Poveži se s nama

Sport

OSIJEK Projekt Special Power League za djecu i mlade s invaliditetom

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje skupinu ljudi u sportskoj dvorani. Na slici su igrači u različitim dresovima, a iza njih su gledatelji na tribinama. Postoje i razni transparenti i zastave koji ukrašavaju prostor.
Fotografija: Web stranica Akademija zdravlja

Ovaj projekt nagrađen je od strane UEFA-e kao jedan od najboljih inicijativa za osobe s invaliditetom

U srcu Slavonije, Osijeku, u sportskoj dvorani Gratski vrt, održan je 22. turnir projekta Special Power League, sportske lige osoba s invaliditetom.

Uz sve ostalo, sudionici ovog natjecanja prisustvovali su iutakmici između NK Osijeka i HNK Rijeke, a neki od njih izašli su i na teren Opus Arene prije početka utakmice.

Nakon odigrane utakmice sudionici projekta su se okupili na zajedničkoj večeri s kojom su zaključili prvi dan ovog natjecanja.

Drugi dan natjecanja održale su se nogometne utakmice u kojima se moglo vidjeti pregršt zanimjivih poteza i lijepih golova.

Po završetku sportskog dijela natjecanja svim sudionicima podijeljene su medalje i pokloni koje je osigurao NK Osijek.

Ovaj projekt podržao je Hrvatski nogometni savez, Zaklada ‘Mateo Kovačić’, UEFA, nekoliko udruga za osobe s Down sindromom koje djeluju diljem Hrvatske, Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske, ali i mnogi drugi nogometni i rukometni klubovi iz Lijepe naše i inozemstva.

Ovo je treći put da se turnir ovog projekta održava u gradu na Dravi. Prva dva turnira održana su u veljači, odnosno studenom 2019. godine. Inače, projekt Special Power League pokrenut je 2018 godine, od strane udruge Akademija zdravog života.

 Projekt je nagrađen od strane UEFA-e kao jedan od najboljih inicijativa za osobe s invaliditetom.

Zanimljivo je i to da je jedan od najvećih promotora ovog projekta hrvatski nogometni reprezentativac Mateo Kovačić.

Sudionici su se ove godine natjecali u malom nogometu. Na ovogodišnjem izdanju projekta  sudjelovali su PSP NK Istra 1961, PSP NK Sloga Čakovec, PSP HNK Rijeka, PSP NK GOŠK Dubrovnik, PSP GNK Dinamo, , NK Osijek Special Power Team, HNK Hajduk Special Power Team te  NK Lokomotiva Special Power Team, koja se po prvi put priključila ovom projektu.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Skijanje

Karla Kordić brončana na Svjetskim sveučilišnim igrama za slijepe i slabovidne

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje skijašice sa skijaškom opremom na tronu nakon odvožene utrke. Mjesta su označena brojevima, a svaka skijašica na sebi nosi broj mjesta kojeg je osvojila.
Foto: HPO

Prva je to medalja u povijesti za Hrvatsku na Zimskim svjetskim sveučilišnim igrama

Poslušaj članak

Iz Torina nam stižu sjajne vijesti. Hrvatska skijašica Karla Kordić osvojila je brončanu medalju na Zimskim svjetskim sveučilišnim igrama u veleslalomu za slijepe i slabovidne ‘Torino 2025’. Riječ je o najvećem zimskom sportskom natjecanju za studente, a mlada Karla je pokazala da osim što dobro uči, dobro i skija.

Karla je uz pomoć svoje vodičice Andreje Jezidžić odvozila sjajnu utrku te se među jakom konkurencijom okitila brončanom medaljom. Prva je to medalja u povijesti za Hrvatsku na Zimskim svjetskim sveučilišnim igrama.

– Utrka je bila sjajna, malo teška zato što je podloga bila ledena, konkurencija teška, ali sve u svemu zadovoljne smo što smo završile i što imamo prvu medalju za Hrvatsku u povijesti – kazala je Karla koja je inače uspješna studentica druge godine fizioterapije na Zdravstvenom sveučilištu u Zagrebu.

Karla se para skijanjem počela baviti prije četiri godine, iza nje su već sada brojni sportski uspjesi, a osvajanjem brončane medalje na ovom prestižnom natjecanju upisala se u povijest hrvatskog sporta.

Unatoč mladoj skijaškoj karijeri, 21-godišnja hrvatska para skijašica već ima dosta nastupa na zvučnim skijaškim stazama u slalomu i veleslalomu.

Valja istaknuti njezine uspjehe na utrkama u Sorembergu gdje je osvojila dva zlata, slalomsku utrku u Matreiu gdje je bila brončana te slalomsku i veleslalomsku utrku u Malbunu gdje se u obje discipline penjala na najviše postolje.    

Ono što još više daje na važnosti sjajnom Karlinom uspjehu je činjenica da su ispred nje završile skijašice koje imaju iskustva na Zimskim paraolimpijskim igrama.

Prvo mjesto pripalo je Talijanki Martini Vozzi, dok se srebrom okitila Njemica Luisa Grube. Biti na postolju zajedno s paraolimpijkama zasigurno je velika stvar za mladu hrvatsku skijašicu koja je relativno nedavno kročila na staze profesionalnog skijanja.

Karla je na skijalištu u Bardonecchii osim predstavnika Hrvatskog akademskog sportskog saveza imala podršku predsjednika Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratka Kovačića i tajnika Hrvatskog paraskijaškog saveza Dragana Katunara.

Nakon osvajanja povijesne medalje za hrvatsko paraskijanje predsjednik HPO-a Ratko Kovačić nije krio zadovoljstvo.

– Izuzetno sam sretan i zadovoljan kako je Karla vozila i postigla ovaj veliki rezultat. Završila je vrlo tešku trku na vrlo zahtjevnoj stazi, što je za nju bilo novo iskustvo jer nije dosad trenirala na takvim terenima. Vjerujem u uspješan nastavak njezine karijere, a možda i nastup na Paraolimpijskim igrama iduće godine. Ponosan sam što je ovo prva medalja za Hrvatsku na Zimskim univerzijadama i siguran sam u nastavak dobre suradnje s Hrvatskim akademskim sportskim savezom i nove zajedničke uspjehe – kazao je Kovačić

Zimske Svjetske sveučilišne igre započele su 13., a traju do 23. siječnja 2025. godine. Na ovom velikom sportskom spektaklu natječe se 2500 sportaša sa 615 sveučilišta iz 54 zemlje.

U sklopu Univerzijade sportaši se mogu natjecati u 13 različitih sportova, uključujući alpsko skijanje, snowboard, skijaško trčanje, hokej na ledu, umjetničko i brzo klizanje, biatlon, curling te ski orijentaciju i skijaško penjanje. Na ovogodišnjem natjecanju Hrvatske boje brani sedam sportaša.

Ovogodišnja univerzijada specifična je po tome što se posebna pažnja usmjerila na inkluziju parasportaša u natjecanja, kao što su paraalpsko skijanje i paraskijaško trčanje.

Vjerujemo kako će u budućnosti Karla ostaviti dubok trag na snježnim stazama diljem svijeta.

Nastavi čitati

Rukomet

RUKOMET Hrvatska nemoćna protiv Egipta

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje rukometaše u crvenim trenirkama i bijelim sportskim hlačicama u rukometnoj dvorani. Sigurno se radi o igračima Hrvatske jer je pokraj osoba koja drži hrvatsku zastavu. Iza igrača nalaze se tribine koje su krcate navijačima. Teren u dvorani je plave boje.
Foto: Hrvatski rukometni savez

Po svemu sudeći, našim će dečkima za prolaz u četvrtfinale trebati sve tri pobjede u tri utakmice drugog kruga

Hrvatska rukometna reprezentacija u nedjelju je odigrala susret trećeg kola grupe H protiv Egipta i upisala prvi poraz (28:24). Uslijed ozlijede kapetana Hrvatske reprezentacije i jakog hrvatskog aduta Luke Cindrića, Hrvatska je bila znatno oslabljena za ključni susret u borbi za prvo mjesto u grupi.

Iako je Dagur Sigurdsson pokušao nadomjestiti izostanak Luke Cindrića pozivanjem Igora Karačića u reprezentaciju, ni to nije pomoglo našim Kaubojima da savladaju jaki Egipat.

Hrvatska je, iz nekog razloga, u utakmicu ušla jako loše. Puno tehničkih pogrešaka i promašaja u napadu, kao i loše reakcije u obrani, dovele su do toga da se protivnik već u ranoj fazi utakmice odlijepio na četiri pogotka razlike.

Iako su naši reprezentativci više puta došli na samo pogodak zaostatka, čudesni vratar Egipta Mohamed Aly pobrinuo se da ne dođe do izjednačenja. Egipat je nakon Hrvatskih promašaja lako dolazio do pogodaka te bez problema održavao stečenu prednost. Na poluvrijeme se otišlo s tri pogotka razlike za Egipat (14:11).

Ni u drugom dijelu Hrvatska nije izgledala ništa bolje. Kada bi u rijetkim trenutcima i uzeli loptu, u napadu nismo bili kreativni što je rezultiralo lakim obranama protivničkog vratara.

Ključni trenutak utakmice dogodio se kada je Ivan Martinović pri rezultatu 19:18 propustio zabiti za izjednačenje.

Kraj svim nadanjima Hrvatske da u toj utakmici izvuče pozitivan rezultat nastupio je od 39 do 49 minute. U tom periodu Kauboji nisu uspjeli zabiti niti jedan pogodak. Egipat je to iskoristio te serijom od 4:0 došao do 23:18. Tu je prednost reprezentacija Egipta održavala do kraja utakmice te na kraju pobijedila Hrvatsku s 28:24.

Najefikasniji u Hrvatskim redovima bio je Ivan Martinović sa šest, dok ga je pratio Filip Glavaš s pet postignutih pogodaka.

Egipat je do pobjede predvodio Yahia Omar koji je hrvatsku mrežu tresao šest puta. Igračem utakmice zasluženo je proglašen Egipatski vratar Mohamed Aly koji je skupio velikih 13 obrana.

S obzirom na to da su Kauboji završili na drugom mjestu u skupini H, u drugi krug će prenijeti dva boda. Hrvatska se u drugom krugu križa sa skupinom G gdje se nalaze Slovenija, Island, Zelenortska Republika i Kuba.

Po svemu sudeći, našim će dečkima za prolaz u četvrtfinale trebati sve tri pobjede u tri utakmice drugog kruga. Hrvatska svoju prvu utakmicu u drugom krugu igra u srijedu 22. siječnja s početkom u 18 sati, a protivnik će joj biti trećeplasirana momčad iz skupine G.

Nakon prve utakmice i nadamo se pobjede u istoj, Hrvatska će druge dvije igrati u standardnom terminu od 20:30 sati. Te utakmice na rasporedu su u petak 24. i u nedjelju 26. siječnja.  

Hrvatsku u petak očekuje dvoboj protiv pobjednika skupine G, dok će u nedjelju odmjeriti snage s drugoplasiranom momčadi iz spomenute skupine.

Nadamo se kako je u našim igračima ostalo snage da prođu u nokaut fazu, a onda je sve moguće.

Nastavi čitati

Gimnastika

Hrvatska dobiva novog olimpijca

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje gimnastičara kako izvodi vježbu na spravi i vrti se u zraku. Obučen je u plavo žutu kombinaciju što znači da je vjerojatno riječ o Ukrajinskom sportašu.
Foto: The Kyiv Independent

Vjerujemo kako će Illia u budućnosti donijeti puno olimpijskih medalja Hrvatskoj te da će, kao i svaki sportaš stranac, ostaviti neizbrisiv trag u Hrvatskoj sportskoj povijesti

Poslušaj članak

Strašna ratna događanja u Ukrajini natjerale su mnoge njihove državljane da potraže utočište u drugim državama, a među njima i neke od najboljih ukrajinskih sportaša. Upravo takav jedan vrhunski sportaš mogao bi početi nastupati pod hrvatskom zastavom.

Jedan od najboljih ukrajinskih gimnastičara Illia Kovtun, uslijed strašnih zbivanja u ratom zahvaćenoj Ukrajini, morao je potražiti novi dom, a samim tim i novo mjesto za treniranje.

Perspektivni mladi gimnastičar i osvajač srebrne olimpijske medalje iz Pariza, zajedno sa svojom trenericom Irynom Gorbachevom, preselio se u Osijek.

U gradu na Dravi, točnije u Sokol Centru, ukrajinski je olimpijac dobio prostor i kvalitetne uvjete za treniranje. Zahvaljujući dobroj pripremi u Osječkom Centru Sokol i Gimnastičkom društvu Osijek Žito, Kovtun se popeo na postolje u Parizu te doma u Osijek donio olimpijsko srebro.

Da, dobro ste pročitali, doma u Osijek. Naime, Illia Kovtun podnio je zahtjev za Hrvatsko državljanstvo.

S obzirom na to da je Kovtun već neko vrijeme član Gimnastičkog društva Osijek Žito i tamo uspješno trenira, dogodio se logičan slijed događaja. Illia i njegova trenerica zajedno s vodstvom kluba poslali su pismo namjere Hrvatskom atletskom savezu, u kojem je atletičar izrazio želju da ubuduće brani boje Hrvatske.

Hrvatski atletski savez tu je vijest s veseljem dočekao te jednoglasnom odlukom odobrio Kovtunov zahtijev. Savez je zahtjev poslao Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske, te će za mišljnje biti upitano i Ministarstvo turizma i sporta, ali sve se čini kao gotova stvar.  

Ono što bi eventualno moglo prolongirati Illijin nastup za našu reprezentaciju je upis promijene državljanstva u registar Svjetske atletske federacije koji može trajati nešto duže u slučaju da se Ukrajinski atletski savez žali na tu odluku.

To ne bi bilo nerealno, s obzirom na to da se radi o sportašu koji je pod ukrajinskom zastavom osvojio pregršt svjetskih odličja. Inače, Illia je vlasnik 25 medalja računajući samo Olimpijske, svjetska seniorska i juniorska prvenstva te Olimpijske igre mladih.

U najgorem scenariju, Illia bi mogao dobiti zabranu nastupa na međunarodnim natjecanjima, ali samo na godinu dana, što ne bi trebalo značajnije utjecati na natjecanja u olimpijskom ciklusu za Los Angeles.

S obzirom na to da se odlučio na promjenu državljanstva i nastup za Hrvatsku reprezentaciju, čini se kako su Kovtun i njegova trenerica jako zahvalni na gostoprimstvu i prilici da treniraju, a uslugu su odlučili vratiti na najbolji mogući način. Hrvatska će u Illiji dobiti još jedno veliko sportsko čudo.

Vjerujemo kako će Illia u budućnosti donijeti puno olimpijskih medalja Hrvatskoj te da će, kao i svaki sportaš stranac, ostaviti neizbrisiv trag u Hrvatskoj sportskoj povijesti.

Nastavi čitati

U trendu