Mira Katalenić već dugi niz godina vodi organizaciju koja, bez pretjerivanja, bitno utječe na kvalitetu života svog članstva s invaliditetom – Hrvatsku udrugu za školovanje pasa vodiča i mobilitet
Poslušaj ovaj članak
Gospođo Katalenić, je li naša javnost dovoljno senzibilizirana o društvenom značaju i humanoj ulozi pasa pomagača? Čini se kako ta tema – psi pomagači i osobe s invaliditetom – nije predmetom interesa srednjestrujaških medija.
– Kad govorimo o senzibiliziranosti društva u odnosu na humanu ulogu pasa pomagača, mora se to staviti u kontekst položaja osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju uopće. Marginaliziranost ovih skupina je još uvijek dosta prisutna, a psi pomagači njihovim korisnicima omogućuju bolju neovisnost i veću prisutnost u njihovoj mikro zajednici, pa se također mogu dogoditi nerazumijevanja o stvarnoj ulozi pasa pomagača. Mediji su ti koji svakako mogu doprinijeti pozitivnom stajalištu i prihvaćanju korisnika s psima pomagačima.
Kako biste ocijenili suradnju s državnim i gradskim institucijama? Potreba za uslugama pasa pomagača u stalnom je porastu, pa se nameće logično pitanje prati li taj trend i financijska podrška za školovanje tih pasa?
– Suradnja s državnim i gradskim institucijama odvija se u nekoliko smjerova. Kad je riječ o zakonskim propisima i strateškim dokumentima na svim razinama, može se reći da je njihov sadržaj doista zadovoljavajući.
No, to se ne može uvijek reći i za primjenu. I tu je važna uloga Udruge kao ipak najdugovječnije organizacije koja zagovara prava korisnika pasa pomagača u društvu čestim intervencijama i rješavanjem konkretnih životnih problema.
Druga je razina prijava projekata i programa Udruge na različite natječaje kojima se nastoji osigurati kontinuitet programskog djelovanja, kako bismo smanjili broj onih potencijalnih korisnika koji su na listi čekanja. Jer ne smijemo zaboraviti da u procesu odrastanja djeteta s teškoćama u razvoju svaka je godina dragocjena za smanjenje nastalih teškoća, u čemu psi pomagači imaju iznimno vrijednu ulogu. A u posljednje se vrijeme događa da se pse pomagače smatra naduslugom, pa nije u prioritetu financijske podrške.
Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča osmislila je neke uistinu pionirske rehabilitacijske programe za sve osobe s invaliditetom, ponajprije za slijepe i slabovidne. Jeste li zadovoljni rezultatima koje postižete i kakve su reakcije korisnika?
– Prilikom osmišljavanja programa pasa pomagača za osobe s invaliditetom, stručni je tim Udruge koristio svjetska primijenjena iskustva, te prateću stručnu literaturu i Standarde kvalitete ovih programa za korisnike.
Realizacija ove ideje započela je ranih 90-ih godina dodjelom odškolovanih pasa vodiča slijepih, koji su prema izjavama nas korisnika iz korjena mijenjali svakodnevni život, poboljšavali mobilnost, sigurnost i neovisnost.
Kasnije su razvijeni programi pasa pomagača za osobe u invalidskim kolicima, kao i onih što ih dodjeljujemo u obitelji djece s teškoćama u razvoju u cilju smanjenja razvojnih teškoća malih korisnika. Najčešće korisnici izjavljuju da su im njihovi psi sloboda i sigurnost, poveznica sa svijetom koji nas okružuje.
Iz te smo perspektive mi u Udruzi zadovoljni rezultatima, jer nas te pozitivne promjene motiviraju za prevladavanje svih aktualnih teškoća.
Kako napreduje vaša kampanja kojoj je cilj angažirati što veći broj ljudi koji će socijalizirati pse pomagače? Jeste li zadovoljni odazivom potencijalnih socijalizatora?
– Kad je riječ o obiteljima iz Programa socijalizacije budućih pasa pomagača, one su najvažniji i posebno dragocjeni volonteri. Jer svakodnevno nesebično pružaju pažnju, ljubav, brigu i dom štencima u fazi odrastanja tijekom tih godinu dana. Mi iz Udruge im pružamo podršku te pokrivamo sve troškove tijekom tog razdoblja.
Te su naše kampanje kontinuirane i u skladu s potrebama treninga pasa pomagača. Uvijek su vrlo životne, oplemenjene obostranim pozitivnim iskustvima i povećanjem broja onih koji nas spremno podržavaju, poklanjajući tako svoju posvećenost ostvarenju te humane uloge pasa pomagača za život budućih korisnika.
No, uvijek nam trebaju nove obitelji!
I za kraj, Vaša poruka svima onima koji su još u nedoumici treba li socijalizirati psa koji će jednog dana biti od velike pomoći osobama s invaliditetom?
– Nije lako ukratko sročiti tu poruku. Jer je socijalizacija pasa istovremeno vrlo kompleksna, ali i puna veselja i užitka za cijelu obitelj. Ako govorim o tome iz osobnog iskustva, ali i iz cipela korisnice psa vodiča, zaslužuje od svih veliko poštovanje i zahvalnost, jer je to volontiranje kroz 24 sata, pa i onda kada pas ima neku izvanrednu potrebu. No, svi koji su bili uključeni u socijalizaciju pasa kažu da ih ništa nije tako oplemenilo kao život s takvim psom za kojega od početka imaju spoznaju da će imati tako vrijednu i posebnu životnu ulogu.
Uz veliko ljudsko hvala, ipak najviše to vraćaju naši psi svojom bezgraničnom odanošću!
Većina rijetkih bolesti su kronične i degenerativne, često uzrokuju invaliditet, a za čak 95 posto njih ne postoji učinkovit lijek. Terapije su dostupne za samo mali postotak tih bolesti, što dodatno otežava situaciju oboljelih
Na Jarunu je u subotu, 7. rujna 2024. godine održana humanitarna akcija ‘Mnogi za rijetke’. Događaj je dio šire inicijative ‘Dobrota je lijek’, koja se zalaže za povećanje broja kliničkih ispitivanja i bolju dostupnost lijekova za rijetke bolesti u Hrvatskoj.
Ovo događanje organizirao je Hrvatski savez za rijetke bolesti i tvrtka Proqlea.
Cilj je bio je podizanje svijesti o rijetkim, neizlječivim i malignim bolestima, važnosti dostupnosti najnovijih terapija te pružanju sveobuhvatne podrške obiteljima suočenima s teškim dijagnozama.
Posjetitelji su tako imali priliku sudjelovati u raznim aktivnostima, od sportskih natjecanja do edukativnih radionica i zabavnih programa, namijenjenih svim uzrastima.
U zdravstvenom kutku građani su mogli izmjeriti krvni tlak, šećer i kolesterol, a na večer uživati u koncertu mnogobrojnih izvođača.
Poznati atletičar i humanitarac Marko Kos bio je ambasador događaja i trčao je 12 sati prije profesionalne utrke, gurajući djecu s teškoćama u razvoju u kolicima, čime su dobili priliku da sudjeluju u sportu.
Podršku u organizaciji ovog događaja pružile su i mnoge udruge i organizacije kao što su Udruga Jak kao Jakov, Matica umirovljenika grada Zagreba, Referentni centar za rijetke i metaboličke bolesti Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, a navedenu akciju podržala je i Policijska uprava zagrebačka koja je prezentirala neke od preventivnih aktivnosti pokazavši tako građanima da se mogu s povjerenjem i pouzdanjem uvijek obratiti policiji kada je to nužno.
U Hrvatskoj, Savez za rijetke bolesti okuplja 36 udruga i oko 1300 individualnih članova koji boluju od više od 400 različitih rijetkih dijagnoza.
Većina rijetkih bolesti su kronične i degenerativne, često uzrokuju invaliditet, a za čak 95 posto njih ne postoji učinkovit lijek. Terapije su dostupne za samo mali postotak tih bolesti, što dodatno otežava situaciju oboljelih.
Savez za rijetke bolesti pruža besplatne usluge kroz svoj Resursni centar, uključujući psihološku podršku, informiranje o dijagnozama, pravno savjetovanje i edukaciju stručnjaka. Njihov cilj je poboljšanje kvalitete života oboljelih, uz edukaciju javnosti i stručnjaka o rijetkim bolestima.
Događaj poput ovog, održanog u Ješkovu, ne samo da pomaže u rušenju barijera između osoba s invaliditetom i šire zajednice, već i promiče svijest o važnosti jednakih prilika za sve u umjetničkom izražavanju i društvenom životu
Prošlog petka, 6. rujna 2024. godine održan je 28. susret osoba s invaliditetom sa sportskim natjecanjima i 16. likovna kolonija ‘Ješkovo 2024’.
Ovaj događaj, koji je okupio više od 120 sudionika te ponudio niz sportskih i kreativnih aktivnosti članicama i članovima udruga, organizirala je Udruga invalida Koprivničko-križevačke županije.
Brojnim sudionicima zahvalili su se zamjenik župana Ratimir Ljubić, domaćin susreta i umjetnik Dragutin Ciglar, predsjednik županijske Udruge invalida Miroslav Mačković, direktor Turističke zajednice Središnja Podravina Nikola Cik, načelnik Općine Gola Stjepan Milinković te načelnica općine Đelekovec Lara Samošćanec.
Zamjenik Ljubić je istaknuo veliki trud u organizaciji događaja koji promovira inkluziju i aktivan život osoba s invaliditetom. Istaknuo je važnost ovakvih manifestacija za razvoj društvene svijesti o važnosti potpore osobama s invaliditetom te ih pohvalio za njihov doprinos zajednici.
Uz bogat sportski i umjetnički program, sudionici su uživali u druženju, glazbi i kreativnom izražavanju.
Valja spomenuti kako je i ovaj događaj dio aktivnosti u sklopu projekta ‘Družim se i informiram, kreativu konzumiram 2024’ kojeg sufinanciraju Koprivničko-križevačka županija, Općina Gola i Općina Đelekovec.
Koprivničko-križevačka županija i dalje ostaje predana podršci ovakvih inicijativa, koje doprinose kvaliteti života naših sugrađana i jačanju zajedništva u društvu.
Likovna kolonija već šesnaesti put omogućava sudionicima da kroz slikanje i druge umjetničke forme izraze svoje ideje, a radovi nastali tijekom kolonije često su izloženi javnosti, čime se dodatno ističe kreativni potencijal osoba s invaliditetom.
Događaj poput ovog, održanog u Ješkovu, ne samo da pomaže u rušenju barijera između osoba s invaliditetom i šire zajednice, već i promiče svijest o važnosti jednakih prilika za sve u umjetničkom izražavanju i društvenom životu.
UNIQA osiguranje ponovno pokreće natječaj za stipendiranje učenika i studenata s invaliditetom. Na natječaj se mogu prijaviti učenici i studenti iz cijele Hrvatske, neovisno o školi ili studiju koji pohađaju
UNIQA stipendiranjem promiče uključivost i aktivno podržava kvalitetno obrazovanje osoba s invaliditetom. Na natječaju za stipendiranje učenika i studenata s invaliditetom bit će odabrana tri stipendista koji će za vrijeme trajanja ugovora o stipendiranju u razdoblju od godine dana primati mjesečnu stipendiju u iznosu od 400 eura za akademsku godinu 2024/2025.
Kandidati se mogu prijaviti najkasnije do 15. rujna na email stipendiranje@uniqa.hr, a uz obveznu dokumentaciju koju trebaju priložiti uz prijavu prednost im mogu donijeti priloženi dokazi o postignućima u dosadašnjem školovanju, sudjelovanju na državnim ili međunarodnim natjecanjima na području znanosti, umjetnosti ili sporta, preporuke nastavnika ili učitelja odnosno drugih stručnih osoba kao i dokaz o materijalnom statusu obitelji zbog kojeg je kandidatu otežan nastavak školovanja.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.