Connect with us

In Metropola

Grad Zagreb za programe u kulturi dodijelio dvostruko više sredstava nego lani

Objavljeno

/

Velik je zaokret oko ulaganja u kulturne objekte, poput Paromlina  koji je najveća kapitalna investicija ovog mandata gradonačelnika pa će uskoro početi i građevinski radovi.

Za programe javnih potreba u kulturi Grad Zagreb je ove godine dodijelio ukupno 8,3 milijuna eura, što je gotovo dvostruko više nego prošle, a zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević istaknuo je da su sredstva za kulturu povećana u svim kategorijama.

Kako je istaknuto u četvrtak na konferenciji za novinare, ove je godine dodijeljeno ukupno 8,3 milijuna eura naspram prošlogodišnjih 4,3 milijuna, a povećan je i broj financiranih programa i broj organizacija. U 2024. odobrena su 1384 programa naspram 1163 programa u 2023. godini.

Tomašević je istaknuo da se ulaganja odnose i na kapitalna ulaganja i na programe za izvaninstitucionalnu kulturu, kulturne ustanove grada Zagreba te investicijsko održavanje kulturnih ustanova. 

“Time pokazujemo da nam nije samo deklarativno stalo do kulture”, rekao je i dodao kako je to u skladu sa strategijom koju je prije nekoliko mjeseci prihvatila gradska skupština. 

Ocijenio je kako takva odluka pokazuje njihovu ambiciju da kulturu vrate na mjesto koje joj i pripada u gradu Zagrebu.

Napomenuo je da su svi natječaji ove godine završili u rekordnom roku te dodao kako će to cijeniti svi organizatori gotovo 1400 programa koji se financiraju iz proračuna grada Zagreba.

Velik je zaokret, naglasio je, oko ulaganja u kulturne objekte, poput Paromlina, koji je najveća kapitalna investicija našega mandata pa će uskoro početi i građevinski radovi.

Iz proračuna grada Zagreba sedam posto za kulturu

“Godine 2021. godine iz proračuna grada Zagreba odlazilo je 5 posto sredstava za kulturu, što je dosta u odnosu na mnoge hrvatske gradove pa i europske gradove”, rekao je Tomašević i dodao kako su sada to podigli na 7 posto ukupnoga proračuna grada Zagreba.

Podsjetio je da je u ukupnom iznosu za sve aspekte kulture za 2021. godinu bilo planirano 95 milijuna eura, a u proračunu za 2024. godinu 168 milijuna eura, što je oko 73 milijuna eura ili 76 posto skoka u ovih samo nekoliko godina.

Naglasio je kako su se isto tako povećala i programska sredstva za kulturne ustanove grada Zagreba u odnosu na prethodnu godinu, za čak 65 posto.

Sredstva za kulturne ustanove i njihovo održavanje i opremanje u odnosu na 2021. povećana su peterostruko, a trostruko povećanje je u odnosu na prošlu godinu, rekao je Tomašević.

Smatra kako će se sve to vidjeti u njegovoj viziji kulture koja nije elitistička. 

Očekuje od svih gradskih ustanova da se otvore prema lokalnoj zajednici i prema različitim korisnicima, a kulturne ustanove pozvao je da više surađuju međusobno i s izvaninstitucionalnim kulturnim organizacijama.

Kultura treba biti dostupna svima, a to znači kultura po kvartovima pa smo ove godine i povećali sredstva za tu namjenu, napomenuo je zagrebački gradonačelnik.

Na pitanje je li povećan proračun za kulturu zato što su biračko tijelo koje preferira kulturu njegovi glasači, Tomašević je odgovorio kako oni ne štede nego ulažu u sve segmente, a ne samo u kulturu. Zahvaljujući racionalnoj štednji i europskim fondovima ulaže se u sve segmente – promet, sport, obrazovanje i u dječje vrtiće, dodao je. 

Pročelnica Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Emina Višnić istaknula je kako se ovakvim rastom financiranja ostvaruje dodatna potpora za već etablirane programe, ali se otvara i prostor za rast kvalitete i opsega programa koji su ranije bili znatno podfinancirani, te za razvoj novih programa.

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavite čitati
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

In Metropola

Proslava Praznika rada u Maksimiru

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Grad Zagreb

Povodom Prvog maja, Grad Zagreb organizira tradicionalno druženje u parku Maksimir. Posjetitelje očekuju grah, štrukle i dobra glazba, što će zasigurno privući sve generacije od najmlađih do najstarijih

Grad Zagreb u suradnji s ustanovom Priroda Grada Zagreba, Ustanovom „Dobri dom“ Grada Zagreba i Centrom za kulturu Maksimir priprema bogat glazbeno-zabavni program kojim će se i ove godine obilježiti Međunarodni praznik rada u parku Maksimiru.

Program za građane svih generacija organiziran je u četvrtak, 1. svibnja i to na dvije maksimirske pozornice, a uz glazbene nastupe, kreativne i edukativne radionice, posjetitelje očekuje 45.000 porcija graha i 30.000 porcija štrukli koje će se dijeliti od 10.30 sati.

Posjetitelji Maksimira uz finu hranu moći će uživati u nastupima brojnih izvođača. Kao i prijašnjih godina nezaobilazni dio programa bit će nastup Zagrebačkog orkestra ZET-a kojem će se pridružiti i gosti Šlageristi. S velike pozornice posjetitelje Maksimira zabavljat će Ante Gelo bend kojemu će se pridružiti gosti Marko Tolja, Mia Dimšić i natjecatelji The Voice Kidsa. Koncert će održati i Mariachi Los Caballeros te bend Ljetno kino.

Na maloj pozornici, u blizini ulaza u park Maksimir, od 10.00 do 14.00 sati održat će se kreativne radionice, nastupi plesnih skupina te predstave za djecu koje organiziraju zagrebački centri za kulturu. U blizini male pozornice posjetitelji će od 15.00 sati moći besplatno sudjelovati na kvizu općeg znanja.

Detaljan program možete pogledati na linku https://zagreb.hr/proslava-praznika-rada-u-maksimiru/208659

Nastavite čitati

In Metropola

Održana koordinacija arhitektonske prilagodbe Autobusnog kolodvora Zagreb

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Grad Zagreb

Osobe s invaliditetom i predstavnici Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom sudjelovali su prošli tjedan na koordinaciji provedbe projekta arhitektonske prilagodbe Autobusnog kolodvora Zagreb

Cilj prilagodbi je transformirati prostor autobusnog kolodvora u inkluzivno i pristupačno okruženje za sve putnike. Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, u ulozi medijatora, povezao je izvođača radova s predstavnicima udruga osoba s invaliditetom kako bi radovi bili usklađeni s potrebama ciljane skupine.

Predviđene prilagodbe uključuju instaliranje rampi, platformi, prilagodbu liftova i šaltera, postavljanje taktilnih vodilja te, na inicijativu Gradskog ureda, provođenje edukacija za zaposlenike AKZ-a.

Sudionici koordinacije složili su se kako je upravo ovakav pristup jedini koji može rezultirati uistinu inkluzivnim rješenjima. Naglašeno je i da će se ista praksa primjenjivati u svim budućim projektima arhitektonskih prilagodbi gradskih prostora.

Tijekom ove godine započinje prilagodba zgrade osobama sa smanjenom pokretljivošću i slabovidnim osobama. Planirana investicija, vrijedna 480 tisuća eura s PDV-om, uključuje ugradnju triju dizala iz čekaonica na odlazne perone 200, 300 i 400, kao i podizne platforme za galeriju iznad blagajni na drugoj etaži. Osim toga, cijeli javni prostor putničkog terminala bit će povezan s peronima postavljanjem 1000 metara taktilnih traka za slabovidne osobe.

Nadogradit će se i blagajne, koje će dobiti specijaliziranu tehničku opremu kako bi se olakšala komunikacija s osobama s invaliditetom. Također, predviđena je sanacija svih izlaza iz čekaonice na perone te postavljanje nove rasvjete na površinama perona.

Nastavite čitati

In Metropola

ZAGREB Novi portal o ranoj razvojnoj podršci i intervenciji

Objavljeno

/

Napisao/la:

Ostaje i dalje problematika s djecom od sedam godina nadalje, budući ne postoje terapije za njih u sklopu sustava, već moraju ići privatnim liječnicima.

Grad Zagreb je na svojim službenim Facebook stranicama predstavio novi portal na temu ‘Rana razvojna podrška i rana intervencija za djecu s teškoćama u razvoju (0 – 7 godina) na području grada Zagreba’, kao novo mjesto podrške, informacija i razumijevanja, kreiran kako bi se olakšao prvi korak prema pravovremenoj pomoći djeci i njihovim obiteljima.

Tako se na portalu mogu pronaći informacije o ranom razvoju i kako prepoznati odstupanja i rane teškoće, zatim najava radionica, predavanja i druge korisne aktualnosti, potom popis pružatelja usluga, brojne publikacije, vježbe i praktični savjeti, a naposljetku i interakvivna karta za lako pretraživanje i filtriranje pružatelja usluga.

Istaknuto je da je portal razvijen sa ciljem pružanja sveobuhvatnog vodiča roditeljima i skrbnicima kroz sustav rane razvojne podrške i intervencije, osnažujući ih pravim informacijama i pomažući im da prepoznaju važnost rane podrške za dobrobit djeteta.

Naglašena je i ključnost suradnje sustava zdravstva, socijalne skrbi i obrazovanja u osiguravanju učinkovite rane intervencije.

U komentarima ispod teksta povela se rasprava o neučinkovitosti sustava kroz najmanje unazad 30 godina, pogotovo u vezi nedostatka odgajatelja i ostalog osoblja, kao i o zaostalosti rane intervencije, dok su neki pohvalili inicijativu, navevši proširenje usluga u Jelkovcu, Suvagu, Silveru, Malom domu i ‘Slavi Raškaj’, što se vidi po dobivenim terapijama.

Neke stručne osobe, poput edukacijskog rehabilitatora, također su se uključile u komentiranje pa su iznijele činjenice da su zatvorene dječje psihijatrije – gotovo da ih nema, zatvoreni su domovi za nezbrinutu djecu, a također nema ni domova za djecu s poremećajima u ponašanju. Naglašeno je školovanje za rad s oštećenjima vida, motoričkim poremećajima, kroničnim bolestima i intelektualnim teškoćama, kao i za autizam.

Na kraju ostaje činjenica da se djeca s teškoćama u razvoju biraju u smislu s kojima od njih će se raditi pa se predlaže od nekih komentatora da se intervencija treba raditi isključivo kroz igru, kretanje, socijalizacijske grupe, likovnu i glazbenu terapiju, kako onima u ranoj intervenciji, tako i starijima. Ostaje i dalje problematika s djecom od sedam godina nadalje, budući ne postoje terapije za njih u sklopu sustava, već moraju ići privatnim liječnicima.

Mirela Šentija Knežević iz Grada Zagreba istaknula je da je ovaj portal jedna od niza konkretnih mjera Grada Zagreba, koje su poduzete u posljednje tri godine u ovom području. Međutim, problem ostaje da obuhvaća samo djecu do sedam godina, dok svi stariji ostaju i dalje bez takve vrste podrške i terapija.

Nastavite čitati

U trendu