Connect with us

in MREŽA

MOJA PRIČA Marina Mustapić, direktorica Prijateljice plus

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba koja stoji na pločniku pored zelenog grma. Osoba nosi cvjetnu haljinu i svijetli kaput. Pločnik je izrađen od sivog betona, a u prvom planu su vidljive pločice. U pozadini se nalazi grafit na zidu i dio parkiranog automobila.
Foto: Marina Mustapić, privatna arhiva

Prijateljica plus d.o.o. Metković trenutno ima 10 zaposlenih od čega je 6 osoba s invaliditetom, dok su ostali stručni djelatnici, vanjski suradnici i radni instruktori

Naša današnja sugovornica je direktorica socijalnog poduzeća PRIJATELJICA PLUS d.o.o. iz Metkovića koje zapošljava osobe s invaliditetom.

– Prijateljica plus je osnovana 2021. godine kao produžena ruka Udruge osoba s invaliditetom ‘Prijatelj’ i Prijateljice socijalne zadruge.

Čast mi je što sam izabrana na mjesto direktorice 2022. godine te kao osoba s invaliditetom to smatram određenim priznanjem i ljudskom, moralnom i profesionalnom odgovornošću da to povjerenje i opravdam.

Svrha osnivanja socijalnog poduzeća bila je zapošljavanje osoba s invaliditetom i marginaliziranih skupina kako bi svoju radnu sposobnost implementirali u radu i tako osigurali svoju egzistenciju i svojim djelovanjem postali ravnopravni članovi društva. Djelovanje i područje Prijateljice plus je opsežno pa su tako i poslovi raznovrsni. Dio poslova je i sudjelovanje na različitim događajima pa dio vremena odvajam i za te obveze – kaže Marina.

Prijateljica plus d.o.o. Metković trenutno ima 10 zaposlenih od čega je 6 osoba s invaliditetom, dok su ostali stručni djelatnici, vanjski suradnici i radni instruktori.

– Kada govorimo o zapošljavanju osoba s invaliditetom dužnost mi je istaknuti da nas naše tjelesne predispozicije ne određuju kao manje kvalitetne djelatnike bilo koje ustanove ili organizacije. Često sam u svome radu svjedočila koliko osobe s invaliditetom znaju biti predane radu i obavezama koje su im dodijeljene. Konstitucija osoba s invaliditetom možda nije predviđena za neke fizičke poslove, ali uz razumnu prilagodbu radnog mjesta i razumijevanje poslodavca moguće je dobiti kvalitetnu radnu snagu, tako da je predrasuda promatrati sve kroz iste naočale – ističe Mustapić.

Marina kaže kako je proizvodni asortiman Prijateljice plus d.o.o. Metković zaista raznolik i širok. U svojoj ponudi imaju više od 500 različitih proizvoda. Proizvodni pogon nalazi se u prostoriji od 500 m2 a proizvodi su izrađeni na CNC stroju, laseru, graverki, stroju za obradu drva i kamena. Osim toga, izrađuju i personalizirane proizvode po narudžbi. Proizvode možete pronaći u Zagrebu, Dubrovniku, Metkoviću. Imaju također svoju Darovnu trgovinu i web shop, a sve proizvode su izradile osobe s invaliditetom uz stručnu podršku.

Marina je direktorica, ali i osoba s invaliditetom i zato se, kaže, uvijek morala u svemu više dokazivati.

– Postoje određeni autoriteti i mehanizmi kroz koje se dokazujete. Smatram da je moja prednost bila uvijek to što volim raditi i stjecati nova znanja i vještine pa se ne moram bojati novih izazova. Ne želim da me različitost ili invaliditet sprječava u radu, djelovanju i borbi. U tom duhu sam odgajana, tako sam se postavila kroz život i na takav način uz Božju pomoć djelujem – poručila je Marina na kraju razgovora za ovaj put.

Kažimo još samo da je plan ovog poduzeća i dalje zapošljavati društveno isključene skupine, odnosno osobe s invaliditetom koje svojim radnom stvaraju nove vrijednosti.

in MREŽA

Osobe sa sindromom Down mogu sve kao i druge osobe

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na pozornici su tri osobe koje sudjeluju u razgovoru. Dvije osobe nose crvene trenirke s logom i akreditacije oko vrata, dok treća osoba, mlada žena u crnoj majici i sivim hlačama, drži papire u ruci i razgovara s njima. Jedan od sudionika u crvenoj trenirci drži mikrofon i odgovara, dok drugi sluša s osmijehom. U pozadini se vide baloni i tamna pozadina pozornice.
Foto: Ivana Vranješ

U Zagrebu je po podacima iz 2024. zaposleno šest osoba sa sindromom Down, a na razini cijele Hrvatske ima ih 11. Posao na razini Hrvatske traži 20 do 30 osoba sa sindromom Down

Poslušaj članak

U djeci sa sindromom Down kriju se brojni talenti, a društvo im treba pružiti priliku da ih pokažu.

Povodom Svjetskog dana sindroma Down, u četvrtak je u kino dvorani Studentskog centra Stjepan Radić održana konferencija ‘Kino snova’, na kojoj su djeca i mladi sa sindromom Down pokazali što sve mogu postići u životu.

Predstavljeni su njihovi sportski i umjetnički uspjesi, od vrtićke dobi pa sve do srednje škole. Inspirativne životne priče, kroz prezentacije, ispričalo je desetak osoba sa sindromom Down. Osim izlagača, zvijezde večeri bili su i voditelji sa sindromom Down.

Najveći uspjeh za 35-godišnju Andreu Kaselj je pisanje poezije, a svoju prvu zbirku pjesama objavila je još 2009. godine. Jednu pjesmu posvetila je i svojoj majci.

Žena u crnoj haljini s bijelim točkama stoji na pozornici i drži mikrofon. Oko vrata nosi akreditaciju, a u drugoj ruci drži malu knjižicu ili karticu. Pozornica je jednostavno osvijetljena s tamnom pozadinom i ponekim balonom sa strane.

– Kroz poeziju pokazujem svoje osjećaje. Poezija mi jako puno znači u životu. San mi je biti pjesnikinja i nadam se da ću to ostvariti. Drago mi je što nastupam na ovoj konferenciji jer mogu pokazati kakva sam osoba, odnosno da sam kreativna i pozitivna – rekla je Andrea.

Marija Pinjuh se plivanjem bavi od svoje osme godine. Članica je plivačkog kluba Natator, a među njezinim značajnim uspjesima ističe se brončana medalja na Europskom prvenstvu za plivače sa sindromom Down. Marija je istaknula da joj je plivanje velika ljubav i da djeluje smirujuće na nju.

Dojmljivi su sportski uspjesi Mije Sertić i Samije Zaydan, ali i njihova priča o prijateljstvu koje traje već 18 godina. Obje se bave para taekwondoom i članice su taekwondo kluba Čigra. Nakon smrti roditelja, Samija je postala član Mijine obitelji.

– Osvojila sam medalje, od zlatnih do srebrnih. Volim taekwondo, treneri su najbolji i uvijek nas potiču. Želim i dalje biti uspješna u tom sportu – rekla je Samija. Njezina prijateljica Mia naglasila je da joj puno znače osvojene medalje, a za Samiju kaže da joj je više od prijateljice.

Predsjednica Udruge za sindrom Down – Zagreb, Natalija Belošević, rekla je da konferencija osoba sa sindromom Down nosi snažnu poruku da se svi snovi mogu ostvariti.

– Sva djeca sa sindromom Down uključena su u obrazovni sustav. U posljednjih godinu dana primijećeni su manji problemi pri upisu, prvenstveno zbog nedovoljnog broja osiguranih prilagođenih razreda. Sve više djece sa sindromom Down upisuje se u redovne škole prema prilagođenom programu ili kroz djelomičnu integraciju. Prema Gradu Zagrebu podnijeli smo zahtjev za otvaranjem dodatnih razreda, na čemu se radi, ali potrebno je vrijeme“, pojasnila je Belošević. Dodala je kako je zapošljavanje osoba sa sindromom Down i dalje izazov, te da Udruga aktivno traži poslodavce i provodi njihovu edukaciju.

Dopredsjednik Udruge za sindrom Down – Zagreb, Matej Baturić, rekao je da osobe sa sindromom Down imaju veliku količinu ljubavi za druge ljude.

– Oni mogu sve što može i svaka osoba redovnog razvoja. Potreban im je poticaj iz okoline i osjećaj da su prihvaćeni. Ova konferencija pokazuje da mogu ostvariti sve što zamisle. Prvi put konferencija je koncipirana tako da osobe sa sindromom Down budu u prvom planu – pojasnio je Baturić. Naglasio je da su osobe sa sindromom Down sve više prihvaćene u društvu, pohađaju redovne škole i vrtiće, ali još uvijek postoji prostor za napredak.

Nastavite čitati

in MREŽA

SAMOBOR Održana Konferencija o pravima osoba s invaliditetom

Objavljeno

/

Napisao/la:

Panel diskusija na konferenciji s četvero sudionika koji sjede za dugim stolom prekrivenim plavim stolnjakom. Na sredini slike, muškarac u tamnom odijelu s naočalama sjedi prekriženih ruku i smiješi se. Lijevo od njega, žena u ružičastom džemperu govori u mikrofon, dok druga žena u plavoj majici sluša. Desno, mlađi muškarac u tamnoplavoj košulji promatra publiku. U pozadini je veliko platno s tekstom o Međunarodnom danu osoba s invaliditetom, dok se u prvom planu vide članovi publike koji slušaju.
Foto: Udruga Sinergija

Udruga osoba s invaliditetom (UOSI) Sinergija Samobor organizirala je pod pokroviteljstvom Grada Samobora u utorak, 18. ožujka 2025., u Centru za mlade – Bunkeru, vrlo važnu Konferenciju o pravima osoba s invaliditetom pod nazivom ‘Primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici’

Poslušaj članak

Nakon dolaska i registracije svih sudionika, uslijedilo je otvaranje Konferencije i pozdravne riječi Petra Burića – zamjenika samoborske gradonačelnice, Martina Komesa – potpredsjednika Gradskog vijeća Samobora i Kreše Beljaka – saborskog zastupnika.

Konferencija je okupila eminentne stručnjake, predstavnike institucija i organizacija civilnog društva, kao i udruga osoba s invaliditetom iz Zagreba, Pule, Križevaca, Koprivnice, Svetog Ivana Zeline, kako bi se razmotrili ključni izazovi i mogućnosti u implementaciji strateških dokumenata u lokalnu zajednicu, koji se tiču prava osoba s invaliditetom.

Na početku rada sve je pozdravio zamjenik samoborske gradonačelnice Petar Burić, a kratki govor održao je i saborski zastupnik Krešo Beljak. Konferenciji je nazočio i potpredsjednik Gradskog vijeća Samobora Martin Komes.

Zatim je Viktor Jozić, domaćin skupa i predsjednik UOSI Sinergija Samobor, održao uvodno predavanje pod nazivom ‘Izazovi u provođenju strateških dokumenata’.

Stariji muškarac s naočalama i kratkom sijedom kosom drži govor na konferenciji. Odjeven je u tamno odijelo, prugastu košulju i kravatu te govori u mikrofon dok drži papir u ruci. Iza njega sjedi mlađi muškarac u tamnoplavoj košulji, slušajući izlaganje. U pozadini su prozori s roletama i zvučnik.

Dario Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, nije mogao doći na predstavljanje aktualnog stanja u provedbi Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, tako da ga je zamijenila Gordana Glibo iz Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom.

Primjenu Zakona o osobnoj asistenciji i inkluzivnom dodatku predstavila je Zvjezdana Bogdanović, savjetnica ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Umjesto Antonije Delišimunović i Lane Lukačić iz samoborske ispostave Hrvatskog zavoda za socijalni rad, riječ o pristupačnosti socijalnih usluga imao je Ivan Pavičić, upravitelj navedene Ispostave Samobor.

O primjeni iskaznica osoba s invaliditetom govorile su Lucija Katuša i Viktorija Žugaj iz AKD-a.

Marica Mirić, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom, imala je govor na temu ‘Krizne situacije kao izazov osobama s invaliditetom’.

Tomislav Benjak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo objasnio je upotrebu podataka iz Registra osoba s invaliditetom.

Konferencija je završila diskusijom i zaključcima, nakon čega su se prisutni okupili oko prigodnog ručka.

Naposljetku smo pitali domaćina Viktora Jozića za dojmove u vezi konferencije.

– Konferenciju smo organizirali najviše radi primjene svih strateških dokumenata, kako međunarodnih, tako i hrvatskih, koji se tiču prava osoba s invaliditetom. Naglasak je na primjeni tih prava u lokalnoj zajednici, jer često su naši zakoni izvanredni, ali ponekad fali konkretna primjena na lokalnoj ili nižoj razini. Htjeli smo ujedno upoznati i lokalne vlasti o svim zakonskim instrumentima, koji promoviraju i štite prava osoba s invaliditetom. To je bio cilj ove Konferencije, na kojoj smo se dotakli i socijalnih zakona, posebno u odnosu na inkluzivni dodatak i osobnu asistenciju, o čemu je govorila Zvjezdana Bogdanović, savjetnica ministra. Također, govorili smo o primjeni europske nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, o čemu su govorile djelatnice AKD-a Lucija Katuša i Viktorija Žugaj. Nadalje, Tomislav Benjak, zamjenik ravnatelja HZZO-a i voditelj Odjela Hrvatskog registra osoba s invaliditetom, pojasnio je upotrebu podataka iz Registra osoba s invaliditetom. O primjeni socijalnih prava i usluga na lokalnoj razini govorio je upravitelj Ispostave Samobor Hrvatskog zavoda za socijalni rad Ivan Pavičić. Marica Mirić govorila je o kriznim situacijama i postupanju lokalnih, regionalnih i državnih institucija u takvim situacijama, kao i o pripremi samih osoba s invaliditetom u tim situacijama – pojasnio je Jozić.

Na naše pitanje je li zadovoljan cjelokupnom Konferencijom, odgovorio je pozitivno.

– Jako sam zadovoljan cijelom atmosferom, a potom i odazivom, kako samih izlagača tako i naših partnerskih udruga osoba s invaliditetom iz cijele Republike Hrvatske. Pogotovo mi je drago da su prisustvovali predstavnici iz Crvenog križa, Pučkog otvorenog učilišta iz Samobora te Centra za odgoj i obrazovanje Lug. Vjerujemo da će zapisnik s ove Konferencije pridonijeti daljnjem razvoju i implementaciji zakonskih dokumenata u lokalnu zajednicu, kao i u svrhu poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom.

Udruga osoba s invaliditetom Sinergija Samobor predložit će na lokalnoj razini, i to gradskim upravama Samobora i Svete Nedelje, osnivanje povjerenstava koji bi se bavili potrebama osoba s invaliditetom.

Nastavite čitati

in MREŽA

U Zadru počinje Festival inkluzije pod motom ‘S tobom, uz tebe’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Fotografija prikazuje plakat koji promovira "Festival inkluzije," događaj posvećen djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima. Festival će se održavati od 21. ožujka do 2. travnja 2025. godine. Plakat ima šaren dizajn, s dominantnim plavim i ljubičastim bojama. Na njemu piše kako je riječ o trećim danima posvećenim djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima, a organizatori su razne udruge, institucije i škole iz Zadra, poput Sveučilišta u Zadru i Udruge za autizam Zadar. Također su uključeni grbovi Zadarske županije i Grada Zadra, što dodatno ističe važnost ovog događaja.
Foto: Festival inkluzije

Organizatori pozivaju sve građane da se pridruže Festivalu inkluzije i podrže stvaranje društva u kojem su svi njegovi članovi ravnopravni i prihvaćeni

Poslušaj članak

Festival inkluzije – 3. Dani djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji održat će se u Zadru od 21. ožujka do 2. travnja 2025. godine. Ovu manifestaciju organiziraju Odjel za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru, Udruga za autizam Zadar, Udruga Cukrići Zadar, Udruga za Down sindrom Zadarske županije, Dječji vrtić Latica, Osnovna škola Voštarnica – Zadar i Centar za pružanje usluga u zajednici Mocire.

Cilj festivala je jačanje zajedništva, osnaživanje djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji te promicanje podrške u stvaranju inkluzivnog društva. Inkluzivno društvo omogućuje svakom djetetu s teškoćama i osobi s invaliditetom da razviju svoje pune potencijale i ravnopravno sudjeluju u svim aspektima života.

Podrška roditeljima od iznimnog je značaja za prevladavanje izazova roditeljstva, omogućavanje kvalitetne roditeljske skrbi i jačanje djetetovih potencijala. Kroz zajedništvo i empatiju, gradimo mrežu podrške prema inkluzivnom društvu u kojem su raznolikosti prirodne i poželjne.

Moto ovogodišnjeg Festivala inkluzije, ‘S tobom, uz tebe’, šalje poruku zajedništva i podrške, ističući važnost tolerancije, razumijevanja i prihvaćanja. Pokrovitelji manifestacije su Grad Zadar, Zadarska županija i Vlada Republike Hrvatske.

Svečano otvaranje Festivala održat će se danas, 21. ožujka 2025. u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar s početkom u 17 sati. Program će uključivati glazbeno-scenske nastupe djece iz uključenih organizacija, čime će se predstaviti njihove vještine i talenti.

Tijekom trajanja Festivala, planirane su razne aktivnosti poput radionica, sportskih događanja, okruglih stolova i izložbi, s ciljem osvještavanja javnosti o važnosti inkluzije i pružanja podrške djeci s teškoćama u razvoju te njihovim obiteljima. Detaljan program bit će dostupan na službenim stranicama organizatora i lokalnim medijima.

Organizatori pozivaju sve građane da se pridruže Festivalu inkluzije i podrže stvaranje društva u kojem su svi njegovi članovi ravnopravni i prihvaćeni.

Nastavite čitati

U trendu