Kristijan Trampuž (32) iz Rijeke, paraboćar sa sedamnaest godina sportskog iskustva i glazbenik, uskoro će proslaviti 33. rođendan pa se obratio čitateljima In Portala radi nekoliko najava raznih aktivnosti na kojima će sudjelovati
Poslušaj ovaj članak
Trampuž je rođen 20. svibnja 1991. u Somboru, a prilikom poroda slomljena mu je lijeva klavikula i iščašeno lijevo rame, uslijed čega je zadobio moždano krvarenje. Posljedica teškog poroda je cerebralna paraliza. Osnovnoškolsko obrazovanje od prvog do četvrtog razreda stekao je u Budimpešti, a od petog do osmog razreda u školi za djecu s teškoćama u Barču, nedaleko od Pečuha. Od 2012. godine preselio se u Hrvatsku, u grad Rijeku. Srednju školu pohađao je u školi – ustanovi za slijepu, slabovidnu i djecu s cerebralnom paralizom, gdje je i izučio zanat za tkalca. Maturirao je 2014. godine.
Tijekom života najviše se pronašao u sportu, i to kroz boćanje za osobe s invaliditetom, kojim se počeo baviti 2007. godine u Mađarskoj, gdje je ostao poznat po sportskim rezultatima – dvije godine bio je državni prvak Mađarske. Potom je 2009. godine izabran za najboljeg sportaša godine i primio je Zlatnu plaketu od gradonačelnika Pečuha. Iduće godine osvojio je Kup Mađarske te postao državni prvak u Klubu PTEPEAC. Kada je stigao u Rijeku, učlanio se u Boćarski klub osoba s invaliditetom ‘Pulac’ Rijeka i već sljedeće godine, 2013., osvojio titulu državnog prvaka Hrvatske na Prvenstvu Republike Hrvatske u boćanju u Puli.
Idućih godina, od 2014. do 2016., na Ekipnom prvenstvu Hrvatske osvaja sa svojom ekipom zlatne medalje. Ujedno, 2014. godine zauzima drugo mjesto na Državnom prvenstvu, 2015. treće, a 2016. šesto mjesto. Na Europskom prvenstvu u Pragu sudjelovao je s Hrvatskom reprezentacijom 2014. godine. Ponosi se također sudjelovanjem na maratonu ‘Homo si teć’ u Rijeci na 21 km 2016. godine. Godine 2017. također ga je resila titula državnog prvaka Hrvatske te je izabran u Hrvatsku reprezentaciju, koja je sudjelovala na Prvom europskom prvenstvu Bisfed Regional Open u gradu Poznanu u Poljskoj te su osvojili treće mjesto ekipno. Na Kupu Hrvatske u boćanju osoba s invaliditetom, održanom 2. lipnja 2018. u Velikoj Gorici, osvojio je srebro.
Ujedno, prisustvao je na osmom izdanju Humanitarnog plivačkog maratona preko Udruge ‘Koga briga’ 3. rujna 2022., a ruta za plivanje bila je od Prasca do Ville Nore i nazad, dva kilometara. Sredstva su se skupljala za Udrugu ‘DAMDOM’ i za Boćarski klub osoba s invaliditetom ‘Pulac’ Rijeka, čime se ujedno omogućio odlazak natjecateljima na završni četvrti turnir boćanja od 16. do 18. rujna 2022. u Požegi, gdje je Trampuž osvojio četvrto mjesto u svojoj kategoriji, BC2.
No, to nije sve. Asa u rukavu čuvamo na kraju za pjevanje. Naime, 27. studenog 2022. snimio je svoju autobiografsku pjesmu pod nazivom ‘Ispod riječke ure’, čiji je autor teksta Robert Pilepić, skladbu je napisala Lara Pilepić, a za aranžman je bio zadužen Duško Rapotec. Pjesma je snimljena u poznatom autorskom studiju Adria Recordsa, kod majstora Roberta Grubišića.
– Ta pjesma se na našoj stanici Radio Rijeke Glista punih 20 tjedna držala na četvrtom mjestu i nakon toga smo i izdali video spot za koji je bio zadužen Igor Modrić, montažer i producent Studio Pro Recca, a snimatelj je bio njegov kolega Robert Kalčić. Spot smo izdali na Dan svetog Vida, zaštitnika Grada Rijeke, 15. lipnja 2023. godine. Volio bih se zahvaliti svima koji su izašli u susret. Nakon te pjesme snimili smo duet s Lianom Nikolić 13. lipnja 2023., a pjesma se zove ‘Blistaju zvijezde’. Autor teksta je Damir Maras, skladbu potpisuje Drago Puljko, a aranžman i produkciju David Trkulja. Nakon te pjesme sam s Alexom Jadrom snimio 20. rujna 2023. tri pjesme u duetu pod nazivom ‘U gradu koji teče’, također kod Roberta Grubišića, u studiju Adria Recordsa – rekao je Trampuž.
Ujedno, najavio je četvrtu pjesmu, koja je u pripremi, a zove se ‘Sunce na ekranu’. Autorica je Marina Cetina, skladbu potpisuje Dorian Škrobonja, a aranžman i glazbenu produkciju Robert Grubišić.
– Ta pjesma će se snimati sredinom svibnja 2024. godine, a najvjerojatnije ćemo napraviti i video spot. Volio bih se zahvaliti treneru Fiume Santi Viti FSV Teddyju Delaču i njegovom pomoćniku Siniši Kuhariću što na svakoj domaćoj utakmici ženske premijerske lige u košarci promoviraju i puštaju sve moje pjesme što sam ih do sad snimio. Volio bih istaknuti mog najboljeg prijatelja Luku Wagnera, što me podržava u svim mojim aktivnostima, kao što i ja njega te imamo pravo prijateljstvo – rekao je Trampuž.
Također je najavio uskoro izdanje svog prvog CD-a pod nazivom ‘Ispod riječke ure’, a istrčao je i svoj peti polumaraton ‘Homo si teć’.
Prošle godine učlanio se u Karnevalsku udrugu ‘Draške maškare’ pa je na čelu povorke ponosno nosio redni broj 82, zbog čega je zahvalan predsjednici Udruge Sandri Piccol na primitku.
Nakon zahvale svojim roditeljima što ga podržavaju u svim njegovim aktivnostima, za kraj je poručio čitateljima In Portala, kojeg redovito prati, da budu veseli i hrabri te da idu naprijed jer samo nebo je granica.
Mladić velikog potencijala plijeni pažnju sa svih strana pa mu želimo puno uspjeha na svim poljima života.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja
Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.
U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.
Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.
Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.
Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.
Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.
Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.
Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.
– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.
Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:
poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;
edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.
Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.
– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.
Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.
Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.
Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.
Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.
Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.