Osobama iz autističnog spektra i njihovim obiteljima želim reći da nikada ne odustaju od obrazovanja, osposobljavanja i zapošljavanja, naravno ako im to dopušta razina njihovog stanja i potrebne podrške, poruka je Željka Habeka
Poslušaj ovaj članak
Gospodine Željko, upoznajte nas najprije ukratko s Udrugom STRUKA kojoj ste predsjednik.
– Udruga za cjeloživotno strukovno obrazovanje STRUKA kako je vidljivo iz naziva, u svojem djelovanju, usmjerena je prije svega na cjeloživotno obrazovanje s posebnim akcentom na inovativne metodologije. Te inovativne metodologije u strukovnom obrazovanju moraju biti zelene, digitalne, jeftine, pristupačne i prihvatljive za sve sudionike u procesu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.
Da bi se to ostvarilo, tim iz Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod koji sam vodio, startao je s EU projektom Leonardo da Vinci InteractivWeld. Već tada, daleke 2010. godine smo počeli uvoditi u trening zavarivača Integrirane interaktivne treninge kombinirane s treningom na virtualnom simulatoru zavarivanja i u realnim uvjetima. Tim je ostao isti, s tim da sam ja od 2015. godine u mirovini i nastavio sam koordinirati projektima, tada već Erasmus+, iz Učilišta ULJANIK, a od 2019. godine iz Udruge STRUKA.
Većina projekata je postigla izvrsne rezultate, a provedba im je ocijenjena s ocjenama 100/100 ili 99/100.
Udruga provodi Green ASC VET – Metautism Erasmus+ projekt. O čemu se radi, kako je do njega došlo i koji mu je cilj? Koje etape projekt ima?
– Projekt Green ASC VET skraćeno Metautism je Erasmus+ projekt suradničkih partnerstva, pojednostavljeno na hrvatskom jeziku Zeleno strukovno obrazovanje za osobe iz autističnog spektra. Šesti je projekt koji provodimo od 2013. godine.
2019. godine smo od našeg partnera iz Danske doznali da je više od 50 posto IT stručnjaka za virtualnu stvarnost (VR) s dijagnosticiranim stanjem iz spektra autizma, radilo na jednom projektu tri godine koji je uspješno završen. To me je osobno zaintrigiralo. Počeo sam istraživati autizam kako se kaže za svoju dušu. Ono što sam odmah zapazio je da osobe iz spektra autizma imaju problem s komunikacijom i društvenom interakcijom. Iz tih problema javljaju se prepreke i u obrazovanju i osposobljavanju i u zapošljavanju. Iz iskustva sam odmah prepoznao da se većina problema proizašlih iz prethodno definiranih, mogu riješiti primjenom tehnologija digitalne stvarnosti (AR, VR, MR i XR), prvenstveno zato što u prvoj fazi mogu samostalno trenirati svoje vještine i dovesti ih u fazu fantastične pripreme za rad u stvarnim uvjetima.
Dakle definirali smo cilj projekta, a on je osnaživanje osoba iz autističnog spektra kroz strukovno obrazovanje i osposobljavanje i priprema za utakmicu na tržištu rada. Drugim riječima, cilj nam je stvoriti prostor za inkluzivno, dobno neutralno i fleksibilno strukovno obrazovanje te zapošljavanje za svakog pojedinca iz autističnog spektra.
Tri su osnovne etape projekta.
Predstrukovno obrazovanje ili obrazovanje odraslih, odnosno, kroz VR prikaz videa 360 za 15 zanimanja omogućiti osobama iz spektra da samostalno odaberu zanimanje kojim će se baviti u životu, a tu je i komunikacijski trening u VR okruženju.
Zatim ide strukovno obrazovanje ili obrazovanje odraslih i tu imamo za osam zanimanja integrirani interaktivni trening na simulatorima vještina i trening nastavnika i trenera za rad s osobama iz spektra kroz programe osposobljavanja za rad s osobama iz autističnog spektra i osposobljavanje za rad s tehnologijama digitalne stvarnosti primijenjenih u projektnim rezultatima.
Tijekom tri godine provodit ćete i kampanju ‘Uključi me, ja to mogu’. Na čemu je fokus?
– Cilj kampanje je prije svega senzibiliziranje poslodavaca i društva u cjelini da se stvori pravedno okruženje u kojem je jednakost vrijednost. Jednakost znači jednaka prava u postupku prijave za posao, pristup stalnom zaposlenju, kao i pravedni radni uvjeti i plaće.
Nije potrebno obrazlagati prethodnu rečenicu, ali treba jasno i javno reći da većina osoba iz spektra autizma nije zaposlena, a oni koji jesu u većini rade honorarne poslove ili poslove za koje su prekvalificirani ili volontiraju. Pri tome treba naglasiti da značajni utjecaj na takvo stanje imaju smanjena očekivanja u obrazovanju i obitelji koja djeluju destruktivno, razgovori za posao i izazovi iz radnog okruženja također mogu biti problem, a tu je i nedostatak programa za osposobljavanje ili prekvalifikaciju. I to su točke s kojima se svako inkluzivno društvo treba baviti.
Tu je i Metautism podcast. Koja je njegova uloga u cijeloj priči i zašto baš forma podcasta?
– Podcast Metautism je podcast na engleskom jeziku s temama koje su od bitnog značaja za ostvarivanje ciljeva projekta. On ima europski značaj i međunarodnog je karaktera. U njemu će sudjelovati osobe iz autističnog spektra, njihove obitelji i eminentni stručnjaci iz područja autizma, obrazovanja i osposobljavanja, zapošljavanja i raznih strukovnih zanimanja kako bi potaknuli neophodne promjene i održivost projektnih rezultata u budućnosti.
Podcast smo odabrali zato što se podcast može slušati i gledati 24/7 putem interneta bez ikakvih ograničenja, na računalu, laptopu, mobitelu u bilo kakvom okruženju, a možete slušati i gledati neograničeno dijelove podcasta koji vas posebno zanimaju.
Tko su partneri na projektu?
– Sedam partnera i pet pridruženih partnera na projektu čine interdisciplinarni međunarodni tim stručnjaka koji rade na ovom projektu.
Partneri su udruženja osoba iz autističnog spektra: Autism Europe iz Belgije i FPDA iz Portugala, tehnološke tvrtke: Virsabi iz Danske, LVE iz Mađarske i Innoversa Factory iz Njemačke, obrazovne ustanove i udruge: Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod i Udruga STRUKA.
Pridruženi partneri u projektu su Hrvatska udruga poslodavaca, udruga Plavi cvijet, radio 92FM i radio Ogulin iz Hrvatske te SRH BBW iz Njemačke.
U pripremnom telefonskom razgovoru spomenuli ste fokus grupe, pojasnite nam kako će to izgledati?
– Fokus grupe će nam pomoći pri razvoju programa osposobljavanja za nastavnike i trenere kako bi mogli razviti programe za osposobljavanje nastavnika i trenera. Također, s druge strane, razgovori u fokus grupama pomoći će razvoju digitalne stvarnosti u potpunosti involvirane u procese obrazovanja i osposobljavanja osoba iz autističnog spektra.
Koje rezultate projekta očekujete?
– Rezultati projekta su program osposobljavanja za nastavnike i trenere koji rade s osobama iz spektra autizma, priručnik za nastavnike i trenere, VR komunikacijski trening, VR video 360 za 15 zanimanja, osam simulatora za trening vještina prilagođenih za osobe iz spektra autizma, kontinuirana kampanja za senzibiliziranje poslodavaca i društva u cjelini pod nazivom ‘Uključi me, ja to mogu’.
Koja bi bila vaša poruka osobama iz spektra autizma?
– Osobama iz autističnog spektra i njihovim obiteljima želim reći da nikada ne odustaju od obrazovanja i osposobljavanja i zapošljavanja, naravno ako im to dopušta razina njihovog stanja i potrebne podrške.
Uključite se u naš projekt osobno ili kroz fokus grupe i online ankete, rado ćemo čuti vaše prijedloge i razmišljanja kako bismo nadogradili ono što smo zamislili za vas ovim projektom. Svima će to biti od velike koristi. Naša email adresa je: info@struka.hr.
Sretni smo što su naši stanari postali novi sugrađani Đurđevca. Ova vedra ekipa udobno se smjestila u novim stambenim prostorima udruge, a uz podršku asistenata činimo sve da im život u Đurđevcu, njihovom novom domu, bude što ugodniji, rekla je Kristinka Štefan, predsjednica Udruge Mali princ, ističući kako je ova prva godina brzo prošla
Udruga Mali princ iz Đurđevca obilježila je prvu godinu uspješnog pružanja usluga organiziranog stanovanja kroz niz kreativnih aktivnosti.
Uključivanjem u mrežu socijalnih usluga koje financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Udruga Mali princ pruža organizirano stanovanje u Kući podrške Mali princ. Od otvorenja ove kuće, uselilo se osmero korisnika.
– Sretni smo što su naši stanari postali novi sugrađani Đurđevca. Ova vedra ekipa udobno se smjestila u novim stambenim prostorima udruge, a uz podršku asistenata činimo sve da im život u Đurđevcu, njihovom novom domu, bude što ugodniji – rekla je Kristinka Štefan, predsjednica Udruge Mali princ, ističući kako je ova prva godina brzo prošla.
– Vrijeme brzo prolazi i sa sobom donosi nove životne lekcije i uspomene. Tijekom prošle godine, naši stanari su stekli nove prijatelje i vještine, osamostalili se u mnogim segmentima života, te dobili stabilan oslonac u svim svojim pitanjima i sveobuhvatnu podršku. Naša zajednica funkcionira kao obitelj, a sve to ne bi bilo moguće bez asistentica i voditeljica organiziranog stanovanja – dodala je.
Kako bi obilježili prvu godinu boravka, stanari su pripremili prigodan program, video koji prikazuje njihovu svakodnevicu, te zakusku uz dobru glazbu. Korisnici poludnevnog boravka s nestrpljenjem su im čestitali i darovali male znakove pažnje.
– Za naše stanare samo su njihove želje granica, a mi im želimo ostvarenje svih planova i još više – poručili su iz Udruge Mali princ.
Udruga slijepih Međimurske županije provodi brojne aktivnosti u sklopu trogodišnjeg programa ‘Kvalitetniji život slijepih osoba u Međimurskoj županiji’
Program sufinanciraju Međimurska županija, Grad Čakovec i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Jedna od njih su i razna važna predavanja za njezine članove koja se održavaju svaki drugi mjesec.
Tako ih je u siječnju posjetila stomatologinja Tanja Rosić koja je održala predavanje o važnosti dentalnog zdravlja.
U ožujku je predavanje o čarima planinarenja održalo Planinarsko društvo ‘Bundek’ iz Murskog Središća u kojem je aktivan i jedan od članova udruge.
U svibnju ih je Javna vatrogasna postaja Čakovec informirala na koji način spriječiti požar, o načinima gašenja istog te kada i kako ih kontaktirati.
Preventivke iz Ureda načelnika Policijske uprave međimurske u srpnju su održale korisno predavanje za članove na temu sigurnog korištenja mobitela, računala i interneta te društvenih mreža.
U rujnu i listopadu su članovi udruge sudjelovali na predavanjima u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije u sklopu njihove edukativno suportivne grupe, a teme su bile ‘Tjelesna aktivnost i zdravlje’ i radionica tjelovježbe te ‘Zdravstvena ispravnost hrane i opasnosti u hrani’.
Krajnji cilj terapijskog vrta je da korisnici kroz rad i igru, razvijaju osjetila po dodiru, mirisu, zvuku, okusu kao i omogućavanje senzorne terapije, te senzibilizaciju šire okoline putem inkluzivnih projekcija o prisutnosti osoba koje zbog svog invaliditeta određene sadržaje ne mogu pratiti ili su im fizički nedostupni
Korisnici Udruge gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije dobili su novouređen terapijski vrt, jedinstveni prostor osmišljen kako bi korisnicima pružio osjetilnu i taktilnu stimulaciju. Projekt su realizirali američki studenti u suradnji s lokalnom zajednicom.
Ideja je započela slučajno – poveznica je uspostavljena preko prijateljstva s članom tima koji od 1995. godine organizira projekte participativnog dizajna s fokusom na društvene i ekološke probleme. Slični projekti realizirani su diljem svijeta, uključujući Hrvatsku, a prvi razgovori o ideji terapijskog vrta za udrugu odvili su se 2023. godine.
Projekt je službeno pokrenut u proljeće ove godine, uz podršku voditelja Damira Heregu, izvršnog direktora udruge. Vrt su osmislili stručnjaci iz SAD-a i Europe, uključujući krajobrazne arhitekte Daniela Winterbottoma i Luku Jelušića, te Matu Rupića iz Hrvatske, uz pomoć volontera, članova zajednice gluhih, i lokalnih obrtnika.
– Prvi koraci uključivali su upoznavanje zajednice i istraživanje potreba korisnika vrta. Nakon toga, planirali su aktivnosti poput radionica i krajobraznog dizajna, u suradnji s lokalnim majstorima i obrtnicima. Samo uređenje provedeno je u fazama, a projekt je završio svečanim otvaranjem i prigodnim umjetničkim programom.
Terapijski vrt, smješten u ravnini s prizemljem zgrade udruge, pristupačan je i osobama s invaliditetom, zahvaljujući prilagođenim rampama. Ovaj vrt osmišljen je da potakne razvoj osjetila kroz kontakt s aromatičnim i ljekovitim biljem, čime korisnici razvijaju osjetilne vještine putem mirisa, zvuka, okusa i dodira. Također, vrt omogućava senzornu terapiju i služi kao prostor za relaksaciju i socijalizaciju.
Uz funkciju senzornog vrta, prostor je dodatno obogaćen klupama i stazama, što ga čini idealnim mjestom za održavanje inkluzivnih filmskih projekcija. Dugoročni cilj vrta jest razvoj osjetilnih i socijalnih vještina korisnika kroz aktivnosti na otvorenom i senzornu terapiju, uz podizanje svijesti u široj zajednici o potrebama osoba s invaliditetom – pojasnio nam je Damir Herega.
Takav vrt pruža nove načine usvajanja spoznaja, te primjerima iz svakodnevnog života pomaže razvoju socijalnih vještina i sposobnosti. Postavljanjem staza i klupa terapijski vrt postaje sastavni dio vrtnog kina za projekciju inkluzivnih filmova.
– Krajnji cilj terapijskog vrta je da korisnici kroz rad i igru, razvijaju osjetila po dodiru, mirisu, zvuku, okusu kao i omogućavanje senzorne terapije, te senzibilizaciju šire okoline putem inkluzivnih projekcija o prisutnosti osoba koje zbog svog invaliditeta određene sadržaje ne mogu pratiti ili su im fizički nedostupni.
Grad Rijeka se nažalost ne može pohvaliti da ima velike zelene površine i dovoljan broj parkova, a parkovi su često nedostupni za osobe s invaliditetom koji se kreću uz pomoć invalidskih kolica zbog fizičkih barijera. Ideja i projekt izrade terapijskog vrta pojavila kao optimalno rješenje problema pristupačnosti i uređenja koje će u konačnici biti u korist onima kojima je takva pomoć potrebna – zaključio je Herega.
Ovime je završena prva faza projekta, a do ljeta bi trebali završiti i drugu fazu kako bi projekt bio završen.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.