Poveži se s nama

Sport

Komadić Eiffelovog tornja za paraolimpijce

Objavljeno

/

Osvajačima paraolimpijskih medalja za uspomenu će ostati komadić Eiffelovog tornja

Osvajači medalja na nadolazećim Paraolimpijskim igrama u Parizu sa sobom će kući ponijeti i dio Eiffelovog tornja, objavili su organizatori, otkrivajući medalje koje su opremljene žetonima u obliku šesterokuta iskovanim od starog željeza s najpoznatijeg simbola Pariza.

Tony Estanguetpredsjednik Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. s javnošću je podijelio medalje za nadolazeće Olimpijske i Paraolimpijske igre . Zanimljivo, medalje će sadržavati metal izvađen s Eiffelovog tornja.
Organizatori su predstavili medalje u koje su ugrađeni žetoni u obliku šesterokuta iskovani od starog željeza sa spomenika.

“To je prilika za sportaše da sa sobom ponesu djelić Pariza”, rekao je Thierry Reboul, kreativni direktor Pariza 2024.

Središnji dijelovi zlatnih, srebrnih i brončanih medalja uzeti su sa željeznih nosača i drugih dijelova Eiffelovog tornja zamijenjenih tijekom obnove.
Metalni otpad iz tornja, nazvanog po Gustaveu Eiffelu čija je tvrtka dizajnirala i izgradila toranj između 1887. i 1889. godine, godinama je bio pohranjen u skladištu na tajnoj lokaciji.
Francuska tvrtka za luksuzni nakit sa sjedištem u Parizu dizajnirala je medalje, a njih 5084 proizvest će francuska kovnica novca Monnaie de Paris.

Medalje za Paraolimpijske igre prikazuju pogled na Eiffelov toranj odozdo i imaju pečat Pariz 2024. na brajici – u znak počasti Francuzu Louisu Brailleu, koji je izumio sustav čitanja i pisanja za osobe oštećena vida.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Ostali sportovi

WADA pozvala SAD da pooštri mjere testiranja

Objavljeno

/

Slika prikazuje stazu za skok u dalj s jasno označenom crtom za doskok na tamnocrvenoj atletskoj podlozi. U pozadini se vidi pješčani dio u koji sportaši doskaču, s tragovima koraka u pijesku. Linije na podlozi jasno definiraju zonu skoka i mjesta koja treba sportaš preći.
Foto: Pixabay

Svjetska antidopinška agencija (WADA) uputila je poziv Američkoj antidopinškoj agenciji (USADA) da bolje zaštiti čisti sport u Sjedinjenim Državama zbog, kako kaže, rastuće zabrinutosti oko sportaša koji posjećuju velika natjecanja, a da nisu dovoljno testirani

Prema pismu WADA-e koje je Reuters pogledao u ponedjeljak, a koje je prošlog petka poslano predsjedniku odbora USADA-e Tobieju Smithu, čak 90% svih sportaša u Sjedinjenim Državama natječe se izvan zaštite antidopinškog kodeksa.

WADA je priopćila da je u srpnju primila pismo u ime 32 nacionalne i regionalne antidopinške organizacije iz Europe, Azije i Afrike koje su zabrinute zbog toga što SAD šalje sportaše na velike događaje poput Olimpijskih igara i svjetskih prvenstava, a da nisu dovoljno testirani.

– Sigurno je vrijeme da se pozabavimo ovim pitanjima koja se izravno tiču ​​USADA-e i američkih sportaša – navodi WADA u svom pismu USADA-i u kojem je pozvala na reforme antidopinškog sustava u SAD-u, posebno kada je riječ o sveučilišnom sportu.

U pismu su također citirani komentari izvršnog direktora USADA-e Travisa Tygarta, koji je, govoreći pred Odborom za trgovinu američkog Senata u veljači 2020., izrazio zabrinutost da bi strani sportaši mogli doći u Sjedinjene Države na ”doping odmor’ zbog pričično slabog antidopinškog programa u NCAA’.

– Za USADA-u bi trebalo biti jako zabrinjavajuće da se toliko vrhunskih sportaša natječe u američkom sustavu koji ne štiti njihove interese, njihove izvedbe i, na kraju, njihovo zdravlje – napisala je WADA.

– Sigurni smo da vas užasava saznanje da vrhunski inozemni sportaši možda koriste ‘dopinški odmor’ na tlu SAD-a.

WADA je u svom pismu također citirala brojke koje je objavio Olimpijski i Paraolimpijski odbor SAD-a prema kojima je 75% američkih sportaša koji su se natjecali u Parizu došlo kroz fakultetski sustav.

– To je tri četvrtine američkih olimpijaca koji su u jednom trenutku bili dio elitnog sustava koji djeluje daleko ispod globalno priznatog standarda čistog sporta – piše u pismu.

WADA već dugo smatra da američki sveučilišni i profesionalni sportovi moraju priznati antidopinški kodeks smatravši ih crnom rupom s nepotpunim testiranjem i kaznama koje su često obavijene velom tajne.

USADA je pismo nazvala ‘pokušajem skretanja’ uoči cjelovitog izvješća švicarskog tužitelja Erica Cottiera o slučaju 23 kineska plivača koji su bili pozitivni na zabranjene supstance i kojima je dopušteno natjecanje na Olimpijskim igrama u Tokiju.

U srpnju je Cottier, kojeg je odabrala globalna antidopinška agencija, otkrio da WADA nije krivo postupila niti je pokazala favoriziranje u slučaju kineskih plivača. Plivači su oslobođeni nakon kineske istrage koja je pokazala da su nenamjerno bili izloženi trimetazidinu, lijeku koji povećava dotok krvi u srce, putem kontaminacije.

Kao odgovor, USADA je u priopćenju rekla da WADA ‘bježi uplašeno’ i pokušava se ‘odvratiti od vlastitog neuspjeha u obavljanju svog posla’ kao globalni regulator u rješavanju slučaja kineskih plivača.

– Da se vodstvo WADA-e potrudilo pregledati sve podatke, a ne samo dijelove koji služe njezinom planu, znalo bi da je 100% američkih NCAA sportaša koji su se natjecali na Olimpijskim igrama u Parizu testiralo USADA 2024. – rekao je Tygart.

Izvor: Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Pariz 2024

Doček hrvatskih paraolimpijaca i paraolimpijki u Zračnoj luci Franjo Tuđman

Objavljeno

/

Slika prikazuje četvero hrvatskih paraolimpijaca (troje u invalidskim kolicima) s medaljama oko vrata. Svi drže velike bukete cvijeća i smiješe se kameri. Pozadina uključuje plakat s logom Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske.
Foto: Klaudija Klanjčić

Hrvatska ima ovih dana razloga za slavlje – osvajanjem četiriju medalja, stigla je do brojke od 30 medalja u povijesti Ljetnih paraolimpijskih igara

Nakon što su sredinom kolovoza zatvorene Olimpijske igre, gašenjem paraolimpijskog plamena na Stade de Franceu poslije jedanaest dana natjecanja i službeno su u nedjelju, 8. rujna 2024., svečanom ceremonijom zatvorene 17. Ljetne paraolimpijske igre u Parizu.

Nakon što su na otvaranju hrvatsku zastavu nosili parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić i paraplivač Dino Sinovčić, na zatvaranju je tu čast imala parastolnotenisačica Helena Dretar Karić.

Već sutradan, 9. rujna, u prostoru Zračne luke Franjo Tuđman u Velikoj Gorici održan je svečani doček za posljednju grupu hrvatskih paraolimpijaca i paraolimpijki koji su se tu večer vratili s Paraolimpijskih igara u Parizu. Ujedno, održana je i prigodna tiskovna konferencija za medije.

Uz osvajače medalja na Paraolimpijskim igrama u Parizu – Anđelu Mužinić Vincetić, Denija Černija, Dinu Sinovčića i Luku Bakovića, u Hrvatsku su se tu večer vratile i paraolimpijke Helena Dretar Karić, Ivana Purkić, Mikela Ristoski te Paula Novina, kao i predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić, sa stručnom sportskom delegacijom.

– Bio je to veličanstven događaj, fantastično organiziran, u spektakularnim objektima se igralo. Atmosfera je bila fantastična, veoma pozitivna atmosfera je bila. Ni zvižduk se nije čuo, navijalo se za sve. Pariz će u tom smislu ostati u velikom sjećanju svima, a sigurno je doprinio i u daljnjem razvoju sporta osoba s invaliditetom – rekao je Ratko Kovačić u svom svečanom govoru pred prisutnima.

– Stvarno sam sretna i zadovoljna. U biti, najbolja riječ je da sam napokon lagana. Nema više nikakvog pritiska, stresa. A vjerojatno mi je puno lakše bilo igrati finale, nego sad tu držati govor. Jer sama čujem svoje srce, a u finalu ga nisam čula – rekla je zlatna parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić.

Sve paraolimpijce s medaljama dočekali su obožavatelji, rodbina, prijatelji, a među njima neprimjetno je doček uz ushićenje sa strane pratio i stariji hrvatski bračni par iz kanadskog Toronta, koji je bio na proputovanju po cijeloj Republici Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini. Supruga je bila toliko sretna i rekla je da joj je sada srce na mjestu, koliko je ponosna na svoju domovinu koju je morala napustiti tijekom života. Zaželjela je svim našim paraolimpijcima i paraolimpijkama sve najbolje u budućnosti.

Grupna fotografija većeg broja ljudi, uključujući hrvatske paraolimpijce i podržavatelje, unutar moderne zgrade s visokom staklenom konstrukcijom. Neki od njih drže bukete cvijeća, dok su sportaši u prvim redovima većinom u invalidskim kolicima, odjeveni u crveno-bijele trenirke.

Hrvatski sport je već odavno prepoznat na svjetskim razinama i ostaje da se i dalje spremno i kontinuirano ulaže u njega, jer imamo veliki potencijal za daljnje pobjede.

Ljubica Lukačić, saborska zastupnica, u ime predsjednika Hrvatskog sabora i u svoje osobno ime čestitala je svima, a potom je puna prekrasnih dojmova  ispričala koliko joj je značilo kad je ispratila našu paraolimpijsku delegaciju u Pariz. Dirnuli su je ovogodišnji pobjednici, ali je ukazala i na značaj svih koji su se kvalificirali na Ljetne paraolimpijske igre, istaknuvši da imamo puno natjecatelja koji su završili na visokom četvrtom mjestu, na koraku do pobjede i medalja. Također, izrazila je zadovoljstvo što su Zakonom o sportu izjednačeni svi olimpijci i paraolimpijci pa tako i što se tiče naknada.

– Večeras mi je srce puno. Hvala Bogu, imala sam priliku biti jedan dio u Parizu s njima. Kad sam vidjela što to sve znači, koliko truda, taj impresivan nacionalan stadion u Parizu koji je, kao što je rekao i Ratko, navijao za svoje, ali onda i za sve druge, s puno poštovanja, ustajao kad su se svirale himne bilo koje zemlje. To je nešto impresivno. Ja se nadam, odnosno vjerujem, da ćemo to gledati i u budućnosti. Stoga želim svim našim paraolimpijcima čestitati na svim uspjesima – rekla je Lukačić.

Službene delegacije na državnoj razini, na čelu s ministrom turizma i sporta Tončijem Glavinom i državnom tajnicom u Ministarstvu obrazovanja, znanosti i mladih Zrinkom Mužinić Bikić, kao i na gradskoj razini na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem uz službenu pratnju, također su čestitale prisutnim pobjednicima i svima koji su se natjecali, njihovim trenerima, kao i cijeloj sportskoj sviti koja je imala veliki obol u postizanju rezultata. Potom su svima podijelili prekrasne bukete cvijeća.

– Pariz se u nedjelju oprostio i od najboljih parasportaša svijeta. Bile su to nevjerojatne Igre. Francuzi su otvorili srca i za paraolimpijski sport. ‘Merci beaucoup, Francuska’ – poručio je za kraj Ratko Kovačić.

Svečani doček završen je prikladnim domjenkom, među kojima je ‘kraljica’ bila svečana torta s nazivom ‘Čestitamo Hrvatskim Paraolimpijcima’.

Slika prikazuje tortu s natpisom "Čestitamo hrvatskim paraolimpijcima" ispisanim čokoladom na bijeloj glazuri. Torta je ukrašena svježim voćem, uključujući jagode, borovnice i maline, te poslužena na velikom bijelom pladnju.

Nastavi čitati

Pariz 2024

Zatvorene POI u Parizu, hrvatski parasportaši osvojili četiri medalje

Objavljeno

/

Slika prikazuje vatromet unutar velikog stadiona noću, s više mlazova svjetla i dima koji se dižu u zrak. Na tribinama u pozadini vide se mnoštvo zastava različitih zemalja, dok su tribine pune publike. Stadion je osvijetljen plavim i ljubičastim svjetlima, stvarajući dramatičnu atmosferu. Na tlu ispod vatrometa vidi se pozornica s izvođačima u daljini, okruženima dimom u raznim bojama, uključujući crvenu i plavu.
Foto: Hina

Gašenjem paraolimpijskog plamena i službeno su zatvorene 17. ljetne Paraolimpijske igre u Parizu na kojima je sudjelovalo oko 4400 sportaša iz 168 delegacija, među kojima i 22 hrvatska parasportaša

Nakon 11 dana natjecanja svečanom ceremonijom na Stade de Franceu zatvorene su Paraolimpijske igre u Parizu. Nakon što su na otvaranju hrvatsku zastavu nosili parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić i paraplivač Dino Sinovčić, na zatvaranju je tu čast imala parastolnotenisačica Helena Dretar Karić.

Hrvatski predstavnici su u glavnom francuskom gradu osvojili četiri medalje čime je Hrvatska stigla do brojke od 30 medalja u povijesti ljetnih Paraolimpijskih igara.

Najsjajniju medalju, onu zlatnu osvojila je Anđela Mužinić Vincetić u para stolnom tenisu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok su bronce osvojili Dino Sinovčić na 100 leđno i Luka Baković u bacanju kugle. Najuspješniji su bili kineski parasportaši sa čak 219 medalja pri čemu 94 zlata.

Nakon što su sredinom kolovoza zatvorene Olimpijske igre, Pariz se u nedjelju oprostio i od najboljih parasportaša svijeta. Bile su to nevjerojatne Igre. Francuzi su otvorili srca i paraolimpijski sport. ‘Merci beaucoup’, Francuska, bila bi poruka za kraj.

Za razliku od spektakularne svečanosti otvaranja u srcu Pariza, na Place de la Concorde i glasovitoj aveniji Champs-Elysees, završni party je baš kao i na nedavnim Olimpijskim igrama, održan na Stade de Franceu pred 64.000 gledatelja. Nažalost, sjajnu atmosferu kvarila je kiša koja je većim dijelom padala.

Umjetnički direktor ceremonije ponovo je bio Thomas Jolly, koji je za posljednju od četiri pariške ‘predstave’ odlučio transformirati Stade de France u golemi noćni klub, a za show su se pobrinuli francuski pionir elektronske glazbe Jean-Michel Jarre (76) i 24 francuska DJ-a.

Set od sat vremena, u kojem je svaki DJ imao po jednu pjesmu, otvorio je i zatvorio Jarre, a uz njega nastupili su i Martin Solveig, Kavinsky, Cassius, Kungs, The Avener, Ofenbach, Polo & Pan, Agoria, DJ Falcon…

– Ideja ove posljednje ceremonije bila je natjerati planet da pleše. Pariz je zabava – kazao je Jolly.

Na svečanostima zatvaranja nema mimohoda sportaša, već su paraolimpijci i prije službenog početka programa zauzeli svoja mjesta uz travnjak kako bi mogli pratiti cijeli show.

Prvi dio večeri bio je klasičniji uz defile zastava, kao i protokolarne elemente, govore, zakletve i zastave.

Program je počeo izvedbom ‘Vivre pour le Meilleur’ Johnnyja Hallydaya, ikone francuskog rocka, koju je sjajno izvela Santa. Uslijedio je mimohod zastava, a hrvatsku je nosila Helena Dretar Karić.

U protokolarnom dijelu programa govore su održali predsjednik Organizacijskog odbora Tony Estanguet, te predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC) Andrew Parsons.

Estanguet, bivši kanuist i prvi francuski sportaš s tri zlatne medalje na tri različita izdanja Olimpijskih igara, u Sydneyju (2000.), Ateni (2004.) i Londonu (2012.) je poručio kako je ‘Francuska imala smjelosti vjerovati u moć sporta’.

– Večeras nitko ne želi da ove Igre završe, ali možemo učiniti da ovaj trenutak pamtimo do kraja života. Srušili smo mnoge rekorde, ali predlažem da srušimo još jedan. Zamolit ću vas da ustanete, ako možete, da date najglasnije, najluđe, najduže ovacije u svom životu ovim paraolimpijskim sportašima – poručio je Estanguet izazvavši ovacije na tribinama.

– Zahvaljujući vama, svi su vidjeli kako izgleda uključiv svijet. Pokrenuli ste ovu paraolimpijsku revoluciju i sada više nema povratka – poručio je sportašima.

– Pariz je sada uzor, paraolimpijci su dali sve od sebe. Vidjeli ste snagu u različitosti. Sada je vrijeme da vi i društvo napravite razliku – kazao je Parsons.

– Paraolimpijci su kroz sport pokazali što čovječanstvo može postići kada mu se pruži prilika za uspjeh. Svi imamo kolektivnu odgovornost iskoristiti zamah Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. kako bismo svijet oko nas učinili inkluzivnijim. Moramo srušiti barijere koje postoje u društvu. Moramo omogućiti i osnažiti osobe s invaliditetom da se istaknu izvan igrališta, u obrazovanju, zapošljavanju, zabavi, u vladi, u civilnom društvu, posvuda – dodao je.

Uslijedila je primopredaja paraolimpijske zastave koju je gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo predala gradonačelnici Los Angelesa Karen Bass.

Pariz je bio domaćin Igara u velikom stilu, pišući novu stranicu u povijesti. Brojni spomenici i znamenitosti iz francuske metropole poslužile su kao pozadina za sport i očarale, a ovoga ljeta je Pariz dočekao i novi ‘spomenik’.

‘Kotao’ u srcu Jardin des Tuileries postao je jedan od simbola Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, privukavši stotine tisuća posjetitelja. Nažalost, posljednji let olimpijskog kotla iznad vrtova Tuileries, koji se trebao poklopiti s početkom ceremonije zatvaranja Paraolimpijskih igara, otkazan je zbog vremenskih uvjeta.

I dok je kotao polako prestajao sjati, uz zvukove ‘Je suis venu te dire que je m’en vais’, skladbe Sergea Gainsbourga inspirirane francuskim pjesnikom Paulom Verlainem, paraolimpijski plamen je ušao na Stade de France.

Nakon završne štafete francuska paraolimpijka Aurelie Aubert je ugasila plamen čime su i službeno završene Paraolimpijske igre, a počeo je završni party.

Predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO) Ratko Kovačić je pohvalio organizaciju pariških Igara.

– Organizacija je bila odlična i jedinstvena. Ne znam koji grad u svijetu može organizirati natjecanje na tako prekrasnim i povijesnim mjestima, ali i vrhunskim sportskim objektima. Mislim da su sportaši imali fantastične uvjete. Naravno, bilo je sitnih problema, jer je teško očekivati na tako velikom natjecanju da sve funkcionira savršeno.

Svi sportaši su posebno isticali sjajnu atmosferu na stadionima. S njima se složio i predsjednik HPO-a.

– Atmosfera na sportskim objektima me impresionirala, na svakom se borilištu zdušno navijalo i pratilo, bez ružnih povika i zvižduka. Francuzi cijene paraolimpijski sport. Bila je prekrasna atmosfera, posebno kada čuješ i naše navijače. Na tribinama je bilo mnogo roditelja, članova obitelji i prijatelja naših parasportaša, siguran sam kako im je to mnogo značilo – poručio je Kovačić.

– Zadovoljan sam nastupom i ostvarenim rezultatima naših paraolimpijaca. Nakon što u Tokiju nismo osvojili zlato, u Pariz je u tome uspjela Anđela Mužinić Vincetić koja je na putu do zlata pobijedila sve Azijatkinje što je odjeknulo u stolnoteniskom svijetu. Černi je osvojio srebro poboljšavši svoj najbolji rezultat, Dino Sinovčić je ponovio uspjeh iz Tokija, dok je Luka Baković pokazao kako propada svjetskom vrhu. Bilo je i dosta plasmana koji su bili blizu medalje, ali nažalost nisu uspjeli – kazao je Kovačić.

Izvor: Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

U trendu