Moderna vremena

DOKAZANO Tvrtke koje uključuju osobe s invaliditetom znatno su profitabilnije

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Korporativno uključivanje osoba s invaliditetom postalo je bitno održivije i pridonijelo je povećanju prihoda i dobiti za tvrtke koje su uvele inovacije na radnim mjestima kada je o inkluziji riječ

Još 2018. jedno posebno izvješće pod naslovom ‘Getting to Equal: The Disability Inclusion Advantage’ (Postizanje ravnopravnosti: Prednost uključivanja osoba s invaliditetom) pokazalo je poslovnoj zajednici kako tvrtke koje prihvaćaju inkluziju osoba s invaliditetom imaju tendenciju nadmašiti svoje konkurente u brojnim ključnim komercijalnim pokazateljima.

Izvješće je tijekom godina postalo autoritativni izvor citata za zagovornike koji argumentiraju poboljšano korporativno poslovanje kroz inkluziju osoba s invaliditetom.

Koncem ovog studenog organizacija Disability: IN za inkluziju na radnom mjestu objavila je novo, ažurirano izvješće pod naslovom ‘Imperativ uključivanja osoba s invaliditetom’. Analiza stručnjaka iz rečene organizacije, uz sve ostalo, ukazuje i na činjenicu da je u postpandemijskom razdoblju zabilježena najiznenadnija i najopsežnija prilagodba radnih mjesta zaposlenicima s invaliditetom kojoj smo svjedočili u ljudskoj povijesti.

Prema izvješću, korporativno uključivanje osoba s invaliditetom postalo je bitno održivije i pridonijelo je povećanju prihoda i dobiti za tvrtke koje su uvele inovacije na radnim mjestima kada je o inkluziji riječ.

– Inkluzija osoba s invaliditetom tema mi je bliska i imperativ je, kako s poslovnog tako i s društvenog aspekta, izgraditi pristupačno, uključivo okruženje u kojem svi naši ljudi mogu napredovati – komentirala je istraživanje glavna direktorica marketinga i komunikacija Jill Kramer.

Međutim, istraživači su identificirali golemu razliku u akademskoj zajednici među znanstvenicima i inženjerima s dugotrajnim invaliditetom u usporedbi s njihovim kolegama bez invaliditeta. Razlika je ponajprije vidljiva u osobnim dohodcima.

Situacija nije najblistavija ni u sektoru profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja. Istraživanje naime otkriva i da brojni pojedinci na razgovorima za posao kriju svoj invaliditet u strahu od diskriminacije i predrasuda. Poslodavce u tom smislu čeka zahtjevan i dugotrajan proces, no princip bi zapravo trebao biti krajnje jednostavan.

Tvrtke bi ponajprije trebale isticati otvorenu i suosjećajnu poslovnu kulturu. Najbolji je to način da se ublaže strahovi oko otkrivanja invaliditeta, a ako što više članova osoblja s određenim tjelesnim ili mentalnim tegobama otvoreno govori o svom stanju, stvorit će se i poletnije te učinkovitije radno okruženje.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

U trendu

Exit mobile version