Ove godine na turnir se odazvalo i nastupilo šest ekipa iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Mađarske. Sudjelovali su KKI Brod, KKI Brod II, KKI Zagreb, KIK Zmaj, DP Podravja te PTE PEAC
Poslušaj ovaj članak
Prošli vikend, 27. i 28. travnja, u organizaciji Športskog saveza invalida Grada Slavonskog Broda i Športskog saveza invalida Brodsko-posavske županije te uz pokroviteljstvo Ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda i supokroviteljstvo HPO-a, u Slavonskom Brodu se po 24. put održao dvodnevni međunarodni turnir košarke u kolicima pod nazivom ‘Bljesak 2024’. Natjecanje se održalo u Sportskoj dvorani ‘Brod’ s početkom u 9 sati.
Ove godine na turnir se odazvalo i nastupilo šest ekipa iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Mađarske. Sudjelovali su KKI Brod, KKI Brod II, KKI Zagreb, KIK Zmaj, DP Podravja te PTE PEAC
Ekipe su bile raspoređene u dvije grupe. U grupi A bili su KKI Brod, PTE PEAC i KKI Brod ll, dok su grupu B činili su KIK Zmaj, KKI Zagreb te DP Podravja.
U prvoj utakmici grupe A sastale su se dvije domaće ekipe KKI Brod i KKI Brod ll. Prva ekipa Brođana bila je uspješnija te je s 49:36 porazila KKI Brod ll te su tako pobjedom otvorili turnir.
Druga momčad domaćina nije na najbolji mogući način ušla u ovo natjecanje. Nakon poraza od KKI Broda, u drugoj utakmici također su doživjeli poraz. Bolji od njih bili su košarkaši i košarkašice PTE PEAC-a. Mađarska ekipa Brođane je svladala s 42:36 te im tako, već na početku natjecanja, oduzela šansu za odličje.
Nakon dvije utakmice grupe A, na red je došla prva utakmica skupine B. Hrvatski prvak KKI Zagreb odmjerio je snage s KIK Zmajem. Nažalost, Zagrebaši su doživjeli težak poraz u svom prvom nastupu na ovom turniru. KIK Zmaj održao im je košarkašku lekciju pobijedivši ih sa 76:51.
Zadnja utakmica skupine A bila je ona između KKI Brod i mađarskog PEAC-a. U tom dvoboju Brođani nisu dopustili nikakva iznenađenja. Već na samom početku utakmice domaćin se odvojio na četiri koša razlike, a poslije su tu prednost samo održavali. Krajnji rezultat ove utakmice bio je 48:26 za domaćina.
U drugoj utakmici grupe B Zagreb se susreo s ekipom Podravja. U toj utakmici Hrvatski je prvak bio nadmoćan te je slovensku ekipu ‘tukao’ rezultatom 45:38.
Od početka se vidjelo da KIK Zmaj misli ozbiljno, stoga je ozbiljno pristupio i zadnjoj utakmici u grupi B, protiv slovenskog Podravja. Taj je susret uvjerljivo otišao na stranu ekipe Zmaja koji je pobijedio s velikih 19 koševa razlike, točnije s rezultatom 67:48.
Nakon odličnih utakmica prvog dana natjecanja, drugi dan je donio nova uzbuđenja.
U utakmici za prvo mjesto KKI Brod dočekao je KIK Zmaj. Ekipa iz Bosne i Hercegovine pokazala je da je za nijansu kvalitetnija od Brođana i pobijedivši ih sa 66:48 postala pobjednik turnira ‘Bljesak 2024′.
Nažalost, ovo nije bio najsretniji turnir za KKI Zagreb. U utakmici za treće mjesto hrvatski prvak nije uspio pobijediti PTE PEAC. Mađarska je momčad slavila s rezultatom 44:41.
Utakmica za peto mjesto donijela je dvoboj dvaju rezultatski najslabijih ekipa, KKI Broda ll i DP Podravja. KKI Brod ll uspješno je savladao goste iz Maribora s visokih 52:29, te tako završio kao petoplasirana momčad ovog turnira.
Kako se na turniru Bljesak, u ekipama koje sudjeluju, pojavljuje sve veći broj žena, koje se ravnopravno bore s muškim košarkašima, ove godine izabrana je All Star ekipa sastavljena od žena. Tom prigodom nagrade je dodijelio predsjednik Hrvatskog saveza košarke u kolicima Ivica Vujica. Nagrade su dobile Lucija Krasić, Doroteja Magdić i Nikoleta Dživanović iz ekipe KKI Zagreb, Anna Eszter Matyus iz ekipe PTE PEAC i Ines Hodžić iz ekipe KKI Brod II.
Nagradu za najboljeg strijelca turnira dobio je košarkaš ekipe KIK Zmaj, Enes Kamberović koji je na ovom turniru postigao čak 74 koša. Nagradu za najboljeg u pogađanju za tri poena dobio je igrač KKI Brod Izudin Hodžić.
Predsjednik Parasportskog saveza Brodsko-posavske županije Ivica Kovačević dodijelio im je nagrade.
Za najboljeg igrača turnira proglašen je Alen Radoš iz ekipe KKI Brod, a nagradu mu je uručila kćerka osnivača KKI Broda i pokretača turnira ‘Bljesak’, Davorka Čavar Lovrić. Nagrade ekipama za poredak od četvrtog do šestog mjesta podijelio je predsjednik kluba Darko Boić.
Ekipama od prvog do trećeg mjesta, nagradu je uručila hrvatska košarkašica i bivša hrvatska reprezentativka Jelena Ivezić.
Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić Paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen
Mlada hrvatska paraplivačica Emma Mečić osvojila je 10. mjesto u kvalifikacijama utrke na 100 leđno u kategoriji S9 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Mečić je bila peta u svojoj skupini, te ukupno deseta s rezultatom 1:15.68.
Mlada 17-godišnja plivačica, kojoj su ovo prve paraolimpijske igre, je u travnju ove godine u ovoj disciplini osvojila broncu na EP-u u Funchalu na Madeiri s rezultatom 1:14.41.
Međutim, niti taj rezultat ne bi bio dovoljan za finale, naime, posljednje osmo mjesto je zauzela Amerikanka Lizzi Smith sa rezultatom 1:13.64. Najbrža je bila njezina sunarodnjakinja Christie Raleigh-Crossley koja je isplivala vrijeme 1:10.28.
Bio je to drugi Emmin nastup u Parizu nakon što je na 400 slobodno bila sedma. Ispred ove mlade djevojke koja živi i trenira u Losoneu u švicarskom kantonu Ticino, još su dvije utrke – 100 slobodno i 200 mješovito.
Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen sa 0-3 (8-11, 10-12, 6-9).
Sinoć se od Pariza oprostio i Borna Zohil koji je u susretu osmine finala MS8 stojećih nakon drame pet setova poražen od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).
Podsjetimo, Lučić i Zohil su u mješovitim parovima dogurali do četvrtfinala.
Od parastolnotenisačica u turniru su još Anđela Mužinić Vincetić i Helena Dretar Karić koje u srijedu očekuju četvrtfinalni susreti u kategoriji WS3 sjedećih.
Anđela će u četvrtfinalu igrati protiv Tajlanđanke Dararat Asayut, dok Helenu očekuje ogled protiv Talijanke Carlotta Ragazzini.
Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata, kazao je Vučić
Hrvatski paraolimpijac Miljenko Vučić (42) osvojio je šesto mjesto u bacanju kugle za slijepe i slabovidne (F11) na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Bio je to njegov treći nastup na paraolimpijskim igrama nakon što je u Rio de Janeiru bio, također šesti, a u Tokiju četvrti.
Na Stade de Francu je najdalje bacio u trećoj seriji, 12.33 što je 55 centimetara slabije od njegovog najboljeg rezultata sezone.
Zlato je osvojio Iranac Amirhossein Alipour Darbeid sa 14.78 metara što je novi azijski rekord. Mladi 22-godišnji Iranac je tako spojio paraolimpijski i svjetski naslov nakon što je u travnju pobijedio na SP-u u Kobeu.
Drugi je bio njegov sunarodnjak i branitelj zlata iz Tokija Mahdi Olad sa 13.89 m, dok je bronca pripala Španjolcu Alvaru del Amo Canu koji je bacio kuglu 13.38 m.
– Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata. Ne može svaki put biti po očekivanjima. Rezultatski sam podbacio, ali večeras sam se osjećao kao sportaš kao kada gledaš na televiziji kako olimpijci nastupaju. Ovo je prvi put da je i kod sporta osoba s invaliditetom stadion lijepo popunjen – kazao je.
Vučić je ove godine bio peti na SP-u u Kobeu, ima i svjetsko srebro iz Dubaija 2019. godine. Najveći uspjeh na Europskim prvenstvima je osvojio 2021. u poljskom Bydgoszczu osvojivši zlato, tri godine ranije u Berlinu je bio treći, a ima i srebro iz Grosseta 2016.
– S Miljenkom sam prošao brojna natjecanja, no ovo je jedna od najljepših atmosfera – kazao je njegov trener Mihovil Rendulić.
“Što se tiče rezultata, uvijek može gore, ali može i bolje,,” dodao je.
Večeras je nastupio i mladi parastolnotenisač Borna Zohil.
U susretu osmine finala MS8 stojećih 17-godišnji mladić iz Pomera kraj Pule je nakon drame pet setova izgubio od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).
Borna, koji je najbolji junior svijeta, te 10. igrač seniorske ljestvice, je sjajno otvorio meč protiv 16 godina starijeg Šveđanina, bivšeg svjetskog prvaka iz 2017. godine. Poveo je 2-0 u setovima, no nažalost nije izdržao.
Brončani iz Londona, te srebrni iz Rio de Janeira u ekipnoj konkurenciji, je izjednačio, a potom u odlučujućem petom setu slavio sa 11-6 izborivši plasman u četvrtfinale.
Šveđanin je u prvom kolu bio slobodan, dok je Zohil na startu turnira pobijedio Nigerijca Victora Farinloyea sa 3-0 (11-7, 11-7, 11-7).
Za Zohila su tako prve paraolimpijske igre u karijeri završile.
U pojedinačnoj konkurenciji je stigao do osmine finala, dok je u paru s Mirjanom Lučić ispao u četvrtfinalu mješovitih parova kategorije XD17 stojećih.
Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine
Počele su Paraolimpijske igre u Parizu. Na najvećem sportskom događaju za parasportaše sudjelovat će 4400 sportaša iz 186 zemalja. Hrvatsku će predstavljati 22 sportaša u šest sportova.
Hrvatska će u Parizu imati najviše predstavnika u atletici, čak deset to su redom – Deni Černi, Ivan Katanušić, Matija Sloup, Erik Fabian Kaurin, Luka Baković, Velimir Šandor, Miljenko Vučić, Marijan Presečan, Mikela Ristoski, Ivana Purkić, u para stolnom tenisu hrvatsku će predstavljati četvero sportaša – Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić, Mirjana Lučić, Borna Zohil, troje u paraplivanju – Dino Sinovčić, Emma Mečić, Paula Novina, a isto toliko i u bocci – Anamarija Arambašić, Dora Bašić i Davor Komar te jedan u paratriatlonu naš Antonio Franko i parataekwondu, a to je Ivan Mikulić.
Naša zemlja ima bogatu i veoma uspješnu sportsku povijest kada su u pitanju nastupi na Paraolimpijskim igrama. Vrijeme je da se prisjetimo zlatnih trenutaka hrvatskog parasporta.
Prvu paraolimpijsku medalju u hrvatskoj povijesti osvojila je Milka Milinković na Igrama održanim u Barceloni 1992. godine. Milinković je uzela broncu u konkurenciji bacanja koplja. Osim prve povijesne medalje za Hrvatsku, Milinković ima još njih sedam s paraolimpijada na kojima je nastupila deset puta.
Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.
Iako smo na prvu zlatnu medalju morali čekati sve do 2008. godine, Hrvatska je i prije toga bilježila sjajne razultate na paraolimpijskim borilištima.
Četiri godine prije povijesnog zlata Hrvatska je zablistala na najvećoj sportskoj pozornici u Ateni. Tada su naši paraolimpijci Mihovil Španja i Jelena Vuković kući donijeli čak četiri olimpijske bronce. Španja je u Ateni uzeo čak tri brončane medalje, dok je Vuković dodala svoju u bacanju diska.
Španja je svojoj paraolimpijskoj zbirici medalja dodao broncu 2012. godine kada je postavio i svoj osobni rekord (1:12.53), te s tim zaključio svoju olimpijsku priču.
Hrvatska se s najvećim ponosom sijeća POI-a u Pekingu, kada se, uz Darka Kralja na pobjedničko postolje dva puta popela i Antonia Balek u disciplinama bacanja kugle i koplja. Osim njih medalju iz glavnog grada Kine donio je i Branimir Budetić. Branimir se u Pekingu okitio srebrnom medaljom.
Iako se naši paraolimpijci sa Igara u Londonu nisu vratili s nijednim zlatnim odličjem, ta je paraolimpijska smotra bila i više nego uspješna za naše sportaše. Hrvatski su se predstavnici iz Englenske vratili s pet medalja, od čega dvije srebne i tri brončane medalje. Darko Kralj tada je osvojio srebro u bacanju kugle, a isto je napravio i Zvonimir Talić u skoku u dalj. Uz već spomenuti uspjeh Mihovila Španje, brončanim odličjem okitili su se Mikela Ristovski u skoku u dalj te Barnimir Budetić u bacanju koplja.
U bliskom sjećanju nam je i podvig hrvatskih sportaša s paraolimpijske smote u Rio de Janeiru, kada se hrvatska himna svirala dva puta jer su olimpijski pobjednici postali Mikela Ristovski, u već spomenutom skoku u dalj te Sandra Paović u para stolnom tenisu. Uz njih, medaljama u Riu su se kitili Anđela Mužinić-Vincetić u paru s Helenom Dretar Karić sa srebrom, Zoran Talić također sa srebrom, te Velimir Šandor s broncom.
Po teškim uvjetima u pandemijskoj godini, naši su se predstavnici s Igara iz Tokia vratili sa sedam medalja. Ivan Mikulić osvojio je srebro u parataekwondou, Ivan Katanušić je do istog uspjeha došao bacajući disk isto kao i Velimir Šandor, Deni Černi se priključio brončanim odličjem u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić doplivao do bronce doplivao u kategoriji 100 m leđno. Mikele Ristovski i onda je pokazala zavidnu kvalitetu te se kući donijela još jednu broncu, dok su se sjajne hrvatske parastolnotenisačice Anđela Mužinić-Vincetić i Helena Dretar Karić ekipno uzele broncu.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.