Članovi Društva distrofičara Zagreb održali su edukaciju na teme: “Doživotno i dosmrtno uzdržavanje”, “Asistivna tehnologija kod fine motorike”, te “Fizioterapeutski postupci i rehabilitacija nakon operativno liječenih neuromuskularnih skolioza”
U okviru trogodišnjeg programa “Korisnik u FOKUSU” koji se provodi u sklopu poziva “Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje od 2023. godine do 2026. godine”, a kojeg sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, održana je edukacija koju su proveli članovi Društva distrofičara Zagreb.
Program “Korisnik u FOKUSU” se provodi u partnerstvu s Centrom za pružanje usluga u zajednici Novi Jelkovec, Školom za medicinske sestre Vinogradska, Udrugom osoba s invaliditetom Karlovačke županije–UOSIKAŽU od 1. lipnja 2023. do 31. svibnja 2026.
Edukacija u sklopu ovoga projekta održana je preko zoom platforme 17. siječnja 2024. godine.
Članovi Društva distrofičara Zagreb održali su edukaciju na teme: “Doživotno i dosmrtno uzdržavanje”, “Asistivna tehnologija kod fine motorike”, te “Fizioterapeutski postupci i rehabilitacija nakon operativno liječenih neuromuskularnih skolioza”.
Prva se okupljenima obratila predsjednica SOIH-a Marica Mirić koja je predstavila izlagače koji su vodili današnje edukacije.
Mirić je pozdravila novi ugovor o doživotnom uzdržavanju, kazavši kako je ovaj ugovor o doživotnom uzdržavanju puno konkretniji od onih prijašnjih.
Nakon uvodnih riječi Marice Mirić, riječ je dobila socijalna radnica Darija Geček koja je održala prezentaciju o ugovorima o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, te objasnila njihove najvažnije stavke.
Geček je istaknula kako ugovor o doživotnom uzdržavanju mora biti sastavljen u pisanom obliku te ovjeren od suca nadležnog suda.
U ovom ugovoru obvezuje se davatelj uzdržavanja da će primatelja uzdržavanja uzdržavati do njegove smrti, dok s druge strane primatelj usluge izjavljuje da mu daje svu svoju imovinu ili dio svoje imovine, s tim da ova odluka stupa na snagu tek nakon smrti primatelja usluge.
Kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju davatelj uzdržavanja se obvezuje da će primatelja uzdržavanja uzdržavati do njegove smrti, a s druge stane, primatelj uzdržavanja obvezuje se da će mu za života prenijeti svu ili dio svoje imovine.
Temeljna razlika između ova dva ugovora je trenutak prijenosa imovine. Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju trenutak u kojem se prenosi imovina sa primatelja na davatelja uzdržavanja je trenutak smrti primatelja uzdržavanja, dok kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju tenutak prijenosa imovine stupa na snagu odmah nakon sklapanja ugovora, – istaknula je Geček.
Nadalje, Darija je naglasila kako se ugovor o doživotnom uzdržavanju može raskinuti ako se odnosi ugovornih strana toliko poremete da im zajednički život postane nepodnošljiv, ako davatelj i primatelj usluge žive zajedno. Također, svaka strana može zahtijevati da se ugovor raskine, ako druga strana ne ispunjava svoje obveze. Ugovor može bit i sporazumno raskinut.
Jako je važno da prije sklapanja ugovora obje ugovorne strane, a pogotovo primatelj uzdržavanja, prouče prava i obveze koje proizlaze iz ugovora.
Marica Mirić ističe kako je jako važno shvatiti razliku između ova dva ugovora, te da se doživotnim ugovorom osoba može zaštititi od loših namjera davatelja uzdržavanja.
Nakon prezentacije socijalne radnice Darije Geček, prezentaciju na temu asistivne tehnologije kod fine motorike održao je radni terapeut Društva distrofičara Zagreb, Valentino Škiljan.
Fine motoričke vještine se kontinuirano razvijaju kroz faze ljudskog razvoja. Spomenute vještine uključuju korištenje manjih mišića šake, najčešće prilikom pisanja, rezanja, slaganja kockica ili otvaranja gumba pri oblačenju, rekao je Škiljan.
Razvoj fine motorike počinje u samom djetinjstvu. Stoga bi, od ranog djetinjstva, trebalo obratiti pozornost na njen razvoj. Škiljan ističe kako do nedovoljnog razvoja motoričkih sposobnosti može doći zbog ozljeda, bolesti, moždanog udara, urođenih deformacija, cerebralne paralize ili poteškoća u razvoju.
Kako bi osobe sa smanjenim motoričkim sposobnostima lakše obavljale svakodnevne zadatke, nerijetko se koriste asistivnom tehnologijom.
Asistivna tehnologija može biti niskotehnološka ili visokotehnološka, a podrazumjeva bilo koji dio opreme, predmeta ili sustav proizvoda koji se može nabaviti komercijalnim putem ili je prilagođen od nekog predmeta koji se nalazi u kući. Njegova funkcija je da doprinosi poticanju i poboljšanju funkcionalnih sposobnosti, bilo da se radi o osobi s invaliditetom ili osobi starije životne dobi koja ima određenih poteškoća u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, zaključio je Škiljan.
Posljednja tema online edukacije bila je “Fizioterapijski postupci i rehabilitacija nakon operativno liječenih neuromuskularnih skolioza”. O ovoj temi govorila je fizioterapeutkinja iz Društva distrofičara Zagreb Gabriela Čabraja koja je opisala vrste, simptome, dijagnosticiranje i načine liječenja ove bolesti.
Na kraju ove online edukacije Marica Mirić se zahvalila svim sudionicima.