Poveži se s nama
In-Portal Banner

Ostali sportovi

Olimpijci i paraolimpijci nagrađeni za svoj doprinos zajednici

Objavljeno

/

Ovo je slika osobe koja drži trofej ispred zida sa zelenim krugovima. Osoba nosi crni džemper s dizajnom bijele boje. Trofej je bijele boje.
Foto: Procter & Gamble

Ususret Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine kompanija Procter & Gamble je uručila donaciju istaknutim sportašima koji osim sportskim uspjesima svoj trag ostavljaju i šireći dobro u svojim lokalnim sredinama

Dok svijet odbrojava dane do početka Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine, sportaši diljem svijeta u potpunosti su posvećeni neumornim pripremama za možda i najvažnija natjecanja u svojim karijerama.

I dok su najčešće poznati po pomicanju granica u sportu, mnogi od njih svoju veličinu pokazuju i izvan sportskih terena. Prema istraživanju koje je proveo Međunarodni olimpijski odbor, većina sportaša se želi baviti društveno korisnim radom, ali nailazi na prepreke poput nedostatka sredstava, vremena ili prikladne platforme za djelovanje. Kako bi preskočili i te prepreke, Procter & Gamble nastavlja provoditi inicijativu Athletes for Good (AFG) u suradnji s Međunarodnim olimpijskim odborom i Međunarodnim paraolimpijskim odborom. Cilj inicijative je osigurati sredstva za projekte koji su od važnosti sportašima i njihovim zajednicama.

U sklopu inicijative AFG odabrano je 20 projekata, a među njima je i Zaklada Marin Čilić. Svaki od odabranih projekata je nagrađen donacijom u iznosu od 24.000 dolara koji će biti usmjereni na daljnji doprinos zajednici.

Od kada je AFG inicijativa pokrenuta 2020. godine, Procter & Gamble je u suradnji s Međunarodnim olimpijskim odborom i Međunarodnim paraolimpijskim odborom dodijelio 1,3 milijuna dolara organizacijama koje su povezane sa sportašima i njihovim društveno odgovornim djelovanjem.

– Veliko nam je zadovoljstvo i priznanje što je upravo Zaklada Marin Čilić odabrana među 20 društveno odgovornih projekata iz cijelog svijeta. Procter & Gamble Hrvatska s našim proslavljenim tenisačem i olimpijcem surađuje od samih početaka AFG inicijative jer prenosimo slične vrijednosti. Baš kao i naši brendovi koji imaju superioran utjecaj na svakodnevni život, tako su i odabrani sportaši najbolji u svojim kategorijama. Uz to, njihovo djelovanje ostavlja neprocjenjiv trag na živote mladih i stvara im okruženje za neometan razvoj vlastitih potencijala. Sretni smo što putem AFG inicijative možemo biti dio njihovog uspjeha – izjavio je direktor P&G-ja za Hrvatsku i Sloveniju, Danko Badanjak.

Hrvatski olimpijac Marin Čilić osnovao je Zakladu Marin Čilić kako bi pomogao mladima na putu do ostvarenja ciljeva. Potaknut vlastitim iskustvom i teškim uvjetima u kojima je odrastao i trenirao, Marin Čilić putem Zaklade svake godine podupire 20 mladih sportaša i glazbenika kako bi oni lakše ostvarili svoje ciljeve. Do sada je promijenila život oko 4000 djece, dodijelila 103 stipendije, obnovila šest školskih laboratorija i izgradila četiri školska igrališta.

Donacija u iznosu od 24.000 dolara će pomoći Zakladi Marin Čilić u izgradnji novih sportskih terena te stipendiranju mladih sportaša i glazbenika.

– Počašćeni smo što je inicijativa Athletes for Good prepoznala djelovanje Zaklade Marin Čilić. Tijekom sedmogodišnjeg rada s talentiranim mladim ljudima još smo se više uvjerili da svako dijete može ostvariti svoj puni potencijal i ostaviti veliki trag u društvu, ali im ponekad treba dodatni poticaj. S veseljem nastavljamo otkrivati nove talente koji će ovaj svijet učiniti boljim mjestom. Zahvaljujući AFG-ovom priznanju moći ćemo poželjeti još srdačniju dobrodošlicu djeci te proširiti djelovanje i na druge dijelove Hrvatske – izjavio je hrvatski olimpijac Marin Čilić.

Procter & Gamble je sa Zakladom Marin Čilić ostvario suradnju na projektima Gem Set Hrvatska za uređenje školskih igrališta, kao i u stipendiranju sportašica i glazbenica u kampanji pod nazivom ‘Always podržava djevojke u Hrvatskoj koje slijede svoje snove’, u kojoj su zaštitna lica bile gimnastičarka Sara Šulekić i violinistica Inga Potnar.

Više o inicijativi Athletes for Good dostupno je ovdje.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ostali sportovi

Dalić i Dinamovi treneri podržali djecu s oštećenjem sluha

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje izbornika Hrvatske s djecom i roditeljima kako poziraju za sliku u golu na terenu u sportskoj dvorani. S obje strane gola stoje baneri. Na jednom piše 'Hrvatski sportski savez gluhih' nacrtan je znak i piše ime sponzora 'HEP', dok na drugom piše 'Varaždinski sportski savez gluhih'. po sredini njega je također nacrtan znak, a navedene su i ostale informacije poput adrese, maila i broja telefona saveza.
Foto: Hrvatski sportski savez gluhih

Nadamo se da će ovakvih događaja biti još više te da će Hrvatski sportski savez gluhih i dalje neumorno raditi na inkluziji djece s oštećenjem sluha u sport i društvo općenito

Povodom tjedna gluhih i nagluhih osoba u dva hrvatska grada provodile su se sportske aktivnosti za gluhu i nagluhu djecu. Zagreb i Varaždin su organiziranjem ovih sportskih događaja radili na inkluziji i promociji sporta djece s oštećenjem sluha.

Naime, na zagrebačkom Jarunu, u nedjelju 22. rujna održao se sportski dan za djecu i mlade s oštećenjem sluha. Sportsko inkluzivni događaj okupio je puno mladih sportaša koji su imali priliku sudjelovati u brojnim sportskim aktivnostima osmišljenim s ciljem promicanja zdravog načina života i usavršavanja sportskih vještina.

Program sportskih aktivnosti počeo je treningom koji je uključivao poligone i preciznosti, a cijeli koncept treninga osmislili su treneri Hrvatskog sportskog saveza gluhih. Kroz trening se radilo na razvijanju motoričkih sposobnosti djece.

Prava sportska poslastica uslijedila je kada je na red došao pokazni trening nogometa kojeg su vodili treneri nogometne škole GNK Dinama koji su djeci pokazivali osnovne nogometne tehnike s loptom.

Najveće oduševljenje okupljenima izazvala je Dinamova maskota lav Plavko koji je svojim dolaskom oduševio najmlađe sudionike ovog sportskog dana. Plavko je djeci podijelio prigodne poklone te potaknuo djecu da se odvaže baviti sportom.

Suradnja GNK Dinama i Hrvatskog sportskog saveza gluhih dobila je i nastavak. Naime, 28. rujna, u sklopu 8. kola supersport HNL-a, Dinamo je na Maksimiru dočekao Lokomotivu. Posebnost te utakmice bila je u tome što su zajedno s igračima Dinama i Lokomotive, uoči početka utakmice, na teren izašla djeca iz programa ‘Uključivanje mladih i djece s oštećenjem sluha u redovan sustav sporta’. Taj događaj bio je vrhunac kampanje koju su proveli Dinamo i Hrvatski sportski savez gluhih u sklopu Međunarodnog tjedna gluhih i nagluhih osoba.  

Već spomenuta dinamova maskota Plavko i prvi vratar ‘Plavih’ Ivan Nevistić snimali su video u kojem su pokazali kako barataju s znakovnim jezikom.

U Varaždinu je također obilježen tjedan gluhih i nagluhih osoba, ali i još jedna velika obljetnica.

Varaždinski sportski savez gluhih proslavio je 70. godišnjicu postojanja, u hotelu Turist u Baroknom gradu 27. rujna. Svečanom obilježavanju prisustvovali su brojni uvaženi gosti kao što su sportaši, treneri, ali i predstavnici gradske vlasti te predstavnici udruga gluhih i nagluhih.

Povodom ove obljetnice predstavljena je i monografija pod nazivom ‘Gluhi sportaši dragulj hrvatskog sporta’ predsjednika Varaždinskog sportskog saveza gluhih Ivana Pajića koji se prigodnim riječima obratio nazočnima.

Proslavi velike obljetnice, između ostalih, nazočili su i predsjednik Udruge gluhih i nagluhih Varaždina i Varaždinske županije Vladimir Posarić te predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih Dijana Vincek.

Posebno emotivan trenutak na proslavi bio je odavanje počasti pokojnoj tajnici Varaždinskog sportskog saveza gluhih i sportašici Nevenki Kolarić. Nevenka je tijekom svog života ostavila dubok trag u sportu za gluhe i nagluhe osobe, a istima je uvijek nesebično pomagala. Zbog toga joj je dodijeljena plaketa Varaždinskog sportskog saveza gluhih koju su, u njeno ime, preuzeli Dimitrije i Igor Kolarić.

Osim Nevenki Kolarić, plaketa Varaždinskog sportskog saveza gluhih uručena je i gluhim sportašima koji su ostvarili uspjehe na međunarodnim natjecanjima.

Plaketu su primili Ana Fuček, Vida Puškadija, Zvonimir Vitić, Milan Lugarić, Boris Gramnjak, Mario Šimegi, Jakov Kolarić, Bruno Varšić, Josip Puškadija, Igor Kolarić, Florijan Kolarić te Ivan Pajić. Svi oni doprinijeli su promociji hrvatskog sporta, kao i promociji predanog rada Varaždinskog sportskog saveza gluhih, ali i Varaždinske županije.

Proslava ove lijepe obljetnice nastavila se i 28. rujna kada je u Varaždinu održan sportski dan za djecu i mlade s oštećenjem sluha. Ovom sportskom spektaklu prisustvovao je i izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić.

U sklopu sportskog programa djeca su se okušala u sportskoj gimnastici, a nakon toga i u rukometnim tehnikama, vježbajući slalom (prolazak igrača), kontru i pucanje sedmeraca.

Svima njima ovo je bio dan za pamćenje jer su upoznali izbornika hrvatske reprezentacije Zlatka Dalića, ali i proveli dan družeći se i aktivno se baveći sportom.

Nadamo se da će ovakvih događaja biti još više te da će Hrvatski sportski savez gluhih i dalje neumorno raditi na inkluziji djece s oštećenjem sluha u sport i društvo općenito.

Nastavi čitati

Ostali sportovi

Održane Riječke sportske igre za djecu s teškoćama u razvoju

Objavljeno

/

Na fotografiji su prikazana djeca u sportskoj dvorani. Na parketu sportske dvorane nalaze se rekviziti za vježbanje. Fotografija prikazuje dodjelu medalja djeci koja su sudjelovala na natjecanju. U daljini se nazire koš. plava strunjača i baner od organizatora natjecanja.
Foto: Parasportski savez Grada Rijeke

Nema sumnje kako je posjet hrvatskog paraolimpijca Antonija Franka u djeci probudio želju da se i oni počnu baviti profesionalnim sportom pa možda netko od njih jednog dana postane olimpijac ili paraolimpijac

U petak 27. rujna u Rijeci, u Osnovnoj školi u Gornja Vežica, održane su ‘Riječke sportske igre za djecu s teškoćama u razvoju 2024’. Ova inkluzivna, sportska i parasportska manifestacija okupila je velik broj djece s teškoćama kao i djecu bez teškoća iz te obrazovne ustanove. Sportska natjecanja odvijala su se u sportskoj dvorani spomenute škole.

Cilj igara bio je poticanje tjelesnih aktivnosti, timskog duha i međusobne podrške među djecom sa i bez teškoća u razvoju, kao i podizanje svijesti o važnosti inkluzije i parasporta.

Ovu hvale vrijednu sportsku priču podržali su brojni profesori, učitelji volonteri te sportski stručnjaci koji su se pobrinuli da svi sudionici dobiju priliku pokazati svoje parasportske, odnosno sportske vještine, steknu nova zanimljiva iskustva i dobro se zabave u igri s ostalim sudionicima. Djeca su uživala u lijepoj i prijateljskoj atmosferi koja je bila ispunjena pozitivnom energijom i radošću.

Jedan od najposebnijih trenutaka bio je kada je prisutne svojim dolaskom iznenadio hrvatski parolimpijac, paratriatlonac Antonio Franko. On je s djecom podijelio svoja iskustva koja je doživio na Parolimpijskim igrama u Parizu. Antonio je s velikim entuzijazmom govorio o trenucima ponosa, ali i izazovima koje je doživio na Igrama u Parizu.

Djeca su upijala svaku riječ koju je Franko govorio te iz prve ruke mogli čuti što sve prolazi i kako se osjeća jedan paraolimpijac na najvećem sportskom natjecanju na svijetu, ali su isto tako dobili priliku da se povežu i puno toga nauče od čovjeka koji im, zbog mnogo čega, može biti sportski uzor.

Svi sudionici igara su nakon završetka programa nagrađeni medaljama i nagradama za svoj trud, hrabrost i uspjeh koje su pokazali tijekom igara.

Riječke sportske igre za djecu s teškoćama doprinose stvaranju društva u kojem su svi ravnopravno uključeni, a njihova energija i radost nastavak su tradicije koja će se, vjerujemo, širiti i u godinama koje dolaze.

Nema sumnje kako je posjet hrvatskog paraolimpijca Antonija Franka u djeci probudio želju da se i oni počnu baviti profesionalnim sportom pa možda netko od njih jednog dana postane olimpijac ili paraolimpijac.

Nastavi čitati

Ostali sportovi

SOLIN Održan tradicionalni turnir u sjedećoj odbojci

Objavljeno

/

Na slici je ženska osoba koja je sportski obučena. Kraj sebe ima loptu za odbojku. Na koljenima ima crne steznike. Ona sjedi na podu u dvorani i drži se za koljeno.
Foto: Pexels

Pošto je Anđela Mužinić Vincetić počasna članica kluba domaćina, tijekom proglašenja pobjednika i svečane dodjele nagrada, svi prisutni zapjevali su u čast zlatne paraolimpijke

U Solinu se u organizaciji POIK Split, pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije, Grada Solina, Grada Kaštela i HVIDRE Solin, te uz podršku ministarstva branitelja, po 18. put održao tradicionalni turnir u sjedećoj odbojci pod nazivom ‘Mediteran 2024’.

U sportskoj dvorani Bilankuša okupio se velik broj posjetitelja koje je prije početka ove tradicionalne sportske manifestacije pozdravio predsjednik POK Split Ivan Udovičić, a potom i predsjednik Parasportskog saveza Splitsko-dalmatinske županije, kao i tajnik POK Split Dragan Maretić.

Turniru su prisustvovali i predstavnica Ministarstva hrvatskih branitelja Ana Jurković, predstavnici Splitsko-dalmatinske županije, predstavnik koordinacije braniteljskih udruga grada Splita Mirko Ramljak, predsjednik Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Splitsko-dalmatinske županije Miljenko Modrić Miki, predsjednik Paraolimpijskog saveza Grada Splita Mijo Bakić i ostali uvaženi gosti.

Turnir je otvorio dogradonačelnik Solina Ivica Rakušić koji je u svom uvodnom govoru obećao kako će i dalje davati potporu Gradu Solinu u razvoju sjedeće odbojke kao i parasporta općenito. 

Pobjednik ovogodišnjeg turnira bila je ekipa KSO Knin 95 koja je do pobjede stigla svladavši protivnike u sve tri odigrane utakmice s istim rezultatom (2:0).

Drugo mjesto pripalo je timu POK Zadra, dok je na treće mjesto zasjeo domaćin POK Split, a posljednji je završio POK Vukovar.

S obzirom da su Knjini na parketu bili neumoljivi nije ni čudo da je za najboljeg igrača turnira izabran njihov Nikica Medić. Njemu je zahvalnicu i pokal najboljeg igrača uručio tajnik POK Split Dragan Maretić.

Na prestižnom natjecanju u Solinu sudjelovale su i dvije hrvatske reprezentativke u sjedećoj odbojci, Romana Bulj i Ružica Pejanović-Modrić, te tako učinile ovaj turnir još zanimljivijim.

Osim brojnih predstavnika iz braniteljskih krugova Splitsko-dalmatinske županije, turniru su prisustvovali i igrači sjedeće odbojke iz susjednih zemalja. Tu su bili reprezentativac Slovenije Simon Turk te reprezentativac Bosne i Hercegovine Zikret Mahmutović.

Nagrade su dijelili dopredsjednik kluba Damir Plemeniti Banić, kapetan Neno Zorica, tajnik Dragan Maretić, trener Nikola Bosančić, igračice i igrači Romana Bulj, Ilija Klepo, Dario Vukelić te Zoran Vrbatović.

Pošto je Anđela Mužinić Vincetić počasna članica kluba domaćina, tijekom proglašenja pobjednika i svečane dodjele nagrada, svi prisutni zapjevali su u čast zlatne paraolimpijke.

Nastavi čitati

U trendu