Zagrebačka galerija Trotoar otvara u petak, 2. veljače skupnu izložbu “Her Barbaric Luxury” na kojoj će se predstaviti Šejla Kamerić, Jasmina Cibic i Selma Selman, međunarodno priznate suvremene umjetnice koje koriste umjetnost kao moćan komunikacijski instrument.
“Kroz filmove, fotografije, instalacije, crteže i performanse, Kamerić, Cibic i Selman istražuju osobne priče i kolektivno sjećanje, stvarajući snažne društvene stavove”, ističe se u najavi izložbe kojoj je kustosica Martina Marić Rodrigues.
Izloženi radovi bit će prvi put prikazani u Hrvatskoj i dio su Kolekcije Cerin Antonić, a objedinit će njihove recentnije radove, instalacije i već povijesni rad “Bosnian Girl” Šejle Kamerić, u posebnoj varijanti kolorističkog poliptiha izdanog u suradnji s renomiranim kustosom Renéom Blockom iz Edition Block Berlin.
Šejla Kamerić (1976., Sarajevo, BiH) vizualna je umjetnica čija praksa uključuje film, fotografiju, objekte, crteže i instalacije, a priznanje međunarodne kritike i publike stekla je izraženom intimnošću i društvenim komentarima koji su postali okosnice njezina umjetničkog stvaralaštva. Živi na relaciji Sarajevo-Berlin.
Inzistirajući na empatiji, kao temeljnom mehanizmu kojim ostvaruje komunikaciju između nje same, njenih radova i gledatelja, Kamerić upozorava na političke arene i mjesta moći, istovremeno ih stvarajući, kažu iz “Trotoara”.
Radovi joj se nalaze u velikim svjetskim umjetničkim kolekcijama, imala je niz samostalnih izložbi u prestižnim muzejima, a filmovi su joj prikazani na više od 40 festivala.
Slovenska umjetnica Jasmina Cibic kroz film, performans i instalacije istražuje ispreplitanja državne moći, kulture i rodnog konstrukta te ispituje instrumentalizaciju kulture od strane političkih sila u trenucima društvenih i ideoloških kriza kroz povijest. Projektom “For our Economy and Nation” ta nagrađivana autorica predstavljala je Sloveniju na 55. Venecijanskom bijenalu.
Umjetnica i aktivistica Selma Selman (1991., Bihać) svojim radovima otjelovljuje vlastite životne borbe i borbe svoje zajednice, kroz performans, slikarstvo, fotografije i video instalacije. U radu često polazi od osobne povijesti, načina života njezine obitelji, sredine iz koje potječe i razbija predrasude.
Osnivačica je organizacije “Get The Heck To School/Marš u školu” čiji je cilj osnaživanje i poticanje na školovanje djevojčica iz romske zajednice diljem svijeta, suočenih sa siromaštvom i društvenom isključenošću.
Njihova se izložba može pogledati do 16. ožujka, uz popratni program koji će se predstaviti naknadno.
Susret kazališnih amatera Zagreba – 49. po redu SKAZ – započeo je prošlog vikenda i traje sve do 27. ožujka. Sve kazališne predstave su besplatne za građane, a održavaju se u Centru KNAP u Ivanićgradskoj 41 na Peščenici
Centar kulture na Peščenici, poznatiji pod nazivom Centar KNAP, ove godine bilježi 70 godina rada. Tijekom cijele godine Centar će provoditi programe kojima obilježava ovaj veliki jubilej. Tako će posjetitelji imati prilike upoznati se s povijesti ustanove, njenim skrivenim ili zaboravljenim specifičnostima, prisjetiti se događaja koji su obilježili razvoj ustanove te na kraju proslaviti rođendan velikim tulumom na ovogodišnjim Danima kulture.
Trenutno se na Peščenici održava 49. po redu SKAZ, Susret kazališnih amatera. Prva predstava mogla se pogledati prošlog vikenda, a cjelokupna manifestacija traje sve do 27. ožujka. Sve kazališne predstave su besplatne za građane, dok će najbolje biti izabrane za Festival kazališnih amatera.
Bogat cjelogodišnji program imat će za cilj upoznati građane grada Zagreba i posjetitelje KNAP-a s raznim zanimljivostima koje su obilježile život u KNAP-u, odnosno oko njega kroz 70 godina djelovanja.
Važno je reći kako se najbolje predstave na susretima prihvaćaju kao predselekcija za državni festival koji će se u travnju i svibnju održati u Vodicama.
Inače, Centar KNAP je mjesto koje okuplja, kako građane lokalne zajednice koji svakodnevno koriste razne programe kulture u zajednici, tako i umjetnike koji KNAP doživljavaju kao mjesto za rad i razvoj vlastitih projekata.
S druge strane, KNAP kroz svoje programe glazbene, likovne i kazališne djelatnosti ravnopravno djeluje na polju umjetničkog stvaralaštva te je relevantno mjesto stručne zajednice okupljene oko visokokvalitetnih umjetničkih sadržaja.
Kulturna udruga Fotopoetika raspisala je peti natječaj za pjesničku rezidenciju Vesna Parun koja će se i ove godine održati na Zlarinu, rodnom otoku književnice po kojoj rezidencija nosi naziv
Rok za prijavu zainteresiranih je 15. travnja, a prijaviti se mogu svi punoljetni književnici i književnice koji imaju barem jednu ranije izdanu zbirku poezije. Rezidenciju i ove godine financijski podržavaju Ministarstvo kulture i medija i Grad Šibenik.
Rezidencija je namijenjena hrvatskim književnicima i književnicama koji su prilikom prijave dužni priložiti životopis i motivacijsko pismo koje će poslati na e-mail fotopoetika@gmail.com.
Rezidencijalni program se održava na otoku u trajanju od 14 dana u terminu po dogovoru s dobitnikom/icom, a najkasnije do studenog ove godine. Rezidenciju i ove godine podržavaju resorno Ministarstvo i gradska uprava Šibenika zbog čega ona nastavlja biti jedna od rijetkih književnih rezidencija u Hrvatskoj koja dobitniku ili dobitnici osigurava honorar te pokriva troškove puta i smještaja na otoku Zlarinu.
O dobitniku/ici odlučuje tročlani žiri, a proglašenje će biti 1. svibnja objavljeno na internetskoj i Facebook stranici organizatora o čemu će pravovremeno biti obaviješten/a i dobitnik, odnosno dobitnica.
Podsjetimo, ovo je prva književna rezidencija na području Šibensko – kninske županije. Dosadašnje gošće rezidencije bili su: Andrijana Kos Lajtman iz Čakovca, Vera Vujović iz Zagreba, Katja Grcić iz Splita i Tomislav Augustinčić iz Karlovca.
U Galeriji Slava Raškaj Klinike za psihijatriju Vrapče u Zagrebu, umjetnica Martina Kamenečki otvorila je u petak, 7. ožujka 2025., izložbu imena ‘Mozaik mog života’, koja će biti otvorena do 30. svibnja
Poslušaj članak
Kamenečki je rođena u Zagrebu 1989. godine, maturirala je 2008. godine u Školi primijenjenih umjetnosti dizajna u Zagrebu, na Odjelu keramike. Smjer Kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu upisala je 2009. godine, a preddiplomski sveučilišni studij kiparstva završila je 2013. godine. Iste godine u klasi profesora Peruška Bogdanića nastavila je svoje akademsko školovanje te je 2014. stekla zvanje magistre kiparstva.
Izložbu je svečano otvorio Niko Radas, koji od 2004. godine radi na Klinici za psihijatriju Vrapče kao stručni suradnik u kojoj provodi terapiju umjetnošću. Rođen je 1980. u Zagrebu, a diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Uz razne klasične likovne tehnike koje koristi u radu, pokrenuo je filmsku radionicu u kojoj, zajedno s pacijentima, snima animirane i dokumentarne filmove.
– Ovdje u Bolnici Vrapče sam stručni suradnik i provodim radionice s pacijentima koji se tu nalaze. U ovoj galeriji promoviraju se izložbe, za pacijente koji se trenutno liječe i za one koji su otpušteni. Ono što mi je posebno drago i čast je kada nam dođu profesionalci, akademski umjetnici, kao što je naša Martina. Tako da je to široki dijapazon autora koje smo ugostili do sada. Drago mi je da će nam Martina ispričati svoju priču o životu kroz svoje mozaike, a posebno zbog mojih pacijenata jer jako puno radimo mozaike, tako da ćemo sada malo odmjeriti snage i nadam se da će pacijenti naći poticaj u izložbi i još se više truditi. Također, ova izložba je jako bitna za destigmatizaciju naše bolnice – rekao je Radas.
Kamenečki se zahvalila na poticajnim riječima i pozvala sve da uživaju u njezinim radovima, kao i u pripremljenoj hrani i piću.
Izložba je privukla brojne umjetničine prijatelje, rodbinu i znance, djelatnike ZET-a, kao i osoblje Bolnice Vrapče, koje će imati i nadalje priliku uživati zajedno s pacijentima u prekrasnoj zbirci mozaika na temu ‘Mozaik mog života’, a koja je izrađena od kockica stakla i keramičkih pločica raznih dimenzija, u razdoblju od 2014. do 2024. godine. Kako se moglo vidjeti po osmijesima i opuštenosti koja je vladala u prostoru galerije, svi prisutni su bili oduševljeni.
– Poput aplikacije Instagram koju koristimo kao album slika vlastitih interesa i fascinacija, tako je proizašla i ova zbirka mozaika, nadahnućem mjesta koja sam posjetila te trenucima koji su mi ostali u lijepom sjećanju. Nakon obaveza i odgovornosti koja vlada u većini svakodnevnog dana, povezivanje s prirodom koristim za poboljšanje duševnog mira, zdravlja i kvalitete života. Preobrazbom koju dobijem nakon tako iskorištenog slobodnog vremena, kreativnost dolazi do izražaja koja mi omogućava promišljanje i stvaranje radova. Svaki od tih radova tako dobiva osobnu važnost te vizualno iskazivanje poštovanja prema onome što je često zanemarivano od strane čovjeka jer nema dovoljnu materijalnu vrijednost prema današnjim standardima. Ono što se dobije, ne može zamijeniti niti jedna digitalizacija, a to je sklad čovjeka i prirode – opis je od Kamenečki za izložbu, napisan u prospektu koji je mogao svatko uzeti.
Na pitanje koje djelo joj je najdraže, nije se striktno mogla odlučiti, ali u sam vrh stavila je odmah mozaik pod nazivom ‘Jarunski labud’ iz 2023. godine, potom ‘Suncokret’ iz 2017. godine te kolekcija ‘Bršljan’ i ‘Monstera’ iz 2020. uz mozaik ‘Smokva’ iz 2021. godine, kao i mačku u mozaiku pod naslovom ‘Spavaj zlato moje’ iz 2018. godine.
Kamenečki je članica Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU). Do sada je sudjelovala u mnogobrojnim skupnim izložbama, a samostalne izložbe održala je 2012. – Izložba crteža, skica, skulptura i reljefa, kao i 2017. godine – Izložba skulptura, obje u Galeriji ‘Idealni grad’ u Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad, u Zagrebu, Argentinska 5. Inače, Galerija ‘Idealni grad’ djeluje u sklopu Centra za kulturu i obrazovanje Susedgrad, koji je financiran od Gradskog ureda za kulturu, a Odlukom Umjetničkog savjeta ULUPUH navedena galerija je uvrštena u popis priznatih izložbenih prostora Grada Zagreba. Program galerije zamišljen je kao prezentacija različitih umjetničkih provenijencija: izložbe grafika, slika, fotografija, skulptura, ambijentalnih instalacija i skupnih prigodnih izložbi.
Galerija Slava Raškaj ime je dobila po slavnoj slikarici Slavi Raškaj, koja je od 1902. do smrti 1906. godine liječena u bolnici ‘Vrapče’, a sagrađena je na inicijativu profesora Vlade Jukića prema nacrtima arhitekta Dražena Juračića 2009. godine. Prvotno zamišljena samo kao izložbeni prostor, u 2014. godini pod vodstvom akademskog kipara Nike Radasa, Galerija postaje i radionica za likovnu, glazbenu i filmsku terapiju za bolesnike Bolnice ‘Vrapče’.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.