Poveži se s nama

in burza

DUGA RESA Udruga invalida rada zapošljava dvadeset osobnih asistenata

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Udruga invalida rada Grada Duga Resa iz Karlovačke županije objavila je natječaj za dvadeset osobnih asistenata/tica osobama s invaliditetom na području Duge Rese, na neodređeno vrijeme, radi novootvorenih poslova

Zaposlenje je na 20 sati tjedno, u prijepodnevnoj smjeni, nema smještaja, a naknada za prijevoz isplaćuje se u cijelosti.

Kao razina obrazovanja posloprimca traži se srednja škola od tri ili četiri godine, a radno iskustvo nije važno.

Opis poslova odnosi se na pružanje osobne asistencije u svim životnim aktivnostima osobama s najtežim stupnjem invaliditeta.

Potrebno je imati vozački ispit B kategorije.

Natječaj je objavljen na internetskim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a rok za prijavu je do 15. siječnja 2024. godine.

Zainteresirani se mogu prijaviti na adresu poslodavca: Udruga invalida rada Grada Duga Resa, Mrežnička obala 8, 47250 Duga Resa, gdje se može i osobno doći uz prethodnu najavu na telefon: 047/844-790 ili na email adresu: info@uir-dugaresa.com.

Udruga invalida rada i ostalih osoba s invaliditetom Grada Duga Resa osnovana je 17. prosinca 2001. godine. Osim s područja Grada Duga Resa, okuplja osobe s invaliditetom i iz okolnih Općina Netretić, Barilović, Bosiljevo i Generalski Stol. Udruga broji i do 650 članova. Provela je niz vrijednih projekata podržanih od Europskog socijalnog fonda, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, Karlovačke županije, Grada Duga Resa, kao i navedenih Općina. Korisnica je institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

in burza

OSI NA TRŽIŠTU RADA Zapošljavanje radne snage s invaliditetom. Smjernice i izazovi

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Pomak u broju zaposlenih je veći jer se povećava i broj poslodavaca koji nisu obveznici kvotnog zapošljavanja, a zapošljavaju osobe s invaliditetom

Imati posao danas je nužno – potreban nam je neki izvor prihoda od kojeg možemo živjeti, a posao nam omogućava da budemo u kontaktu s drugim ljudima i na taj nas način uključuje u društvo. Također, dobiti plaću koju smo zaradili i s kojom si, osim osnovnog, možemo priuštiti i nešto što želimo daje nam osjećaj zadovoljstva i osjećaj da smo nešto postigli.

U tom aspektu života osobe s invaliditetom nerijetko su zakinute, kako smo zaključili iz dosadašnjih tekstova unutar serija napisanih uz potporu Agencije za elektroničke medije, poput teksta ‘Prepreke pri zapošljavanju čekaju iza svakog kuta‘.

Već kod traženja posla, a onda i kod zapošljavanja, osobe s invaliditetom susreću se s nizom prepreka. Primarno se radi o predrasudama okoline, te nerazumijevanju invaliditeta od strane poslodavaca, a potom i nezainteresiranosti da se pozabave potrebnom razumnom prilagodbom, iako ona često ne zahtijeva puno – možda tek nešto više prostora za radno mjesto, pomoć pri nošenju teških predmeta ili prilagođene ulaze.

Diskriminacija kod razgovora za posao također je vrlo česta – neke osobe s invaliditetom bile su pozvane na razgovor samo reda radi, jer su ispunjavale uvjete, neke su dobile odbijenice jer firme nemaju prilaz prilagođen invalidskim kolicima, a neke su odgovarali od zaposlenja kako im roditelji ne bi ostali bez primanja.

K tome, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom ističe u svome Izvješću za 2023. da neki poslodavci namjerno nastoje kandidatima uskratiti pravo prednosti pri zapošljavanju tako što im daju niže ocjene na intervjuima bez konkretnog razloga ili poništavaju natječaj bez obrazloženja.

Unatoč preprekama, brojke o zaposlenosti pokazuju porast zapošljavanja – prema evidenciji HZZ-a u 2023. je bilo zaposleno 3645 osoba s invaliditetom, što je povećanje za 18,9 posto u odnosu na 2022. i dosad najveći broj zaposlenih u evidenciji HZZ-a. Podaci iz Očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom pokazuju da je 2023. evidentirano 16.724 zaposlenih osoba s invaliditetom, odnosno 1.211 osoba s invaliditetom više nego u 2022. godini.

Što se poslodavaca tiče, njih nešto manje od 10 tisuća obveznici su kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, a za čak 1391 podneseni su zahtjevi u 2023. za prisilnu naplatu naknade zbog nezapošljavanja. Ipak, raste broj poslodavaca koji su obveznici kvote, a zapošljavaju više osoba s invaliditetom od propisanog – u siječnju 2023. bilo je 479 takvih firmi i 1366 zaposlenih osoba s invaliditetom, a u prosincu iste godine bilo ih je 510 i 1668 zaposlenih.

K tome, pomak u broju zaposlenih je veći jer se povećava i broj poslodavaca koji nisu obveznici kvotnog zapošljavanja, a zapošljavaju osobe s invaliditetom. Na primjer, u siječnju 2023. bilo je 2000 takvih poslodavaca i 3275 zaposlenih osoba s invaliditetom, a u prosincu 2328 i 3814 zaposlenih.

Taj porast povezan je s porastom ispunjavanja zamjenskih kvota, odnosno, većim brojem sklopljenih ugovora s integrativnim radionicama ili radnim jedinicama koje zapošljavaju više od polovice osoba s invaliditetom za kupnju proizvoda ili usluga u vrijednosti naknade koju bi morali platiti ako ne zaposle osobu s invaliditetom. Na taj način firme koje ne mogu ili iz nekog razloga ne žele zaposliti osobu s invaliditetom, posredno podržavaju njihovo zapošljavanje.

Ovi pomaci svakako su pozitivni, a koji su točni razlozi tek trebamo ustanoviti. U novoj seriji tekstova zanimaju nas upravo pozitivni primjeri zapošljavanja i poduzeća koja brinu o svojim radnicima i razumiju vrijednost koju im oni donose te nastoje proširiti poslovanje i zaposliti što veći broj osoba s invaliditetom.

Tu se najčešće radi o integrativnim i zaštitnim radionicama, ustanovama koje se osnivaju radi zapošljavanja osoba s invaliditetom, a za koje su propisani određeni uvjeti rada, broj zaposlenih i izgled radnih mjesta.

Pretraživanjem interneta došli smo do podataka da u Hrvatskoj danas postoje četiri zaštitne radionice (od kojih je jedna URIHO, izdavač inPortala) i desetak zaštitnih radnih jedinica, odnosno odjela neke firme prilagođenih za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Radi se uglavnom o poslovima vezanim uz obradu drva i proizvodnju namještaja, raznim komunalnim poslovima, doradnim poslovima u proizvodnji i pomoćnim poslovima poput pakiranja.

Integrativnih radionica je nešto više – dvadesetak, a poslovi kojima se bave radnici u integrativnim radionicama, uz gore već spomenute, još su i proizvodnja tekstila (radna odjeća, tekstil za zdravstvo, prehrambenu i farmaceutsku industriju), najam tekstila, proizvodnja čokolade, proizvodnja kave, papira, kartonaže, kišobrana, suvenira, dijelova za aute. Zatim, dvije radionice bave se tiskom, jedna IT podrškom, a jedna je trgovina.

Istražujući te firme, usput smo bacili oko i na njihove web stranice, jer nas je zanimalo da li i na koji način govore da zapošljavaju osobe s invaliditetom. Nažalost, a ujedno i zanimljivo pitanje za istraživanje, desetak njih uopće ne spominju da su integrativna radionica ili se do te informacije može doći tek preko google-a, jer ju spominju samo kao dio nekog projekta i sl.

Nekoliko firmi spomenulo je zapošljavanje osoba s invaliditetom na birokratski način – prepisivanjem definicije integrativne radionice ili pozivom poslodavcima koji su obavezni zapošljavati osobe s invaliditetom da preko njihove firme popune zamjenske kvote.

Nekoliko poslodavaca ima navedeno socijalnu odgovornost ili inkluzivnost kao ciljeve svoje firme, a desetak radionica na primjeren način prikazuje svoju svrhu – osobe s invaliditetom kao radnici su na slikama na naslovnici i imaju slogane u kojima ističu da su njihovi proizvodi izrađeni vrijednim rukama osoba s invaliditetom i da su zaposlenici njihova najveća snaga.

Na stranicama ovih ustanova pokušali smo naći podatke i o broju osoba s invaliditetom koje zapošljavaju, no to nije bilo lako – samo nekoliko njih na svojim stranicama ima objavljene te brojke, pa ne možemo znati točno koliko je ukupno osoba s invaliditetom zaposleno u integrativnim radionicama. Također, jako malo njih objavilo je informacije koju vrstu invaliditeta imaju njihovi radnici, pa ne možemo znati koji su više zastupljeni, a koje osobe s kojim tipovima invaliditeta su možda zanemarene.

Do tih informacija svakako ćemo pokušati doći, a u novoj seriji tekstova odvest ćemo vas u nekoliko pogona koji zapošljavaju osobe s invaliditetom i prikazati kako izgleda rad ondje. Na koji su način osigurani uvjeti za rad, koriste li se nove tehnologije, kako su zadovoljni radnici, gdje ima prostora za pomak, kako potaknuti druge poslodavce na promjene prema inkluzivnosti – to su neka od pitanja kojima ćemo se baviti.

Piše: Ana Vragolović

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa ugovaranja novinarskih radova u elektroničkim publikacijama.

Nastavi čitati

in burza

SPLIT Zajednica spinalno ozlijeđenih traži osobnog asistenta/icu

Objavljeno

/

Na slici su dvije osobe, muškarac i žena. Muškarac ima jednu nogu dok umjesto druge noge ima protezu. On vježba na plavoj strunjači na spravi za jačanje ruku, dok mu žena koja stoji pokraj njega pomaže.
Fotografija: Pexels

Opis poslova osobnog asistenta između ostalog uključuje pomoć osobi s invaliditetom oko kućanskih poslova, kao i pomoć u društvenim i sportskim aktivnostima

Zajednica spinalno ozlijeđenih traži osobnog asistenta/icu za rad na određeno vrijeme, mjesto rada je u Splitu, a zaposlenje je na 35 sati tjedno. Smještaj nije omogućen, dok se naknada za prijevoz isplaćuje u potpunosti.

Natječaj je objavljen na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje 27. kolovoza, a rok za prijavu je do 15. rujna.

Razina obrazovanja koju poslodavac traži je završena četverogodišnja srednja škola, viši ili prvostupanjski sveučilišni studij, fakultet, magisterij ili doktorat, dok radno iskustvo nije važno.

Opis poslova osobnog asistenta između ostalog uključuje pomoć osobi s invaliditetom oko kućanskih poslova, kao i pomoć u društvenim i sportskim aktivnostima.

Plaća koju će kandidat dobiti za obavljanje posla osobnog asistenta iznosi 875 eura bruto uz naknadu za prijevoz i dodatak za topli obrok.

Zainteresirani se mogu prijaviti slanjem zamolbe na mail adresu: info@soz.hr

Nastavi čitati

in burza

KAŠTELA Udruga tjelesnih invalida traži dva osobna asistenta/ice

Objavljeno

/

Na slici je više osoba u noćnom izlasku. Jedna osoba među njima sjedi u invalidskim kolicima. Ljudi piju, druže se i pričaju.
Fotografija: Pexels

Posao osobnog asistenta uključuje pomoć u socijalizaciji osobi s invaliditetom

Udruga tjelesnih invalida Kaštela traži dva osobna asistenta/ice za rad na određeno, mjesto rada je u Kaštel Novom, a radi se samo poslijepodnevna smjena, dok je zaposlenje na 20 sati tjedno. Smještaj nije omogućen, a naknada za prijevoz isplaćuje se u potpunosti.

Natječaj je objavljen na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje 27. kolovoza, a rok za prijavu je do 9. rujna 2024. godine.

Razina obrzovanja koju poslodavac traži je završena četverogodišnja srednja škola, dok radno iskustvo nije važno.

Posao osobnog asistenta uključuje pomoć u socijalizaciji osobi s invaliditetom.

Zainteresirani se mogu prijaviti slanjem zamolbe putem maila: info@uti-kastela.hr uz prethodnu najavu na broj telefona 021/784-69-10.

Nastavi čitati

U trendu