Javna tribina okupila je stručnjake iz Hrvatskog saveza slijepih, predstavnike javnog gradskog prometa (ZET), ostale prometne stručnjake, osobe s oštećenjem vida te predstavnike medija
Poslušaj ovaj članak
Hrvatski savez slijepih organizirao je u četvrtak, 13. lipnja 2024., od 11 do 13 sati, u prostorijama Udruge slijepih Zagreb, Javnu tribinu ‘Vidljivi koraci za sigurniji i pristupačniji promet’, u sklopu istoimenog projekta kojeg provodi uz financijsku podršku Hrvatskog autokluba, a čiji je cilj podizanje svijesti o problemima osoba s oštećenjem vida u javnom prometu.
Uvodno se svima obratila Andreja Veljača, izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih, dok je Antonija Papić predstavila rezultate istraživanja pod nazivom ‘Osobe s oštećenjem vida tijekom kretanja javnim površinama, u prometu i javnom prijevozu’.
Potom su pod moderatorskom palicom Nikoline Kušterbajn iznijeta osobna iskustva članova Udruge slijepih Zagreb, pri čemu se Vera Čulina posebno očitovala u odnosu na poteškoće na nekoliko raskršća u Zagrebu, kao što je ono na Zvonimirovoj i Šubićevoj, koje je okarektizirano i od stručnjaka kao jedno od najgore opremljenih. Također je iznijela problem rupa nakon građevinskih radova, zbog čega mnoge osobe s invaliditetom stradavaju tijekom kretanja po gradu, kao i činjenicu da treba raditi na svijesti osoba oštećenog vida da obavezno nose bijeli štap, kako bi lakše bile primijećene u prometu.
Latica Mirjanić je iznijela izazove i prepreke osoba s oštećenjem vida u prometu, kao i iskustva slijepih osoba koja je prikupila tijekom rada u svom području psihologije.
Nadalje, također pod moderatorstvom Kušterbajn, inovativna rješenja i tehnologije uz primjere dobre prakse, pogotovo u Češkoj, iznijeli su Bruno Tot i Marko Periša, ističući prakse srednjoškolske populacije.
– Tehnologija je dobra kad imate dobru bazu – rekao je Tot, pojasnivši praksu drugih zemalja Europe uz prednosti i nedostatke iste.
Pod moderatorstvom Antonije Papić, vođena je panel diskusija pod naslovom ‘Trenutna pristupačnost javnog prometa za osobe s oštećenjem vida u Gradu Zagrebu’, a naposljetku su postavljana pitanja i dati odgovori od prisutnih stručnih osoba.
Gordana Karlovčan iz Centra Silver iznijela je iskustva OSI populacije te populacije starije životne dobi, koje posebno imaju probleme po raskršćima i prijelazima diljem Zagreba na semaforima, radi sporosti i ortopedskih pomagala.
Naposljetku je Branka Meić Salie, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, pohvalila ovu inicijativu.
Na temelju rezultata provedenog istraživanja na području Zagreba i Zagrebačke županije, svi prisutni bili su informirani o postojećim problemima, izazovima i sugestijama vezanim uz poboljšanje sigurnosti i pristupačnosti javnog prometa za osobe s oštećenjem vida te su u sklopu Javne tribine osmišljeni konkretni prijedlozi i rješenja za poboljšanje sigurnosti i pristupačnosti tijekom njihovog sudjelovanja u javnom prometu, koji će se dalje realizirati u zajedničkoj suradnji nadležnih tijela.
Ova Javna tribina ima veliki značaj, zato što je nakon niza godina istraživanja i još uvijek velikog broja svakodnevnih problema u kretanju osoba s invaliditetom u prometu s naglaskom na slijepe osobe – a koji se nastoje redovito rješavati – uspjela okupiti sve stručnjake po tom pitanju na jednom mjestu, tako da postoji nada da će se pitanje olakšanog prometa u Zagrebu, a potom i u cijeloj Republici Hrvatskoj, za sve riješiti u dogledno vrijeme.
Nakon dva sata tribine, događaj je završio prigodnim domjenkom.