Svrha utrke je podizanje svijesti o osobama koje boluju od mišićne distrofije i ostalih neuromišićnih bolesti, radi poboljšanja kvalitete njihova života
Poslušaj ovaj članak
Društvo distrofičara Zagreb i Savez društava distrofičara Hrvatske uz financijsku potporu Turističke zajednice Grada Zagreba i podršku platforme ‘Trči sa srcem’, organizira 5. atletsku utrku ‘Run for MD 2024’. Utrka će se održati u okviru kampanje obilježavanja 21. svibnja -Nacionalnog dana oboljelih od neuromuskularnih bolesti. Sudionici će se virtualno natjecati od 19. do 21. svibnja, a uživo 19. svibnja na ŠRC Jarun – otok Trešnjevka. Program počinje u 9 ujutro, a završava u 13 sati.
Svrha utrke je podizanje svijesti o osobama koje boluju od mišićne distrofije i ostalih neuromišićnih bolesti, radi poboljšanja kvalitete njihova života.
Sudionici koji će trčati glavnu utrku, morati će prijeći trasu dugu 5 km, polukružno do okretišta gdje će biti i osvježenje, te nazad do otoka.
Osobe koje će se natjecati u invalidskim kolicima, prijeći će trsu dugu 2,5 km, polukružno s otoka Trešnjevka 1,25 km u jednom smjeru do okretišta, te nazad prema cilju.
Osim glavne utrke, održati će se i utrka za djecu, duljine od 500 m. Dječja utrka na rasporedu je od 9:30 ujutro.
Svaki će sudionik na početku dobiti startni paket koji uključuje startni broj, finišersku medalju i poklone donatora.
Startni brojevi preuzimaju se na dan utrke od 8:30 do 10:30 sati, dok se sudionicima virtualne utrke isti šalju na kućnu adresu.
Za sudjelovanje na dječjoj utrci, sudionici trebaju suglasnost roditelja koju roditelj potpisuje pri preuzimanju startnog broja.
Na glavnoj utrci mogu nastupiti svi stariji od 16 godina. Svi sudionici trče na vlastitu odgovornost. Prijavom na utrku sudionik se odriče mogućnosti prenošenja odgovornosti na organizatora utrke te potvrđuje svoje zdravstveno stanje i spremnost da završi utrku.
Startni broj mora biti zalijepljen isključivo na prsa, te mora biti vidljiv tijekom cijele utrke.
Virtualna utrka ‘Run for MD 2024’ počinje isti dan, a traje do 21. svibnja. Sudionici virtualne utrke koji nisu u kolicima, također moraju prijeći 5 km, korištenjem neke od aplikacija za trčanje (Strava ili slično), dok osobe s invaliditetom koje koriste ručna ili elektromotorna kolica moraju prijeći trasu dugu 2,5 km.
Pri završetku virtualne utrke, sudionici moraju poslati schreenshot rezultata na adresu info@ddz.hr.
Sudionici svoje fotografije sudjelovanja i rezultate aplikacija za aktivnosti, mogu objaviti na Facebook stranici Društva distrofičara Zagreb ili na Facebook stranici SDDH-a, koristeći hashtagove #DDZ, #SDDH, #MD, #RunForMD2024, #NacionalniDanNMB, #ivasesrcejemisic, #TrciSaSrcem, #tzgz, #HitJeBitFizičkiiMentalnoFit.
Organizator će osigurati nagrade za najbolji vremenski rezultat za 1., 2. i 3. mjesto u muškoj i ženskoj kategoriji te u kategoriji ručna i elektromotorna kolica, kako za utrku uživo, tako i za virtualnu utrku.
Kotizacija za sve utrke iznosi 20 eura, a djeca do 15 godina ne plaćaju kotizaciju. Uplate se vrše na račun Društva distrofičara Zagreb: HR6023600001101462323, uz naznaku ‘donacija za ostvarivanje ciljeva DDZ, ime i prezime natjecatelja’.
Na utrke se mogu prijaviti svi neovisno o stupnju invaliditeta, do 17. svibnja, a broj natjecatelja nije ograničen.
Za glazbeni ugođaj pobrinut će se član Društva distrofičara Zagreb Damir Juren.
Svjetska antidopinška agencija (WADA) uputila je poziv Američkoj antidopinškoj agenciji (USADA) da bolje zaštiti čisti sport u Sjedinjenim Državama zbog, kako kaže, rastuće zabrinutosti oko sportaša koji posjećuju velika natjecanja, a da nisu dovoljno testirani
Prema pismu WADA-e koje je Reuters pogledao u ponedjeljak, a koje je prošlog petka poslano predsjedniku odbora USADA-e Tobieju Smithu, čak 90% svih sportaša u Sjedinjenim Državama natječe se izvan zaštite antidopinškog kodeksa.
WADA je priopćila da je u srpnju primila pismo u ime 32 nacionalne i regionalne antidopinške organizacije iz Europe, Azije i Afrike koje su zabrinute zbog toga što SAD šalje sportaše na velike događaje poput Olimpijskih igara i svjetskih prvenstava, a da nisu dovoljno testirani.
– Sigurno je vrijeme da se pozabavimo ovim pitanjima koja se izravno tiču USADA-e i američkih sportaša – navodi WADA u svom pismu USADA-i u kojem je pozvala na reforme antidopinškog sustava u SAD-u, posebno kada je riječ o sveučilišnom sportu.
U pismu su također citirani komentari izvršnog direktora USADA-e Travisa Tygarta, koji je, govoreći pred Odborom za trgovinu američkog Senata u veljači 2020., izrazio zabrinutost da bi strani sportaši mogli doći u Sjedinjene Države na ”doping odmor’ zbog pričično slabog antidopinškog programa u NCAA’.
– Za USADA-u bi trebalo biti jako zabrinjavajuće da se toliko vrhunskih sportaša natječe u američkom sustavu koji ne štiti njihove interese, njihove izvedbe i, na kraju, njihovo zdravlje – napisala je WADA.
– Sigurni smo da vas užasava saznanje da vrhunski inozemni sportaši možda koriste ‘dopinški odmor’ na tlu SAD-a.
WADA je u svom pismu također citirala brojke koje je objavio Olimpijski i Paraolimpijski odbor SAD-a prema kojima je 75% američkih sportaša koji su se natjecali u Parizu došlo kroz fakultetski sustav.
– To je tri četvrtine američkih olimpijaca koji su u jednom trenutku bili dio elitnog sustava koji djeluje daleko ispod globalno priznatog standarda čistog sporta – piše u pismu.
WADA već dugo smatra da američki sveučilišni i profesionalni sportovi moraju priznati antidopinški kodeks smatravši ih crnom rupom s nepotpunim testiranjem i kaznama koje su često obavijene velom tajne.
USADA je pismo nazvala ‘pokušajem skretanja’ uoči cjelovitog izvješća švicarskog tužitelja Erica Cottiera o slučaju 23 kineska plivača koji su bili pozitivni na zabranjene supstance i kojima je dopušteno natjecanje na Olimpijskim igrama u Tokiju.
U srpnju je Cottier, kojeg je odabrala globalna antidopinška agencija, otkrio da WADA nije krivo postupila niti je pokazala favoriziranje u slučaju kineskih plivača. Plivači su oslobođeni nakon kineske istrage koja je pokazala da su nenamjerno bili izloženi trimetazidinu, lijeku koji povećava dotok krvi u srce, putem kontaminacije.
Kao odgovor, USADA je u priopćenju rekla da WADA ‘bježi uplašeno’ i pokušava se ‘odvratiti od vlastitog neuspjeha u obavljanju svog posla’ kao globalni regulator u rješavanju slučaja kineskih plivača.
– Da se vodstvo WADA-e potrudilo pregledati sve podatke, a ne samo dijelove koji služe njezinom planu, znalo bi da je 100% američkih NCAA sportaša koji su se natjecali na Olimpijskim igrama u Parizu testiralo USADA 2024. – rekao je Tygart.
Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić Paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen
Mlada hrvatska paraplivačica Emma Mečić osvojila je 10. mjesto u kvalifikacijama utrke na 100 leđno u kategoriji S9 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Mečić je bila peta u svojoj skupini, te ukupno deseta s rezultatom 1:15.68.
Mlada 17-godišnja plivačica, kojoj su ovo prve paraolimpijske igre, je u travnju ove godine u ovoj disciplini osvojila broncu na EP-u u Funchalu na Madeiri s rezultatom 1:14.41.
Međutim, niti taj rezultat ne bi bio dovoljan za finale, naime, posljednje osmo mjesto je zauzela Amerikanka Lizzi Smith sa rezultatom 1:13.64. Najbrža je bila njezina sunarodnjakinja Christie Raleigh-Crossley koja je isplivala vrijeme 1:10.28.
Bio je to drugi Emmin nastup u Parizu nakon što je na 400 slobodno bila sedma. Ispred ove mlade djevojke koja živi i trenira u Losoneu u švicarskom kantonu Ticino, još su dvije utrke – 100 slobodno i 200 mješovito.
Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen sa 0-3 (8-11, 10-12, 6-9).
Sinoć se od Pariza oprostio i Borna Zohil koji je u susretu osmine finala MS8 stojećih nakon drame pet setova poražen od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).
Podsjetimo, Lučić i Zohil su u mješovitim parovima dogurali do četvrtfinala.
Od parastolnotenisačica u turniru su još Anđela Mužinić Vincetić i Helena Dretar Karić koje u srijedu očekuju četvrtfinalni susreti u kategoriji WS3 sjedećih.
Anđela će u četvrtfinalu igrati protiv Tajlanđanke Dararat Asayut, dok Helenu očekuje ogled protiv Talijanke Carlotta Ragazzini.
Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata, kazao je Vučić
Hrvatski paraolimpijac Miljenko Vučić (42) osvojio je šesto mjesto u bacanju kugle za slijepe i slabovidne (F11) na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Bio je to njegov treći nastup na paraolimpijskim igrama nakon što je u Rio de Janeiru bio, također šesti, a u Tokiju četvrti.
Na Stade de Francu je najdalje bacio u trećoj seriji, 12.33 što je 55 centimetara slabije od njegovog najboljeg rezultata sezone.
Zlato je osvojio Iranac Amirhossein Alipour Darbeid sa 14.78 metara što je novi azijski rekord. Mladi 22-godišnji Iranac je tako spojio paraolimpijski i svjetski naslov nakon što je u travnju pobijedio na SP-u u Kobeu.
Drugi je bio njegov sunarodnjak i branitelj zlata iz Tokija Mahdi Olad sa 13.89 m, dok je bronca pripala Španjolcu Alvaru del Amo Canu koji je bacio kuglu 13.38 m.
– Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata. Ne može svaki put biti po očekivanjima. Rezultatski sam podbacio, ali večeras sam se osjećao kao sportaš kao kada gledaš na televiziji kako olimpijci nastupaju. Ovo je prvi put da je i kod sporta osoba s invaliditetom stadion lijepo popunjen – kazao je.
Vučić je ove godine bio peti na SP-u u Kobeu, ima i svjetsko srebro iz Dubaija 2019. godine. Najveći uspjeh na Europskim prvenstvima je osvojio 2021. u poljskom Bydgoszczu osvojivši zlato, tri godine ranije u Berlinu je bio treći, a ima i srebro iz Grosseta 2016.
– S Miljenkom sam prošao brojna natjecanja, no ovo je jedna od najljepših atmosfera – kazao je njegov trener Mihovil Rendulić.
“Što se tiče rezultata, uvijek može gore, ali može i bolje,,” dodao je.
Večeras je nastupio i mladi parastolnotenisač Borna Zohil.
U susretu osmine finala MS8 stojećih 17-godišnji mladić iz Pomera kraj Pule je nakon drame pet setova izgubio od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).
Borna, koji je najbolji junior svijeta, te 10. igrač seniorske ljestvice, je sjajno otvorio meč protiv 16 godina starijeg Šveđanina, bivšeg svjetskog prvaka iz 2017. godine. Poveo je 2-0 u setovima, no nažalost nije izdržao.
Brončani iz Londona, te srebrni iz Rio de Janeira u ekipnoj konkurenciji, je izjednačio, a potom u odlučujućem petom setu slavio sa 11-6 izborivši plasman u četvrtfinale.
Šveđanin je u prvom kolu bio slobodan, dok je Zohil na startu turnira pobijedio Nigerijca Victora Farinloyea sa 3-0 (11-7, 11-7, 11-7).
Za Zohila su tako prve paraolimpijske igre u karijeri završile.
U pojedinačnoj konkurenciji je stigao do osmine finala, dok je u paru s Mirjanom Lučić ispao u četvrtfinalu mješovitih parova kategorije XD17 stojećih.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.