakodnevnim radnjama ili nesretnu sudbinu osoba s invaliditetom, uz iznimku povremenih korektnih izvještaja o aktivnostima udruga.

Da bi spomenute nepoželjne perspektive izbjegli, s promjenama moramo početi od nas samih i ne smijemo se prepustiti sažalijevanju i jadikovkama, poručili su kolege novinari u četvrtom tekstu serije. Ako želimo promjene, moramo dati drugačiju perspektivu, naglasak mora biti na znanju i vještinama, a o osobama s invaliditetom treba pisati kao da invaliditet ne postoji, zaključili su.

Ipak, da bi se glas osoba s invaliditetom mogao čuti, potrebni su neki preduvjeti – mediji moraju biti pristupačni, i fizički i što se tiče zapošljavanja i prilagodbe radnih uvjeta. Osim nekoliko specijaliziranih portala i radija, poput našeg portala ili Radija 92, mali broj medija trenutno zapošljava novinare s invaliditetom, što zbog predrasuda o njihovim mogućnostima, što zbog nestabilnog financiranja neprofitnih medija. Iako svjesni potrebe za širenjem opsega tema i broja novinarskih radnika s invaliditetom, često ne mogu ponuditi adekvatne honorare ili zaposlenje.

Na temelju navedenog možemo reći da su osobe s invaliditetom nedovoljno prisutne u medijima kao kreatori sadržaja, a s tom činjenicom vjerojatno je povezana i činjenica da je sadržaja specijaliziranog za ovu tematiku nedovoljno. Google pretraga pokazala je da nacionalna televizija ima samo jednu emisiju koja se bavi životom i pravima osoba s invaliditetom, ‘Normalan život’, u ne baš sjajnom terminu, četvrtkom u 11 ujutro na HRT1. Neke druge emisije sporadično propituju teme pristupačnosti, skrbi, osobne asistencije i druge aktualnosti.

‘Jedan plus jedan’ i ‘Šesto čulo’ emisije su koje možemo slušati na Hrvatskom radiju. Prva nastoji senzibilirati ‘javnost prema osobama s invaliditetom, a u tome joj pomažu javne osobe, pjevači, glumci, sportaši, umjetnici’, a druga je namijenjena osobama s invaliditetom sa svim temama i pitanjima koja ih zanimaju i tiču se njihova života’.

Na RTL-u i Novoj TV nema specijaliziranih emisija, ali Nova TV često izvještava o problematici, kroz emisiju Provjereno, Dnevnik ili neke zabavne emisije. Z1 televizija ima emisiju ‘Isti smo’ koju uređuju i vode osobe s invaliditetom, a lokalna televizija Trend TV radi emisiju poticajnog naziva i sadržaja ‘Mogu sve’.

‘Hodalica’ na Radio studentu emitira vijesti o novim događanjima, projektima i drugim zanimljivostima iz područja obrazovanja, zapošljavanja, zdravlja, slobodnog vremena i svih ostalih segmenata iz života mladih i osoba s invaliditetom. Emisiju je pokrenuo Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom ‘SUMSI’.

Emisija ‘Bez dlake na jeziku’ vrti se na Radiju Kastav, a u njoj, kako i ime govori, osobe s invaliditetom ‘svoju istinu govore onako kako znaju, govoreći ponekad i teško, zakinuti vrlo često u verbalnom izražavanju zbog svojih specifičnih dijagnoza’.  Radio emisija ‘Otkucaji srca’ emitira se na Radio Zelini, a sadržaj popunjava aktivnostima Udruge Srce.

Osim navedenih, druge emisije Google pretraga nije izbacila, ali pretpostavljamo da ih se može naći još nekoliko na lokalnim radijskim postajama. Iako ograničenog dometa, takve emisije puno znače lokalnom stanovništvu. Međutim, da bi utjecaj medija bio veći, velike medijske kuće trebale bi još više pažnje posvetiti sadržaju, odabiru gostiju i zapošljavanju osoba s invaliditetom.

Pisali smo u ranijim tekstovima kako je nužno više sadržaja posvećenog brojnim preprekama do potpune inkluzivnosti osoba s invaliditetom. Jednako tako, osobe s invaliditetom ne treba zvati da gostuju u emisijama samo o njihovim pravima i problemima s kojima žive, nego i u emisije koje će istaknuti njihovu stručnost i interese.

Nedostaje nam i upoznavanje s različitim oblicima invaliditeta, a zajedno s tim i edukacija o drugačijim načinima na koje se nešto može napraviti i nesvakidašnjim vještinama koje osoba može steći. Na primjer, osobi koja nije slijepa teško je zamisliti kako se slijepi glumac orijentira na kazališnim daskama, a osobi koja u jednoj ruci drži iglu za heklanje, dok drugom zateže vunu neobično je da se heklati može i jednom rukom. Možda smo čuli da se osobe koje komuniciraju znakovnim jezikom drugačije, direktnije izražavaju, ali ne znamo što to zapravo znači i da se ne trebamo vrijeđati ako nam gluha osoba kaže da smo debeli.

Nadalje, za potpuno korištenje medija u svrhu poboljšanja društva potrebna je i prilagodba samog sadržaja. U Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2022. ona ističe da ‘u dosadašnjim programima (posebno televizijskim) nema dovoljno emisija i sadržaja namijenjenih i prilagođenih za praćenje od strane djece i mladih s oštećenjima sluha’. Mala djeca do školske dobi ne mogu koristiti takozvane plutajuće titlove, jer ne znaju čitati, pa takav sadržaj treba prilagoditi na drugačiji način. Zato je potrebno upoznati društvo sa samim postojanjem, a onda i primjenom znakovnog jezika, navodi ona.

Također navodi da još više sadržaja treba biti prevođeno, iako HRT ima trend povećanja dnevne količine sadržaja prilagođenog titlovanjem ili prijevodom na hrvatski znakovni i plan rasta s trenutnih 480 minuta do 580 minuta u 2027.

Prilagođeni sadržaj neophodan je djeci s teškoćama u razvoju, kako bi njihovo odrastanje bilo ispunjenije i kvalitetnije. Zatim, neophodan je osobama s invaliditetom, kako bi imali jednako pravo na praćenje sadržaja – bilo kulturnog, informativnog, znanstvenog, zabavnog ili nekog drugog – kao i osobe bez invaliditeta. K tome, podsjetimo, pandemija koronavirusa i potresi koji su pogodili Zagreb, Petrinju, Sisak i njihovu okolicu pokazali su da su osobe s invaliditetom ostale zakinute za važne informacije, a to im u nekim slučajevima može ugroziti život.

Sve su navedene pretpostavke nužne da bi mediji ispunili svoju ulogu – informiranja javnosti i uključivanja svih zainteresiranih aktera u rad na informiranju. Važno je, kao što smo već naveli, da se fokus makne s invaliditeta i stavi na kvalitetu obavljanja zadataka, jednako kao što je u modnoj industriji važno da se modele s invaliditetom ne zapošljava zbog invaliditeta, nego zato što kvalitetno i sa žarom rade svoj posao.

Prostor za poboljšanje i borbu je velik, a iako do nas možda još nisu došle, postoji i dosta pozitivnih priča koje čuče u nekoj lokalnoj zajednici ili u različitim kutcima svijeta. Dio medija trudi se prenijeti te priče, a pridonijeti može i svatko od nas – tako da pronađe one koje ga interesiraju i potiču da uči i radi ono što ga zanima, da uči o drugima i da tako zajedno gradimo međusobno razumijevanje i prihvaćanje različitosti.

Ana Vragolović

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa ugovaranja novinarskih radova u elektroničkim publikacijama.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

in MREŽA

SVJETSKI DAN CEREBRALNE PARALIZE Podignite svijest i pridružite se pokretu

Objavljeno

/

Na slici je mlada djevojka s cerebralnom paralizom koja se smiješi i pozira s odraslom ženom (vjerojatno članicom obitelji). Oboje se nalaze u kuhinji, a žena drži pleh s kolačićima. Iznad njih je tekst "Što te čini jedinstvenim?" i logotip kampanje "#UniquelyCP". U lijevom dijelu slike je natpis: "Svjetski dan cerebralne paralize, 6. listopada."
Foto: Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize

Svjetski dan cerebralne paralize obilježava se 6. listopada i okuplja osobe s cerebralnom paralizom, njihove obitelji, podržavatelje i organizacije diljem svijeta

Ovaj globalni dan pruža priliku da se podigne svijest o cerebralnoj paralizi (CP) i da se prepoznaju izazovi s kojima se susreću osobe pogođene ovim stanjem. Osmišljen je s ciljem povezivanja svih koji dijele zajednički cilj ili iskustvo kako bi zajedničkim snagama radili na osiguravanju prava i jednakih prilika za sve.

Cerebralna paraliza je neurološki poremećaj koji utječe na motoričke funkcije i koordinaciju, a Svjetski dan cerebralne paralize služi kao platforma za zagovaranje prava i poboljšanje kvalitete života osoba s CP-om. Ovaj je dan također prilika da se potakne aktivizam i educira šira javnost o važnosti jednakog pristupa obrazovanju, zdravstvenoj skrbi i socijalnim uslugama za osobe s cerebralnom paralizom.

Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize (HSUCDP) i ove se godine pridružuje organizacijama diljem svijeta u obilježavanju Svjetskog dana cerebralne paralize 6. listopada. Kao što slogan kampanje kaže – pokaži svijetu po čemu si jedinstven za proslavu Svjetskog dana CP i prepoznavanje postignuća ljudi s CP, obitelji i profesionalaca koji ih podržavaju.

I ove godine, obilježavanje Svjetskog dana CP-a usredotočuje se na razbijanje mitova o cerebralnoj paralizi. U globalnoj kampanji koju podržava više od 75 organizacija diljem svijeta; HSUCDP je partner i predstavnik Hrvatske s ciljem educiranja  šire javnosti, suzbijanje stereotipa, promicanje inkluzije i stvaranje značajnih promjena za našu CP zajednicu.

Kampanja #UniquelyCP se fokusira na individualnosti i raznolikosti zajednice CP osnažujući ljude s cerebralnom paralizom, članove obitelji i podupiratelje da podijele priče o svojim postignućima i strastima – kako CP čini svakoga od nas jedinstvenim.

Kako se uključiti?

Svjetski dan cerebralne paralize nudi različite načine za sudjelovanje i podizanje svijesti, uključujući organiziranje kampanja, potpisivanje peticija i dijeljenje priča iz stvarnog života ljudi koji se svakodnevno suočavaju s izazovima cerebralne paralize. Ključno je aktivno uključiti obitelj, prijatelje i širu zajednicu, te zajedno raditi na postizanju konkretnih promjena.

Organizatori pozivaju ljude da se angažiraju u borbi za prava osoba s cerebralnom paralizom i da se pridruže globalnom pokretu koji zagovara bolji pristup zdravstvenim uslugama, obrazovanju i infrastrukturi koja podržava osobe s invaliditetom.

Od svog osnutka 2012. godine, Svjetski dan cerebralne paralize narastao je u globalni pokret koji uključuje više od 100 zemalja i milijune sudionika. Ovaj dan je važna prilika da se istakne potreba za promjenama i da se pruži podrška osobama s cerebralnom paralizom u borbi za jednakost i dostojanstvo.

Kako izgraditi kampanju?

Za one koji žele pokrenuti vlastite kampanje, ključno je započeti istraživanjem i identificiranjem problema koji se tiču osoba s CP-om. Nakon toga, važno je izgraditi bazu podržavatelja, educirati širu javnost i pretvoriti aktivizam u konkretne akcije. Uključivanje zajednice i medija, te korištenje digitalnih alata poput društvenih mreža, može značajno doprinijeti uspjehu kampanje.

Svi zainteresirani mogu započeti s jednostavnim koracima poput razgovora s obitelji i prijateljima, dijeljenjem informacija na društvenim mrežama, ili pokretanjem peticija kako bi potaknuli lokalne vlasti i relevantne institucije na djelovanje.

Podržite osobe s cerebralnom paralizom i pridružite se globalnom pokretu koji zagovara bolju budućnost za sve.

Obilježavanju Svjetskog dana CP možete sudjelovati jednostavno pomoću oznake @worldcpday ili hashtagova #hsucdp, #UniquelyCP, #JedinstveniCP, #WorldCerebralPalsyDay, #Svjetskidancerebralneparalize.

Izvor: Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize

Nastavi čitati

in MREŽA

Nove aktivnosti članova Udruge slijepih Međimurske županije

Objavljeno

/

Skupina ljudi pješači po šumskoj stazi. Okruženi su zelenilom i drvećem, a u grupi su i osobe koje koriste štapove za hodanje. Staza se nalazi na Sljemenu.
Foto: Udruga slijepih Međimurske županije

Udruga slijepih Međimurske županije stalno nastoji poboljšati kvalitetu života svojih članova i integrirati ih u sva područja života zajednice. Jedno od područja je i kvalitetno provođenje slobodnog vremena

– Slijepe osobe su jako ograničene izborom aktivnosti koje su prilagođene njima i na kojima one mogu ravnopravno sudjelovati, stoga smo osmislili takve aktivnosti u sklopu projekta Slobodno vrijeme za nas. Provođenje slobodnog vremena izvan kuće poboljšava integraciju slijepih osoba u društvo i doprinosi senzibilizaciji javnosti o slijepim osobama i drugim osobama s invaliditetom, a slijepe osobe ostvaruju svoje osnovne potrebe za druženjem, smanjuju izoliranost, poboljšavaju psihofizičke sposobnosti i snalaženje u prostoru – kažu iz Udruge slijepih Međimurske županije te ističu kako su zadovoljni što su općine Međimurske županije prepoznale ovu potrebu slijepih osoba i sufinancirale aktivnosti projektom ‘Slobodno vrijeme za nas’.

U ljetnim mjesecima su organizirali niz aktivnosti.

Posjetili su Muzej čokolade i vozili se žičarom na Sljeme što su omogućile općine Selnica, Domašinec i Pribislavec, sudjelovanje na Ljetnoj akademiji za slijepe osobe sufinancirala je općina Nedelišće, a duhovnu obnovu u Ludbregu i hodočašće u Mariju Bistricu općine Kotoriba i Sveti Juraj na Bregu.

I dalje omogućuju uslugu frizera, što sufinanciraju općine Vratišinec, Donja Dubrava i Sveti Martin na Muri, te rekreaciju na bazenima koju omogućuju općine Belica i Sveti Juraj na Bregu. 

Organizirali su i niz kreativnih radionica, te radionicu o pomagalima za slijepe, što su sufinancirale općine Domašinec, Donja Dubrava, Selnica, Strahoninec i Sveti Martin na Muri. 

Društvena integracija slijepih osoba ima pozitivne učinke ne samo za fizičko i psihičko zdravlje slijepih, nego i za cijelo društvo koje se upoznaje s mogućnostima slijepih osoba i tako pridonosi toleranciji javnosti.

Izvor: Udruga slijepih Međimurske županije

Nastavi čitati

in MREŽA

PRAVOBRANITELJ Predstavljanje programa Erasmus+

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje logotip programa Erasmus+ Europske unije. Gornji dio slike sadrži plavu zastavu EU s krugom od zvjezdica i natpis "Erasmus+". Ispod se nalazi logo Agencije za mobilnost i programe EU, koji sadrži oblačiće za razgovor u sivoj, narančastoj i plavoj boji, koji simboliziraju dijalog ili komunikaciju.
Foto: posi.hr

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom u suradnji s Agencijom za mobilnost i programe Europske unije i Erasmus ambasadorom za uključivanje i raznolikost Tihomirom Žiljkom organizira u Zagrebu predstavljanje mogućnosti programa Erasmus+ za udruge, saveze i organizacije osoba s invaliditetom

Predstavljanje će se održati u ponedjeljak, 7. listopada 2024. godine u vremenu od 11 do 13:30 sati u Zagrebu, u konferencijskoj dvorani Kuće Europe, Augusta Cesarca 4-6 u Zagrebu, na razini -1. Napominjemo da je konferencijska dvorana Kuće Europe pristupačna osobama s invaliditetom koje se kreću u invalidskim kolicima.

Više o prednostima i mogućnostima programa Erasmus+ moći ćete saznati na predstavljanjima tijekom listopada koja će biti održana u Zagrebu (7. listopada), Rijeci (14. listopada) i Osijeku (23. listopada). Uz predstavnike/ce Pravobranitelja za osobe s invaliditetom sudjelovat će predstavnici/ce Agencije za mobilnost i programe EU i Erasmus ambasadori za uključivanje i raznolikost.

Erasmus+ je program Europske komisije koji je namijenjen obrazovanju, osposobljavanju i svim oblicima učenja.

Osim mogućnosti koje pruža za učenike i studente, ovaj program podupire organizacije aktivne u području obrazovanja odraslih. Gotovo svaka organizacija civilnog društva provodi neki oblik učenja za svoje članove ili predstavnike svojih ciljnih skupina. Očekuje se da će sljedeći rok za prijave projektnih prijedloga biti u veljači 2025. godine.

Sudjelovati mogu organizacije civilnog društva i volonterske organizacije, organizacije koje rade za osobe s invaliditetom kao i druge organizacije koje na različiti način rade na jačanju kompetencija i vještina. Dakle, sudjelovanje nije rezervirano samo za obrazovne ustanove, već i za sve organizacije koje provode programe neformalnog obrazovanja ili koriste druge oblike učenja.

Već su u dosadašnjim ciklusima sudjelovale organizacije osoba s invaliditetom, a sada su mogućnosti daleko veće i za sudjelovanje osoblja iz tih organizacija i za sudjelovanje njihovih korisnika ili polaznika.

Program omogućuje, osoblju i polaznicima, odlazak u druge države u srodne organizacije i/ili sudjelovanje na seminarima u svrhu usavršavanja i stjecanja novih znanja i vještina. Proces učenja, putovanja i smještaja pokriven je sredstvima Europske unije.

Republici Hrvatskoj su na raspolaganju značajno veća financijska sredstva nego prije nekoliko godina. To otvara veće mogućnosti i šanse prijaviteljima, a posebno organizacijama koje se bave ciljnim skupinama koje su manje zastupljene u obrazovanju. U ovom slučaju to su osobe s invaliditetom.

Sudjelovanje je moguće uz prethodnu prijavu i potvrdu dolaska e-poštom na ured@posi.hr najkasnije do četvrtka, 3. listopada 2024. godine do 15 sati.

Izvor: posi.hr

Nastavi čitati

U trendu