Kao udruga nastojimo lobirati u lokalnoj zajednici da se poboljšaju uvjeti za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom i do sada nam ide uspješno, kaže predsjednica Dženita Lazarević, a imaju i izvrsnu suradnju s Gradom Dubrovnikom i Dubrovačko-neretvanskom županijom
Poslušaj ovaj članak
Udruga ‘Poseban prijatelj’ nastala je kao odgovor na potrebe roditelja djece s teškoćama u razvoju na području grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, a od svojega je osnutka 30. travnja 2012. godine do danas u znatnoj mjeri povećala kvalitetu života djece s teškoćama u razvoju na tom području te unaprijedila svoje resurse i izrasla u respektabilnu, iskusnu udrugu koja pokreće promjene.
Udruga trenutno broji 64 člana, uglavnom obitelji djece s teškoćama u razvoju. Udruga je prepoznatljiva na razini gradova u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Svake godine dolazi do povećanja broja članova i podupiratelja udruge te zanimanje sve većeg broja javnosti za aktivnosti udruge, a još više doznajte od predsjednice udruge Dženite Lazarević.
– U 2023. godini udruga je imala 15 projekata, od kojih su neki nastavljeni i u ovoj godini. Jedan od zanimljivijih projekata bio je Inkluzivno kazalište kojeg je financirao Grad Dubrovnik. Radilo se o prvi put izvedenoj predstavi koja je prilagođena gluhim i slijepim osobama. Projekt ćemo raditi i u ovoj godini s predstavom ‘Vidi kako Lokrum pere zube’ u suradnji s udrugom Centar UP2date iz Zagreba. S istom udrugom ove godine u travnju ćemo predstaviti projekt ‘Lokrum O3 – osjeti, okusi, odnesi’ na kojem su partneri Centar za rehabilitaciju Josipovac, OŠ Montovjerna, Udruga Rina Mašera iz Dubrovnika i Rezervat Lokrum.
Od 2013. godine uspješno provodimo projekt ‘Sigurno do odredišta’ gdje se besplatno prevoze djeca s teškoćama u školu, na rehabilitaciju ili u vrtić. U suradnji s Udrugom Visoki jablani iz Rijeke i Udrugom EDUS – Edukacija za sve iz Sarajeva, a pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, provodimo projekt ‘Sustavna potpora u lokalnoj zajednici za kvalitetan put ka punoj integraciji’ u kojem educiramo odgajatelje i učitelje u dvije županije, Dubrovačko-neretvanskoj i Vukovarsko-srijemskoj, odnosno u Gradu Dubrovniku i Općini Lovas. Uključene su OŠ Lovas i OŠ Marina Držića iz Dubrovnika, vrtići Lovas, Dubrovnik, Pčelica iz Mokošice, kao i Zavod za socijalnu skrb Vinkovci, Zavod za socijalnu skrb Dubrovnik, kao i već spomenuti Grad Dubrovnik i Općina Lovas. Kroz ovaj trogodišnji projekt objavili smo i web stranicu FuTURe for TUR gdje se mogu naći svi važni zakoni, pravilnici, uskoro će ići edukacijski videi kao i podcasti, odgovori na pitanja roditelja i osoba s invaliditetom. Sve ono što smo tijekom godina na terenu vidjeli da nedostaje, bit će na web stranici – pojasnila nam je Lazarević.
Dženita je mišljenja da su svima koji žive život obitelji u kojoj su djeca s teškoćama u razvoju, ili osobe s invaliditetom izazovi jednaki.
– Roditeljima je najbitnije naći odgovarajuće usluge, a njih zaista kronično nedostaje. Stoga mi kroz udrugu nastojimo rješavati njihove potrebe i savjetovati na koji način mogu doći najčešće do timskih obrada koje su potrebne za vještačenja, upise u školu i slično. Kao udruga nastojimo lobirati u lokalnoj zajednici da se poboljšaju uvjeti za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom i do sada nam ide uspješno – kaže predsjednica, a imaju i izvrsnu suradnju s Gradom Dubrovnikom i Dubrovačko-neretvanskom županijom.
– Zaista se možemo s povjerenjem obratiti pročelnicima kao i gradonačelniku Grada Dubrovnika. U suradnji s Gradom Dubrovnikom zadnje dvije godine dolazili su studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, smjer Edukacijski rehabilitatori, na praksu u vrtiće i škole, što je za nas jako značajno jer znamo da edukacijskih rehabilitatora nema na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Objavama u medijima i razgovorima studenata s maturantima dubrovačkih škola pojavila se zainteresiranost dubrovačkih maturanata za upis na Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, tako da ove godine imamo dvije studentice upisane na prvu godinu Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta – kaže Dženita, a znamo da edukacijskih rehabilitatora zaista nema ni približno dovoljno u cijeloj Hrvatskoj.
Pitali smo i za planove udruge u narednom periodu.
– Plan nam je uskoro kupiti novi automobil jer je ovaj već dotrajao, a djeca kojoj je potreban zaista se i ne mogu voziti javnim prijevozom jer gube puno vremena u prometu, a radi se o djeci jednoroditeljskih obitelji, nevozača kao i djeci koja su u spektru. Također imamo problem s prostorom i nadamo se da ćemo i taj problem uskoro riješiti. Ovim putem se zahvaljujemo Župi sv. Mihajla iz Dubrovnika i don Robertu Ćibariću koji nam je omogućio prostor za rad s djecom i roditeljima, kao i braći i sestrama kroz projekt Terapija igrom – kaže Dženita, a osobama s invaliditetom i obiteljima djece s teškoćama u razvoju poručila je da i dalje budu pozitivni, ustrajni u svojim životnim odlukama jer zdravlje nam je svima najpotrebnije, sve drugo će samo doći.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja
Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.
U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.
Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.
Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.
Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.
Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.
Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.
Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.
– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.
Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:
poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;
edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.
Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.
– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.
Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.
Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.
Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.
Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.
Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.