Svrha utrke je podizanje svijesti o osobama s mišićnom distrofijom i neuromuskularnim bolestima, a radi unapređenja kvalitete njihova življenja i ostvarivanja ciljeva DDZ i SDDH
Poslušaj ovaj članak
Društvo distrofičara Zagreb (DDZ) i Savez društava distrofičara Hrvatske (SDDH), uz potporu Turističke zajednice Grada Zagreba te podršku platforme ‘Trči sa srcem’, u okviru Kampanje obilježavanja 21. svibnja – Nacionalnog dana osoba oboljelih od neuromuskularnih bolesti, organizirali su atletsku utrku ‘5. Run for MD 2024.’, s porukom ‘Trčati možeš i ti!’, virtualno od 19. do 21. svibnja 2024., a uživo 19. svibnja u zagrebačkom Rekreacijsko-športskom centru Jarun.
Inače, svrha utrke je podizanje svijesti o osobama s mišićnom distrofijom (MD) i neuromuskularnim bolestima (NMB), a radi unapređenja kvalitete njihova življenja i ostvarivanja ciljeva DDZ i SDDH. Startnina iznosi 20 eura, dok se za djecu do 15 godina ne plaća.
Moderatorica atletske utrke na Jarunu u nedjelju bila je Maja Sever, hrvatska novinarka i televizijska urednica poznata po zalaganju za građanska prava i pomaganju ljudima u nevolji. Ujedno je i predsjednica Sindikata novinara Hrvatske i Europske federacije novinara.
Na utrku se ove godine prijavilo 354 sudionika, za trčanje virtualno i uživo. Za utrku uživo prijavilo se 198 trkača, sa 17 ručnih kolica. Također, u nedjelju, 19. svibnja, na Otoku Trešnjevka, sudjelovalo je 49 djece u utrci uživo u 9,30 sati, dok ih je u 11 sati sudjelovalo četvero iz Osnovne škole Frana Galovića iz Zagreba te učenici zagrebačke I. gimnazije. Svi su proglašeni pobjednicima.
Pobijedio je Marko Bićanić, ultramaratonac iz UMK Mazator, koji već petu godinu zaredom sudjeluje na ovoj utrci.
– Ja sam iz malog sela kraj Slavonskog Broda, ali već deset godina živim u Zagrebu. Sam sam trkač i tu radim s trkačima. Ovakve utrke su mi puno draže od nekih prvenstava Hrvatske jer imaju neki viši cilj. Jedna od sličnih utrka je Zagreb – Vukovar, koju sam otrčao četiri puta. Ta utrka, kao i ova na Jarunu, važnije su mi od prvenstava Hrvatske, gdje je cilj neki plasman, rezultat. Ove utrke imaju dublje značenje. Između ostalog, moja mentorica Dubravka Ciliga, koja je nažalost pokojna, jako je puno radila s osobama s invaliditetom tako da i zbog nje trčim. Vjerujem da bi joj bilo drago što sudjelujem – rekao je Bićanić, koji je završio Kineziološki fakultet.
Katarina Strunjak iz Društva distrofičara Zagreb, pobjednica u utrci uživo u kategoriji elektromotorna kolica, uživala je potporu svoje majke Silvane.
– Ovo je moje drugo sudjelovanje, koje mi prije svega znači jako puno jer smatram da je promocija same mišićne distrofije, odnosno senzibiliziranje javnosti o osobama s mišićnom distrofijom i neuromuskularnim oboljenjima jako bitna. Tako da mi je drago što para i tetraplegija imaju svoje ‘Wings for Life’ u cijelom svijetu pa se nadam da ćemo se jednog dana i mi proširiti, ne samo u Zagrebu, nego i u Hrvatskoj, a onda i šire.
Obol cijelome događanju došla je dati i Ljubica Lukačić, saborska zastupnica.
– Meni je izuzetno zadovoljstvo da sam mogla sudjelovati na ovoj utrci, što sam mogla svojim prisustvom podržati istu, a koja je iznimno važna za osobe s mišićnom distrofijom – rekla je Lukačić.
Svima je bilo drago kada je došla bivša pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak, koja godinama prati ovo događanje.
Također, tu je bio i novoizabrani pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić, koji je i sudjelovao u utrci, kao i prethodnih godina.
– Biti na utrci na Jarunu peti puta jako je dobra svrha, lijepi dan, jako puno trkača. Radimo na osvješćivanju za mišićnu distrofiju. Znamo koliko to puno čini. Utrka je ne samo utrka, ne samo sportski rezultat, nego podizanje svijesti o mišićnoj distrofiji. Jako puno to ljudima znači kada obratimo pozornost, pažnju, prisutnost. Ovom humanitarnom utrkom možemo učiniti nešto jako dobro – rekao je Jurišić.
Glazbeni ugođaj pružao je na Jarunu Damir Juren, inače predsjednik Hrvatskog saveza boćanja osoba s invaliditetom.
– ‘Run for MD’ ima krasnu poruku ‘Trčati možeš i ti’, što znači da svi na neki način mogu sudjelovati, bilo da trče, bilo da hodaju, bilo da virtualno to rade. Ono što je velika blagodat, jest da sudjeluju djeca s teškoćama u razvoju i djeca, njihovi prijatelji. Ove godine imamo na sudjelovanju Osnovnu školu Frana Galovića iz Zagreba, Osnovnu školu Julija Klovića, a ono što nas posebno veseli jest sudjelovanje I. gimnazije Zagreb. Vidi se da odlični učenici senzibiliziraju nastavnike za tu edukaciju. Također, sudjelovali su i zaposlenici ‘Harvey Normana’ i veseli nas što i korporativne tvrtke uključuju svoje djelatnike, njih 30-ak, koji imaju capacity building. Bilo je i puno roditelja i drugih sudionika, koji su ove godine uveličali utrku, a među onima koji su nas na neki drugi način razveselili su državna tajnica Margareta Mađerić, saborska zastupnica Ljubica Lukačić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić, a pridružila nam se kao i uvijek bivša pravobraniteljica Anka Slonjšak. I to su ona veselja koja daju jedan novi doprinos ovome svemu – rekla je Marica Mirić, predsjednica Društva distrofičara Zagreb i Saveza društava distrofičara Hrvatske.
Mirić je komentirala i samu utrku.
– Utrke su bile fantastične. Ispoštivala su se sva pravila, dobivene su nagrade po određenim kategorijama. Sva djeca su dobila medalje i poklon. Isto tako bili su i oni koji su zdušno i vrlo brzo trčali. To nas veseli jer upravo ti koji sudjeluju na mnogim utrkama daju i tempo utrci. Ove godine po prvi puta smo uveli tombolu, slučajnim uzorkom, kako kompjutor odabere, da ne bismo nikoga favorizirali. I ono što je važno, podržali su nas brojni sponzori, kojima se svima zahvaljujem, zato što ta voda, ti kolači, ti pokloni, izazvali su oduševljenje. Bez obzira što ljudi od srca sudjeluju, ali vole i prigodne poklone. Ono što je važno za istaknuti je da su nam došli kolege iz Primorsko-goranske županije, njih sedam, predsjednik i suradnici, što je velika podrška da se podržavamo u međusobnim aktivnostima.
Mirić se nada da će se i sljedeće godine, kao i ove godine u odnosu na prethodne, okupiti još više sudionika da se senzibiliziraju za pitanje osoba s invaliditetom i teškoće s kojima se susreću, kao i za mišićne distrofije.