Connect with us

Vijesti

ISTRAŽIVANJE Stanje na tržištu rada u Hrvatskoj i regiji

Objavljeno

/

Potražnja za radom nikad veća, radnicima je kod odabira posla najvažnija visina plaće, a dvije trećine zaposlenih uskoro planira promijeniti posao

Portal MojPosao, koji je dio Alma Career grupacije, i ove godine je za vrijeme trajanja Regionalnog sajma poslova proveo istraživanje čiji je cilj bio utvrditi stanje na hrvatskom i regionalnom tržištu rada. Istraživanju su se priključili partnerski portali iz regije MojPosao.ba, Infostud.rs, Vrabotuvanje.com.mk te Deloglasnik.si.

Istraživanje je provedeno kao standardno ispitivanje stavova javnog mnijenja kroz 20 pitanja od kojih su se određene grupe pitanja fokusirala na 3 demografske grupe ispitanika: zaposlene, nezaposlene i one koji se trenutno školuju.

U istraživanju je sudjelovalo više od 6600 ispitanika, od čega je gotovo 2.000 ispitanika bilo iz Hrvatske. Među hrvatskim ispitanicima je bilo 67% zaposlenih, 30% nezaposlenih, te 3% ispitanika koji se još uvijek školuju.

Najvažnija je visina plaće

Iako su prošlih godina prvo mjesto faktora kojima se vodimo kod odabira novog posla zauzimali međuljudski odnosi, inflacija je očito ‘odradila svoje’ te je visina plaće postala najvažniji faktor prilikom odabira posla (71% ispitanika). Dobri međuljudski odnosi i dalje su nam važni te se nalaze na drugom mjestu naših popisa (67%).

Na trećem mjestu nalazi se radno vrijeme (38%), a na četvrtom mogućnost učenja i napredovanja (30%). Sigurnost posla najvažnija je svakom petom radniku (19%).

Visina plaće i dobri međuljudski odnosi najvažniji su faktori kod odabira novog posla stanovnicima svih zemalja regije.

Znanjem i motivacijom do posla

Sudionici istraživanja upitani su što je po njihovu mišljenju najvažnije za dobivanje posla, odnosno čime mogu osvojiti potencijalnog poslodavca.

Najviše ispitanika iz Hrvatske (31%) smatra da su to znanja i vještine te njihova motivacija i želja za zaposlenjem (27%). Svaki peti ispitanik (20%) smatra kako je za dobivanje posla važno radno iskustvo. Zanimljivo je da svega 5% ispitanika, baš kao i prošle godine, smatra kako je za dobivanje posla važna sreća, a 8% da su važni dobri kontakti i poznanstva. Formalno obrazovanje ističe svega 2% ispitanika, dok 2% smatra kako je važna stranačka pripadnost.

Kad je o regiji riječ, Slovenci u nešto većoj mjeri nego ostali ključnim faktorom za dobivanje posla navode radno iskustvo, dok Makedonci u najvećoj mjeri presudnima smatraju motivaciju i želju za zaposlenjem.

Koliku plaću bismo htjeli?

Kad je riječ o priželjkivanoj plaći, ispitanici iz Hrvatske u prosjeku očekuju 1335 eura, što je 11% ili 138 eura više nego prošle godine – to otprilike odgovara i rastu plaća u tom razdoblju.

Svega svaki peti radnik dobio je povišicu ove godine (19%), dok je 14% zaposlenih dobilo korekciju uvjetovanu inflacijom. Više od polovice ispitanika (51%) ove godine niti je dobilo povišicu niti je očekuje, dok ih 17% povišicu nije dobilo, ali joj se nadaju do kraja godine.

Povišice odnosno korekcije u najmanjoj su mjeri dobili zaposlenici u Hrvatskoj, dok su u najvećoj mjeri dobili ispitanici iz Bosne i Hercegovine.

U posljednjih godinu i pol dana posao je promijenilo 44% ispitanika iz Hrvatske, slično kao prošle godine (45%), dok su u najmanjoj mjeri posao mijenjali ispitanici iz Bosne i Hercegovine (34%) te Srbije (38%).

U idućih godinu dana posao namjerava promijeniti (68%) ispitanika, što je značajno više nego je to planiralo prošle godine (56%). Međutim, prema podacima o stvarnoj promjeni poslodavca, vidimo da više ispitanika to planira učiniti nego što ih stvarno to i učini.

Strah od gubitka posla sve je manji

Strah od gubitka posla je i dalje u padu.

Krenuvši od 2020. kada je 36% zaposlenih strahovalo za svoj posao, preko 2021. kada je taj strah dijelilo 28% radnika  pa do 2022. godine tijekom koje je tek svaki peti zaposlenik (21%) izjavio kako strahuje da bi mogao izgubiti posao. Slično je i ove godine, kada svega 20% zaposlenih ispitanika strahuje da bi mogli izgubiti posao.

Gubitka posla u najvećoj se mjeri i ove godine pribojavaju ispitanici iz Srbije (27%), a najmanje iz Makedonije (17%) i Slovenije (17%).

S obzirom na turbulentne godine iza nas, sukladno ekonomskoj situaciji, mijenja se i tržište rada. I dok smo do sada svjedočili snažnom rastu aktivnosti i potražnje za radom, u narednom periodu taj će se rast vjerojatno usporiti. Dvije trećine ispitanika (56%) smatra kako će se neki poslovi tražiti više, a drugi osjetno manje, dok ih 12% smatra kako će broj otvorenih radnih mjesta u idućem periodu biti manji.

Manji dio ispitanika, njih 19% smatra kako će se rast tržišta i broja oglasa za posao nastaviti, dok ih isto toliko (13%) smatra kako u narednom periodu neće biti većih promjena.

Pandemija je omogućila rad od kuće, pa smo tako u proteklim godinama bili svjedoci kako je većina zaposlenih kojima je posao to omogućavao radila od kuće. Sada, kada su se aktivnosti vratile u ‘normalu’, imamo jasniju sliku kako će stvari funkcionirati.

Kao i prošle godine, dvije trećine ispitanika (63%) radi s radnog mjesta iako bi im posao dozvoljavao rad od kuće. Četvrtina ispitanika (25%) radi na hibridan način – djelomično s radnog mjesta, djelomično od kuće, dok ih svega 11% radi isključivo od kuće.

Loša reputacija domaćih privatnih tvrtki

Kao i prošlih godina, kada bi birali tvrtku prema vlasništvu ispitanici iz Hrvatske bi najradije odabrali privatnu tvrtku u stranom vlasništvu (33%), a u najmanjoj mjeri privatnu tvrtku u domaćem vlasništvu (18%) i državnu tvrtku (17%). Četvrtina ispitanika (26%) najradije bi pokrenula vlastiti posao.

Strano privatno vlasništvo je naročito popularno u Makedoniji i Bosni i Hercegovini, dok domaće privatne tvrtke u najvećoj mjeri biraju ispitanici iz Slovenije.

Nezaposleni

Od nezaposlenih ispitanika iz Hrvatske, više od polovice (54%) je nezaposleno 3 mjeseca ili manje, 16% je bez posla između 3 i 6 mjeseci, dok 5% ljudi posao traži dulje od 5 godina, što je manje nego prošlih godina.

Većina nezaposlenih (52%) traži bilo kakav posao, bez obzira je li riječ o poslu u struci ili izvan nje, dok ih 33% traži posao isključivo u struci.

Posao u struci u najvećoj mjeri traže nezaposleni iz Bosne i Hercegovine, a u najmanjoj oni iz Makedonije.

Poslodavci i dalje ne odgovaraju na prijave za posao

Iako smo svjedoci da je do zaposlenika sve teže doći, i dalje kandidati ne dobivaju odgovor poslodavca na prijavu za posao, iako u manjoj mjeri nego prošle godine.

Nešto više od polovice ispitanika (56%) kaže da nikada ili tek rijetko dobiju povratnu informaciju na prijavu za posao, dok je prošle godine isto izjavilo čak dvije trećine ispitanika (67%). Četvrtina ispitanika (23%) izjavila je kako dobiva odgovore na od prilike polovicu prijava, a tek 19% ispitanika odgovor dobiva često ili uvijek, što je povećanje u odnosu na prošlu godinu kada je odgovor na prijavu dobivalo tek 15% ispitanika.

U kojoj mjeri je ovo loše za ’employer branding’ tvrtki govori i podatak da će ispitanici izbjegavati ponovno se prijaviti na oglas u tvrtku gdje nisu dobili povratnu informaciju (54%), tvrtku će negativno komentirati prijateljima i obitelji (21%) ili će čak izbjegavati koristiti proizvode i usluge te tvrtke (10%). Ipak, trećina ispitanika (32%) izjavila je kako neodgovaranje na prijavu za posao ne utječe na njihovo mišljenje o toj tvrtki.

Mladi sve manje optimistični oko perioda pronalaska posla

Od ispitanika koji se još školuju, najveći broj njih iz Hrvatske, njih 40%, vjeruje kako novi posao mogu pronaći u roku od tri mjeseca nakon što završe školovanje, dok 11% ispitanika posao već čeka ili već rade. S druge strane, 28% anketiranih očekuje da će njihova potraga za poslom trajati tri do šest mjeseci, a 21% predviđa da će posao tražiti dulje od pola godine.

Za usporedbu, prošle je godine tek 12% ispitanika smatralo da će posao tražiti dulje od pola godine, a čak 61% je smatralo da će posao pronaći u roku 3 mjeseca.

Kako bi stekli neko radno iskustvo prije pravog zaposlenja ispitanici su spremni odraditi praksu (62%) ili honorarno raditi (51%), dok je za volontiranje zainteresirano njih svega 19%.

Ohrabruje činjenica da svega 8% mladih osoba još uvijek nema jasnu predodžbu čime se žele baviti nakon završetka školovanja dok preostali ispitanici, čak i ako nisu sto posto sigurni u kojem smjeru krenuti, ipak imaju određenu viziju onoga čime se žele baviti.

MojPosao

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Vijesti

U Hrvatskoj 17 posto stanovnika osobe su s invaliditetom

Objavljeno

/

Napisao/la:

U posljednje tri godine bilježi se porast zaposlenih osoba s invaliditetom, no to je još uvijek mali porast, a razlog tomu je što sustav obrazovanja ne prati potrebe tržišta rada

U Hrvatskoj su oko 17 posto stanovnika osobe s invaliditetom, među kojima su osobe s teškoćama u razvoju, hrvatski ratni vojni invalidi i sve osobe koje ostvaruju neko pravo invaliditeta, kazao je u utorak pravobranitelj za osobe s invaliditetom Dario Jurišić.

U većini država svijeta i u Europskoj uniji od 14 do 20 posto stanovnika su osobe s invaliditetom tako da Hrvatska nije drukčija od drugih država, istaknuo je Jurišić na konferenciji za novinare u Splitu na predstavljanju Izvješća o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2024.

Tijekom prošle godine Uredu pravobranitelja za osobe s invaliditetom obratilo se s pitanjima i prijedlozima oko 2.500 hrvatskih građana, a institucija pravobranitelja bila je kontaktirana više od devet tisuća puta, dodao je.

“Najveći broj pritužbi građana odnosio se na ostvarivanje prava socijalne zaštite”, kazao je Jurišić.

Upozorio je kako je alarmantna pojava da djeca s poteškoćama u razvoju iznimno dugo čekaju na termine u zdravstvenim ustanovama te da prođe i više mjeseci do početka prvih terapijskih postupaka.

U posljednje tri godine bilježi se porast zaposlenih osoba s invaliditetom, rekao je Jurišić. No, dodao je to je još uvijek mali porast, a razlog tomu je što sustav obrazovanja ne prati potrebe tržišta rada.

Splitski ured pravobranitelja za osobe invaliditetom obuhvaća četiri županije: Splitsko-dalmatinsku, Dubrovačko-neretvansku, Šibensko-kninsku i Zadarsku.

U te četiri dalmatinske županije više od 133.000 stanovnika su osobe s invaliditetom, a najviše – 76.476 ih je na splitskom području, rekao je pravobranitelj Jurišić.

Hina

Nastavite čitati

Kultura

INKAZ Međunarodni susret kulturno-umjetničkih skupina u Zagrebu

Objavljeno

/

Napisao/la:

INKAZ je predivan primjer dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom

Pod motom  „Sunce kao radost, kiša kao tuga, oboje nam treba da se  stvori  duga“ u srijedu je u kinodvorani Studentskog centra u Zagrebu svečano otvoren 18. po redu INKAZ. 

Riječ je o međunarodnom susretu kulturno-umjetničkih  skupina osoba s teškoćama u razvoju koji tradicionalno organizira Centar za odgoj i obravanje Dubrava.

Jedinstvena manifestacija  pridonosi ravnopravnosti i integraciji osoba s teškoćama u razvoju u društvo. Tijekom njezinog dvodnevnog  održavanja, ove osobe donose posebno ozračje na pozornicu pokazujući da umjetnost i stvaralaštvo nema granice.

U  prigodnom govoru ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava  Marina Nekić izrazila je zadovoljstvo što je INKAZ  doživio svoju punoljetnost. Naglasila je da na 18.INKAZ-u nastupaju 20 umjetničkih skupina  osoba s teškoćama u razvoju, a program je i ove godine raznolik. Tako će publika moći uživati u glazbeno-scenskom, dramskom i plesnom nastupu te igrokazima i recitacijama.

„Unatoč svojim ograničenjima osobe s teškoćama u razvoju su umjetnici  velikog srca  i svaki  puta smo na INKAZ-u zadivljeni  njihovim mogućnostima,” rekla je ravnateljica  Nekić.

Pravobranitelj za osobe s invalidtetom Darijo Jurišić podsjetio je da Centrar za odgoj  i obrazovanje Dubrava postoji već 60  godina, a posebno mjesto tijekom njegovog  djelovanja i postojanja zauzima 1999. godina kada je održan prvi INKAZ.

 „INKAZ je predivan primjer jedne dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom. Zabava mora biti dio obrazovnog  procesa za sve učenike, pa i za učenike s teškoćama u razvoju. Uvijek se govori što osobe s invaliditetom ne mogu, ali ako im damo priliku  i podršku, mogu doprinijeti u svim područjima, pa  tako i u kulturi i umjetnosti,” naglasio je Jurišić.

Ovogodišnji umjetnički program INKAZ-a otvorio je nastup Zbora djelatnika Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koji su izveli himnu INKAZ-a.

Publiku  je  posebno oduševio  glazbeno – scenski nastup učenika Centra  za  odgoj i obrazovanje Dubrava. Uz plesnu pratnju  učenik Vito  uvjerljivo je otpjevao pjesmu  Baby Lasagne.

Dojmljiv je bio i glazbeno-scenski nastup štićenika Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek.

Među  ovogodišnjim izvođačima istaknula se i recitatorska grupa Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koja je izvela recitaciju Priča o dugi.

Učenice Marina Kotarski  i Lucija Kosović te Lovro  Bilić koji  su u recitarskoj  grupi  prvi puta sudjeluju na INKAZ-u.

 „Volim nastupati pred ljudima, volim recitirati .To me zabavlja. INKAZ  vidim  kao priliku da se zabavim,“ rekla je Marina.

Lovro je izrazio je zadovoljstvo što kao predstavnik Centra Dubrava može nastupati na INKAZ-u. Naglasio je da ga oduševljava interes publike za ovu manifestaciju. Njegova velika ljubav je gluma i recitiranje.

Jedna od ovogodišnjih izvođačica bila je i Ema Hanzec koja pohađa radno-okupacijske aktivnosti Centra. Izvela je  pjesmu Michaela Jacksona, Billie Jean.

 „Sudjelovanje na INKAZ-u mi omogućava da sklopim nova prijateljstva i da vidim koliko su  drugi uspješni u svojim nastupima“, rekla je Ema. Osim što  voli pjevati, izrađuje i  pletene narukvice.

Nastavite čitati

Kultura

U Tiflološkom muzeju predstavljena taktilna i audio slikovnica „Maca Papučarica“

Objavljeno

/

Napisao/la:

Mnoga djeca  odrastala su čitajući  slikovnicu „ Maca Papučarica“ slovenske  autorice Ele Peroci, a u njoj će od sada moći uživati i djeca s oštećenjem  vida. 

Na  inicijativu  Veleposlanstva Republike  Slovenije u Zagrebu  Tiflološki  muzej  je s Hrvatskim savezom slijepih i Audio Store Transonica  izradio koncepciju i metodološki  pristup prilagodbe  poznate dječje  slikovnice.

Svečana  promocija prve taktilne i audio slikovnice „ Maca Papučarica“ održana je u srijedu u prostoru  Tiflološkog muzeja uz nazočnost  djece iz dječjeg vrtića“ Vrbik“, učenika drugog  razreda osnovne škole Ivan Mertz te brojnih  gostiju.

Osim  u  uvećanom  tisku  i na brajici slikovnica je dostupna i u audio obliku skeniranjem  QR koda na stranicama slikovnice. Izdano je 30 komada  slikovnice, od toga  je 20 izdanja  namijenjeno slijepoj i slabovidnoj djeci u Hrvatskoj, pet djeci u BIH  i pet djeci u Crnoj Gori.

U prigodnom govoru ravnateljica Tiflološkog muzeja Nina Sivec izrazila je zadovoljstvo što se taktilna i audio slikovnica  predstavlja u sklopu  ovogodišnje manifestacije „Noć knjige“.

Veleposlanik  Republike Slovenije u Zagrebu Gašper Dovžan istaknuo je kako prilagodbom slijepoj i slabovidnoj djeci slikovnice Maca Papučarica ostvaren cilj da svako dijete bez obzira na način percepcije svijeta  uživati u čaroliji priče.

„Odabrali smo priču Maca Papučarica iz nekoliko razloga . Čitateljima na hrvatskm jeziku priča je dobro poznata, a ujedno je i vrlo edukativna, ne samo za djecu, nego i za odrasle, pogotovo ako žive s slijepim  i slabovidnim osobama“ pojasnio je  veleposlanik Dovžan.

Edukacijska  rehabilitatorica iz  Tiflološkog muzeja Morana Vouk Nikolić rekla je kako taktilna i audio slikovnica predstavlja priču o suradnji, pristupačnosti i inkluziji.

„Ovo je priča o tome kako jedno klasično  djelo  dječje književnosti  može pronaći novi život i novo značenje kada se ispriča na način koji je pristupačan svima, odnosno  svima koji svijet   doživljavaju  drugačijim putem“, objasnila je Vouk- Nikolić.

Naglasila je da je ova slikovnica okupila razne stručnjake s zajedničkom idejom, a to je stvoriti  dječju knjigu koja se može gledati, slušati, dodirnuti, odnosno doživjeti  različitim osjetilima.

„Taktilne i audio slikovnice poput ove imaju iznimno važnu ulogu u razvoju djece s oštećenjem vida, djece s komunikacijskim teškoćama, ali i sve djece koja uče kroz igru, dodir i zvuk. One omogućuju djeci ne samo pristup priči, nego i dublje razumijevanje svijeta, razvijanje jezičnih vještina, empatije i osjećaja pripadnosti.  

“Djeca uče o različitosti  i uvažavanju  različitosti“ pojasnila je Vovk- Nikolić. Naglasila je da slikovnica  nije samo projekt nego primjer dobre prakse  te bi trebala potaknuti druge ustanove, knjižnice, škole i muzeje da slijede  sličan put.

Edukacijska rehabilitatorica iz Hrvatskog saveza slijepih Antonija Papić istaknula da prilagodba slikovnice Maca  Papučarica je još jedan korak  prema  približavanju  dječje književnosti  djeci s oštećenjem vida  te  korak prema tome da budu  aktivni sudionici, a ne samo korisnici  kulturnog sadržaja.

„Ono što slikovnicu čini posebnom jest što nije pristupačna samo kroz jedan format, već nudi različite načine doživljavanja, a svako  dijete može odabrati onaj način koji mu najviše odgovara.

“Nadam se da će se na ovakvim projektima u budućnosti još više raditi. Važno je da ovakve slikovnice budu dostupne ne samo  djeci s oštećenjem vida već i stručnjacima koji rade s njima“, rekla je Papić.

U  ime Audio Store Transonica nazočnima se obratila Ljubica Letinić koja je istaknula zadovoljstvo sudjelovanja u  jedinstvenom  i hvalevrijednom projektu  kroz audio produkciju .

„Drago mi je da smo dali  jedan dodir naše audio produkcije na način da  zvuk i priču  napravimo tako da se djeci otkrije  sve što je moguće  u zvuku čak i kad osoba ne vidi. Inkuzivno izadvaštvo je kod nas podzastupljeno. No važno je njegovati praksu.Nadam se da ovaj prvi korak otvara vrata jednog boljeg i novog svijeta“, rekla je Letinić

Nakon promocije slikovnice  održana je radionica u kojoj su se djeca iz dječjeg  vrtića Vrbik i učenici osnovne škole Ivan Mertz prepustili mašti te su taktilno izrađivali Macu Papučaricu.

Nastavite čitati

U trendu