Connect with us

Kultura

HNK ostvario rekordan broj pretplatnika zahvaljujući digitalizaciji

Objavljeno

/

Digitalizacijom baze podataka, HNK u Zagrebu je dobio suvremenu bazu pretplatnika, kategoriziranih prema klasifikaciji pretplate

Hrvatsko narodno kazalište (HNK) u Zagrebu ostvarilo je rekordne rezultate s ovogodišnjih više od pet i pol tisuća pretplatnika, zahvaljujući glavnome sponzoru i partneru u digitalizaciji, hrvatskoj tvrtki Mplus, izvijestili su govornici u utorak na konferenciji za novinare.

Umjetnički program je uz digitalnu transformaciju rezultirao porastom prihoda od pretplata od 57,34 posto, istaknula je intendantica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu Iva Hraste Sočo.

Zagrebački HNK je prije godinu predstavilo kao novog glavnog sponzora i partnera tvrtku Mplus, europskog pružatelja BPTO usluga za outsourcing poslovnih i tehnoloških procesa te najavilo da će napraviti tehnološki iskorak u odnosu s publikom kroz digitalizaciju baze podataka te komunikaciju s pretplatnicima. 

Rezultate dosadašnje suradnje predstavili su intendantica Hraste Sočo i predsjednik Uprave Mplus Grupe Darko Horvat,, koji su najavili da će tvrtka biti glavni sponzor kazališta i u ovoj godini, priopćili su iz HNK.

Hraste Sočo istaknula je da je suradnja uvelike podigla korisničko iskustvo gledatelja, te dodala da je zbog zadovoljstva rezultatima i radom HNK, Mplus u 2024. vrijednost sponzorstva povećao za 70 posto.

Digitalizacijom baze podataka, HNK u Zagrebu je dobio suvremenu bazu pretplatnika, kategoriziranih prema klasifikaciji pretplate. Proveo je i tzv. ‘outbound’ kampanju promovirajući Zagrebački operni festival i informirajući publiku o početku prodaje pretplata. 

Darko Horvat rekao je da je publika izrazito dobro prihvatila digitalnu transformaciju i razvoj umjetničkog programa kazališta. 

“Uvidjeli smo važnost prilagođavanja različitim generacijama publike, te smo zajedno radili na implementaciji novih komunikacijskih tehnologija, optimalnih za svaku generaciju, poput chata za komunikaciju s mlađom publikom”, rekao je.

Također, slijedili su svjetske prakse kazališta i opernih kuća u većim gradovima, poput Londona, New Yorka i Beča, te su pokrenuli automatizaciju pozivanja pretplatnika za rođendane i poruka za podsjećanje publike na predstave. 

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kultura

Party bajka o svijetu slijepih i slabovidnih

Objavljeno

/

Napisao/la:

Predstava nosi poruku da smo svi jednaki i svi zaslužujemo priliku za ravnopravno uključenje u zajednicu,ali moramo se i sami oko toga potruditi.

Kazališna udruga „MIST“ u ponedeljak je u dvorani Plitvice Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta izvela predstavu Party bajka čiju režiju potpisuje Anita Matković.

U poučnoj predstavi uživali su brojni studenti. Glumci su odlično odigrali svoje uloge unoseći i dio svoje osobnosti. Predstava na zabavan način govori o svijetu slijepih i slabovidnih osoba, a riječ je o suvremenoj obradi priče o Crvenkapici.

Autorica teksta je Kristina Krsnik koja tumači lik glavne junakinje tinejdžerice Vande od milja zvane Crvenkapica pred kojom su prepreke, ali unatoč sljepoći ih uspješno svladava kako bi došla na rođendanski party prijateljice Emili.

Uz Kristinu glumačku postavu čine Danijela Vidas, Adriana Katić,Anita Matković i Andrej Hatar. Iako je namijenjena tinejdžerskoj publici predstavu koja je već nekoliko puta izvedena s oduševljenjem je  gledala i starija publika. Nakon svake izvedbe predstave održava se i interaktivna radionica. Predstava je  realizirana u okviru projekta „Bababajka o crvenoj kapici“ koji je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija i Grada Zagreba, ostvarena je u suradnji s Centrom za kulturu i informacije Maksimir.

Kristina je rekla da se radi o predstavi koja može nasmijati publiku i može potaknuti publiku da svakodnevnu situaciju sagleda iz drugačije perspektive. Naglasila je kako predstava nosi poruku da smo svi jednaki i svi zaslužujemo priliku za ravnopravno uključenje u zajednicu,ali moramo se i sami oko toga potruditi.

„Ovom predstavom se želi poručiti da su osobe s invaliditetom prije svega osobe, svaka ima svoj karakter, svoje mane i vrline. Svaka osoba je u nečemu dobra, a njezin invaliditet dolazi kao nešto usput kao što primjerice netko ima plavu ili smeđu kosu tako isto netko ne vidi. Željeli smo prikazati da se osobe s invaliditetom ponašaju kao i sve druge osobe.Tako se u predstavi i slijepa tinejdžerica Vanda ponaša kao svaka  tinejdžerica “, rekla je Kristina. Naglasila je kako ova predstava može znatno pridonijeti da videće osobe dožive svijet osoba s oštećenjem vida.

„Cilj nije da u predstavi bude predavanje o slijepima nego je cilj da pokažemo slijepe osobe u svakodnevnim situacijama, kako se snalaze u njima“ pojasnila je Kristina. U ulozi Vande odlično se snašla. S obzirom da je i sama slijepa osoba doživjela je taj lik unoseći u njega i neka svoja iskustva. Smatra da je njezinim kolegama kao slijepim i slabovidnim osobama veći izazov bio glumiti u predstavi videće osobe.

„Gluma za mene znači uživljavanje u jedan novi svijet. Inače od malena obožavam čitati i kao mala obožavala sam izmišljati, postojeće likove iz dragih književnih djela stavljala bih u priče koje bih sama izmislila. Moji ukućani su morali sa mnom glumiti, odabrala sam im likove. Prije svega za mene je gluma bila oživljavanje priča koje sam pročitala ili izmislila. Zapravo gluma mi pomaže istražiti granice  vlastitih mogućnosti“objasnila je Kristina.

Osim tekst za predstavu Party bajka, Kristina je napisala i tekst za predstavu „ Drugačiji si, to je baš cool“ koja također govori o osobama s oštećenjem vida, a namijenjena je djeci od prvog do četvrtog razreda osnovne škole.Trenutno se priprema za ulogu u novoj predstavi Kazališne udruge „MIST“, a u budućnosti bi voljela pisati i nove tekstove.

Danijela Vidas koja glumi Vandinu prijateljicu Emili rekla je da joj se svidjela uloga.

“Kao nekadašnja buntovna tinejdžerica prepoznala sam se u liku Emili.U predstavi sam se prisjetila sebe u tom tinejdžerskom razdoblju“ rekla je Danijela. Naglasila je da uz glumu se bavi i pjevanjem.

Ulogu Vandine mame tumači Adriana Katić. „Glumim pravu mamu današnjice koja ima hrpu obaveza, pomalo je nervozna.Vidljiv je jaz između mame i Vande koja živi u skladu sa svojim godinama.Inače volim glumu, glumim od osnovne škole, bila sam i na LiDraNu. Drago mi je da me gluma prati kroz život. Gluma je na neki način upoznavanje sebe kroz druge uloge“,rekla je Adriana.

Nestašnog dječaka glumi Andrej Hatar koji je uživao u  ulozi. Naglasio je da za njega gluma znači zabavu, opuštanje, najbolji način provođenja slobodnog vremena, ali i rad na sebi .

Osim što je redateljica predstave voditeljica Kazališne udruge „MIST“Anita Matković u predstavi je posudila svoj glas Vandinoj baki.

„Kroz umjetnost slijepe i slabovidne osobe mogu potaknuti osobni razvoj. Svojim djelovanjem mogu pokazati drugima kako se nositi s određenim problemima i kako ih rješavati. Naše predstave radimo da pokažemo publici što sve može slijepi i slabovidni glumac. Radionice nakon predstave su koncipirane da otvore drugačiji svijet“ istaknula je Matković.

Nastavite čitati

Kultura

Pokrenut CineO’ – filmski festival u bolnici za hospitaliziranu djecu i mlade

Objavljeno

/

Napisao/la:

Platforma je besplatna za svu hospitaliziranu djecu i mlade, a filmski katalog dijeli osam projektnih partnera

Udruga ‘Djeca susreću umjetnost’ kroz program Film u bolnici organizira filmski festival CineO’, u sklopu kojega će biti prikazano osam filmova. Cilj programa je hospitaliziranoj djeci i mladima olakšati bolničke dane, ističu organizatori festivala.  

U drugom izdanju festivala CineO’, koji traje od 22. travnja do 12. svibnja, uz osnivače, talijanske partnere Il Nuovo Fantarca koji vode program Cinema in Ospedale, prvi put sudjeluje i Hrvatska.

Program se sastoji od osam filmova, četiri po izboru talijanskog partnera te četiri po izboru hrvatskog partnera, a najbolji film odabrat će tri žirija – žiri hospitalizirane djece i mladih, žiri roditelja te žiri odgojno-obrazovnog i bolničkog osoblja.

Program festivala uključuje četiri hrvatska filma – “Surogat” i “Krava na mjesecu” Dušana Vukotića, “Bijela vrana” Mirana Miošića te “Ljeto iz svemira”, film nastao u sklopu Foto kino video kluba Zaprešić koji na platformi filmubolnici.org gostuje zahvaljujući Reviji dječjeg filmskog stvaralaštva Hrvatskog filmskog saveza.

Najbolji filmovi bit će proglašeni i nagrađeni 12. svibnja te će u svibnju biti prikazani u talijanskim i hrvatskim bolnicama.

Svi su filmovi namijenjeni hospitaliziranoj djeci i mladima u Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji, Španjolskoj, Belgiji. Švedskoj, Njemačkoj i Grčkoj kako bi imali pristup kvalitetnim filmovima, ali i dodatnim edukativnim materijalima, dodaju organizatori.

Projekt Film u bolnici udruge ‘Djeca susreću umjetnost’ od 2014. donosi filmsku magiju djeci i mladima u bolnicama ispunjavajući bolničke dane kvalitetnim sadržajem i potičući filmsku pismenost te ljubav prema filmu provedbom aktivnosti uživo te osiguravanjem nesmetanog pristupa pažljivo selektiranim filmovima putem online platforme, ističu iz Udruge.

Program se provodi u više od 20 hrvatskih bolnica kao dio paneuropskog projekta koji se od 2018. provodi u osam zemalja omogućavajući dostupnost kulturnog sadržaja djeci u ranjivim situacijama.

Platforma je besplatna za svu hospitaliziranu djecu i mlade, a filmski katalog dijeli osam projektnih partnera. Tako djeca iz cijele Europe imaju priliku gledati hrvatske filmove, a ona u hrvatskim bolnicama mogu gledati europske filmove.

Projekt sufinanciraju MEDIA potprogram, Ministarstvo kulture i medija, Hrvatski audiovizualni centar, Grad Zagreb i Ured za udruge.

Hina

Nastavite čitati

Kultura

INKAZ Međunarodni susret kulturno-umjetničkih skupina u Zagrebu

Objavljeno

/

Napisao/la:

INKAZ je predivan primjer dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom

Pod motom  „Sunce kao radost, kiša kao tuga, oboje nam treba da se  stvori  duga“ u srijedu je u kinodvorani Studentskog centra u Zagrebu svečano otvoren 18. po redu INKAZ. 

Riječ je o međunarodnom susretu kulturno-umjetničkih  skupina osoba s teškoćama u razvoju koji tradicionalno organizira Centar za odgoj i obravanje Dubrava.

Jedinstvena manifestacija  pridonosi ravnopravnosti i integraciji osoba s teškoćama u razvoju u društvo. Tijekom njezinog dvodnevnog  održavanja, ove osobe donose posebno ozračje na pozornicu pokazujući da umjetnost i stvaralaštvo nema granice.

U  prigodnom govoru ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava  Marina Nekić izrazila je zadovoljstvo što je INKAZ  doživio svoju punoljetnost. Naglasila je da na 18.INKAZ-u nastupaju 20 umjetničkih skupina  osoba s teškoćama u razvoju, a program je i ove godine raznolik. Tako će publika moći uživati u glazbeno-scenskom, dramskom i plesnom nastupu te igrokazima i recitacijama.

„Unatoč svojim ograničenjima osobe s teškoćama u razvoju su umjetnici  velikog srca  i svaki  puta smo na INKAZ-u zadivljeni  njihovim mogućnostima,” rekla je ravnateljica  Nekić.

Pravobranitelj za osobe s invalidtetom Darijo Jurišić podsjetio je da Centrar za odgoj  i obrazovanje Dubrava postoji već 60  godina, a posebno mjesto tijekom njegovog  djelovanja i postojanja zauzima 1999. godina kada je održan prvi INKAZ.

 „INKAZ je predivan primjer jedne dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom. Zabava mora biti dio obrazovnog  procesa za sve učenike, pa i za učenike s teškoćama u razvoju. Uvijek se govori što osobe s invaliditetom ne mogu, ali ako im damo priliku  i podršku, mogu doprinijeti u svim područjima, pa  tako i u kulturi i umjetnosti,” naglasio je Jurišić.

Ovogodišnji umjetnički program INKAZ-a otvorio je nastup Zbora djelatnika Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koji su izveli himnu INKAZ-a.

Publiku  je  posebno oduševio  glazbeno – scenski nastup učenika Centra  za  odgoj i obrazovanje Dubrava. Uz plesnu pratnju  učenik Vito  uvjerljivo je otpjevao pjesmu  Baby Lasagne.

Dojmljiv je bio i glazbeno-scenski nastup štićenika Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek.

Među  ovogodišnjim izvođačima istaknula se i recitatorska grupa Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koja je izvela recitaciju Priča o dugi.

Učenice Marina Kotarski  i Lucija Kosović te Lovro  Bilić koji  su u recitarskoj  grupi  prvi puta sudjeluju na INKAZ-u.

 „Volim nastupati pred ljudima, volim recitirati .To me zabavlja. INKAZ  vidim  kao priliku da se zabavim,“ rekla je Marina.

Lovro je izrazio je zadovoljstvo što kao predstavnik Centra Dubrava može nastupati na INKAZ-u. Naglasio je da ga oduševljava interes publike za ovu manifestaciju. Njegova velika ljubav je gluma i recitiranje.

Jedna od ovogodišnjih izvođačica bila je i Ema Hanzec koja pohađa radno-okupacijske aktivnosti Centra. Izvela je  pjesmu Michaela Jacksona, Billie Jean.

 „Sudjelovanje na INKAZ-u mi omogućava da sklopim nova prijateljstva i da vidim koliko su  drugi uspješni u svojim nastupima“, rekla je Ema. Osim što  voli pjevati, izrađuje i  pletene narukvice.

Nastavite čitati

U trendu