Poveži se s nama
In-Portal Banner

Ostali sportovi

HOO Matić, Stojković i Cernogoraz sportaši godine

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje grupu ljudi koji drže nagrade ispred pozadine sa sponzorima.
Foto: Hina/Lana Slivar Dominić/lsd

Judašica Barbara Matić i taekwondoašica Lena Stojković podijelile su naslov najbolje sportašice Hrvatske u predolimpijskoj 2023. godini po izboru Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO), dok je kod sportaša laureat strijelac Giovanni Cernogoraz

Jubilarni 30. put Hrvatski olimpijski odbor (HOO) priredio je završnu godišnju svečanost – Veliki dan hrvatskog sporta, s dodjelom nagrada najuspješnijim sportašicama, sportašima i trenerima u godini na izmaku te zaslužnim sportskim dužnosnicima za životno djelo. Nagrade su podijeljene u 14 kategorija, dodijeljeno je i nekoliko posebnih priznanja HOO-a, a svečanosti je nazočio i hrvatski premijer Andrej Plenković, resorna ministrica Nikolina Brnjac, ministar obrane Ivan Anušić, članica MOO-a Kolinda Grabar Kitarović te brojni drugi uglednici.

Predsjednik HOO-a Zlatko Mateša ove godine je odlučio da na svečanosti govore samo laureati pa je izostao i njegov pozdravni govor iz pozicije domaćina svečnosti koja je održana u Kristalnoj dvorani hotela The Westin Zagreb.

HOO-ova kategorija sportašice godine ni ove godine nije imala samo jednu laureatkinju. One najuspješnije dolaze iz borilačkih sportova, a to su svjetska prvakinja u taekwondou u kategoriji do 46 kg Lena Stojković i vlasnica svjetske i europske bronce u kategoriji do 70 kg judašica Barbara Matić, obje Splićanke.

– Drugu godinu zaredom sam tu i to je dokaz da idem u dobrom smjjeru. Ovo je bila prva godina da sam uspjela spojiti svjetsku i europsku medalju. Nadam se da ćemo u Parizu konačno osvojiti povijesnu olimpijsku džudašku medalju – kazala je Matić.

– I ja sam opet drugu godinu zaredom na ovom proglašenju. Povezala sam pet uzastopnih zlata na svjetskoj pozornici i to je dokaz dobrog rada mene i mog kluba Marjana – kazala je Lena Stojković.

Za razliku od prošle godine, laureat u pojedinačnoj muškoj konkurenciji je samo jedan. Godinu je rezultatski obilježio svjetski i europski prvak u gađanju letećih meta (trap) Giovanni Cernogoraz.

– Bila je to sjajna godina, skoro bolje da nije moglo jer sam prvi puta osvojio svjetsko zlato, a kasnije je stiglo i europsko zlato. Sada slijede pripreme za Pariz, gdje ću nastojati ponoviti London 2012 i opet osvojiti zlato – kazao je Cernogoraz, kome je nagradu uručio premijer Plenković.

– Čestitam svim dobitnicima na njihovu uspješnu radu. Hrvatska vlada voli sport i mislim da smo u proteklih osam godina to pokazali, ne samo rastom proračunskih sredstava za sport, pa smo tako u ovoj predolimpijskoj godini izdvojili za sport 50 milijuna eura, a dogodine čak 110 miljuna eura. To je naše poštovanje prema vašem trudu. Imamo novi Zakon o sportu, a Hrvatska je domaćin brojnih međunarodnih natjecanja, brinemo o trenerima, gluhim sportašima i drugima. Posebna zahvala našim nogometašima na kojima mi jako zavide ostali čelnici država – kazao je premijer Plenković.

Naslov najuspješnije muške sportske ekipe drugu godinu zaredom ponijela je hrvatska nogometna reprezentacija koja je osvojila drugo mjesto u Ligi nacija, te izborila plasman na EURO 2024. ‘Vatreni’ su ‘obranili’ i prošlogodišnji naslov najvećeg sportskog promicatelja Hrvatske u svijetu. Nagrade je primio izvršni direktor HNS-a Tomislav Svetina.

Najuspješnija ženska ekipa dolazi iz karatea. Sjajni kvintet karatašica – Sadea Bećirović, Lucija Lesjak, Lea Vukoja, Nikolina Golomboš – osvojio je europsko srebro i svjetsku broncu, nastavivši kontinuitet uspona na pobjednička postolja iz prethodnih godina.

U konkurenciji najuspješnijih sportskih parova, štafeta i posada laureati su ‘pretplatnici’ na ovu HOO-ovu nagradu – europski prvaci i svjetski doprvaci, članovi bratskog veslačkog dvojca na pariće Martin i Valent Sinković. Poput nogometaša, i Sinkovići su dvostruki laureati u ovogodišnjem izboru HOO-a. Uručeno im je i posebno priznanje za promociju sporta.

– Možda i nismo tako stari da nastupimo u LA-u 2028. Promijenili smo disciplinu, koja je prikladnija za naše godine pa ćemo vidjeti kako će to izgledati u Parizu. Po prvi puta smo dobili nagradu za promicatelje sporta i to nam je posebno drago – kazao je Valent Sinković.

Unatoč bogatstvu vrhunskih sportskih rezultata u godini na izmaku, naslov najuspješnijeg trenera ponio je samo jedan laureat – Valter Cernogoraz. U konkurenciji je imao fantastične trenerske veličine Nikolu Bralića, Zlatka Dalića, Jozu Jakelića, Lucijana Krcu, Veljka Lauru, Vladimira Preradovića…

U novoutemeljenoj kategoriji za izuzetne rezultate u neolimpijskim sportovima i neolimpijskim disciplinama nagrade su dobili svjetski i europskiprvak u obaranju ruke Rino Mašić (kat. do 110 kg) i kickboksačica Lucija Bilobrk, svjetska prvakinja u K1 iznad 70 kg.

Dobitnik Nagrade za fair play ni jednog trenutka nije bio dvojben – atletičar Dino Bošnjak je nesvakidašnjim činom pomoći kolabiranom slovenskom kolegi Vidu Botolinu tijekom utrke na 5000 metara na Europskim igrama u Poljskoj osvojio sportsku javnost i izvan granica dviju država. Uz HOO-ovu nagradu, dobio je i priznanje Europskog fair play pokreta ‘Spirit of fair play’ koje je također ovom prigodom uručeno, ali, nažalost, ne Bošnjaku osobno nego njegovu izaslaniku.

Sportaši su poznati po sudjelovanju u humanitarnim akcijama svih vrsta, a jedan od njih je vlastitom zakladom za pomoć djeci napravio i iskorak više. Tako je posebno HOO-ovo priznanje za humanitarni rad uručeno jednom od najvećih hrvatskih tenisača u povijesti Marinu Čiliću.

– Iskreno, kako se bliži kraj moje karijere, raduju me još uvijek sportski uspjesi, ali posebno i humanitarni rad i osjećaj da mogu nekome pomoći. Ove godine sam izostao sa sportskih terena, ali nadam se da još nije kraj – kazao je 35-godišnji Čilić.

Posebno HOO-ovo priznanje za izdavački projekt godine, knjigu ‘Hrvatski sportski dužnosnici’, dobio je splitski publicist i kroničar sporta Jurica Gizdić.

Nagradu Matija Ljubek, koju HOO dodjeljuje sportskim zaslužnicima za životno djelo, ove godine su dobili: Jurica Carić (bridž), Tomislav Čuljak (judo), Zlatko Žagmešter (rukomet), Ivica Lazić (paraolimpizam), Morana Paliković Gruden (klizanje) te posthumno preporoditelj hrvatske odbojke Ante Baković.

Izvor: Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ostali sportovi

Dalić i Dinamovi treneri podržali djecu s oštećenjem sluha

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje izbornika Hrvatske s djecom i roditeljima kako poziraju za sliku u golu na terenu u sportskoj dvorani. S obje strane gola stoje baneri. Na jednom piše 'Hrvatski sportski savez gluhih' nacrtan je znak i piše ime sponzora 'HEP', dok na drugom piše 'Varaždinski sportski savez gluhih'. po sredini njega je također nacrtan znak, a navedene su i ostale informacije poput adrese, maila i broja telefona saveza.
Foto: Hrvatski sportski savez gluhih

Nadamo se da će ovakvih događaja biti još više te da će Hrvatski sportski savez gluhih i dalje neumorno raditi na inkluziji djece s oštećenjem sluha u sport i društvo općenito

Povodom tjedna gluhih i nagluhih osoba u dva hrvatska grada provodile su se sportske aktivnosti za gluhu i nagluhu djecu. Zagreb i Varaždin su organiziranjem ovih sportskih događaja radili na inkluziji i promociji sporta djece s oštećenjem sluha.

Naime, na zagrebačkom Jarunu, u nedjelju 22. rujna održao se sportski dan za djecu i mlade s oštećenjem sluha. Sportsko inkluzivni događaj okupio je puno mladih sportaša koji su imali priliku sudjelovati u brojnim sportskim aktivnostima osmišljenim s ciljem promicanja zdravog načina života i usavršavanja sportskih vještina.

Program sportskih aktivnosti počeo je treningom koji je uključivao poligone i preciznosti, a cijeli koncept treninga osmislili su treneri Hrvatskog sportskog saveza gluhih. Kroz trening se radilo na razvijanju motoričkih sposobnosti djece.

Prava sportska poslastica uslijedila je kada je na red došao pokazni trening nogometa kojeg su vodili treneri nogometne škole GNK Dinama koji su djeci pokazivali osnovne nogometne tehnike s loptom.

Najveće oduševljenje okupljenima izazvala je Dinamova maskota lav Plavko koji je svojim dolaskom oduševio najmlađe sudionike ovog sportskog dana. Plavko je djeci podijelio prigodne poklone te potaknuo djecu da se odvaže baviti sportom.

Suradnja GNK Dinama i Hrvatskog sportskog saveza gluhih dobila je i nastavak. Naime, 28. rujna, u sklopu 8. kola supersport HNL-a, Dinamo je na Maksimiru dočekao Lokomotivu. Posebnost te utakmice bila je u tome što su zajedno s igračima Dinama i Lokomotive, uoči početka utakmice, na teren izašla djeca iz programa ‘Uključivanje mladih i djece s oštećenjem sluha u redovan sustav sporta’. Taj događaj bio je vrhunac kampanje koju su proveli Dinamo i Hrvatski sportski savez gluhih u sklopu Međunarodnog tjedna gluhih i nagluhih osoba.  

Već spomenuta dinamova maskota Plavko i prvi vratar ‘Plavih’ Ivan Nevistić snimali su video u kojem su pokazali kako barataju s znakovnim jezikom.

U Varaždinu je također obilježen tjedan gluhih i nagluhih osoba, ali i još jedna velika obljetnica.

Varaždinski sportski savez gluhih proslavio je 70. godišnjicu postojanja, u hotelu Turist u Baroknom gradu 27. rujna. Svečanom obilježavanju prisustvovali su brojni uvaženi gosti kao što su sportaši, treneri, ali i predstavnici gradske vlasti te predstavnici udruga gluhih i nagluhih.

Povodom ove obljetnice predstavljena je i monografija pod nazivom ‘Gluhi sportaši dragulj hrvatskog sporta’ predsjednika Varaždinskog sportskog saveza gluhih Ivana Pajića koji se prigodnim riječima obratio nazočnima.

Proslavi velike obljetnice, između ostalih, nazočili su i predsjednik Udruge gluhih i nagluhih Varaždina i Varaždinske županije Vladimir Posarić te predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih Dijana Vincek.

Posebno emotivan trenutak na proslavi bio je odavanje počasti pokojnoj tajnici Varaždinskog sportskog saveza gluhih i sportašici Nevenki Kolarić. Nevenka je tijekom svog života ostavila dubok trag u sportu za gluhe i nagluhe osobe, a istima je uvijek nesebično pomagala. Zbog toga joj je dodijeljena plaketa Varaždinskog sportskog saveza gluhih koju su, u njeno ime, preuzeli Dimitrije i Igor Kolarić.

Osim Nevenki Kolarić, plaketa Varaždinskog sportskog saveza gluhih uručena je i gluhim sportašima koji su ostvarili uspjehe na međunarodnim natjecanjima.

Plaketu su primili Ana Fuček, Vida Puškadija, Zvonimir Vitić, Milan Lugarić, Boris Gramnjak, Mario Šimegi, Jakov Kolarić, Bruno Varšić, Josip Puškadija, Igor Kolarić, Florijan Kolarić te Ivan Pajić. Svi oni doprinijeli su promociji hrvatskog sporta, kao i promociji predanog rada Varaždinskog sportskog saveza gluhih, ali i Varaždinske županije.

Proslava ove lijepe obljetnice nastavila se i 28. rujna kada je u Varaždinu održan sportski dan za djecu i mlade s oštećenjem sluha. Ovom sportskom spektaklu prisustvovao je i izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić.

U sklopu sportskog programa djeca su se okušala u sportskoj gimnastici, a nakon toga i u rukometnim tehnikama, vježbajući slalom (prolazak igrača), kontru i pucanje sedmeraca.

Svima njima ovo je bio dan za pamćenje jer su upoznali izbornika hrvatske reprezentacije Zlatka Dalića, ali i proveli dan družeći se i aktivno se baveći sportom.

Nadamo se da će ovakvih događaja biti još više te da će Hrvatski sportski savez gluhih i dalje neumorno raditi na inkluziji djece s oštećenjem sluha u sport i društvo općenito.

Nastavi čitati

Ostali sportovi

Održane Riječke sportske igre za djecu s teškoćama u razvoju

Objavljeno

/

Na fotografiji su prikazana djeca u sportskoj dvorani. Na parketu sportske dvorane nalaze se rekviziti za vježbanje. Fotografija prikazuje dodjelu medalja djeci koja su sudjelovala na natjecanju. U daljini se nazire koš. plava strunjača i baner od organizatora natjecanja.
Foto: Parasportski savez Grada Rijeke

Nema sumnje kako je posjet hrvatskog paraolimpijca Antonija Franka u djeci probudio želju da se i oni počnu baviti profesionalnim sportom pa možda netko od njih jednog dana postane olimpijac ili paraolimpijac

U petak 27. rujna u Rijeci, u Osnovnoj školi u Gornja Vežica, održane su ‘Riječke sportske igre za djecu s teškoćama u razvoju 2024’. Ova inkluzivna, sportska i parasportska manifestacija okupila je velik broj djece s teškoćama kao i djecu bez teškoća iz te obrazovne ustanove. Sportska natjecanja odvijala su se u sportskoj dvorani spomenute škole.

Cilj igara bio je poticanje tjelesnih aktivnosti, timskog duha i međusobne podrške među djecom sa i bez teškoća u razvoju, kao i podizanje svijesti o važnosti inkluzije i parasporta.

Ovu hvale vrijednu sportsku priču podržali su brojni profesori, učitelji volonteri te sportski stručnjaci koji su se pobrinuli da svi sudionici dobiju priliku pokazati svoje parasportske, odnosno sportske vještine, steknu nova zanimljiva iskustva i dobro se zabave u igri s ostalim sudionicima. Djeca su uživala u lijepoj i prijateljskoj atmosferi koja je bila ispunjena pozitivnom energijom i radošću.

Jedan od najposebnijih trenutaka bio je kada je prisutne svojim dolaskom iznenadio hrvatski parolimpijac, paratriatlonac Antonio Franko. On je s djecom podijelio svoja iskustva koja je doživio na Parolimpijskim igrama u Parizu. Antonio je s velikim entuzijazmom govorio o trenucima ponosa, ali i izazovima koje je doživio na Igrama u Parizu.

Djeca su upijala svaku riječ koju je Franko govorio te iz prve ruke mogli čuti što sve prolazi i kako se osjeća jedan paraolimpijac na najvećem sportskom natjecanju na svijetu, ali su isto tako dobili priliku da se povežu i puno toga nauče od čovjeka koji im, zbog mnogo čega, može biti sportski uzor.

Svi sudionici igara su nakon završetka programa nagrađeni medaljama i nagradama za svoj trud, hrabrost i uspjeh koje su pokazali tijekom igara.

Riječke sportske igre za djecu s teškoćama doprinose stvaranju društva u kojem su svi ravnopravno uključeni, a njihova energija i radost nastavak su tradicije koja će se, vjerujemo, širiti i u godinama koje dolaze.

Nema sumnje kako je posjet hrvatskog paraolimpijca Antonija Franka u djeci probudio želju da se i oni počnu baviti profesionalnim sportom pa možda netko od njih jednog dana postane olimpijac ili paraolimpijac.

Nastavi čitati

Ostali sportovi

SOLIN Održan tradicionalni turnir u sjedećoj odbojci

Objavljeno

/

Na slici je ženska osoba koja je sportski obučena. Kraj sebe ima loptu za odbojku. Na koljenima ima crne steznike. Ona sjedi na podu u dvorani i drži se za koljeno.
Foto: Pexels

Pošto je Anđela Mužinić Vincetić počasna članica kluba domaćina, tijekom proglašenja pobjednika i svečane dodjele nagrada, svi prisutni zapjevali su u čast zlatne paraolimpijke

U Solinu se u organizaciji POIK Split, pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije, Grada Solina, Grada Kaštela i HVIDRE Solin, te uz podršku ministarstva branitelja, po 18. put održao tradicionalni turnir u sjedećoj odbojci pod nazivom ‘Mediteran 2024’.

U sportskoj dvorani Bilankuša okupio se velik broj posjetitelja koje je prije početka ove tradicionalne sportske manifestacije pozdravio predsjednik POK Split Ivan Udovičić, a potom i predsjednik Parasportskog saveza Splitsko-dalmatinske županije, kao i tajnik POK Split Dragan Maretić.

Turniru su prisustvovali i predstavnica Ministarstva hrvatskih branitelja Ana Jurković, predstavnici Splitsko-dalmatinske županije, predstavnik koordinacije braniteljskih udruga grada Splita Mirko Ramljak, predsjednik Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Splitsko-dalmatinske županije Miljenko Modrić Miki, predsjednik Paraolimpijskog saveza Grada Splita Mijo Bakić i ostali uvaženi gosti.

Turnir je otvorio dogradonačelnik Solina Ivica Rakušić koji je u svom uvodnom govoru obećao kako će i dalje davati potporu Gradu Solinu u razvoju sjedeće odbojke kao i parasporta općenito. 

Pobjednik ovogodišnjeg turnira bila je ekipa KSO Knin 95 koja je do pobjede stigla svladavši protivnike u sve tri odigrane utakmice s istim rezultatom (2:0).

Drugo mjesto pripalo je timu POK Zadra, dok je na treće mjesto zasjeo domaćin POK Split, a posljednji je završio POK Vukovar.

S obzirom da su Knjini na parketu bili neumoljivi nije ni čudo da je za najboljeg igrača turnira izabran njihov Nikica Medić. Njemu je zahvalnicu i pokal najboljeg igrača uručio tajnik POK Split Dragan Maretić.

Na prestižnom natjecanju u Solinu sudjelovale su i dvije hrvatske reprezentativke u sjedećoj odbojci, Romana Bulj i Ružica Pejanović-Modrić, te tako učinile ovaj turnir još zanimljivijim.

Osim brojnih predstavnika iz braniteljskih krugova Splitsko-dalmatinske županije, turniru su prisustvovali i igrači sjedeće odbojke iz susjednih zemalja. Tu su bili reprezentativac Slovenije Simon Turk te reprezentativac Bosne i Hercegovine Zikret Mahmutović.

Nagrade su dijelili dopredsjednik kluba Damir Plemeniti Banić, kapetan Neno Zorica, tajnik Dragan Maretić, trener Nikola Bosančić, igračice i igrači Romana Bulj, Ilija Klepo, Dario Vukelić te Zoran Vrbatović.

Pošto je Anđela Mužinić Vincetić počasna članica kluba domaćina, tijekom proglašenja pobjednika i svečane dodjele nagrada, svi prisutni zapjevali su u čast zlatne paraolimpijke.

Nastavi čitati

U trendu