Slobodno dođite, razgledajte prostore, upoznajte naše korisnike i naše prostore, sigurni smo da će vam se svidjeti. Dat ćemo sve od sebe da vam bude lijepo kod nas, da uživate i da vam ostanemo u lijepom sjećanju, poziva Jurica Karan
Poslušaj ovaj članak
Nedavno ste preuzeli ulogu voditelja novootvorenog Centra za osobe s invaliditetom i starije osobe u Đurđevcu, ali prije nego krenemo na centar predstavite se ukratko našim čitateljima.
– Ja sam Jurica Karan, imam 31 godinu, prvostupnik novinarstva koji će ove jeseni postati diplomirani novinar. Otac sam jedne kćeri te uskoro i blizanaca, djevojčice i dječaka. Živim i radim u Đurđevcu, rodom sam iz Ferdinandovca. U slobodno vrijeme igram nogomet kojim se bavim od malih nogu, amaterski, igram i treniram u Đurđevcu, u NK Graničar Đurđevac. Isto tako treniram selekciju dječaka starosti do sedam godina pa se može reći da mi je dan ispunjen.
Recite nam koje će se usluge pružati u centru, po čemu je poseban i tko čini stručni tim?
– Centar za osobe s invaliditetom je objekt koji je Gradsko društvo osoba s invaliditetom uz veliko partnerstvo Grada Đurđevca dobilo na korištenje nakon obnove dotrajalog objekta u kojem je prije bila općina, Županija, porezna uprava, katastar i druge službe. Gradsko društvo i Grad Đurđevac, uz Hrvatski zavod za socijalnu skrb, prijavili su veliki infrastrukturni projekt obnove zgrade. Uz 2 europska milijuna i 2 milijuna iz gradskog proračuna, zgrada je dobila novi život i novu namjenu. Sada su u njoj prostori udruge, ali i brojni drugi prostori za pružanje socijalnih usluga.
U Centru za osobe s invaliditetom (kratica COSI) pružaju se usluge organiziranog stanovanja za 32 korisnika kroz četiri stambene jedinice. Pruža se 24-satna podrška, 16-satna podrška i 2,5-satna podrška. Gradsko društvo osoba s invaliditetom Đurđevac prošle je godine ušlo u mrežu pružatelja socijalnih usluga kroz koju se osim usluge organiziranog stanovanja pružaju usluge poludnevnog i dnevnog boravka, kao i pomoći u kući.
U Centru za osobe s invaliditetom zaposleno je trenutno sedam njegovateljica, tri kuharice i medicinska sestra. Pružamo kvalitetnu uslugu za trenutno 11 korisnika, a moj je zadatak da taj broj povećamo do maksimalnih 32. Isto tako, GDOSI Đurđevac pruža uslugu osobne asistencije, tako da posla ima. Osim spomenutih, GDOSI Đurđevac zapošljava i druge kadrove koji sudjeluju u osmišljanju i provođenju aktivnosti.
Pojasnite nam tko i po kojim kriterijima može postati korisnik centra?
– Korisnik COSI-ja, odnosno usluge organiziranog stanovanja, mogu postati osobe s invaliditetom. Smještaj se dobiva rješenjem Hrvatskog zavoda za socijalni rad i oni su nadležni za smještaj u naše organizirano stanovanje. Dakle, koga god zanima smještaj kod nas, slobodno dođu pogledati i razgledati prostore, upoznati se s nama, ali sve pravne stvari rješavaju sa Zavodom za socijalni rad.
Na koji način se financira smještaj korisnika?
– Ministarstvo kroz mrežu pružatelja socijalnih usluga plaća GDOSI Đurđevac za smještaj tih korisnika. Postoji mogućnost da si i korisnik to sam plati, no to je stvar koja se treba komunicirati između potencijalnog korisnika i Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
O koliko prostornog kapaciteta govorimo i je li dovoljan da pokrije potrebe Đurđevca i okolnih mjesta?
– Licencirani kapacitet je 32 osobe, no kako je zgrada obnovljena mjesta ima i više. To je nešto čime ćemo se pozabaviti kada napunimo licencirane kapacitete. Treba pametno razlučiti potrebe i mogućnosti jer nije nam želja pošto-poto napuniti kapacitete pa pružati nisku kvalitetu usluge. U suradnju s Područnim uredom Đurđevac pomogli smo u smještaju ljudi iz đurđevačke Podravine te se sada okrećemo i teritorijalno udaljenijim područjima.
Koja bi bila vaša poruka osobama s invaliditetom i starijim osobama koje još važu dolazak u centar?
– Slobodno dođite, razgledajte prostore, upoznajte naše korisnike i naše prostore, sigurni smo da će vam se svidjeti. Dat ćemo sve od sebe da vam bude lijepo kod nas, da uživate i da vam ostanemo u lijepom sjećanju.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja
Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.
U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.
Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.
Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.
Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.
Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.
Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.
Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.
Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.
– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.
Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:
poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;
edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.
Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.
– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.
Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.
Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.
Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.
Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.
Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.
Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.