U kategoriji Srednji poslodavac priznanje za najboljeg poslodavca osoba s invaliditetom za 2023. godinu primila je tvrtka Žitoproizvod d.d. iz Karlovca, a o pozadini svega pričali smo s Vanjom Hanićem, predsjednikom Uprave Žitoproizvoda
Prije dva tjedna dobili ste priznanje za najboljeg poslodavca osoba s invaliditetom 2023. godine. Kako je izgledao put do tog priznanja?
– Tvrtka Žitoproizvod ima dugogodišnju tradiciju, ove godine slavimo veliku 78. obljetnicu. Sve te godine tvrtku su gradili, oblikovali i obilježili njeni radnici. S obzirom na to da se bavimo proizvodnjom u prehrambenoj industriji koja je vrlo intenzivna, naši radnici su prošli dobra i ona malo manje dobra vremena. Velik broj radnika s nama je više od deset, dvadeset, trideset pa čak i četrdeset godina.
Tijekom godina prirodno je da se starenjem kod svih nas pojavljuju neke zdravstvene teškoće na koje smo kao tvrtka htjeli obratiti više pozornosti i radnicima s teškoćama omogućiti raspored, prilagodbu radnih mjesta kao i dodatne beneficije koje se pružaju i radnicima i nama kao poslodavcu. Tako da danas jedan značajan dio čine kolege koje su osobe s invaliditetom i koji su ravnopravni članovi našeg tima, a kod zapošljavanja novih radnika osobe s invaliditetom imaju jednaka prava kao i svi ostali kandidati. Stoga bih rekao da je put do ovog nama posebno dragog i vrijednog priznanja bio nekako prirodan.
Koliko u ovom trenutku imate zaposlenih osoba s invaliditetom i na kojim sve poslovima?
– Tvrtka broji stotinjak zaposlenika, od kojih desetak posto čine osobe s invaliditetom te se kao ravnopravni radnici ne ističu na nikakav drugačiji način, s ostalim kolegama imaju najnormalniji odnos, svi zajedno rade i trude se u ovim općenito izazovnim vremenima.
Radnici s invaliditetom kod nas uglavnom obavljaju pomoćne poslove poput slaganja kutija za kruh ili pakiranja proizvoda, rade poslove portira, kotlovničara i slično, dok s druge strane neki od naših zaposlenika s invaliditetom obnašaju i rukovodeće funkcije.
Kako izgleda prilagodba osobe s invaliditetom na proces rada? Ima li osobu koja je uz nju, barem na početku, kako bi uspješno svladala radne zadatke?
– U našem slučaju je situacija nešto drugačija jer se radi o radnicima koji su dulje kod nas te su svoje invaliditete stekli u vrijeme kad su već bili naši zaposlenici. Općenito imamo puno kolega koji cijeli svoj radni vijek rade u Žitoproizvodu. Radna atmosfera je ugodna i pozitivna i svi si međusobno pomažu, to je slučaj i kod naših zaposlenika s invaliditetom, uvijek imaju na koga računati.
Na početku kod poslodavca može postojati strah kako će sve ići – je li i kod vas postojao i kako ste ga prevladali?
– Nema nikakvog straha ili stigme od zapošljavanja osoba s invaliditetom jer je radna okolina poticajna. Imamo odličnu suradnju sa Zavodom za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom kao i s lokalnim Centrom za profesionalnu rehabilitaciju koji su posredovali u privremenom zapošljavanju radnika s invaliditetom kako bi se izvršila prilagodba na rad i provjerilo može li pojedina osoba obavljati određene poslove.
Kakvi su radnici osobe s invaliditetom?
– U našem su slučaju osobe s invaliditetom marljivi, vrijedni, zahvalni i pozitivni radnici koji uvijek imaju osmijeh na licu i nikada im ništa nije teško.
Koja bi bila vaša poruka ostalim poslodavcima što se tiče zapošljavanja osoba s invaliditetom?
– Svim poslodavcima bih poručio da osobe s invaliditetom nikako ne treba stigmatizirati, dapače, treba im dati šansu jer iz svog osobnog iskustva mogu reći da osobe koje imaju neku vrstu invaliditeta kada im se pruži prilika često budu i puno bolji radnici nego što su to radnici koji nemaju nikakvu vrstu ograničenja.