Poveži se s nama

in MREŽA

OKRUGLI STOL Sustav s predrasudama gleda na roditelje s invaliditetom

Objavljeno

/

Na slici je grupa od sedam osoba koje sjede za dugim stolom. Njihova lica su zamagljena kako bi se zaštitila privatnost. Osobe su različito odjevene i neke od njih drže čaše u rukama. Okruženje izgleda kao unutrašnjost zgrade s velikim prozorima kroz koje prodire prirodno svjetlo.
Foto: Anita Blažinović

Ono što ćemo od vas danas čuti bit će kvalitetan temelj za planiranje mjera i aktivnosti u našim strateškim dokumentima kako bismo vas snažnije podržali u ostvarenju prava na roditeljstvo, ali i život u zajednici uopće, kazala je Marinka Bakula Anđelić

Povodom Međunarodnog dana roditelja, koji se obilježava 1. lipnja, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba organizirao je okrugli stol pod nazivom Afirmacija roditeljstva osoba s invaliditetom.

Ovaj okrugli stol održan je u srijedu, 5. lipnja 2024. godine u predvorju Muzeja suvremene umjetnosti i okupio je veliki broj zainteresiranih za ovu specifičnu i nedovoljno zastupljenu temu.

U ime organizatora događanja pomoćnica pročelnice Marinka Bakula Anđelić je kazala kako Muzej suvremene umjetnosti nije slučajno odabran za domaćina skupa.

– Podržavamo povezivanje institucija koje skrbe o osobama s invaliditetom s onima kulturnog predznaka jer je iznimno važno da su osobe s invaliditetom upravo u središtu kulturnih događanja – kazala je.

 Zahvalu je uputila svim sudionicima okrugloga stola koji su pristali podijeliti svoja životna iskustva kao roditelji s invaliditetom.

– Ono što ćemo od vas danas čuti bit će kvalitetan temelj za planiranje mjera i aktivnosti u našim strateškim dokumentima kako bismo vas snažnije podržali u ostvarenju prava na roditeljstvo, ali i život u zajednici uopće. Hvala i brojnim kolegama i kolegicama ne samo iz našeg već i drugih gradskih ureda, Hrvatskog zavoda za socijalni rad, ali i udruga – zaključila je.

Uvodno su predstavljeni su glavni rezultati istraživanja Roditeljstvo i invaliditet – perspektiva djece, roditelja s invaliditetom i stručnjaka koje su provele Ana Pehlić, Kristina Urbanc i Veronika Lendler 2018. godine. Inače, istraživanja na ovu temu u Hrvatskoj gotovo i nema, a jednako tako nema ni istraživanja o djeci osoba s invaliditetom.

Cilj provedenog kvalitativnog istraživanja bio je dobiti uvid u perspektivu djece i roditelja s obzirom na specifična iskustva odrastanja i roditeljstva vezana uz invaliditet roditelja te perspektivu stručnjaka iz sustava socijalne skrbi, obrazovnog sustava te organizacija civilnog sektora, koji imaju iskustvo neposrednog rada s roditeljima s invaliditetom i njihovom djecom. S djecom (njih sedmero u dobi od 14 do 17 godina) te s njihovim roditeljima (šest majki i jedan otac) koji su osobe s različitim vrstama tjelesnog oštećenja provedeni su intervjui, dok su stručnjaci (njih petero) sudjelovali u fokusnoj grupi.

Rezultati istraživanja pokazali su da roditelji i stručnjaci očekuju učinkovitiju podršku od različitih sustava (zdravstvenog, socijalnog, obrazovnog); veću financijsku podršku roditeljima, ali i praktičnu pomoć, neposredno nakon rođenja djeteta te kasnije, tijekom djetetova školovanja, kao i u nekim specifičnim situacijama (npr. nakon operacije, tijekom rehabilitacije, hospitalizacije itd).

Sudionici okruglog stola bili su najveći stručnjaci za ovu temu, odnosno, roditelji s invaliditetom, a oni su Mira Katalenić iz Hrvatske udruge za pse vodiče i mobilitet, Silvana Strunjak iz Društva distrofičara Zagreb, Gordana Glibo iz Udruge UP2DATE, Siniša Kekić ispred Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara i Denis Marijon iz Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom. Moderator okruglog stola bio je Branimir Šutalo, savjetnik pročelnice za socijalnu zaštitu, zdravstvo branitelje i osobe s invaliditetom.

Gordana Glibo je prva izlagala svoje iskustvo. Ona danas ima odraslog sina i kćer, ona je i baka pa se njeno iskustvo s bebama nastavlja u drugoj ulozi. Kao trudnicu najviše su je šokirala pitanja stručnjaka ‘što je tebi to trebalo?’ ‘Hoćeš li da to riješimo?’ ‘Znaš, postoji mjesto gdje možeš ostaviti dijete, tebi to nitko ne bude zamjerio’ i slično.

Sljedeće iskustvo iznijela je Silvana Strunjak kao majka s invaliditetom koja ima kćer s invaliditetom.

– 90 posto svega što je Gordana rekla sam doživjela i ja, tim više što je i moj suprug imao invaliditet. Kad je Katarina imala šest godina ostajemo same… dva borca i život ispred nas. Koliko god vas tu sjedi, budite sigurni da smo mi sa svojom djecom sretni, bili oni s invaliditetom ili ne. Oni nas ispunjavaju – kazala je Strunjak i nastavila o izazovima koji su bili pred njima, primjerice, odlasci na hitnu kad bi Katarina pala.

Kroz osnovnu i srednju školu sve je Katarini išlo dobro, a na fakultetu je utrla stazu i za buduće studente s invaliditetom koliko se borila za ispravljanje svih problema. Sad je svoj čovjek i radi.

U obje priče sve se svodi na potporu u obitelji, na ponekog pedijatra koji izađe u susret, ili učitelja s puno empatije.

Mira Katalenić ima dva sina koja je velikim dijelom samostalno odgojila. Prošla je iste komentare kao i Gordana, samo 25 godina ranije. Nakon osam godina braka ostaje sama sa sinovima i trudila se pružiti im normalan život. Bili su samostalniji, prolazili su kroz školu, pubertet. I njihovim prijateljima je bila teta Mira kojoj su govorili puno više nego svojim roditeljima. Danas je Mira baka, ima pet unuka.

Siniša Kekić pričao je o problemima udomiteljstva i procesima koje je morao proći sa suprugom i koje još uvijek prolazi da bi eventualno mogli posvojiti dijete.

– Ako sustav s predrasudama gleda na biološke roditelje s invaliditetom, onda možete misliti kako gleda na one koji to nisu, na posvojitelje s invaliditetom. Sustav je paradoksalan. Što prije se želi riješiti svakog djeteta iz sustava, a s druge strane ga ne žele dati osobi s invaliditetom jer je po njima nepodobna. Sada je kod nas djevojčica već 16 mjeseci i nadamo se da ćemo ju posvojiti. Cijeli proces jako dugo traje, prilično je težak za sve i prepun je predrasuda. Dijete je prekrasno, puno mi je srce uz  to dijete, osjećam kao da sam ga sam stvorio – kazao je Kekić.

Denis Marijon je bio najpopularniji u vrtiću svoje kćeri i klinci su mu skakali u krilo da ih vozi. Često je bio i glavni tata za dostaviti klince na dječji rođendan i odlično je sve hendlao. Marijoni su izdali dvije knjige koje su nastale od izmišljenih priča prije spavanja.

Zaključeno je kako potrebe osoba s invaliditetom moraju biti jednako dostupne na cijelom području Republike Hrvatske, a ne samo u Zagrebu. Posebno je istaknuto kako se od sustava socijalne skrbi, zdravstva i obrazovanja očekuje da tu potrebu prepoznaju te jačanjem međusektorske suradnje implementiraju mjere. Istaknuta je i važnost edukacije s individualnim pristupom kako roditelja s invaliditetom tako i njihove djece.  

in MREŽA

NOVI PROJEKT USTANOVE URIHO Restoran Sunce zadovoljit će i najzahtjevnije sladokusce

Objavljeno

/

Na fotografiji je pet osoba koje stoje u unutrašnjosti prostorije. Osobe su raspoređene u jedan red, a lica su im zamagljena kako bi se zaštitila njihova privatnost. Prostorija izgleda kao dio restorana ili kafića s vidljivim stolovima i stolicama, te dekorativnim elementima poput zidnih polica s biljkama i prozirnim zavjesama na prozoru.
Foto: Anita Blažinović

Svi ste dobro došli, a pogotovo zato što radimo unutar najveće zaštitne radionice koja zapošljava osobe s invaliditetom u Republici Hrvatskoj. Tako osiguravate njihova radna mjesta i svaki vaš dolazak doprinosi novom zapošljavanju osoba s invaliditetom i daje nam mogućnost da napredujemo, poručuje voditelj Restorana Sunce Adel Zuka

Prvi gableci za radnike i radnice ustanove URIHO, zaštitne radionice za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, pripremljeni su u Restoranu Sunce još u studenom prošle godine, a od ovog tjedna je restoran otvorio svoja vrata javnosti. To znači da u Aveniju Marina Držića 1 može svratiti svatko tko je gladan i sigurni smo da neće otići razočaran jer će po vrlo popularnoj cijeni dobiti gablec koji, garantiramo, neće moći pojesti.

Više o svemu doznali smo od voditelja Restorana Sunce Adela Zuke.

– Restoran je od početka ovog tjedna otvoren za javnost, krenuli smo intenzivno s promocijom na društvenim mrežama i spremni smo nahraniti građane. Svatko tko želi može doći u restoran i fino se najesti. Trenutno još nemamo dostave, a u dogledno vrijeme planiramo ići u pravcu suradnje s Glovom i Woltom i javila nam se jedna tvrtka za suradnju što ćemo svakako razmatrati kad uhodamo gablece u restoranu. Od studenog prošle godine kuhali smo samo za zaposlenike Ustanove URIHO – kaže nam Zuka i dodaje da se do sada radilo 30 do 50 obroka dnevno, a sada bi se, prema planu, pripravljalo oko 300 obroka dnevno.

Trenutno restoran ima pet zaposlenih, među njima je i jedna osoba s invaliditetom, a s obzirom na plan širenja poslovanja, bit će potrebno zaposliti još ljudi, što znači i nova radna mjesta upravo za osobe s invaliditetom. Kako doznajemo, već idući tjedan na razgovor dolazi osoba s invaliditetom.

Sad ide onaj, za građane i buduće goste, najbolji dio jer jedno jelo svakoga dana možete pojesti po cijeni od 4 i pol eura, dok ostala jela idu od 5 do 9 eura, što ovisi o složenosti jela i namirnicama. Ako imate školarca ili kupujete sebi gablec svaki dan, znate da se u pekari može potrošiti puno više novca nego što u Restoranu Sunce dođe kompletan gablec. URIHO-vcima je cilj da gost ode zadovoljan i sit, uz veliku porciju za malo novca.

– Svi ste dobro došli, a pogotovo zato što radimo unutar najveće zaštitne radionice koja zapošljava osobe s invaliditetom u Republici Hrvatskoj. Tako osiguravate njihova radna mjesta i svaki vaš dolazak doprinosi novom zapošljavanju osoba s invaliditetom i daje nam mogućnost da napredujemo – poručuje voditelj Restorana Sunce Adel Zuka.

Od stalne ponude jela izdvajamo file na žaru (pileći ili pureći), bečki odrezak, zagrebački odrezak, pileći ili pureći file u umaku od gljiva te razna jela s roštilja.

Kompletna a la carte ponuda dolazi s prilogom po želji; povrćem na maslacu, prženim krumpirićima, palentom, raznim sezonskim povrćem na žaru uz koje možete naručiti i salatu po želji.

Od vegetarijanske ponude tu su jednostavna bezmesna jela poput pohanog sira, odreska od povrća te tjestenine s četiri vrste sira. Riblji meni uključuje lignje, oslića, pastrvu ili pržene srdelice uz dodatak blitve s krumpirom, tartar umaka ili pomfrita.

Dnevnu ponudu gableca pratite na Facebook stranici Restorana Sunce.

Dođite i nećete požaliti. Garantiramo vašim nepcima potpuni užitak u ugodnom ambijentu uz ljubazno osoblje.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

Osobe s invaliditetom

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA Sufinanciranje autobusnih karata za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Foto: Pexels

Župan Marko Marušić potpisao je ugovor s tri autobusna prijevoznika koji na području BBŽ-a obavljaju javnu uslugu prijevoza putnika u cestovnom prometu

 Bjelovarsko-bilogorska županija (BBŽ) od ove školske godine uvodi sufinanciranje autobusnih karata djeci staroj do šest godina i pojedinim kategorijama osoba s invaliditetom.

Također, učenici srednjih škola i dalje će imati 80 posto popusta na mjesečne karte, a socijalno ugroženi učenici, učenici bez roditelja, učenici nezaposlenih hrvatskih branitelja, kao i učenici koji su djeca stradalnika Domovinskog rata imat će besplatne karte jer će BBŽ subvencionirati preostalih 20 posto troška.

Župan Marko Marušić potpisao je ugovor s tri autobusna prijevoznika koji na području BBŽ-a obavljaju javnu uslugu prijevoza putnika u cestovnom prometu, priopćili su u srijedu iz županije.

U sklopu javne usluge svi učenici srednjih škola već imaju popust od 80 posto, a učenicima spomenutih socijalnih kategorija županija će subvencionirati preostalih 20 posto, tako da će prijevoz za njih i ove godine biti besplatan.

– Novost je da ćemo odsad sufinancirati 60 posto cijene autobusne karte i pojedinim kategorijama osoba s invaliditetom te djeci do šest godina, tako da će korisnici plaćati samo 40 posto ukupne cijene jednosmjerne karte – najavio je Marušić.

Hina

Nastavi čitati

Civilno društvo

AKCIJA ZA BRAČKE PUPOLJKE I euro jedan djeci s teškoćama je vrijedan

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje šalicu kave na drvenom stolu u unutrašnjosti kafića. Ambijent je topao s mekim osvjetljenjem koje dolazi od više izvora, uključujući viseće lampe i zidne svjetiljke. U pozadini se naziru konture namještaja i umjetničkih djela na zidovima, što stvara ugodnu i opuštajuću atmosferu. Ova slika može biti zanimljiva zbog svoje estetike i atmosfere koja može evocirati osjećaj mira ili inspirirati za druženje uz kavu.
Foto: Pixabay

Na dan akcije brački ugostitelji se odreknu svojih napojnica u korist djece iz Udruge Brački pupoljci i tako je ove godine prikupljeno 30.333,64 eura

Crveni križ Brač je u petak 23. kolovoza, organizirao 12. humanitarnu akciju ‘I euro jedan djeci je vrijedan’ koja za cilj ima prikupljanje novčanih sredstava za pomoć pri radu Udruzi’ Brački pupoljci’.

Ovogodišnja akcija bila je posvećena  uspomeni na Marinu Biluš, prerano preminulu novinarku koja je tijekom života nesebično podržavala rad ‘Bračkih pupoljaka’. Biluš je bila glasna zagovornica prava djece s teškoćama u razvoju.

Kontinuirano je podizala svijest o njihovim potrebama i ukazivala na nepravde s kojima se susreću. U znak sjećanja na nju, u svim ugostiteljskim objektima uključenim u akciju bile su izložene unikatne staklene posudice za prikupljanje napojnica koje su izradila djeca iz udruge.

Na dan akcije, brački ugostitelji se odreknu svojih napojnica u korist djece iz udruge i tako je ove godine prikupljeno 30.333,64 eura.

U dosadašnjih 12 godina akcije, koja se ranije zvala ‘Svaka kuna se računa’, prikupljeno je impresivnih 140.013,35 eura koji su djeci s teškoćama omogućili preko 7.000 sati terapija.

– Kad završe humanitarne akcije posvećene djeci, roditelji okupljeni u Udruzi Brački pupoljci svaki put ostanu zatečeni saznanjem koliko srce imaju ljudi na otoku Braču, koliko su spremni nesebično dati i pomoći, koliki su u svojim ugostiteljskim objektima i općinama promotori potreba najranjivijih u društvu – kaže Mirjana Nižetić, predsjednica Udruge Brački pupoljci.

Članovi Bračkih pupoljaka zahvalni su Crvenom križu Brač, bračkim ugostiteljima, ugostiteljskim radnicima, te gostima koji su donirali novce.

– Velika je to svota koja će osigurati puno terapija i aktivnosti nasišm malenima, ali saznanje da nismo sami, da ste tu za nas, nama je najvrednije na svijetu – ističe predsjednica Udruge Brački pupoljci.

Udruga Brački pupoljci’ jedina je institucija na Braču koja nudi socijalne usluge školskoj djeci i mladima s teškoćama u razvoju i po završetku njihovog formalnog obrazovanja.

Nastoje pružati podršku obiteljima putem savjetovanja i razmjene iskustava, dok su njihovim članovima dostupne besplatne usluge logopeda, defektologa, fizioterapeuta, senzornog terapeuta, ortopedagoga, ali i izvanškolske aktivnosti i radionice.

Brački pupoljci broje 93 korisnika iz svih općina na otoku, različitih dobi i poteškoća, a zahvaljujući akcijama poput ove omogućen im je ostanak na Braču, s njihovim obiteljima, uz adekvatnu podršku, edukaciju i terapije.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

U trendu