Na službenoj stranici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje donesen je pregled zakonskih izmjena koje su stupile na snagu 1. siječnja 2024., a koje u nastavku donosimo u cijelosti
Zakon o izmjeni Zakona o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (NN 156/23, dalje u tekstu: ZI Zakona o dodatku)
Prema ZI Zakona o dodatku, korisnicima kojima je u obveznom mirovinskom osiguranju generacijske solidarnosti određena osnovna mirovina, osnovica za dodatak je mjesečna svota osnovne mirovine i isti određuje se u postotku od 27 posto od osnovne mirovine.
Pravo na dodatak od 27 posto se ostvaruje za dio mirovine koja se izračunava na temelju mirovinskoga staža navršenog do početka primjene obveznog mirovinskog osiguranja individualne kapitalizirane štednje (do 31. prosinca 2001.), kao i za dio mirovine koja se izračunava na temelju mirovinskoga staža ostvarenog nakon 1. siječnja 2002., odnosno od dana stupanja u obvezno mirovinsko osiguranje individualne kapitalizirane štednje.
Korisnicima mirovine, kojima je do dana stupanja na snagu ZI Zakona o dodatku određen dodatak na osnovnu mirovinu, s danom stupanja na snagu ZI Zakona o dodatku određuje se dodatak na osnovnu mirovinu pripadajuću od 1. siječnja 2024. prema ZI Zakona o dodatku, ako je mirovina u isplati.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će, po službenoj dužnosti, tim korisnicima mirovine odrediti dodatak na osnovnu mirovinu prema ZI Zakona o dodatku, bez donošenja rješenja.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN 156/23, dalje u tekstu: ZID ZOHBDR)
Odredbe ZID ZOHBDR-a usklađene su sa Zakonom o mirovinskom osiguranju.
ZID ZOHBDR-om je omogućeno korisnicima invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti uzrokovane u cijelosti ili dijelom sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske da im se za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena mirovina isplaćuje s mirovinskim faktorom 0,8.
Iznos obiteljske mirovine iza umrlog hrvatskog branitelja HRVI iz Domovinskog rata, kojima je bilo priznato pravo na doplatak za pomoć i njegu do smrti, koji je umro zbog ozljede ili bolesti izvan okolnosti obrane suvereniteta ili umrlog hrvatskog branitelja i umrlog HRVI koji je bio osiguranik ili korisnik mirovine, određuje se primjenom osobnog boda umrlog korisnika mirovine uz primjenu sljedećih mirovinskih faktora:
0,77 za mirovinu samo bračnog ili izvanbračnog druga, odnosno samo dijete
0,88 za dva člana obitelji
1,0 za tri člana obitelji
1,1 za četiri ili više.
Bračni drug/izvanbračni drug umrlog hrvatskog branitelja i umrlog HRVI, koji je bio osiguranik ili korisnik mirovine, stječe pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 50 godina života (bez obzira na dob koju je imao u trenutku smrti).
Korisnicima obiteljske mirovine ostvarene prema ZOHBDR-u ili ZOMO-u, koji su nastavili raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu ili koji se tijekom korištenja prava zaposle do polovice punog radnog vremena, isplata mirovine se ne obustavlja niti smanjuje.
Korisnici najniže starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremene starosne mirovine ili obiteljske mirovine ostvarene temeljem ZOHBDR-a ili ZOMO-a, imaju pravo na najnižu mirovinu i u slučaju zaposlenja do polovice punog radnog vremena.
Korisnici najniže invalidske mirovine ostvarene prema ZOHBDR-u ili ZOMO-u, kojima je utvrđen djelomični gubitak radne sposobnosti prouzročen djelomice ili u cijelosti kao posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, imaju pravo na najnižu mirovinu za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena.
Korisnici najniže invalidske mirovine ostvarene prema ZOHBDR-u ili ZOMO-u, kojima je utvrđen potpuni gubitak radne sposobnosti prouzročen djelomice ili u cijelosti kao posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, imaju pravo na najnižu mirovinu za vrijeme zaposlenja manje od 3,5 sati dnevno.
Korisnicima mirovine kojima je isplata najniže mirovine za vrijeme zaposlenja bila obustavljena, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje uspostaviti će isplatu najniže mirovine bez donošenja rješenja, najkasnije u roku od tri mjeseca, ako je to za korisnika povoljnije.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe (NN 156/23, dalje u tekstu: ZID Zakona)
ZID Zakonom predviđene su četiri ključne izmjene:
ublažavanje uvjeta prebivališta
povećanje prihodovnog cenzusa
povećanje svote nacionalne naknade
isplata putem pošte na izričit zahtjev korisnika.
Uvjet neprekidnog prebivališta na području Republike Hrvatske neposredno prije podnošenja zahtjeva, snižava se s 20 na 10 godina.
Jedan od dodatnih uvjeta za ostvarivanje prava na nacionalnu naknadu, prihodovni cenzus, odnosno visina prihoda korisnika i/ili članova kućanstva ostvaren u prethodnoj godini po članu kućanstva mjesečno, podiže se na dvostruki iznos nacionalne naknade, odnosno 300,00 eura po članu kućanstva mjesečno u 2024. godini.
Vezano uz dodatni uvjet da korisnik nacionalne naknade za starije osobe ne smije imati sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, ZID Zakonom propisuje se iznimka za one situacije kada je pokrenut postupak za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenje ugovora.
Iznos nacionalne naknade za starije osobe od 1. siječnja 2024. iznosi 150,00 eura.
Od 1. siječnja 2024. isplata nacionalne naknade omogućuje se i putem pošte na adresu, na zahtjev korisnika.
Zavod će, počevši od 1. siječnja 2024. po službenoj dužnosti, bez donošenja rješenja, odrediti nacionalnu naknadu zatečenim korisnicima u novom iznosu, a radi osiguranja iste razine prava kao za nove korisnike.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doplatku za djecu (NN 156/23 – na snagu stupa 1. ožujka 2024., dalje u tekstu: ZID ZDD), Zakon o inkluzivnom dodatku (NN 156/23, dalje u tekstu: ZOID)
Novina koju donosi ZID ZDD je povećanje dohodovnog cenzusa sa 70 posto (309,01 eura) na 140 posto (618,02 eura) proračunske osnovice. S obzirom da proračunska osnovica iznosi 441,44 eura, pravo na doplatak za djecu počevši od 1. ožujka 2024. moći će ostvariti svi čiji ukupni dohodak po članu kućanstva mjesečno u 2023. neće prijeći 618,02 eura.
Svota doplatka za djecu određivat će se prema pet cenzusnih grupa, ovisno o postotku od proračunske osnovice (PO):
Ukupni dohodak po članu kućanstva mjesečno
Visina doplatka za djecu u % od proračunske osnovice
Svota doplatka u eurima
do 20% PO (0-88,29 eura)
14 %
61,80
iznad 20% do 40% PO (88,30-176,58 eura)
12,5 %
55,18
iznad 40% do 60% PO (176,59-264,86 eura)
11 %
48,56
iznad 60% do 100% PO (264,87-441,44 eura)
9 %
39,73
iznad 100% do 140% PO (441,45-618,02 eura)
7 %
30,90
Stupanjem na snagu ZOID-a (1. siječnja 2024.) prestaju važiti odredbe Zakona o doplatku za djecu koje se odnose na ostvarivanje prava na doplatak za djecu s oštećenjem zdravlja, odnosno s težim ili teškim invaliditetom u sustavu mirovinskog osiguranja.
Od 1. siječnja 2024. pravo korisnika doplatka za djecu s oštećenjem zdravlja, odnosno s težim ili teškim invaliditetom, bit će (između ostalih prava) objedinjeno u pravu na inkluzivni dodatak, koji se ostvaruje u sustavu socijalne skrbi.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje od 1. siječnja 2024. neće pokretati postupke radi pribavljanja nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom o vrsti i težini oštećenja zdravlja djeteta.
Za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak nadležan je Hrvatski zavod za socijalni rad, koji će za zatečene korisnike prava na doplatak za djecu s oštećenjem zdravlja, odnosno s težim ili teškim invaliditetom na dan 31. prosinca 2023., po službenoj dužnosti, provesti postupak radi odlučivanja o pravu na inkluzivni dodatak, koji će im u slučaju priznanja tog prava, pripadati od 1. siječnja 2024.
Hrvatski zavod za socijalni rad će korisnicima prava na doplatak za djecu s težim ili teškim invaliditetom zatečenima na dan 31. prosinca 2023., počevši od 1. siječnja 2024. do posljednjeg dana u mjesecu u kojem će donijeti rješenje o pravu na inkluzivni dodatak, preuzeti isplatu svote doplatka za djecu u visini od 110,36 eura mjesečno, određenu u visini od 25 posto od proračunske osnovice (441,44 eura).
Zatečenim korisnicima prava na doplatak za djecu s oštećenjem zdravlja, kojima je svota doplatka za djecu određena prema dohodovnom cenzusu s uvećanjem od 25 posto, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje isplaćivat će tu svotu doplatka za djecu do 29. veljače 2024.
Navedeni korisnici prava na doplatak za djecu s oštećenjem zdravlja, težim ili teškim invaliditetom, mogu u skladu s prijelaznom odredbom ZID ZDD-a, podnijeti zahtjev za priznanje prava na doplatak za djecu od 1. ožujka 2024. prema dohodovnom cenzusu. O navedenom će svi korisnici biti pravovremeno obaviješteni.
U odnosu na visinu svote doplatka za djecu korisnika koji to pravo ostvaruju prema propisu o pravima hrvatskih branitelja, ističemo da će se ista i nakon stupanja na snagu ZID ZDD-a određivati u najvišem predviđenom iznosu.
Mogućnost napretka u struci, pozitivna atmosfera u radnoj okolini, sigurnost radnog mjesta i dobra reputacija samo su neki od razloga atraktivnosti najpoželjnijih poslodavaca iz ovih djelatnosti
Prema istraživanju Poslodavac prvog izbora, u kojem je tijekom 2023. sudjelovalo više od 25 tisuća ispitanika, najpoželjniji poslodavci u Hrvatskoj u financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja su Erste&Steiermärkische Bank, Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb, Hrvatska narodna banka i Croatia osiguranje.
Ključni razlozi atraktivnosti
Sudionici istraživanja su zamoljeni da odaberu do tri faktora zbog kojih su navedeni poslodavci zauzeli svoja mjesta na popisu najpoželjnijih tvrtki u Hrvatskoj.
Najviše ispitanika (49%) ističe prilike za napredak u struci kao ključan razlog atraktivnosti poslodavaca koji se nalaze na vrhu liste najpoželjnijih tvrtki u financijskoj djelatnosti i djelatnosti osiguranja. Na drugom mjestu našla se sigurnost radnog mjesta (44%), a na trećem dobri međuljudski odnosi (35%).
Od ostalih faktora, ističu se dobar tretman od strane nadređenih osoba, dobra reputacija tvrtke, ravnoteža poslovnog i privatnog života te brojne prilike za hijerarhijsko napredovanje.
Mijenjati poslodavca ili ne?
Nešto manje od polovice ispitanika (46,9%) kojima je poslodavac prvog izbora tvrtka iz navedenih djelatnosti često razmišlja o promjeni poslodavca. Trećina zaposlenih ispitanika (34,5%) ponekad razmišlja o promjeni poslodavca, dok 18,4% ljudi nikad ne razmišlja o davanju otkaza.
Lojalnost raste ovisno o tome rade li sudionici istraživanja kod svog poslodavca prvog izbora. Više od polovice ispitanika (54%) zaposlenih kod poslodavca prvog izbora uopće ne razmišlja o promjeni posla, 34% se ponekad ili rijetko ‘igra’ s tom mišlju, dok svega 11% često mašta o pronalasku drugog poslodavca.
Kad je riječ o najvažnijim beneficijama koje očekuju od poslodavaca prvog izbora iz ovih djelatnosti, ispitanici najčešće navode: bonuse za izvanredna postignuća, fleksibilno radno vrijeme, edukacije zaposlenika, naknadu za putne troškove te plaćene zdravstvene usluge.
Bonus za preporuke i pokriveni troškovi kulturnih ili sportskih aktivnosti najmanje su važne beneficije, ističu sudionici istraživanja.
Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to, kazao je 33-godišnji Katanušić
Hrvatski paraatletičar Ivan Katanušić osvojio je peto mjesto u bacanju diska u kategoriji F64 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Katanušić je bacio svoj najbolji rezultat ove sezone, 54.28 metara zauzevši petu poziciju. Zanimljivo, u travnju je na SP-u u Kobeu osvojio srebro sa 53.89m, no u Parizu niti pola metara bolji rezultat nije bio dovoljan za ulazak u borbu za medalje.
Slavio je Amerikanac Jeremy Campbell s rezultatom 61.14 obranivši zlato iz Tokija. Bila je to ujedno njegovo ukupno peto paralimpijsko zlato. Drugi je bio Akeem Stewart iz Trindad i Tobaga sa 59.66, dok je broncu osvojio Amerikanac David Blair sa 57.76m.
– Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to – kazao je 33-godišnji Katanušić.
U Pariz je stigao kao paraolimpijski doprvak iz Tokija, te svjetski doprvak iz Kobea ove godine. No, Pariz mu očito nije bio sretan kao Japan.
– Nikada sreće u Parizu. Prošle godine sam ovdje bio četvrti, sada peti – dodao je.
Katanušić je u Tokiju osvojio medalju po jakoj kiši, danas je u Parizu cijeli dana padalo, vrijeme se smirilo tek pred početak natjecanja.
“Baš sam pomislio na tokijski potop, no kiša je u Parizu stala prije natjecanja. Možda bi bilo bolje da nije,” dodao je sa smiješkom.
Ovoga puta na tribinama Stade de Francea je imao posebne navijače, sina Filipa i suprugu Anamari Kožul, bivšu atletičarku.
“Krajem prošle godina dobio sam najveću medalju u svom životu. Bili su na tribinama što mi je davalo posebnu snagu.”
Prošle godine je sina dobio i paraolimpijac Matija Sloup.
“Da, ja njemu pričam kako se uspavljuje beba, a on meni kako se hrani i svima dobro, ha, ha.”
Kazao je i kako se sada želi prvo dobro odmoriti prije donošenja ikakvih odluka.
– Nekada davno sam vruć donosio odluke, sada se moram odmoriti, no mislim da u meni ima još nešto – kazao je na kraju.
Osim paraolimpijskog srebra iz Tokija i svjetskog srebra iz Kobea, osvojio je bronce na SP-u 2017. u Londonu i 2019. u Dubaiju. Osvojio je i šest medalja sa europskih prvenstava, uključujuću zlato u bacanju diska iz Bydgoszcza 2021. i zlato u bacanju kugle iz Grosseta 2016.
Župan Marko Marušić potpisao je ugovor s tri autobusna prijevoznika koji na području BBŽ-a obavljaju javnu uslugu prijevoza putnika u cestovnom prometu
Bjelovarsko-bilogorska županija (BBŽ) od ove školske godine uvodi sufinanciranje autobusnih karata djeci staroj do šest godina i pojedinim kategorijama osoba s invaliditetom.
Također, učenici srednjih škola i dalje će imati 80 posto popusta na mjesečne karte, a socijalno ugroženi učenici, učenici bez roditelja, učenici nezaposlenih hrvatskih branitelja, kao i učenici koji su djeca stradalnika Domovinskog rata imat će besplatne karte jer će BBŽ subvencionirati preostalih 20 posto troška.
Župan Marko Marušić potpisao je ugovor s tri autobusna prijevoznika koji na području BBŽ-a obavljaju javnu uslugu prijevoza putnika u cestovnom prometu, priopćili su u srijedu iz županije.
U sklopu javne usluge svi učenici srednjih škola već imaju popust od 80 posto, a učenicima spomenutih socijalnih kategorija županija će subvencionirati preostalih 20 posto, tako da će prijevoz za njih i ove godine biti besplatan.
– Novost je da ćemo odsad sufinancirati 60 posto cijene autobusne karte i pojedinim kategorijama osoba s invaliditetom te djeci do šest godina, tako da će korisnici plaćati samo 40 posto ukupne cijene jednosmjerne karte – najavio je Marušić.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.