Connect with us

Kultura

ANABEL ZANZE Izložba radova koji komuniciraju sa slijepim i slabovidnim osobama

Objavljeno

/

Foto: Tiflološki muzej

Zanze je prigrlila grafički znak Brailleovih slova i uobličila ih u umjetničku formu

Poslušaj ovaj članak

Tiflološki muzej, u okviru ciklusa Taktilne galerije, 21. svibnja predstavlja radove renomirane akademske slikarice-grafičarke Anabel Zanze, naziva slojevita značenja: NE-PRE-PRE-KE.

Anabel Zanze, Dubrovkinja sa zagrebačkom adresom, karakterističnog likovnog izričaja, usvaja tipografiju u svojim radovima te je povezuje s avangardnim umjetničkim nastojanjima na bazi letrizma i konceptualne umjetnosti.

Izložba u Tiflološkom muzeju će prezentirati 15 radova koji komuniciraju sa slijepim i slabovidnim osobama, nastojeći dokinuti granice svjetova, tako da prepreke postanu NE-PRE-PRE-KE.

U tu svrhu Zanze je prigrlila grafički znak Brailleovih slova i uobličila ih u umjetničku formu. Autorica je posebno za ovu izložbu napisala bilješke koje će biti dostupne putem QR kodova u katalogu izložbe.

Sedam izloženih slika prilagođeno je za slijepe i slabovidne osobe taktilnim grafikama, umanjenim prikazima originala koje prate verbalni opisi izrađeni prema smjernicama dobre prakse koji se koriste za opise umjetničkih djela. I, konačno, putem QR kodova, apliciranih uz svako izloženo djelo, slijepim je osobama omogućeno da, njihovim skeniranjem, poslušaju opis i priču o svakom pojedinom djelu koju izgovara sama autorica.

Autor izložbe i likovnog postava je Igor Maroević, viši kustos Tiflološkog muzeja, a tekstove u katalogu potpisuju Igor Maroević i Nada Beroš.

Nada Beroš, koja je uz Igora Maroevića odabirala radove za ovu izložbu, u tekstu za katalog izložbe detaljno i precizno opisuje rad Anabel Zanze, njenu motiviranost i želju da granice svoga izražavanja protegne i na slijepu i slabovidnu publiku, publiku kojoj je ova izložba prilagođena i namijenjena.

– Teško da bi se među suvremenim hrvatskim umjetnicima moglo pronaći primjereniji opus, koji bi se i bez ikakvih prilagodbi mogao predstaviti na umjetničkoj izložbi u Tiflološkom muzeju, od ovog Anabel Zanze.

Tijekom trideset godina stvaranja i predstavljanja na mnogim muzejskim i galerijskim adresama, stručnjaci su je prepoznali i kao jednu od najosebujnijih slikarica koja danas djeluje na ovim prostorima.

Njoj, dakle, ne nedostaje vidljivosti u umjetničkom svijetu, no takva kakva jest, otvorena, empatična i okrenuta novim susretima i spoznajama, poželjela je svojim slikama priuštiti drukčiju vidljivost, pružiti ih onima koje zapravo krasi posebna vidljivost – vidljivost dodirom.

No, bijeli štap koji ona sada pruža osobama s oštećenjem vida posve je novoga kova, naizgled neprimjetan i slab, a zapravo snažan poput svjetla – napisala je Nada Beroš u katalogu izložbe.

Izložba je ostvarena sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i donacijom Orbico grupe.

Kultura

RIJEKA Kako prilagoditi radna mjesta u kulturi

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Filmaktiv

Tema susreta bit će inkluzija u svijetu rada s naglaskom na prilagodbu radnih mjesta, prava radnika/ica s invaliditetom i primjere dobre prakse u kulturi

U sklopu projekta “Kultura svima” u četvrtak, 24. travnja 2025. u Centru za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka održat će se 12. edukacija i ćakula kojeg provodi udruga Filmaktiv. Edukacija će se održati od 13 do 16 sati u prostoru Centra smještenom pokraj HNK Ivana pl. Zajca, a tema će biti inkluziviranje radnih mjesta u kulturi, kao i šire u svim sektorima.

Kroz edukaciju će se govoriti o modelima prilagodbe za osobe s invaliditetom te o njihovim radnim pravima. Susret je otvoren za sve zainteresirane, no sudjelovanje je moguće uz prethodnu prijavu.

Suradnja između projekta Kultura svima i Centra za profesionalnu rehabilitaciju započela je u prosincu 2024., na dodjeli nagrada „Izjednačavanje mogućnosti“ na Kampusu, gdje su predstavljeni i projekti Kultura svima i Film svima. Od tada, partneri su zajedno inkluzivirali promo film Centra, predstavili ga javnosti, te isplanirali nadolazeću edukaciju.

Edukacija nosi posebnu vrijednost upravo zbog stručnosti osoblja Centra, koji od 2016. godine djeluje kao ključna institucija za profesionalno i radno osposobljavanje osoba s invaliditetom, njihovo zapošljavanje i unaprjeđenje radne funkcionalnosti. Time se nastavlja bogata, preko pedeset godina duga tradicija profesionalne rehabilitacije u Rijeci, duboko ukorijenjena u brizi za radnike nekadašnje riječke industrije.

Sudjelovanje je besplatno, ali je potrebna prethodna prijava na e mail kulturasvima@filmsvima.com

Nastavite čitati

Kultura

UIR ZAGREBA Održan koncert ‘Osam suza za Zlatka Bočkala’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Bliski prikaz publike u dvorani koja s osmijehom i zanimanjem prati događaj na pozornici. U prvom planu sjede osobe različite dobi, pretežno starije životne dobi, a mnogi su odjeveni svečanije. Neki drže štapove ili druge pomagala, a izrazi lica odaju uživanje u programu.
Foto: Klaudija Klanjčić

Udruga invalida rada Zagreba organizirala je 10. travnja 2025., u Centru za kulturu Trešnjevka u Zagrebu, tradicionalni osmi koncert amaterskih pjevačkih zborova pod nazivom ‘Osam suza za Zlatka Bočkala’, u sjećanje na njihovog pokojnog predsjednika koji je svojim predanim radom i vizijom ostavio neizbrisiv trag

Poslušaj članak

Moderatorsku palicu preuzela je i ove godine Ana Tomašković, dugogodišnja suradnica UIR Zagreba te urednica i voditeljica emisije HRT-a ‘Normalan život’. Posebno je pozdravila obitelj Zlatka Bočkala, zatim Zvjezdanu Modrić iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom te Darija Jurišića, pravobranitelja za osobe s invaliditetom.

Iz UIR Zagreba su poručili da su koncert s dubokim poštovanjem posvetili svojem nezaboravnom predsjedniku Zlatku Bočkalu, profesoru psihologije, koji je kroz svoj život bio više od člana, dopredsjednika i predsjednika UIR Zagreba – bio je oslonac, inspiracija i prijatelj svima koji su ga poznavali.

Predsjednica UIR-a Zagreba Nada Vorkapić još se jednom prisjetila prijateljstva s pokojnim Bočkalom, dok je bio predsjednik, a ona dopredsjednica. Njegova strpljivost, predanost radu, neicrpna empatija i razumijevanje ostavili su neizbrisiv trag u srcima svih s kojima je dolazio u doticaj.

– Zlatko Bočkal funkciju predsjednika Udruge invalida rada odgovorno je i uspješno obavljao od 2013. godine sve do prerane i iznenadne smrti 2017. godine. Bio je professor psihologije s nevjerojatnom količinom strpljenja i pružao je pomoć onima kojima je pomoć bila potrebna. Uvijek je imao vremena i strpljenja poslušati svakoga te pružiti dobar savjet iz bogatog iskustva stečenog u izravnom radu s ljudima, kako u privatnom, tako i u profesionalnom smislu. Njegova vizija i veliki angažman u Udruzi invalida rada značajno su doprinijeli poboljšanju njezina rada. Bio je veliki zaljubljenik u glazbu i upravo ovim koncertom ‘Osam suza za Zlatka Bočkala’ želimo mu se zahvaliti za sav njegov predan rad – rekla je Vorkapić.

Naposljetku je dodala da je sretna osoba što je poznavala i bila suradnica Bočkalu, odnosno njegova dopredsjednica, što je bila posebna čast jer je imao puno povjerenje u nju. Prisjetila se i Marije Topić, koja je također ostavila neizbrisivi trag u udruzi.

Prilikom svog govora na pozornici posebno je pozdravila kćer Zlatka Bočkala, koja se redovito odaziva na pozive kada se organizira koncert u čast njezina oca.

Publika u kazališnoj ili koncertnoj dvorani sjedi na tribinama osvijetljenima šarenim svjetlima plave i zelene boje. Većina gledatelja su starije osobe, pažljivo promatraju pozornicu koja nije u kadru. Atmosfera je svečana i iščekujuća.

U čast Zlatku Bočkalu (13. travnja 1943. – 5. kolovoza 2017.), na pozornici je nastupilo nekoliko amaterskih pjevačkih zborova: Vokalno-instrumentalni sastav ‘VIS Danice’, Pjevački zbor KUD-a ‘Nikola Tesla’, Muški vokalni ansambl ‘Špansko’ i Pjevački zbor UIR Zagreba, koji su svojim glazbenim programima oduševili publiku.

Ulaz na koncert bio je besplatan za sve zainteresirane, a odazvali su se brojni članovi, obitelj i prijatelji Zlatka Bočkala.

Događaj je održan pod pokroviteljstvom Grada Zagreba i Hrvatskog društva skladatelja, dok je financijska potpora omogućena kroz trogodišnji program ‘ARTuriranje’, koji sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a uz temeljnu sustavnu podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva čime je naglašena njegova važnost i podrška kulturnom stvaralaštvu.

Nastavite čitati

Kultura

Centar za kulturu Trešnjevka otvara 18. Festival dječje knjige

Objavljeno

/

Napisao/la:

Centar za kulturu Trešnjevka već osamnaestu godinu zaredom organizira Festival dječje knjige, manifestaciju koja slavi knjigu i otvara vrata čarobnog svijeta dječje književnosti

Festival dječje knjige otvara vrata čarobnog svijeta priča, igre i umjetnosti. Kroz radionice, predstave, susrete s piscima i brojne kreativne programe, mali i veliki zaljubljenici u knjige zajedno slave dječju književnost.

Svečano otvorenje 18. Festivala dječje knjige održat će se u utorak 15. travnja u Parku Stara Trešnjevka, u organizaciji Centra za kulturu Trešnjevka. Festivalski program otvara manifestacija ‘Uberi priču’ s početkom u 11 sati.

U krošnjama parkovskih stabala vise stotine slikovnica koje čekaju male čitatelje! Uz smijeh klaunova, glazbu uličnih zabavljača i pripovjedače na pozornici, svako dijete može ubrati svoju knjigu i ponijeti je kući – kao uspomenu na dan ispunjen pričama i čarolijom. Nastupaju: Ana Dobričić, Igor Rajki, Nikolina Manojlović Vračar i Sanja Lovrenčić.

Festival dječje knjige poziva sve ljubitelje priča, djecu i odrasle, da se pridruže ovom jedinstvenom slavlju knjige i dječje mašte.

Festival se održava uz podršku Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.

Nastavite čitati

U trendu