Hrvatski paraatletičar Luka Baković osvojio je brončanu medalju u bacanju kugle u kategoriji F46 na Svjetskom paraatletskom prvenstvu u japanskom Kobeu
Poslušaj ovaj članak
Najveći je to uspjeh u karijeri 26-godišnjeg Splićanina koji je na prošlom SP-u u Parizu bio četvrti. Ovoga puta domogao se svoje prve medalje na svjetskim prvenstvima.
Baković je do zadnje serije vodio s hicem od 16,04 m, no u zadnjoj seriji preskočili su ga ‘zlatni’ Indijac Sachin Sarjerao Khilari s novim azijskim rekordom 16,30 m, te Kanađanin Greg Stewart koji je bacio kuglu 16,14 osvojivši srebro. U ovoj disciplini je nastupio i Erik Fabian Kaurin osvojivši devetu poziciju s 14,11 metara.
– Sretan sam i zadovoljan sam, bronca je tu. Vodio sam do zadnje serije, ali nema veze. Sada idemo još jače, nakon kratkog odmora slijede pripreme za Pariz i pokušati tamo ostvariti još bolji rezultat i plasman – kazao je Baković, član splitskog ASK-a, koji je bio korak do medalje i na posljednjem SP-u u Parizu. Do zadnje serije je držao treće mjesto, a na koncu je ostao bez medalje za 10 centimetara.
Baković je sa 16 godina bio europski i svjetski prvak u parataekwondou u kategoriji do 75 kg, međutim nakon što su ukinuli njegovu klasifikaciju prebacio se u atletiku, a do sada je najveći uspjeh ostvario na EP-u poljskom Bydgoszczu 2021. osvojivši broncu u bacanju koplja.
– Baković je osvojio medalju s novim osobnim rekordom 16,04 m. Prije dva tjedna je na natjecanju u Velikoj Gorici, koje nije bilo verificirano od Svjetske paraatletske federacije, ostvario rezultat 16,10 m i time nagovijestio da se u Kobeu može boriti za visok plasman. Prije je Luka bacao i koplje, ali se zadnje dvije sezone opredijelio samo za kuglu što se pokazuje dobrim odabirom. Ovim rezultatom je vjerojatno izborio nastup na POI u Parizu – kazao je izbornik Damjan Sedić.
Ovo je druga medalja za hrvatsku paraatletiku u Kobeu nakon što je Velimir Šandor osvojio srebro u bacanju diska u kategoriji F52.
– Na posljednjem SP-u u Parizu smo imali jednu broncu, a u Kobeu smo do sada osvojili dvije medalje, srebro i broncu. To je vrlo dobar nagovještaj za Paraolimpijske igre u Parizu koje nas čekaju krajem kolovoza i početkom rujna – dodao je Sedić.
Miljenko Vučić je osvojio peto mjesto u bacanju kugle u kategoriji F11 s hicem 12,88 m iz prve serije, Slavio je Iranac Amirhossein Darbeid s 14,61 m, srebro je osvojio Rus Igor Baskakov bacivši kuglu 13,62 m, dok je treći bio Iranac Mahdi Olad s 13,28 m.
U bacanju čunja u kategoriji F51 nastupio je Mirnes Omerhodžić zauzevši sedmu poziciju s rezultatom 29,98. Zlato je osvojio Srbin Željko Dimitrijević (34,20) ispred Meksikanca Maria Santana Hernandeza (33,62) i Indijca Dharambira (33,61).
Na SP-u u Kobeu nastupa više od 1000 atletičara iz 100 zemalja, a od hrvatskih predstavnika na Memorijalnom stadionu Kobe Universiade još će nastupiti Ivan Katanušić (F64, disk), Marin Županović (F54, koplje), te Ivana Purkić (F38, disk).
S obzirom na njegove velike uspjehe sa Svjetskog prvenstva i Paraolimpijskih igara, Luka je definitivno zaslužio svoje mjesto u društvu domaćih i svjetskih atletskih velikana
Poslušaj članak
Mladom Hrvatskom paraatletičaru Luki Bakoviću, koji je Hrvatsku razveselio osvojivši broncu na Paraolimpijskim igrama u Parizu u bacanju kugle, ukazana je velika čast – dobio je svoju maslinu u Masliniku atletskih velikana.
Naime, Atletski sportski klub Split, 2013. godine otvorio je Maslinik atletskih velikana u kojem masline ime nose po svim onim atletičarima koji su trenirali na atletskim stazama ŠRC Park mladež, a nakon toga postigli vrhunske sportske rezultete.
Osvojivši brončano odličje na Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024. godine, Luka je ušao u odabrano društvo atletičara koji su na svoj sportski put krenuli iz Splita ili su nekada trenirali na terenima ŠRC Parka mladeži, a došli na sam ‘krov’ sportskog svijeta. Masline iz tog maslinika nose imena atletskih velikana, a sada se među njima našlo i ime Luke Bakovića.
Ova maslina simbol je truda, rada i odricanja sportaša, a njezino klijanje simbolizira sportašev uspjeh.
Osim Luke Bakovića, svoju maslinu u Masliniku atletskih velikana između ostalih imaju i Blanka Vlašić, Sandra Perković, Stefka Kostadinova, Alberto Juantorena, Irena Szewinska, Pietro Menea, Sara Simeoni, Sergej Bubka, Jan Železni. Biti među ovakvim imenima san je svakog sportaša, a Luka ga je ostvario.
Povodom dobivene masline o kojoj se sada mora brinuti, mladi Splitski atletičar Luka Baković kazao je da je lijepo biti u društvu velikana.
– Za mene ovo znači još jednu dodatnu obvezu. Sad se trebam brinuti o svojoj maslini da što brže donosi plodove, a kasnije da što više rodi maslina. Lijep je osjećaj biti u društvu velikana – kazao je splitski paraatletičar pred kojim je, nesumnjivo, velika karijera.
Podsjetimo, Luka je svoju sportsku karijeru počeo kao dječak od 11 godina trenirajući taekwondo i parataekwondo. U tom sportu ostvarivao je vrhunske rezultate osvojivši svjetsko i europsko zlato sa svega 16 godina. Nakon što su ukinuli kategoriju prema stupnju oštećenja u kojoj se natjecao, nastavio je trenirati taekwondo u standardnoj konkurenciji te tamo osvajati medalje na državnim natjecanjima.
Nakon dosta godina provedenih na tatamiju, Luka se ipak okreće atletici i, kako kaže, promjena sporta bila je pun pogodak. Prošla godina za mladu nadu splitske paraatletike bila je godina iz snova. Luka je najprije osvojio brončanu medalju na Svjetskom paraatletskom prvenstvu u japanskom Kobeu, da bi potom isti uspjeh ponovio na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
S obzirom na njegove velike uspjehe sa Svjetskog prvenstva i Paraolimpijskih igara, Luka je definitivno zaslužio svoje mjesto u društvu domaćih i svjetskih atletskih velikana koji su ostavili svoj sportski trag u Gradu Splitu.
O perspektivnosti kluba govori i činjenica da je među 28 aktivnih paraatletičara AK Spektra velik broj onih koji svojim nastupima ruše državne rekorde, a i međunarodnim natjecanjima nižu odlične rezultate
Poslušaj članak
Atletski klub osoba s invaliditetom Spektar Pula jedan je od najboljih atletskih klubova osoba s invaliditetom općenito. Već godinama Spektrovci ostvaruju zavidne rezultate kako na domaćim, tako i na međunarodnim natjecanjima. Povodom početka još jedne, iz AK Spektra se nadaju, uspješne sportske godine, njihove članove u Poduzetničkom centru Coworking Pula primio je istarski župan Boris Miletić.
Istarski župan na prisutnim sportašima čestitao je na prošlogodišnjim uspjesima te poželio još dobrih rezultata i u 2025. godini.
– Drago mi je da smo vam organizirali ovaj prijem jer vjerujem da ste već mogli pročitati kako je Istarska županija u 2025. godini proglašena europskom regijom sporta. To je nešto na što smo svi mi u Istarskoj županiji ponosni jer sport je doista na visokoj ljestvici prioriteta, uz obrazovanje, zdravstvo i socijalnu skrb.
Dakle, to nije neka tema koja će se odviti jednom manifestacijom ili jednim sportskim događajem, već je intencija da tijekom cijele godine uključimo sve naše sportske klubove koji djeluju na području Istarske županije, sve naše dobne skupine, od onih najmlađih do naših građana treće životne dobi, amaterski sport, onaj rekreativni. To nisu samo riječi. To nisu samo titule već i konkretna dijela – istaknuo je na početku župan Miletić.
Miletić je kazao kako je Istarska županija uložila velika sredstva u sportsku infrastrukturu, ali i u edukaciju istarskih trenera, a sve s ciljem kako bi sportaši s područja njihove županije imali bolje uvjete za treniranje.
– Naime, najvažniji dokument je proračun, a od početka mog mandata do danas mi smo izdvajanja za sport u Istarskoj županiji povećali za 300 posto. Jednako tako, uveli smo i određene novine. Tu mislim na Fond za sport koji je namijenjen našim trenericama i trenerima u svrhu njihove edukacije jer upravo oni rade s našom djecom i sportašima.
Mogu reći da smo u proteklom razdoblju, na taj način, educirali i obučili 197 trenerica i trenera. U prosincu sam, naime, potpisao nove ugovore za dodatnih 93, tako da se ta brojka penje.
Istarska županija uložila je 200 tisuća eura u izgradnju sportske infrastrukture znajući da je upravo sportska infrastrukutura ključna za kvalitetno treniranje i ostvarivanje dobrih rezultata.
– Osigurali smo im 200 tisuća eura kako bi i njih potaknuli na ulaganje u sportsku infrastrukturu. To je u sportu hardver, naše dvorane, sportska igrališta, a izobrazba trenerica i trenera za nas je softver. Čestitam vam na svim postignutim uspjesima. Lani ste postali državni prvaci, čestitam vam. Puno uspjeha, radosti i još mnogo velikih sportskih dostignuća vam želim u ovoj godini – zaključio je Miletić.
O kako perspektivnom klubu se radi govori i činjenica da je među 28 aktivnih paraatletičara AK Spektra velik broj onih koji svojim nastupima ruše državne rekorde, a i međunarodnim natjecanjima nižu odlične rezultate.
– Ponosni smo što našu kozu nosimo svugdje. Spektar je prije nekoliko godina imao četiri člana, a danas imamo 28 aktivnih sportaša i preko 20 volontera. Ponosna sam na sve ove vrhunske sportaše koji redovito treniraju i pritom postižu jako dobre rezultate – istaknula je Jelena Vuković dodavši kako AK Spektar ima državne rekordere i državne prvake, a posebno je ponosna na juniore kluba koji su Hrvatsku predstavljali na Svjetskim igrama mladih na Tajlandu.
– To je nešto što će nositi u sebi kao jednu veliku životnu priču kroz cijeli svoj sportski život – zaključila je Vuković.
Jovana Obradović jedna je od onih koja je branila hrvatske boje na dalekom Tajlandu.
– Odlazak na Tajland bio je moje prvo veliko sportsko iskustvo. Prvi sam put u životu avionom putovala 12 sati i to u tako daleku zemlju. Nakon dolaska, odredili su mi kategorizaciju natjecanja i nisam očekivala da će biti ona teža. No ništa zato, bacila sam disk i na kraju osvojila treće mjesto. Tek sam dan nakon bila jako ponosna. Naporno je bilo jer sam stalno bila na suncu, a temperatura je išla iznad 35 stupnjeva – kazala je mlada atletičarka AK Spektra.
Spektraši su, kao što smo već spomenuli, prošle godine osvojili naslov državnih prvaka i to na vlastitom terenu. Naime, zadnje, šesto kolo paraatletske lige održalo se u Puli, u organizaciji AK Spektra i Hrvatskog paraatletkog Saveza. Članovi AK Spektra ostvarili su sjajan uspjeh postigavši čak 10 državnih rekorada osvojivši pritom 21 medalju (6 zlatnih, 5 srebrnih i 10 bronci) te tako potvrdili osvajanje naslova prvaka države.
Na kraju prijema župan Miletić prigodno je darivao članove AK Spektra.
Sjajni su ovo rezultati za hrvatsku atletiku i velik zalog za budućnost
Na Tajlandu su od 1. do 7. prosinca održane Svjetske igre mladih. Na natjecanju je sudjelovalo 250 sportaša iz 18. Zemalja. Hrvatsku je na Tajlandu predstavljalo 10 parasportaša u 3 sporta – bocci, paraatletici i parastolnom tenisu.
Kako smo već prenijeli, ogroman uspjeh ostvarili su hrvatski paraboćari osvojivši zlato, srebro i broncu. Osim mladih hrvatskih boćara, sjajne rezultate postigli su i naši paraatletičari. Hrvatske boje na atletskim stazama branilo je pet atletičara – Sara Marić, Massimo Iveta, Marko Radovanac, Manuela Dimnić i Jovaana Obradović.
Naši predstavnici u paraatletici osvojili su velikih deset medalja. Da se nalazi u sjajnoj formi ove sezone, potvrdila je članica Ak Spektar Sara Marić koja se natjecala u četiri discipline (100m, 200m , 400m i skok u dalj, te T47 skok u vis). Naime, Sara se s Tajlanda kući vratila sa tri zlata oko vrata.
Prvog dana natjecanja nastupilo je svih pet hrvatskih atletičara, koji su osvojili čak četiri medalje. Prvo zlato za Hrvatsku osvojila je Sara Marić (T47) u utrci na 200 metara. Sara je trčala sjajnih 27.55, te ostavivši konkurenciju bez ikakve šanse.
Veliki uspjeh postigao je i Massimo Iveta (F33) natjecavši se u bacanju koplja. Massimo je koplje bacio 10. 29 m. Jakim i preciznim hicem Iveta je zauzeo sjajno drugo mjesto te tako donio još jednu medalju Hrvatskoj na ovom natjecanju.
Tu nije bio kraj uzbuđenjima za hrvatsku atletiku. Naime, naše atletičarke Manuela Diminić (F33) i Jovana Obradović (F57), svaka u svojoj kategoriji, u disciplini bacanja diska, osvojile su brončane medalje. Napomenimo još kako se Marko Radovanac (T47) natjecao u utrci na 200 m te završio na petom mjestu došavši na cilj s vremenom 26.60.
Već prvog dana natjecanja vidjelo se kako su hrvatski atletičari izbrusili formu kako bi se na dalekom Tajlandu pokazali u najboljem svjetlu.
Drugog dana natjecanja naši su atletičari nastavili s nizanjem fantastičnih rezultata.
Iako prvi dan nije uspio doći do medalje, Marko Radovanac fantastičnom je nastupom obilježio drugi dan natjecanja. Naime, Radovanac je nastupio u skoku u dalj, te s rezultatom 5.35m osvojio zlatnu medalju. Odličan rezultat postigla je i Manuela Diminić osvojivši srebrnu medalju u bacanju koplja sa 3.83m.
Massimo Iveta drugi dan postigao je još jedan vrhunski uspjeh. Nakon srebra, osvojio je i broncu u bacanju koplja, ovaj put s bacivši koplje 6.23 m. Jovana Obradović natjecala se u bacanju koplja, te s hicem 6.35m zauzela četvrto mjesto. Sara Marić isti je dan upisala nastup u utrci na 400 m, ali je, nažalost, nije završila.
Zadnji dan Svjetskih igara mladih na Tajlandu također je bio uspješan. Čak dvije zlatne medalje osvojila je sjajna Sara Marić. Pokazala je Marić da kada se dobro spremiš, nije bitno u kojoj se kategoriji natjećeš.
Dvije zlatne medalje osvojila je Sara Marić (T47) i to u skoku u dalj sa 4.73m te u utrci na 100m U17 T46, 47 sa 13.60. Sara se natjecala i u skoku u vis i preskočila 1.40m, a u disciplini je bila jedina natjecateljica. U skoku u dalj tek su ju četiri centimetra dijelila do državnog rekorda, a u skoku u vis jedan. Brončanu medalju u bacanju kugle osvojila je Manuela Diminić (F33) s 3.01m.
Peto mjesto u utrci na 100m U20 T47 zauzeo je Marko Radovanac s 12.72 (+1.0), a tri stotinke dijelile su ga do državnog rekorda. Massimo Iveta (F33) natjecanje u bacanju diska završio je na šestom mjestu s 10.75m, dok je peto mjesto u bacanju kugle zauzela Jovana Obradović (F57) s 3.58m.
Sjajni su ovo rezultati za hrvatsku atletiku i velik zalog za budućnost.
Osim sa atletskih staza, dobar rezultat postignut je i u para stolnom tenisu gdje je Valentina Valenteković u paru sa Poljskom igračicom Barbarom Jablonkom u kategoriji WD 14-20 osvojila je brončanu medalju.
Čestitamo svim našim parasportašima na izuzetnim rezultatima.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.