Poveži se s nama

Civilno društvo

HZJZ Nacionalni dan mimoza i Europski tjedan prevencije raka vrata maternice

Objavljeno

/

Ovogodišnji 17. Dan mimoza održat će se u Zagrebu na Trgu Petra Preradovića 27. siječnja, od 10 do 14 sati.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo najavio je na svojim službenim stranicama obilježavanje Dana mimoza – Nacionalnog dana protiv raka maternice (27. siječnja), a od 22. do 28. siječnja 2024. Europski tjedan prevencije raka vrata maternice, sa ciljem davanja prioriteta zdravlju i edukaciji o prevenciji raka vrata maternice te poduzimanju koraka za smanjenje rizika od ovog raka.

Što nam podaci govore o raku vrata maternice u Hrvatskoj?

U Hrvatskoj posljednjih desetak godina bilježimo oko 310 slučajeva i oko 120 smrti od raka vrata maternice godišnje. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2021. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2022. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj je umrlo 109 žena (stopa 5,5/100 000), od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina. Više o epidemiološkim podacima raka vrata maternice možete pročitati ovdje.

Rak vrata maternice je bolest koja se u velikoj mjeri može spriječiti. Njegova lokacija pruža mogućnost otkrivanja predstadija raka ili rane dijagnoze raka preventivnim ginekološkim pregledima, a cijepljenjem protiv Humanog papiloma virusa (HPV) sprječavanje nastanka infekcije koja je glavni uzročnik njegovog nastanka, što je dovelo do znatnog smanjenja tereta ove bolesti u razvijenim zemljama. Međutim, pojavnost i smrtnost od raka vrata maternice u zemljama niskog i srednjeg stupnja razvoja i dalje su vrlo visoki – ondje je rak vrata maternice drugi maligni uzrok smrti kod žena. Prema procjenama Europske komisije za 2022. godinu, u usporedbi s zemljama članicama EU, Hrvatska se nalazi na jedanaestom mjestu po incidenciji te dvanaestom mjestu po smrtnosti od raka vrata maternice (usporedba dobno standardiziranih stopa – ASR).

Postoji li globalni plan za prevenciju raka vrata maternice?

Zbog mogućnosti prevencije i velikog tereta koji predstavlja, Svjetska zdravstvena organizacija u studenom 2020. godine usvojila je Globalnu strategiju za ubrzanje eliminacije raka vrata maternice, odnosno postizanje smanjenja na gotovo nulu učestalosti bolesti kao rezultat provođenja mjera (stopa incidencije <4/100 000 žena). Preduvjeti za ostvarenje tog cilja su visok postotak cijepljenih ljudi i provođenja preventivnih pregleda, odnosno očekuje se da barem 90 posto svih djevojčica mlađih od 15 godina bude cijepljeno protiv HPV-a, a 70 posto žena u dobi do 35 godina obavi preventivni pregled. Zemlje koje su ranije prepoznale ovu važnost prevencije i imaju visok postotak cijepljenih protiv HPV-a i provođenja preventivnih ginekoloških pregleda vjeruju da će do kraja desetljeća ova bolest biti znatno reducirana.

Plan prevencije raka vrata maternice u Hrvatskoj

Cijepljenje protiv HPV-a

U Hrvatskoj je cijepljenje protiv HPV-a, kao i u većini zemalja svijeta, uključujući sve zemlje EU, dostupno već 18 godina (od 2006.), a od školske godine 2015./2016. je dostupno kao dio Nacionalnog programa cijepljenja.  Cijepljenje protiv HPV-a je dostupno kao dio Nacionalnog programa cijepljenja za svu djecu od 5. do 8. razreda osnovne škole, a mogu se cijepiti svi od 9 do 25 godina. HPV nije samo najčešći uzročnik raka vrata maternice, već može uzrokovati i rak anusa, stidnice (vulve), rodnice (vagine), penisa i orofarinksa, kao i spolne bradavice (kondilome) kod oba spola, pa je važno cijepljenje i djevojčica i dječaka. Prema posljednjim podacima Službe za školsku medicinu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) udio osnovnoškolske djece rođene 2008. godine s najmanje jednom primljenom dozom cjepiva protiv HPV-a bio je 51,1 posto za učenice i 34,3 posto za učenike (djeca s predominantno završenim osmim razredom u školskoj godini 2022./2023.). Iako nisu postignuti internacionalni ciljevi postotka cijepljenih, vidljiv je pozitivan trend povećanja postotka cijepljene djece i mladih od početka primjene u sklopu Nacionalnog programa cijepljenja.

Edukativno informativne aktivnosti i poboljšanje zdravstvene pismenosti u području prevencije HPV-a važni su za provedbu programa cijepljenja protiv HPV-a. Uz redovne aktivnosti provedbe edukativno informativnih aktivnosti, Hrvatski zavod za javno zdravstvo od 1. studenog 2022. godine sudjeluje i u projektu zajedničke akcije PERCH – PartnERship to Contrast HPV kojem je cilj podizanje razine znanja i osviještenosti o bolestima povezanima s HPV-om te jačanje kapaciteta zdravstvenih djelatnika u području komunikacije s adolescentima, njihovim roditeljima te drugim zdravstvenim djelatnicima. Više o projektu pročitajte ovdje.

Preventivni ginekološki pregledi

Iako sprečava više od 80 posto dugotrajnih infekcija HPV-om, cijepljenje ne uklanja u potpunosti rizik od zaraze i nastanka raka, stoga je potrebno redovito provoditi ginekološke preglede koji uključuju i obrisak vrata maternice (Papa test i HPV test). U Hrvatskoj postoji dugotrajna tradicija oportunističkog probira raka vrata maternice. Prema posljednjim podacima Europske zdravstvene ankete (EHIS 2019) u RH je 78 posto žena u dobi 25-64 godina obavilo obrisak vrata maternice (Papa test) u posljednje tri godine. Njime možemo otkriti premaligne promjene na cerviksu u ranoj fazi, kada je njihovo uklanjanje vrlo uspješno i bez trajnih posljedica. Osim Papa testa, važna metoda prevencije je i HPV testiranje, koje se provodi na sličan način. Bris vrata maternice i rodnice analizira se molekularnom metodom kojom se utvrđuje prisutnost genetskog materijala HPV-a.

S obzirom da organizirani probir daje bolje rezultate u prevenciji nego oportunistički, Nacionalni program (NP) ranog otkrivanja raka vrata maternice (RVM), uveden je u Hrvatskoj 2012. godine kao treći NP probira raka u odrasloj populaciji. Trenutno je u tijeku provedba prve faze reorganiziranog Nacionalnog programa odnosno pilot projekta u Virovitičko podravskoj županiji kako bi se temeljem podataka praćenja i iskustava iz pilot projekta mogao izraditi protokol za provedbu na nacionalnoj razini. U pilot projektu se uz Papa test za žene u dobi od 20 do 29 godina, koristi test na HPV kao primarni test probira za žene u dobi od 30 do 64 godine.  Prema preliminarnim rezultatima pilot projekta, u razdoblju od 6. travnja 2023. do 31. prosinca 2023. testirano je oko 800 žena te je utvrđeno oko deset posto pozitivnih nalaza, odnosno deset posto nalaza s abnormalnim stanicama.

U posljednjih deset godina u Hrvatskoj bilježimo trend pada pojavnosti raka vrata maternice, dok je mortalitet stabilan. No i dalje se rak vrata maternice u Hrvatskoj svaki dan dijagnosticira jednoj ženi, a svaki treći dan od njega umire jedna žena, te je njegova prevencija i liječenje jedan od javnozdravstvenih prioriteta. Cijepljenje protiv HPV-a i redoviti preventivni ginekološki pregledi siguran su put prema zaštiti od raka vrata maternice i drugih bolesti uzrokovanih HPV-om. Uključimo se svi u podizanje svijesti i edukaciju o zaštiti od raka vrata maternice i bolesti povezanih s HPV-om.

Kako sudjelovati u Tjednu prevencije raka vrata maternice ?

Postoji nekoliko načina da se uključite i podržite Tjedan prevencije raka vrata maternice:

Dijelite informacije: Proširite informacije o prevenciji raka vrata maternice i bolesti povezanih s HPV-om dijeljenjem informacija na društvenim mrežama. Potaknite svoje prijatelje i obitelj da nauče o važnosti preventivnih pregleda i cijepljenja.

Dođite na preventivni pregled: ako niste bili na preventivnom ginekološkom pregledu duže od tri godine, zakažite termin kod svog liječnika. Redoviti pregledi mogu rano otkriti abnormalne promjene stanica, što može spriječiti rak vrata maternice.

Podržite cijepljenje protiv HPV-a: Podržite cijepljenje osoba kojima se preporuča cijepljenje protiv HPV-a, koji je vodeći uzrok raka vrata maternice i ostalih karcinoma povezanih s HPV-om. Cijepite svoju djecu ako su u dobi kada se to preporučuje.

Organizirajte ili prisustvujte događajima: Potražite lokalne događaje, webinare ili radionice na temu prevencije raka vrata maternice. Sudjelujte u ovim aktivnostima kako biste stekli više znanja i upoznali druge koji od kojih možete saznati više o zaštiti zdravlja.

Donirajte ili volontirajte: razmislite o doniranju sredstava organizacijama posvećenim prevenciji raka vrata maternice ili o volontiranju svog vremena kako biste podržali njihove inicijative.

Za više informacija o rizicima nastanka, prevenciji i liječenju raka vrata maternice posjetite internetsku stranicu o raku vrata maternice sa sloganom „NEĆU RAK“. Osim ciljanoj populaciji – ženama, stranica je namjenjena i ostalim građanima i javnosti te zdravstvenim djelatnicima i stručnjacima koji rade u području ginekoloških preventivnih programa i zaštite zdravlja žena. Na stranici postoji i mogućnost postavljanja upita iz podro zaštiti od raka vrata maternice putem internetskog obrasca, popis ginekoloških ordinacija u javnozdravstvenoj mreži primarne ginekološke zaštite po županijama i kalkulator rizika koji u edukativne svrhe daje grubu procjenu rizika na temelju odgovora na desetak pitanja.

U sklopu obilježavanja Tjedna prevencije raka vrata maternice, od 19. siječnja 2024. do 8. veljače 2024. provodit će se online javnozdravstvena kampanja „Neću rak“ s glavnom porukom Ako spriječiš, ne liječiš – koju organiziraju Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Hrvatska lige protiv raka u suradnji s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske. Poruke kampanje će biti na temu: edukacije o spolnom zdravlju, cijepljenja protiv HPV-a i preventivnih ginekoloških pregleda, a glavni kanali internetska stranica “Neću rak”, Facebook i Instagram (HZJZ i Neću rak), META i Google Display Ads oglasi.

In Portal

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Civilno društvo

Hrabri telefon nakon 27 godina dobio svoj centar

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana svečanost otvorenja centra za djecu i roditelje u Zagrebu. U prostoriji su prisutne osobe koje sjede okrenute prema govorniku, a iza njih se nalaze police s knjigama i igračkama. Na prednjem dijelu slike je stol s plakatom na kojem piše “OTVOREN HRABRI CENTAR ZA DJECU I RODITELJE U ZAGREBU”. Također, vidljivi su logotipi i oznake Europskog socijalnog fonda te natpis koji ukazuje na financijsku potporu projekta. Slika je zanimljiva jer prikazuje društveno važan događaj koji se tiče podrške obitelji i djece.
Foto: Facebook Hrabrog telefona

U novoizgrađenom i uređenom centru nalazit će se prostorije za preventivan grupni i individualni rad s djecom, savjetovalište za djecu i roditelje, Hrabri telefon za djecu, Hrabri telefon za mame i tate, E-savjetovanje, kao i uredske prostorije iz kojih će se koordinirati brojni projekti i programi

Ovog utorka, 22. listopada 2024. godine, službeno je predstavljen Hrabri centar, prvi centar Hrabrog telefona nakon 27 godina postojanja. Novi prostor u zagrebačkim Dugavama omogućit će odgovaranje na veći broj poziva djece i roditelja te održavanje radionica i savjetovanja za njih.

– U Hrabrom telefonu razumijemo koliko je hrabrosti potrebno djetetu da podijeli svoj problem s odraslom osobom. Odluka o gradnji centra bila je hrabar korak i za nas, a podršku smo pronašli kod brojnih partnera. Bez predanosti našeg tima i potpore Europskih fondova, građana, tvrtke Mplus i medijske kuće Nova TV, ovo ne bi bilo moguće. Zahvaljujem svima i pozivam djecu, roditelje i stručnjake da se uključe u aktivnosti našeg Hrabrog centra – izjavila je predsjednica Hrabrog telefona Hana Hrpka.

Lora Vidović, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, istaknula je važnost ovakvih projekata za zajednicu.

– Vrijednost ovih inicijativa je neizmjerna jer stvaraju sigurnije i bolje okruženje za život. Čestitam svim donatorima, volonterima i stručnjacima koji su pridonijeli ostvarenju ovog projekta – kazala je.

Vidović je također podsjetila na dugu povijest Hrabrog telefona, koji od 1997. godine pruža podršku djeci i roditeljima u pitanjima nasilja i mentalnog zdravlja.

– Hrabri telefon postao je prvo mjesto povjerenja za mnogu djecu, i suradnja različitih sektora ključna je za daljnji razvoj projekata koji pomažu djeci da izgrade zdrave odnose i donose odgovorne odluke – dodala je.

Svečanom otvorenju prisustvovala je i zamjenica pročelnice Romana Galić.

Hrabri telefon je zahvaljujući projektu ‘Novi početak – širenje socijalnih usluga Hrabrog telefona’, financiranom sredstvima Europskih fondova, osigurao zemljište, izgradio i opremio novi centar.

Poznat po svojim besplatnim savjetodavnim linijama i brojnim projektima, Hrabri telefon okuplja više od 120 volontera, usmjerenih na zaštitu djece i mladih. Novi centar proširuje kapacitete za pružanje pomoći najugroženijima te poziva roditelje, djecu i stručnjake da se uključe u planirane aktivnosti.

Usluge Hrabrog telefona dostupne su djeci i mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi, onima s problemima u ponašanju, žrtvama obiteljskog nasilja, trudnicama i roditeljima djece do godinu dana, kao i njihovim obiteljima. Hrabri telefon može se kontaktirati putem telefona, e-maila, chata, foruma ili Facebooka, radnim danima od 9 do 20 sati.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Otvoren 16. Festival prava djece

Objavljeno

/

Poster najavljuje 16. Festival prava djece s datumima od 16. listopada do 21. studenog 2024. godine. S lijeve strane je plava pozadina s natpisom "Festival prava djece", dok s desne strane crvena pozadina s tekstom "Mali festival za velike teme". U sredini je ilustracija laptopa i ruku koje tipkaju, što simbolizira aktivnost i sudjelovanje djece u online okruženju.

U Zagrebu je 16. listopada 2024. svečano otvoren 16. Festival prava djece, manifestacija koja već godinama promiče prava i dobrobit djece kroz umjetnost i kreativne projekte

Ovogodišnji fokus festivala je na mentalnom zdravlju i sigurnosti djece i mladih u digitalnom okruženju. U sklopu festivala, održan je okrugli stol pod nazivom ‘Sigurni & pametni u digitalnom svijetu’, gdje su stručnjaci iz različitih područja, zajedno s mladima, raspravljali o važnosti sigurnog ponašanja na internetu.

Ovaj festival posebnu pažnju posvećuje inkluzivnosti i pristupačnosti za djecu s invaliditetom, čemu je svjedočio i Domagoj Morić, predsjednik Udruge Alternator. On je istaknuo kako je prilagodba digitalnih sadržaja izuzetno važna kako bi i djeca s invaliditetom mogla sudjelovati u digitalnom svijetu na ravnopravnoj osnovi. Ovaj segment festivala osigurava da sva djeca, bez obzira na njihove sposobnosti, imaju jednaku priliku za sudjelovanje u programima.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić osvrnuo se na djecu i mlade s teškoćama u razvoju, kojima je upravo ekran jedini prozor u svijet, te naglasio koliko je važno da postoji što više dostupnog i prilagođenog digitalnog sadržaja za osobe s invaliditetom.

Zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac kazala je kako je virtualno komuniciranje učestalo među djecom i mladima i da unatoč brojnim rizicima i negativnim utjecajima, od nasilja do iskrivljene slike stvarnosti, treba kontinuirano isticati prednosti pravilnog korištenja sadržaja u digitalnom okruženju da bi se djeca mogla osjećati zaštićena i sigurna.

Festival nudi bogat program, uključujući filmske projekcije, radionice, interaktivne rasprave i susrete s filmskim stvarateljima, a program će se održavati u kinima diljem Hrvatske. Poseban naglasak stavljen je na filmske projekcije prilagođene djeci i mladima, koje prate teme poput tolerancije, prijateljstva, empatije i međuljudskih odnosa. Osim toga, planirane su i radionice koje će omogućiti djeci da izraze svoju kreativnost te istraže izazove i prednosti života u digitalnom dobu.

Festival je nastao u suradnji s brojnim partnerima i institucijama, uključujući Grad Zagreb, Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) te Agenciju za elektroničke medije (AEM). Njihova podrška ključna je za održavanje ovog festivala, koji je postao važan događaj u kalendaru za djecu, roditelje i stručnjake koji se bave dječjim pravima i sigurnošću.

Festival traje do 21. studenog, a brojni događaji održavaju se ne samo u Zagrebu, već i u drugim gradovima diljem Hrvatske.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Mentalfest počeo tribinom ‘Zapošljavanje osoba s invaliditetom’

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje unutrašnjost dvorane gdje se održava neki događaj ili sastanak. U prvom planu su redovi stolica na kojima sjede ljudi okrenuti prema govornici ili prezentaciji koja se odvija u pozadini. Na zadnjem zidu visi velika zastava, a ispod nje je projekcijsko platno s nečitljivim sadržajem. Prostor je prostran s visokim stropom i klasičnim uređenjem.
Foto: Grad Rijeka

Cilj manifestacije Mentalfest je podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja, posebno u kontekstu radnog mjesta, te poticanje dijaloga i pozitivnih promjena u zajednici. Festival teži smanjenju stigmatizacije osoba s mentalnim teškoćama, promicanju njihovog uključivanja u društvo i jačanju podrške za mentalno zdravlje kroz različite aktivnosti, tribine i suradnju s partnerima iz lokalne zajednice

Od 7. do 11. listopada u Rijeci se održava deveti Mentalfest – Festival mentalnog zdravlja, koji se ove godine fokusira na temu ‘Mentalno zdravlje na radnom mjestu kao prioritet’.

Manifestacija je počela tribinom ‘Zapošljavanje osoba s invaliditetom’.

Festival, kojeg od 2016. godine organizira Dom za odrasle osobe Turnić uz podršku lokalnih partnera, održava se povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja. Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10. listopada, a pokrenut je 1992. u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH), s ciljem podizanja svijesti o problemima mentalnog zdravlja i mobilizacije podrške na globalnoj razini.

Ravnateljica Doma Turnić, Martina Baiocco, istaknula je kako tribina sama po sebi neće promijeniti stanje, ali ima za cilj potaknuti dijalog u zajednici i pozitivne promjene. Zahvalila je partnerima festivala, posebno korisnicima Doma, koji svake godine aktivno sudjeluju u organizaciji Mentalfesta. Baiocco je naglasila važnost njihove vidljivosti jer oni čine dio zajednice.

– Stigmatizacija osoba s mentalnim teškoćama i dalje postoji u našem društvu, a nismo dovoljno napravili po pitanju njihova zapošljavanja. Ipak, svaki pozitivan primjer predstavlja napredak, pogotovo za te osobe i njihove obitelji. Ponosna sam što je Mentalfest postao prepoznat kao brend kad je riječ o mentalnom zdravlju, a tijekom ovog tjedna želimo biti vidljivi jer to daje nadu da će naši korisnici biti bolje prihvaćeni u društvu – dodala je Baiocco.

Uz Martinu Baiocco, sudionici tribine o zapošljavanju osoba s invaliditetom bili su i Nenad Seifert, direktor Regionalnog ureda Rijeka Hrvatske udruge poslodavaca, Nataša Kovačić Stilinović, direktorica ljudskih resursa Hilton Costabella Beach Resort & Spa, Kristina Kleva i Melita Seršić iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Rijeka, te psihologinja iz Doma za odrasle osobe Turnić, Kristina Manestar.

Sudionike su pozdravili i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke, Karla Mušković, Dragica Marač iz Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ, te savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Tea Rubeša.

Pročelnica Mušković istaknula je da Grad Rijeka podržava Mentalfest od njegova početka.

-Grad Rijeka prepoznaje važnost mentalnog zdravlja, što je vidljivo kroz brojne projekte koje provodimo. Mentalno zdravlje je također jedan od prioriteta u zdravstvenom planu Grada Rijeke, a unutar projekta ‘Rijeka – zdravi grad’ postoji i tematska skupina koja se bavi isključivo mentalnim zdravljem. Mentalfest zasigurno pridonosi smanjenju stigme prema osobama s mentalnim teškoćama, što svakako treba poticati – rekla je Mušković.

Važno je napomenuti da su mentalne bolesti jedan od glavnih uzroka bolničkog liječenja. U Primorsko-goranskoj županiji u 2023. godini, 7 posto pacijenata liječilo se zbog psihičkih poremećaja, među kojima prednjače poremećaji uzrokovani alkoholom, shizofrenija i depresija. Psihičke dijagnoze čine 30 posto svih bolničkih dana, a najduže se liječe pacijenti sa shizofrenijom, poremećajima uzrokovanim alkoholom, demencijom i depresijom.

Festival mentalnog zdravlja – Mentalfest, organiziran je u suradnji s Gradom Rijekom, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Gradskom knjižnicom Rijeka, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – Područna služba Rijeka, Psihijatrijskom bolnicom Lopača i Hilton Costabella Beach Resort & Spa.

Nastavi čitati

U trendu