Poveži se s nama
In-Portal Banner

in MREŽA

NE-PRE-PRE-KE Anabel Zanze i umjetnost komunikacije sa slijepim osobama

Objavljeno

/

Foto: In Portal

Prigrlivši brajicu, umjetnica stavlja slijepe i videće u isti položaj, u kojem svaki od njih mora premostiti prepreke da bi razumjeli jedni druge

Poslušaj ovaj članak

Tiflološki muzej u Zagrebu, u okviru ciklusa Taktilne galerije, u utorak je svečano predstavio radove renomirane akademske slikarice – grafičarke Anabel Zanze, naziva slojevita značenja: NE-PRE-PRE-KE.

Anabel Zanze karakteristična je i po tome što usvaja tipografiju u svojim radovima te je povezuje s avangardnim umjetničkim nastojanjima na bazi letrizma i konceptualne umjetnosti.

– Večeras otvaramo izložbu NE-PRE-PRE-KE, kojom predstavljamo jedinstvenu umjetnicu izrazite individualnosti, Dubrovkinju sa zagrebačkom adresom, akademsku slikaricu i grafičarku Anabel Zanze, umjetnicu prepoznatljivu po minimalizmu. Ovog se puta predstavlja radovima iz serije likovnih crteža, kolaža, kojima je pokazala otvorenost prema ranjenim skupinama zajednice, osobama oštećena vida. Prigrlivši brajicu, umjetnica stavlja slijepe i videće u isti položaj, u kojem svaki od njih mora premostiti prepreke da bi razumjeli jedni druge. Ovaj naš zajednički rad mnogo je doprinio približavanju umjetnosti i kulture osobama oštećena vida. Ono što smo još željeli postići je pojasniti i približiti suvremenu umjetnost domaćem čovjeku, tako da mu pojednostavimo i omogućimo njeno razumijevanje – predstavljena je umjetnica na otvorenju izložbe.

Izložba u Tiflološkom muzeju prezentira 15 radova koji komuniciraju sa slijepim i slabovidnim osobama, nastojeći dokinuti granice svjetova, tako da prepreke postanu NE-PRE-PRE-KE.

U tu svrhu Zanze je prigrlila grafički znak Brailleovih slova i uobličila ih u umjetničku formu. Autorica je posebno za ovu izložbu napisala bilješke koje su dostupne putem QR kodova u katalogu izložbe.

Autor izložbe i likovnog postava je Igor Maroević, viši kustos Tiflološkog muzeja, a tekstove u katalogu potpisuju Igor Maroević i Nada Beroš. Hrvatski savez slijepih i Hrvatska knjižnica za slijepe sudjelovali su u tehničkoj izvedbi.

– Htio bih se zahvaliti umjetnici Anabel Zanze što je prihvatila neke moje ideje i što je na moje tvrdoglavo inzistiranje pristala izaći iz svoje zone komfora i što je pristala da je se snima dok radi, dok stvara… Izložba koja je pred nama pokazuje njezin raspon rada, od nekih uvjetno rečeno početaka, nizanja slova do ove 2024. godine, kada je napravila posljednji rad, a koji je nastao baš za ovu izložbu – rekao je Maroević.

Sedam izloženih slika prilagođeno je slijepim i slabovidnim osobama taktilnim grafikama, umanjenim prikazima originala koje prate verbalni opisi izrađeni prema smjernicama dobre prakse koji se koriste za opise umjetničkih djela. I, konačno, putem QR kodova, apliciranih uz svako izloženo djelo, slijepim je osobama omogućeno da, njihovim skeniranjem, poslušaju opis i priču o svakom pojedinom djelu koju izgovara sama autorica.

– Ovom izložbom želio sam staviti videće i slijepe osobe u cipele onih drugih, u pokušaju i želji da shvate što su to ‘neprepreke’ i kako se treba ponašati da bi u životu imali neprepreke… Prepreke treba smanjivati, rušiti i dokidati. Najveće prepreke su često u našim glavama. Te prepreke su najčešće strah od nepoznatog. Ponekad prepreke treba prvo postaviti, istaknuti ih, osvijestiti, da bismo ih mogli srušiti. Mi smo ovdje namjerno i svjesno u isti položaj stavili videće i slijepe osobe. Želimo da se jednima i drugima iznad glave pojavi upitnik, što znači položaj u cipelama onih drugih i to je po mojem mišljenju jedini način da se utre put društvu bez prepreka – istaknuo je Maroević.

Nada Beroš, koja je uz Igora Maroevića odabirala radove za ovu izložbu, u tekstu za katalog izložbe detaljno i precizno opisuje rad Anabel Zanze, njenu motiviranost i želju da granice svoga izražavanja protegne i na slijepu i slabovidnu publiku, publiku kojoj je ova izložba prilagođena i namijenjena.

– Ja sam otkrićem brajice za sebe promijenila tek moj svijet. Izložbu smo radili s ciljem da ga malo promijenimo i za druge, onoliko koliko se može. Želimo neprepreke na nekim nepremošćenim teritorijima. Želimo dodir i razumijevanje, a ne izolaciju. Brajica mi je omogućila da se otvorim za ljude kojima je mjera čitanja, u ovom slučaju slike, u jagodici prsta – rekla je Anabel Zanze.

Zahvalila se svima koji su omogućili ovu prezentaciju: Nadi Beroš, vrhunskoj interpretatorici suvremene umjetnosti, stručnome timu Tiflološkoga muzeja – višem kustosu Igoru Maroeviću i ravnateljici Nini Sivec, kao i svima koji su sudjelovali u organizaciji.

Izložba je ostvarena sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i donacijom Orbico grupe.

in MREŽA

URIHO InDu u finalu nagrade Hrvatskog dizajnerskog društva

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazano pet osoba. Dvije osobe su u kolicima, a jedna osoba stoji uz bicikl. Sve osobe drže torbe i stoje ispred sive zidne površine. Ova slika može biti zanimljiva jer prikazuje raznolikost u mobilnosti i načinu života ljudi, kao i moguću inkluziju ili aktivnosti u zajednici.
Foto: In Portal

Inkluzivni proizvodi – InDu zadovoljavaju funkcionalne potrebe kako osoba s invaliditetom, tako i prosječnih korisnika, dok estetskim rješenjima naglašavaju identitet osobe, a ne njezin invaliditet

Inkluzivni proizvodi ustanove URIHO – InDu plasirali su se u finale još jednog prestižnog natjecanja, čija završnica donosi izbor najkvalitetnijih dizajnerskih radova nastalih u protekle dvije godine. Riječ je o Izložbi hrvatskog dizajna, glavnom strukovnom događaju u organizaciji Hrvatskog dizajnerskog društva.

Izložba će, kao i ranijih godina, biti održana u Laubi – kući za ljude i umjetnost, s početkom 10. siječnja 2025., a svi selektirani radovi bit će dostupni na online platformi već u prosincu ove godine. Na dan otvaranja održat će se i promocija tiskanog kataloga ‘Pregled hrvatskog dizajna 23/24’, uz svečanu dodjelu nagrada Hrvatskog dizajnerskog društva.

InDu torbe koje konkuriraju za nagradu izrađene su na URIHO-vim radionicama u suradnji sa Studijem dizajna Arhitektonskog fakulteta i zaposlenicima URIHO-a. U prvoj fazi projekta dizajnirana je multifunkcionalna pregača, koja također konkurira za nagradu. Osim Arhitektonskog fakulteta, u projektu su sudjelovali studenti i profesori Tekstilno-tehnološkog fakulteta, Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, te učenici i nastavnici COO Vinko Bek i COO Slava Raškaj.

Inkluzivni proizvodi – InDu zadovoljavaju funkcionalne potrebe kako osoba s invaliditetom, tako i prosječnih korisnika, dok estetskim rješenjima naglašavaju identitet osobe, a ne njezin invaliditet. Ovi proizvodi zaštićeni su pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, čime je osigurano isključivo pravo korištenja.

Ovo izdanje izložbe bilježi najveći broj prijava od njenog osnutka, s dosad najopsežnijom selekcijom – za nagrade u 9 profesionalnih i 9 studentskih kategorija natjecat će se 241 profesionalni i 105 studentskih radova. Među rekordnih 706 prijavljenih radova, selekcijska komisija odabrala je 346 dizajnerskih ostvarenja koja će biti prikazana na bijenalnoj Izložbi hrvatskog dizajna.

Natjecateljske kategorije uključuju: Dizajn vizualnih komunikacija, Dizajn knjiga i publikacija, Industrijski/produkt dizajn, Dizajn u digitalnim medijima i dizajn interakcija, Dizajn ambalaže, Tekstilni, modni i odjevni dizajn, Cjeloviti projekt / proizvod, Prostorne i grafičke intervencije i sistemi te Koncept/inicijativa/kritički dizajn. HDD će dodijeliti nagrade i posebna priznanja u svakoj od ovih kategorija.

– Inkluzija znači uključenost pa bi definicija inkluzivnog dizajna bila dizajn koji uključuje. U našem slučaju, to je uključivanje dizajnera, stručnih radnika-konstruktora, modelara, šivača i osoba s invaliditetom u stvaranje što funkcionalnijeg i estetski prihvatljivog dizajna, kroz procese istraživanja stvarnih potreba ciljanih skupina, testiranja prototipova do finalizacije proizvoda.

Cilj inkluzivnog dizajna nije dizajnirati pomagala koja stigmatiziraju korisnike prema teškoćama, već proizvode za sve ciljane skupine ljudi kojima mogu biti od koristi i proizvode koji sudjeluju u afirmaciji osobnog identiteta, a ne invaliditeta. Inkluzivni dizajn može koristiti šira populacija različitih profila i potreba jer svima nama olakšava korištenje, a ujedno je lijep poslovni ili modni dodatak – kazala nam je URIHO-va dizajnerica Irena Rački koja je i započela ovo priču.

– Meni je posebno draga ‘Prsluk torba’ koja se pokazala odličnom u večernjem izlasku, kad želiš malo otplesati, ne znaš kud bi s torbom, ova torba lijepo prianja uz tijelo i ne smeta pri izvođenju bilo kakvih pokreta.

Važno je napomenuti da su profesori i studenti AF-a doprinijeli svojim radom isključivo na volonterskoj bazi i u svoje slobodno vrijeme. Nije bilo lako uskladiti obaveze URIHO-vaca i AF-ovaca.

Za sljedeću radionicu u kontaktu smo s nekoliko inozemnih institucija koje se također bave inkluzivnim dizajnom pa bi radionice rado organizirali na međunarodnom nivou – otkrila je Rački.

– Ovim putem pozivam državne urede, privatne tvrtke i bankarski sektor da podrže naš rad u obliku sponzorstva jer URIHO je ustanova kojoj u velikoj mjeri pomaže Grad Zagreb, a svi znamo koliko su veliki troškovi života i poslovanja te koliko nam financija treba za ostvarenje novih projekata, a projekt inkluzivnog dizajna itekako je društveno koristan i bitan jer osobe s invaliditetom nisu smo korisnici proizvoda, već sudjeluju u procesima stvaranja i testiranja proizvoda – poručila je Irena Rački.

Ovo je svakako prilika da se inovativni proizvodi URIHO-a predstave široj javnosti, a bez obzira na ishod natjecanja, u URIHO-u su ponosni na plasman među prestižne dizajnerske radove.

Inkluzivne torbe i pregače možete nabaviti putem web shopa.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Pravobranitelj održao izlaganje na treningu Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje prezentaciju u konferencijskoj dvorani. Publika sjedi u narančastim stolicama, slušajući govornika koji stoji ispred projekcije na zidu. Uz govornika se nalaze postavljeni promotivni roll-up plakati organizacija poput "CESI", "HERA", i "Ženska soba". Atmosfera je profesionalna, a dvorana svijetla.
Foto: posi.hr

Na IV. Međusektorskom treningu Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela, održanom u Tuheljskim Toplicama 3. i 4. listopada 2024., okupili su se stručnjaci iz različitih sektora s ciljem unapređenja sustava podrške za žrtve i svjedoke

Organizatori događanja, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), SOS telefon i Savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije, pružili su platformu za raspravu i razmjenu iskustava među predstavnicima sudova, državnog odvjetništva, policije, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije te drugih relevantnih institucija i organizacija civilnog društva.

Jedan od ključnih govornika bio je pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, koji je drugog dana treninga održao izlaganje na temu ‘Osobe s invaliditetom – specifičnosti rada i pravilno postupanje’.

U prvom dijelu izlaganja, Jurišić je predstavio zakonski okvir koji štiti prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj te iznio aktualne statistike o osobama s invaliditetom, kako na nacionalnoj, tako i na europskoj razini. Ova statistika obuhvatila je podatke o broju osoba s invaliditetom te izazovima s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu, osobito u pravnim postupcima.

Posebnu pažnju posvetio je interaktivnom dijelu izlaganja, gdje su sudionici imali priliku na praktičan način doživjeti kako se osobe s invaliditetom suočavaju s određenim svakodnevnim preprekama. Sudionici su, primjerice, mogli osjetiti kako je to ‘čuti’ kao gluha ili nagluha osoba, kako je kretati se u invalidskim kolicima, te kako slijepa osoba koristi svoja osjetila u orijentaciji.

Jurišić je također naglasio važnost pravilnog oslovljavanja osoba s invaliditetom i njihove ravnopravnosti u društvu, osobito u kontekstu kaznenih postupaka gdje su često posebno ranjiva skupina.

Ovaj trening dio je šireg programa koji provodi Ženska soba u suradnji s deset organizacija civilnog društva u Hrvatskoj, a koji je usmjeren na pružanje sveobuhvatnih, besplatnih i lako dostupnih usluga pomoći i podrške za žrtve, svjedoke i svjedokinje kaznenih djela.

Program se provodi uz podršku Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, te obuhvaća niz aktivnosti i edukacija namijenjenih jačanju kapaciteta institucija i organizacija civilnog društva u pružanju podrške žrtvama.

Nastavi čitati

in MREŽA

Održan Hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze

Objavljeno

/

Slika prikazuje veliku publiku u zatvorenom prostoru. Većinom stariji ljudi sjede u redovima, pažljivo slušajući ili promatrajući događaj ispred njih. U prednjem planu nalaze se osobe koje koriste hodalicu, a atmosfera je ozbiljna i fokusirana.
Foto: posi.hr

U Tuheljskim Toplicama, od 4. do 6. listopada 2024., održan je XIV. Hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze, kojim je ujedno obilježena 45. godišnjica rada Saveza društava multiple skleroze Hrvatske

Ovaj značajni događaj okupio je stručnjake, pacijente i članove njihovih obitelji, a prisustvovao je i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, koji je naglasio važnost solidarnosti i zajedništva u borbi protiv ove hirovite bolesti.

Tijekom svečanosti, predsjednik Saveza, Željko Pudić, istaknuo je kako je misija Saveza osigurati da nitko tko se bori s multiplom sklerozom ne bude prepušten sam sebi. Savez djeluje kao podrška oboljelima, omogućujući im pristup neophodnoj terapiji i integraciju u društvo, a cilj im je osnivanje multifunkcionalnog centra za oboljele, gdje bi sve potrebne usluge bile dostupne na jednom mjestu.

Predsjednik Milanović pohvalio je rad Saveza, posebno istaknuvši njihovu predanost osiguravanju prava oboljelih na adekvatno liječenje, naglasivši kako je njihov trud doveo do značajnih promjena u zdravstvenom sustavu.

Osim predsjednika, svečanosti su prisustvovali brojni istaknuti predstavnici iz svijeta medicine i politike, uključujući pomoćnika ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Tomislava Benjaka, pravobranitelja za osobe s invaliditetom Darija Jurišića, voditeljicu Službe za zaštitu osoba s invaliditetom i skrbništvo Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Mariju Borovec, Ljubicu Lukačić, izaslanicu predsjednika Hrvatskog sabora, te župana Krapinsko-zagorske županije Željka Kolara.

Ovaj događaj označio je važan trenutak za Savez društava multiple skleroze Hrvatske, organizaciju koja već 45 godina nesebično pomaže oboljelima i zalaže se za poboljšanje njihovih prava i kvalitete života.

Nastavi čitati

U trendu