korisnici mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj u obveznom mirovinskom osiguranju s prebivalištem u RH zatečenim u isplati mirovine za mjesec rujan 2023., ako im ukupno mjesečno mirovinsko primanje isplaćeno u RH za rujan 2023. godine ne prelazi iznos od 840,00 eura,
korisnici mirovine kojima se uz mirovinu ostvarenu u RH isplaćuje i mirovina iz država s kojima RH ima sklopljen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju ili koje primjenjuju uredbe Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti, i kojima ukupno mirovinsko primanje ostvareno u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu ne prelazi iznos od 840,00 eura, a već su dostavili dokaz o neto iznosu inozemne mirovine za mjesec rujan 2023.,
korisnici mirovine kojima se mirovina isplaćuje samo iz država s kojima RH ima sklopljen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju ili država koje primjenjuju uredbe Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti na transakcijski račun u poslovnoj banci u Republici Hrvatskoj, a već su dostavili dokaz o ukupnom mirovinskom primanju iz inozemstva isplaćenom za mjesec rujan 2023. na transakcijski račun korisnika otvoren u banci u Republici Hrvatskoj, koje ne prelazi iznos od 840,00 eura,
korisnici mirovine koji su zaposleni, odnosno obavljaju djelatnost na temelju koje postoji obveza osiguranja i kojima zbroj ukupnog prihoda ostvarenog po osnovi zaposlenja odnosno obavljanja djelatnosti i mirovine za mjesec rujan 2023. godine ne prelazi iznos od 840,00 eura.
Za ovu isplatu osigurano je 75.288.440,00 eura iz Državnog proračuna.
Za 101.084 korisnika mirovine koji primaju mirovinu u iznosu do 300,00 eura isplatit će se 160,00 eura jednokratno, i za to je osigurano 16.173.440,00 eura,
za 233.632 korisnika mirovine koji primaju mirovinu u iznosu od 300,01 do 435,00 eura isplatit će se 120,00 eura jednokratno, i za to je osigurano 28.035.840,00 eura,
za 228.105 korisnika mirovine koji primaju mirovinu u iznosu od 435,01 do 570,00 eura isplatit će se 80,00 eura jednokratno, i za to je osigurano 18.248.400,00 eura,
za 139.796 korisnika s mirovinom od 570,01 do 700,00 eura jednokratno će se isplatiti 60,00 eura, i za to je osigurano 8.387.760,00 eura,
Za 88.860 korisnika mirovine koji primaju mirovinu od 700,01 do 840,00 eura jednokratno će se isplatiti 50,00 eura i za to je osigurano 4.443.000,00 eura.
Korisnicima koji su ostvarili ili će ostvariti mirovinu do 31. prosinca 2023. i koji su zatečeni u isplati za mjesec prosinac 2023., najkasnije na dan 15. veljače 2024., u obveznom mirovinskom osiguranju s prebivalištem u RH, kao i korisnicima s tzv. Inozemnim elementom (korisnici hrvatske mirovine kojima se isplaćuje i mirovina iz inozemstva, korisnici samo inozemne mirovine te korisnici hrvatske mirovine koji su navršili mirovinski staž u inozemstvu, a nisu ostvarili pravo na mirovinu u inozemstvu) te korisnicima mirovine koji su zaposleni, odnosno obavljaju djelatnost na temelju koje postoji obveza osiguranja, isplata JNP-a izvršit će se u ožujku 2024. godine, i o tome će korisnici biti pravodobno informirani.
Korisnicima s inozemnim elementom, kojima ukupno mjesečno mirovinsko primanje ne prelazi iznos od 840,00 eura, a koji će mirovinu ostvariti do 31. prosinca 2023. obvezni su Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje do 29. veljače 2024. dostaviti dokaz o netoiznosu mirovine za mjesec prosinac 2023. ili izjavu da ne primaju inozemnu mirovinu putem online obrasca ili popunjavanjem Tiskanice za dostavu podataka o visini inozemne mirovine, koja će biti dostupna na web stranici HZMO-a.
Vlada je, osim udomiteljima, naknade podigla i za osobe koje imaju status njegovatelja ili roditelja njegovatelja. Njihova će naknada porasti na 75 eura
Poslušaj članak
S novom 2025. godinom dolazi i nova nada da će biti bolje. Tome se najviše nadaju oni čija mjesečna primanja nisu dovoljna za pokrivanje osnovnih životnih potreba. Hrvatska Vlada, na prijedlog Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, doskočila je tom problemu i odlučila povećati socijalne naknade za one najugroženije.
Naime, od nove godine Vlada je odlučila povećati socijalne naknade za obitelji koje imaju veći rizik od siromaštva i socijalne isključenosti, djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, starijim osobama, osobama s invaliditetom te roditeljima djece s teškoćama u razvoju, roditeljima njegovateljima te udomiteljima.
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike povećalo je osnovicu za izračun zajamčene minimalne naknade te za izračun naknade za rad udomitelja i iznosa opskrbnine za 10 eura. Tako će iduće godine osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade iznositi 160 eura, a za udomitelje 90 eura.
Pojam zajamčena minimalna naknada oblik je socijalne pomoći koji se dodjeljuje onima koji svojim primanjima – zbog nezaposlenosti, bolesti, starosti, invaliditeta ili socijalne ugroženosti – nisu u mogućnosti sami sebi osigurati sredstva za osnovne životne potrebe. Cilj ove naknade je osigurati osnovne uvjete za život osobama koje su u teškoj materijalnoj situaciji.
Iznos minimalne naknade gleda se po broju članova kućanstva i po njihovim prilikama/potrebama (djeca, starije osobe, osobe s invaliditetom). Novčana naknada koja će pripasti kućanstvu određuje se prema propisanoj osnovici te množi s odgovarajućim koeficijentima.
Za dvije odrasle radno sposobne osobe s dvoje djece zajamčena minimalna naknada će 2025. biti povećana za 26 posto (s 420 na 528 eura). Za samohranog radno sposobnog roditelja i jedno dijete naknada će porasti za 32 posto (s 315 na 416 eura), dok će za samohranog radno sposobnog roditelja s dvoje djece naknada biti uvećana za 50 posto (s 400 na 600 eura).
Tradicionalnim udomiteljima s jednim djetetom naknada će sa 632 eura porasti na 697 eura, s dvoje djece s 1264 na 1395 eura, standardnim udomiteljima s 1888 na 2083 eura, a specijaliziranim udomiteljima s 1376 na 1534 eura.
– Nastavljamo već nekoliko godina podizati te iznose socijalnih naknada obiteljima i osobama u riziku od siromaštva, djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kao i djeci s teškoćama u razvoju, njihovim roditeljima, starijim osobama te osobama s invaliditetom – istaknuo je Piletić, dodavši da je za povećanje tih naknada u državnom proračunu za iduću godinu osigurano 258 milijuna eura.
Vlada je osim udomiteljima naknade podigla i za osobe koje imaju status njegovatelja ili roditelja njegovatelja. Njihova će naknada porasti na 75 eura.
Isti iznos naknade, za vlastite potrebe, dobiti će osobe koje žive u ustanovama socijalne skrbi, udomiteljskim obiteljima ili drugim organiziranim oblicima smještaja.
Identičan iznos naknade zagarantiran je i studentima koji redovno studiraju.
Nadalje, Vlada je usvojila i odluku o kriterijima i mjerilima za financiranje troškova stanovanja te iznosu sredstava za pojedinu jedinicu lokalne samouprave za 2025. godinu, prema kojoj su lokalne jedinice dužne u proračunima osigurati sredstva za podmirenje troškova stanovanja korisnicima zajamčene minimalne naknade u visini od najmanje 30 posto iznosa zajamčene minimalne naknade priznate samcu, odnosno kućanstvu.
Spomenute naknade trebale bi, barem malo, olakšati život najugroženijim građanima ove zemlje.
Školske ustanove uskladit će svoje interne dokumente poput kućnog reda školske ustanove i internih protokola o postupanju u slučaju kriznih situacija s ovim Protokolom
Poslušaj članak
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je 2. siječnja Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama, koji je izrađen s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, odnosno osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima, zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama te prevencije mogućih situacija povećanog rizika.
Školske ustanove uskladit će svoje interne dokumente poput kućnog reda školske ustanove i internih protokola o postupanju u slučaju kriznih situacija s ovim Protokolom.
Napomenuto je da ako škola djeluje na više lokacija i/ili dijeli prostor sa subjektima kao što su fakulteti ili druge institucije, upravljanje sigurnošću ulaza i izlaza zahtijeva dodatnu koordinaciju i prilagodbu koja će omogućiti dosljedno i sigurno provođenje Protokola na svim lokacijama i u specifičnim situacijama.
Protokol je 2. siječnja 2025. dostavljen svim školskim ustanovama diljem Republike Hrvatske.
Prva beba u Osijeku, ali i u Hrvatskoj, u Novoj 2025. godini, rođena je točno u ponoć u osječkom Kliničkom bolničkom centru, a prvu bebu u srijedu je posjetio osječki gradonačelnik Ivan Radić
Predstojnik Klinike za ginekologiju i opstetriciju Siniša Šijanović izvijestio je da je prva beba rođena točno u ponoć, i to dječak Noa Zečević, težak 3,8 kilograma i dugačak 52 centimetra.
Dodao je da su na Silvestrovo u toj Klinici imali deset poroda, od ponoći 1. siječnja imali su dva poroda, a svi porodi su protekli uredno.
Šijanović je kazao da su u osječkom KBC-u tijekom 2024. imali ukupno 1747 poroda, što je 88 poroda manje nego 2023.
– Slučaj je htio da imamo prvu bebu u Hrvatskoj, a bitno je da su beba i mama dobro, kao i svi ostali porodi, koji su protekli uredno. Klinike za ginekologiju i pedijatriju uvijek će imati posebno mjesto u KBC-u i trudimo se da sve što radimo bude na najvišoj razini – poručio je ravnatelj KBC-a Osijek Krunoslav Šego.
Osječki gradonačelnik Ivan Radić poželio je građanima te novorođenoj djeci i njihovim roditeljima puno zdravlja i sreće u 2025. godini, u koju, kako kaže, Grad Osijek ulazi s povećanom naknadom za novorođeno dijete – dosad je bila 350 eura, a sada je udvostručena na 700 eura, za što je u proračunu osigurano 150 tisuća eura.
– Tu skrb za djecu i obitelji ne prestaje – u našem mandatu napravili smo pet novih vrtića i upisali 777 djece više, nego 2021. godine kada sam postao gradonačelnik. Uskoro kreće i veliki projekt energetske obnove i nadogradnje osnovnih škola, jer želimo stvoriti uvjete za jednosmjensku nastavu za svu djecu – istaknuo je Radić.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.